Blog

Dlaczego boimy się diety i czy da się to zmienić?

Czy wiesz, że słowo “dieta” kojarzy się z… ograniczeniem? Z czymś niezbyt przyjemnym, z eliminacją różnych produktów, z wyrzeczeniami i poświęceniem. Co ciekawe, zauważono, że reakcja na to słowo nie ma nic wspólnego z motywacją – zwykle przybieramy na “dietę” postawę obronną, a nie przyjazną. Właśnie takie wnioski uzyskano w badaniach na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. 

A co Ty czujesz, gdy słyszysz to słowo? Z okazji dzisiejszego Dnia Bez Diety spróbujemy pokazać Ci dietę z innej, przyjemniejszej perspektywy. 

Jak dieta stała się dla nas koszmarem? 

Pierwsze kroki popularności diety miały miejsce już w starożytnej Grecji. Od słowa diaitasthan, czyli “prowadzić życie”, powstało diaita, rozumiane jako “styl życia”. Diaita była następnie w XIII wieku wykorzystana przez Anglików do stworzenia słowa “diet”, które oznaczało takie codzienne nawyki żywieniowe – to, co zwykle jemy i pijemy. Ani wzmianki o odchudzaniu, restrykcjach, eliminacjach, utracie przyjemności. Halo, halo, co tym Grekom i Anglikom przyszło do głowy, żeby nie wspomnieć w definicji o tych kwestiach, z którymi teraz nam się dieta kojarzy? 

https://dietly.pl/blog/wplyw-diety-na-sen/

Okazuje się, że nawet dziś słowo “dieta” ma tak naprawdę inne znaczenie, niż większość z nas sądzi. To dokładniej “sposób żywienia” – czyli coś, co każdy z nas po prostu ma. Myślę, że mogę porównać “dietę” do słowa “sposób przemieszczania się”. Czyli – codziennie jakoś się poruszasz, może na piechotę, może autobusem, autem. Jeśli pieszo, to możesz iść wolniej, szybciej, a jeśli autem – może być to małe, duże auto, młodszy, starszy rocznik. 

Tak samo jest z dietą – codziennie coś jesz i pijesz, więc masz dietę. Pytanie, czy ta dieta ma mniej kalorii niż zwykle (dieta odchudzająca), a może skupiasz się na tym, żeby była po prostu zdrowa albo musisz unikać wybranych produktów, bo na coś chorujesz. 

W takim razie dlaczego po haśle “dieta” czujesz się tak niekomfortowo, jak po wybudzeniu się z nocnego koszmaru? Być może widziałaś, jak ktoś je mało smaczne posiłki i mówi, że jest na diecie. A może sam próbowałaś jakiejś restrykcyjnej diety, jadłaś codziennie tylko zupę z kapusty i poczułaś, że to wymaga dużego poświęcenia. Przyczyn takiego ogólnego, negatywnego obrazu diety jest wiele. Nie sądzisz, że dużo łatwiej byłoby zacząć “zdrową dietę”, gdyby nie wywoływała takich wewnętrznych lęków? 

Czy da się pokochać “dietę”?

Oj niektórzy z nas naprawdę nie lubią “diety”… Tylko że niestety to może obrócić się przeciwko nam. Jeśli “zdrowa dieta” wywołuje u Ciebie niechęć, to rezygnujesz z narzędzia, które może poprawić jakość Twojego życia, odżywić Twoje ciało, zaniedbujesz tak naprawdę samą siebie. Zatem jak ją pokochać lub chociaż przestać czuć skrajną nienawiść w kierunku “diety”? 

Bądź wolna dzięki dobrej diecie 

Myślę, że nikt z nas nie lubi ograniczenia swobody i wolności. Gdy zaczynamy właśnie jako ograniczenie postrzegać “dietę”, to przestajemy chcieć poświęcać jej nasze zaangażowanie. Jednak tak naprawdę jeśli nasza dieta jest niezdrowa dla nas samych, to robimy sobie więzienie w nieco inny sposób – po pewnym czasie możemy nie mieć swobody ruchu przez kolejne fałdki tłuszczu, albo zaczynamy mieć niemal zerową kondycję, pogorszony stan zdrowia, jesteśmy niezdolni do normalnego funkcjonowania.

https://dietly.pl/blog/czy-kolejnosc-posilkow-ma-znaczenie/

Chcesz poczuć prawdziwą wolność? Daj swojemu organizmowi to, czego potrzebuje. Jeśli chcesz przebiec maraton, to pewnie zainwestujesz w dobre buty, zamiast biegać w klapkach, prawda? W takim razie, jeśli chcesz budzić się z energią każdego dnia i przeżyć długie lata, to zainwestuj w siebie, w dobrą dietę i swoje zdrowie. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, to sprawdź catering dietetyczny na Dietly.pl – nie tylko poczujesz się lepiej, ale też zyskasz wolność od zakupów, gotowania i zmywania. 

Nie wpadnij w pułapkę perfekcjonizmu

Wydawać by się mogło, że osoby, które restrykcyjnie trzymają się konkretnych założeń dietetycznych, mają ostatecznie lepsze efekty. Na szczęście nie musisz być perfekcyjnie zdyscyplinowana, jeśli chcesz zdrowo jeść, a nawet jeśli chcesz schudnąć. Zbyt duże restrykcje i niepozwalanie sobie na żadne odstępstwa może być na tyle wymagające psychicznie, że nie będziesz w stanie trzymać się takich założeń na dłużej. 

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

Co ciekawe, duża restrykcja podczas odchudzania sprzyja efektowi jo-jo, o czym napisaliśmy tutaj: Efekt JO-JO – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wypróbuj zasadę 80/20

Dobrym sposobem, który rozwiązuje problem nadmiernego perfekcjonizmu, jest stosowanie zasady 80/20. Oznacza ona, że w 80% stosujemy zdrową dietę, a w 20% pozwalamy sobie na pewne odstępstwa. Dzięki temu mamy solidne podstawy, opieramy swój jadłospis głównie na zdrowych dla nas produktach, ale jednocześnie nie oszalejemy ze stresu na urodzinach przyjaciółki i bez problemu pozwolimy sobie na kawałek torta. 

Są też inne sposoby na poluzowanie podejścia do diety, takie jak np. cheat meals – pisaliśmy o nich dokładnie tutaj: Posiłek rekreacyjny vs. cheat meal – jak zmniejszyć restrykcję diety dbając o swoją psychikę?

Photo by LinkedIn Sales Navigator on Unsplash

Znajdź dietę dopasowaną do Ciebie

Tak jak szukamy partnera/ki do życia, który/a będzie do nas pasować, podzielać nasze wartości, rozumieć nasze potrzeby, tak samo warto szukać pasującej do nas diety. Takiej, która da nam energię, zdrowie, siłę do treningów, będzie odpowiednia do naszych codziennych potrzeb. Podpowiemy, jak to zrobić na przykładzie diet z cateringu dietetycznego. 

Na początku dostosuj kaloryczność diety – możesz sprawdzić, jaka będzie idealna dla Ciebie w naszym konfiguratorze diety. Wystarczy, że wejdziesz na Dietly.pl i pod wyszukiwarką miast, w Konfiguratorze diety wpiszesz swoje cele oraz dane do obliczeń, następnie podpowiemy Ci jaka opcja kaloryczna będzie dla Ciebie odpowiednia. 

https://www.youtube.com/watch?v=i8OpiZBLNT0

O tym, jak dobrać energetyczność diety pudełkowej pisaliśmy dokładniej tutaj: Ile kalorii jeść na diecie pudełkowej?

Dieta standardowa 

Taka, która zapewni nam odpowiednią kaloryczność, prawidłowo zbilansowane posiłki, urozmaicenie, odpowiednią ilość warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych. Będzie dla Ciebie idealna, jeśli nie eliminujesz żadnego produktu z diety i lubisz ciekawe, pyszne potrawy

Dieta standardowa to jedna z najtańszych opcji cateringu dietetycznego, która oferowana jest przez niemalże wszystkie firmy. Zatem wystarczy, że wejdziesz na Dietly.pl, wpiszesz swoje miasto i voilà – do wyboru, do koloru. 

Photo by Caju Gomes on Unsplash

Dieta wegetariańska

Chcesz ograniczyć mięso? A może stosujesz dietę wegetariańską od dawna? Ta opcja na pewno Cię ucieszy, bo znajdziesz w niej różnorodne źródła białka, żelaza i cynku, zapewnisz sobie prawidłowe odżywienie bez grama mięsa. W cateringach dietetycznych spotkasz się też z wariantem diety wegetariańskiej z rybą – oznacza to, że eliminowane jest tylko mięso zwierząt lądowych. 

Jeśli stronisz od odzwierzęcych produktów, to mogą spodobać Ci się te warianty:

A o tym jak dieta roślinna wpływa na nasze zdrowie napisaliśmy tutaj: Wpływ diety wegańskiej na zdrowie

Photo by Ayo Ogunseinde on Unsplash

Dieta sportowa

Regularnie trenujesz i Twoim celem jest utrzymanie kondycji, sprawności, odpowiedniej regeneracji oraz wspomaganie wzrostu mięśni? Cateringi dietetyczne mają coś dla Ciebie – dieta sportowa to wariant, który obfituje w źródła białka i jest odpowiednio zbilansowany pod kątem wszystkich makroskładników. Dzięki sportowej diecie pudełkowej zamiast spędzać czas w kuchni, zyskasz go na treningi, albo po prostu – na zasłużony odpoczynek. 

Jeśli trenujesz, to te rodzaje diet mogą Cię zainteresować:

Dieta odchudzająca 

Skoro jesteś w tym momencie artykułu, to na pewno już rozumiesz, że DIETA to nie tylko ta odchudzająca. Wariant odchudzający to jeden z naprawdę wielu opcji. Obejmuje produkty, które pomogą nam w regulacji apetytu, czyli te bogate w błonnik pokarmowy i białko. Jeśli lubisz słodkości, to nie musisz się martwić, cateringi dietetyczne dbają o to, aby na diecie odchudzającej pojawiły się także pyszne fit desery. 

Na Dietly.pl znajdziesz różne opcje diety na redukcję masy ciała:

Jak świętować Dzień Bez Diety?

Czasem po dużej kłótni warto na chwilę wyjść, przejść się, odetchnąć. Potraktuj Dzień Bez Diety jako dzień, w którym robisz sobie taką przerwę, zbierasz myśli i energię do przeproszenia się z “Dietą”. To po prostu styl odżywiania, nic strasznego. Tak naprawdę przyjaźń z dietą dobrą dla Twojego organizmu, taka wieloletnia, to czysta przyjemność. To jak, jesteś gotowa na polubienie diety od jutra? 

https://dietly.pl/

Popularne wpisy na blogu:

Całkowita przemiana materii (CPM) – co musisz o niej wiedzieć i jak ją obliczyć?
Czym jest SIBO? Objawy, leczenie i dieta
Czy w zdrowej diecie można jeść po 18? Idealna kolacja na redukcji
Co jeść podczas biegunki? – przykładowy jadłospis
Najlepsze fit desery – proste przepisy na zdrowe słodycze
Witamina D dla dzieci – jaka będzie najlepsza?
5 zasad zdroworozsądkowego podejścia do słodyczy w diecie dziecka
Najlepsza dieta odchudzająca w Krakowie – TOP 10 cateringów dietetycznych
Co to jest mgła mózgowa? Część I – definicja, objawy i przyczyny
Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów o warzywach i owocach
Dieta w chorobie Hashimoto – czego nie jeść, a co warto wprowadzić?
Fit przekąski na imprezę – przepisy
Imbir – najlepszy superfood na jesień i zimę
Napój roślinny – który najlepiej wybrać?
Pomysłowe dania ze strączkami – przepisy