Dieta pudełkowa
Post warzywno-owocowy
Post warzywno-owocowy to wariant cateringu dietetycznego, który stał się w ostatnim czasie niezwykle popularny i jest swego rodzaju programem odchudzającym. Składa się z dwóch etapów i pierwszy z nich jest dość restrykcyjny, ponieważ dozwolone są tylko warzywa i owoce, a całodzienny jadłospis zawiera ok. 400-600 kcal. Drugi etap to rozszerzenie diety o inne produkty, takie jak zboża, nabiał, orzechy, ziarna.
Czym jest dieta Post warzywno-owocowy
Etapy postu warzywno-owocowego
Etap pierwszy trwa od 10 do 40 dni i opiera się na dozwolonych warzywach i owocach, do przygotowania których nie stosuje się żadnych przypraw (poza ziołami) ani innych dodatków. Są one zalecane zarówno w formie świeżej, jak i po obróbce termicznej. Ten etap znajdziemy z powodzeniem w wielu cateringach dietetycznych w całej Polsce. Etap drugi postu warzywno-owocowego obejmuje rozszerzenie diety – jadłospis jest wzbogacany o różnorodne zboża, orzechy, ziarna, a także nabiał. Część cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie post z podziałem na te dwa etapy. Całość postu warzywno-owocowego zalecana jest przez autorów tej diety do stosowania przez ok. 6 tygodni.
Post warzywno-owocowy jako dieta odchudzająca
Wiele osób zamawia ten wariant diety pudełkowej w celu redukcji masy ciała. Rzeczywiście tak niska kaloryczność jadłospisu na poście warzywno-owocowym w cateringu dietetycznym, którą utrzymuje się szczególnie na pierwszym etapie, będzie prowadziła do spadku wagi. Nie bez powodu ta dieta ma dwa etapy - warto po kilku dniach podjąć się kolejnego etapu, aby zwiększyć kaloryczność do takiej, która będzie pozwalała na utrzymanie aktywności fizycznej i jednoczesne cieszenie się zdrową dietą.
O czym warto pamiętać?
Post warzywno-owocowy z cateringu dietetycznego nie powinien być stosowany w niektórych sytuacjach. Przykładowo, nie jest wskazany u kobiet w ciąży i w czasie laktacji ani u osób cierpiących na chorobę nowotworową, cukrzycę, anemię, choroby wątroby, nerek, układu oddechowego. Bezwzględnie nie zaleca się jej osobom niedożywionym, z niedowagą, bulimią lub anoreksją. Warto sprawdzić swój stan zdrowia przed rozpoczęciem postu warzywno-owocowego.