Blog

Ile godzin przed snem nie jeść? Idealna kolacja na redukcji

Pora ostatniego posiłku w ciągu dnia to kwestia, która budzi wiele wątpliwości. Szczególnie wśród osób dbających o linię i zdrowie. Ile godzin przed snem nie jeść, aby zapewnić sobie wypoczynek i nie przybrać na wadze? Oto wskazówki dotyczące komponowania wieczornych posiłków.

Ile godzin przed snem nie jeść?

Osoby, które są na diecie redukcyjnej, zastanawiają się, ile godzin przed snem nie jeść? Dietetycy zalecają, aby ostatni posiłek spożyć około 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Taki odstęp czasowy pozwala organizmowi na strawienie pokarmu i przygotowanie się do nocnego odpoczynku. Zbyt późne posiłki, spożywane tuż przed snem, mogą powodować problemy z zasypianiem, zgagę, niestrawność czy zaburzenia snu.

Warto pamiętać, że pora kolacji powinna być dostosowana do indywidualnego rytmu dnia. Osoby kładące się spać wcześnie, powinny zjeść ostatni posiłek odpowiednio szybciej. Z kolei w przypadku tzw. nocnych marków, kolacja może wypadać nieco później. Jak widać, kwestia tego, ile godzin przed snem nie jeść, jest bardzo indywidualna.

quesadilla tortilla kolacja

Skutki jedzenia tuż przed snem

Spożywanie obfitych i ciężkostrawnych posiłków na krótko przed snem niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia:

  • zaburzenia snu, problemy z zasypianiem, bezsenność;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zgaga, refluks, niestrawność;
  • spowolnienie metabolizmu i zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej;
  • podwyższone ryzyko próchnicy ze względu na mniejszą produkcję śliny w nocy.

Kolacja na redukcji – zasady komponowania posiłku przed snem

Warto wiedzieć, nie tylko to, ile godzin przed snem nie jeść, ale także jak skomponować kolację. Osoby będące na diecie odchudzającej powinny zwrócić szczególną uwagę na skład wieczornych posiłków. Kolacja na redukcji powinna być lekkostrawna, niskokaloryczna, a jednocześnie sycąca i bogata w składniki odżywcze. Dzięki temu zapobiegnie nocnemu podjadaniu i pozwoli organizmowi efektywnie spalać tkankę tłuszczową.

Podczas przygotowania ostatniego posiłku musimy pamiętać o odpowiednich technikach kulinarnych. Należy ograniczyć do minimum smażenie na głębokim tłuszczu, podsmażanie i stosowanie panierek. Potrawy wykonywane z ich wykorzystaniem są ciężkie, bogate w tłuszcze i inne szkodliwe dla naszego zdrowia związki, np.: substancje lotne, wolne rodniki czy akroleina – uważana za substancje potencjalnie rakotwórczą. Kolację przygotować warto zatem gotując, dusząc, grillując lub smażąc na wodzie.

Czy dieta może mieć wpływ na jakość snu? Czy jakość i długość snu wpływa na nasze wybory żywieniowe?

Jakie produkty wybierać na kolację?

Komponując kolację na diecie redukcyjnej, warto postawić na:

  • chude źródła białka – drób, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych. Białko zapewni sytość i wesprze regenerację mięśni;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe – razowe pieczywo, brązowy ryż, komosa ryżowa. Dostarczą energii i błonnika, bez gwałtownych skoków glikemii;
  • warzywa – niskokaloryczne, bogate w witaminy, minerały i błonnik. Najlepiej wybierać te mniej skrobiowe, jak brokuły, kalafior, cukinia, pomidory;
  • zdrowe tłuszcze – orzechy, nasiona, awokado, oleje roślinne. Poprawiają wchłanianie składników odżywczych i dają uczucie sytości.

Czego nie jeść na kolację?

Złe nawyki żywieniowe utrudniają prawidłowy przebieg procesów regeneracji zachodzących nocą w naszym organizmie. Pełne strawienie dania składającego się głównie z białka i tłuszczu wymaga zdecydowanie większego wydatku energetycznego niż posiłek składający się z warzyw oraz pełnoziarnistych węglowodanów złożonych. Zatem jeśli już mamy ochotę na posiłek białkowo-tłuszczowy, skorzystajmy z niego podczas śniadania, zjedzenie go wieczorem nie będzie najlepszym pomysłem i niepotrzebnie obciąży nasz organizm.

Więcej o suplementacji kofeiny - artykuł

Wieczorem starajmy się unikać również czekolady – zawarta w niej teobronina, jest pochodną kofeiny. Może przyczyniać się do pogorszenia jakości snu, dodatkowym aspektem jest wysoka zawartość cukrów prostych i tłuszczu w takich produktach. Oczywiście, nie ma nic złego w zjedzeniu jednej kostki w godzinach wieczornych, jednak zjedzenie połowy tabliczki czekolady lub więcej zdaje się być bardzo nierozsądnym pomysłem i z pewnością nie ułatwi nam utrzymania prawidłowej masy ciała.

Pomysły na fit kolacje

Wiemy już, ile godzin przed snem nie jeść, a także, jakie produkty nadają się na ostatni posiłek przed nocnym odpoczynkiem. Warto mieć świadomość, jak je ze sobą zestawiać. Dietetyczna kolacja wcale nie musi być mdła i nieapetyczna. Oto kilka pomysłów na smaczne i zdrowe dania, które sprawdzą się podczas odchudzania:

Jednak aby mieć pewność, że dostarczamy organizmowi odpowiedniej liczby kalorii, najlepiej zdecydować się na catering pudełkowy. Na Dietly można znaleźć i porównać oferty firm z całego kraju. Pamiętajmy, że nawet najzdrowsze produkty spożywane w nadmiarze przed snem mogą utrudniać odchudzanie. Kluczem do sukcesu jest więc nie tylko jakość, ale i ilość oraz pora wieczornego posiłku. Dlatego należy brać pod uwagę, ile godzin przed snem nie jeść.