Blog

Witamina D dla dzieci – jaka będzie najlepsza?

Odpowiednia podaż witaminy D jest szczególnie ważna w czasie rozwoju i wzrostu młodych organizmów. Jej niedobór może dotyczyć aż 50% społeczeństwa. Dlaczego właściwa podaż witaminy D jest tak istotna w przypadku dzieci? Jakie dawki witaminy D są najlepsze dla dzieci?

Spis treści:

Najlepsza witamina D dla dzieci – co wziąć pod uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów witaminy D3 przeznaczonych dla dzieci. Są to zarówno produkty lecznicze dostępne bez recepty, jak i preparaty będące lekami, dostępne tylko na receptę. Suplementację witaminy D u dzieci, dawkę oraz rodzaj preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem.

Jaka jest najlepsza witamina D3 dla dziecka? Taka, którą nasze dziecko będzie bez problemu codziennie przyjmować. Małe dzieci zazwyczaj nie lubią kropelek czy syropów, bronią się przed tym. Warto zatem przetestować kilka rodzajów opakowań i w ten sposób wybrać najlepszy rodzaj witaminy D3. Jedne dzieci mają frajdę z buteleczek z pompką i aplikowania kropli bezpośrednio do buzi, inne mogą polubić kropelki podawane na łyżeczce.

Dawkowanie witaminy D u dzieci

Witamina D dla wcześniakaDla dzieci urodzonych przedwcześnie zalecana dawka witaminy D wynosi 800 j.m. dziennie do czasu osiągnięcia skorygowanego wieku 40 tygodni.
Witamina D dla niemowlakaDla uzyskania prawidłowego stężenia witaminy D w surowicy krwi, rekomendowana, doustna, dawka witaminy D3 wynosi 400 j.m./dobę. Suplementację witaminą D rozpoczyna się od pierwszych dni życia. U dzieci karmionych wyłącznie piersią zalecane jest podawanie całej dawki, natomiast u dzieci karmionych sztucznymi mieszankami należy uwzględnić ilość witaminy D zawartą w pożywieniu.
Witamina D dla rocznego dziecka Między 6. a 12. miesiącem zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta i wynosi ok. 400-600 IU/dobę. Dawka zależna jest od ilości witaminy D podawanej z pokarmem.
Witamina D dla 2-10 latkaZapotrzebowanie na witaminę D3 w wieku od 1. do 10. roku życia wynosi między 600 a 1000 IU/dobę. W przypadku dzieci zdrowych, u których zapewniona jest ekspozycja na słońce min. 15 minut dziennie w godz. między 10.00 a 15.00 z odsłoniętymi przedramionami i nogami, przy braku stosowaniu kremów z filtrem ochronnym, suplementacja nie jest konieczna, ale wciąż bezpieczna i zalecana. Dotyczy to okresu od maja do września.

Źródła witaminy D3 dla dzieci

W żywności najwięcej witaminy D występuje w żółtkach jaj, rybach oraz mleku i przetworach mlecznych. Zapotrzebowanie na witaminę D trudno jest pokryć wyłącznie ze źródeł pokarmowych. Szacuje się, że żywność może dostarczyć maksymalnie 20% jej zapotrzebowania. Dlatego przy braku ekspozycji na promienie słoneczne i możliwości syntetyzowania witaminy D w skórze – należy wdrożyć jej suplementację. Nie należy doprowadzać do niedoboru tej witaminy, ale również nadmiaru, który jest szkodliwy. Aby zwiększyć wchłanianie witaminy D, najlepiej podawać ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz.

Witamina D3 dla dzieci w kroplach – wygodne rozwiązanie

Witamina D3 dla dzieci dostępna jest w formie kapsułek, kropli, tabletek. Najwygodniejszą opcją dla mniejszych dzieci będą krople czy kapsułki typu „twist-off” do wyciskania. Podawanie małym dzieciom kropli jest bardzo wygodne, gdyż można je zaaplikować bezpośrednio do ust czy pokarmu. Starszym dzieciom można podawać kapsułki do połykania czy żelki i kapsułki do żucia.

Normy witaminy D dla dzieci

Zapotrzebowanie na witaminę D zmienia się w zależności od stopnia ekspozycji na słońce, współistniejących chorób czy niedoborów tego składnika. W przypadku dzieci wymagana jest suplementacja witaminą D3 przez cały rok. Zwiększona dawka witaminy D3 dotyczy ponadto dzieci z nadwagą i otyłością oraz wcześniaków. W przypadku wcześniaków lekarz indywidualnie ustala dawkę witaminy D3.

W przypadku zbyt niskiej podaży tego składnika dawkę ustala się w zależności od stopnia jego niedoboru, określonego badaniem poziomu 25 (OH) D3 w surowicy krwi.

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Witamina D to bardzo istotny składnik, który uczestniczy w procesach regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz w tworzeniu zębów i kości. Reguluje także czynność wydzielniczą trzustki. Witamina D magazynowana jest głównie w tkance tłuszczowej oraz mięśniach. Zgromadzone zapasy zapewniają pełne pokrycie zapotrzebowania na ten składnik tylko przez czas kilku do kilkunastu tygodni. W 90% jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Z tego względu potocznie nazywana jest witaminą słońca. Na witaminę D składają się 2 związki:

  • cholekalcyferol – witamina D3,
  • ergokalcyferol – witamina D2.

Niedobór witaminy D u dzieci – jakie niesie skutki?

Niedobór witaminy D prowadzi do zaburzenia funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej. Przekłada się to na demineralizację kośćca. U dzieci powoduje to krzywicę oraz opóźnienie wyrastania mlecznych zębów. W starszym wieku może prowadzić do osteomalacji i osteoporozy.

Przewlekły niedobór witaminy D może zwiększać w przyszłości ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby autoimmunologiczne czy nawet choroby nowotworowe oraz depresję. Niedobór witaminy D w pierwszym półroczu życia może prowadzić do wystąpienia tężyczki i drgawek. Przekłada się również na osłabienie odporności organizmu, a tym samym większą podatność na infekcje.

Popularne wpisy na blogu:

Pomysły na potrawy z dynią – zdrowe przepisy
Obiady BEZ mięsa – 550 kcal – przepisy
Jarmuż, cebula, natka pietruszki, ciecierzyca, kiełki, pomidor, winogrona – zwykłe produkty czy superżywność?
Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci – jak sobie z tym radzić?
Jak zrobić zdrowe smoothie?
Cukier w diecie dziecka – jak zmniejszyć jego ilość?
Szybkie przepisy z kuchni Dietly – placki sernikowe, krem z batatów i makaron w cukiniowym sosie
Szybkie przepisy z kuchni Dietly – kulki mocy, pasta z tuńczykiem i greckie kaszotto
Etykiety na produktach – jak je czytać, aby nie robić niezdrowych zakupów
Dieta a wesele – jak jeść podczas świętowania?
Czy dodatki do żywności są bezpieczne? Cała prawda o składnikach “E”
Suplementy diety stosowane w sporcie – co naprawdę działa?
Dieta MIND – odżywianie poprawiające pracę mózgu
Co przygotować na II śniadanie dla dziecka? Zdrowe wskazówki
Wpływ reklamy medialnej na wybory żywieniowe konsumentów