Dieta Paleo

  Dieta pudełkowa
  Paleo

  Dieta paleo powstała w oparciu o to, jak wyglądał jadłospis ludzi żyjących w paleolicie. Taki wariant cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy nie dysponują wystarczającą ilością czasu, aby gotować swoje posiłki każdego dnia. Na jego wybór decydują się zarówno osoby pragnące zredukować masę ciała, jak i te, które mają na celu utrzymać aktualną sylwetkę. Dzięki wysokiej zawartości białka, z dietą paleo łatwiej jest o uregulowanie nadmiernego uczucia głodu.

  Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

  w mieście

  0

  Czym jest dieta Paleo

  Wykluczenia produktów w diecie paleo

  Założenie tego rodzaju odżywiania jest takie, że posiłki składają się ze składników, które były wykorzystywane przez ludzi w czasach paleolitu. Przede wszystkim wykluczane są produkty przetworzone, takie jak słodycze, dania typu fast-food, czy sztuczne dodatki do żywności. Eliminowane są również źródła glutenu, czyli pszenica, jęczmień oraz żyto. Nie znajdziemy w swoich posiłkach ich dodatku, dlatego osoby, które zamierzają wykluczyć tę grupę białek, mogą zdecydować się na dietę paleo. Wszyscy, którzy mają problemy żołądkowo-jelitowe po zjedzeniu roślin strączkowych, będą zadowoleni z faktu, że w wariancie paleo ich nie znajdziemy. Produkty mleczne, w tym jogurty, twarogi, kefiry – są w pełni wyeliminowane, co będzie wiązało się z korzyściami dla osób z nietolerancją laktozy, czy alergią a białka mleka krowiego.

  Dozwolone produkty na diecie paleo

  Dieta pudełkowa z wariantu paleo opiera się głównie na warzywach (poza strączkowymi), owocach, rybach, mięsie, jajkach, orzechach oraz olejach nierafinowanych. Zawartość węglowodanów jest niewielka, ponieważ ich głównym źródłem w tym modelu żywieniowym są głównie owoce. Osoby, które przed rozpoczęciem diety paleo nie jadały odpowiedniej ilości warzyw i owoców, mogą odczuć pozytywną zmianę samopoczucia. Ze względu na zawartość tłustych ryb morskich w tym wariancie, pokrywane jest także zapotrzebowanie na podaż kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki temu nasze zdolności do zapamiętywania i koncentracji mogą ulec znaczącej poprawie. Co więcej, te kwasy mają również kluczowy wpływ na nasz lipidogram, dlatego osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny zwiększać ich spożycie. Kwasy tłuszczowe omega-3 wbudowują się w błony komórkowe komórek naszego organizmu, dzięki czemu ich wysokie spożycie pomoże nam w uzyskaniu elastycznej skóry.

  Jak wprowadzić dietę paleo?

  Przede wszystkim warto rozplanować godziny spożywania posiłków. Zazwyczaj wariant diety paleo w cateringu dietetycznym obejmuje 4 lub 5 posiłków. Pierwszy z nich powinien być spożyty w ciągu około godziny od pobudki – śniadania w tym wariancie zwykle składają się z jajek, awokado, ryb, mięsa, dużej ilości warzyw. Z pewnością odczujemy zniwelowanie apetytu w szybkim czasie od jego spożycia. Kolejne potrawy warto zaplanować w równomiernych odstępach – w zależności od swojego trybu życia i godziny planowanego treningu. Dobrze jest jadać ostatni posiłek na 2-3 h przed snem, w celu zapobieżenia nieprzyjemnościom związanym z przelewaniem, zgagą i uczuciem pełności. Dla osób, które intensywnie i regularnie trenują polecamy zamówienie wariantu diety samuraja, która zawiera więcej węglowodanów, dlatego będzie bardzie pomocna w powysiłkowym uzupełnianiu zapasów glikogenu.

  O czym warto pamiętać?

  Stosując dietę paleo dobrze jest regularnie robić badania laboratoryjne, takie jak cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy, glukoza na czczo, enzymy wątrobowe, kreatynina. Dzięki takiej stałej kontroli będziemy mogli zachować pewność, że nasze zdrowie jest utrzymywane na prawidłowym poziomie. Zdecydowanie się na dietę paleo z cateringu dietetycznego jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dzięki temu będziemy jadać urozmaicone posiłki. Nierzadko zmiana swojego odżywiania na ten model może sprzyjać monotonii i braku różnorodności potraw. Dieta pudełkowa będzie dla nas doskonałym przykładem tego, jak powinna wyglądać kompozycja składników, ilość i wielkość porcji. Z zastosowaniem cateringu dietetycznego znacznie łatwiejszym będzie również utrzymywanie stałych pór jedzenia. Nie zapominajmy jednak o tym, żeby wypijać każdego dnia odpowiednią ilość płynów. Dieta paleo zakłada wykluczenie wszystkich słodzonych napojów i jej zwolennicy zwykle opierają swoje nawodnienie na wypijaniu wody. Zalecana jej dzienna ilość to 2 litry dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. Aby pamiętać o sięganiu po szklankę z wodą można ustawiać sobie powiadomienia w telefonie, zabierać ze sobą zawsze dużą butelkę oraz dbać o to, aby pełna szklanka była zwykle na wyciągnięcie ręki. Dzięki utrzymywaniu prawidłowego nawodnienia łatwiej będzie o dobre samopoczucie, ale również o wysoką wydolność fizyczną.

  Czy odpowiada Ci dieta Paleo?

  Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

  Posiłek

  Popularne diety