Dieta pudełkowa
Samuraja
Twórcą tej diety jest Nate Miyaki, który postanowił zmodyfikować założenia diety paleo, w taki sposób, aby była bardziej dostosowana do potrzeb osób aktywnych fizycznie. Zauważył bowiem, że przy paleolitycznym sposobie żywienia nieco trudniej jest o szybkie uzupełnianie zapasów glikogenu w mięśniach po treningu oraz odczuwa się mniejszą siłę przy wykonywaniu ćwiczeń. Takie negatywne efekty są spowodowane niską zawartością węglowodanów w diecie paleo i między innymi ten element został zmodyfikowany w tej diecie.
Czym jest dieta Samuraja
Co jest wykluczane w diecie samuraja?
Niektóre eliminacje zawarte w diecie paleo występują również w wariancie samuraja. W jadłospisie nie znajdziecie glutenu, czyli grupy białek występującej w życie, jęczmieniu oraz pszenicy. Ponadto przy stosowaniu tego modelu żywieniowego nie jada się produktów mlecznych. Ograniczane są wszystkie dania przetworzone, a także takie, które zawierają cukier. Zabronione są również soki owocowe, napoje słodzone i alkohol. Znacznie zmniejszona jest podaż soli, co może sprzyjać w obniżaniu wartości ciśnienia krwi, szczególnie osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym. Rośliny strączkowe to kolejna eliminowana grupa produktów – w diecie nie znajdziemy falafli, hummusu, czy fasolki w sosie. To może być jednak dobra wiadomość dla osób, które odczuwają wzdęcie i ból brzucha po zjedzeniu strączków. Nie są dozwolone również suszone owoce – jadane są wyłącznie owoce w świeżej postaci. Na taki rodzaj jadłospisu nierzadko decydują się osoby, które z różnych względów muszą unikać glutenu (np. nieceliakalna nadwrażliwość na gluten). Z uwagi na eliminację nabiału, ten wariant jest chętnie wybierany także przez wszystkich, którzy rezygnują z produktów mlecznych, np. z powodu nietolerancji laktozy, czy alergii na białka mleka krowiego.
Dozwolone produkty
W diecie samuraja znajdziemy więcej źródeł węglowodanów niż w wariancie paleo. Dopuszczalne jest jedzenie ziemniaków, batatów, prawie wszystkich owoców, ryżu, amarantusu, komosy ryżowej, kaszy gryczanej i kaszy jaglanej. Założeniem jest jednak, aby węglowodany jadać w drugiej połowie dnia, w celu utrzymania śniadań białkowo-tłuszczowych. Kolacja zwykle obfituje w bezglutenowe zboża, a wysoka podaż węglowodanów na wieczór pomaga w przedostawaniu się tryptofanu przez barierę krew-mózg, który jest aminokwasem niezbędnym do produkcji hormonu snu, czyli melatoniny. Z kolei wysokobiałkowe śniadania sprzyjają uregulowaniu apetytu i rozwoju tkanki mięśniowych u osób trenujących siłowo. Jadłospis opiera się głównie na warzywach (poza roślinami strączkowymi), rybach, mięsie, jajach, owocach morza, orzechach i olejach nierafinowanych. Zamówienie cateringu dietetycznego z wariantu diety samuraja będzie dobrym pomysłem dla osób, które rozpoczynają przygodę z tym modelem żywieniowym. Duża ilość eliminacji i zalecenia dotyczące modyfikacji ilości węglowodanów w zależności od pory dnia mogą być trudne do realizacji na własną rękę. Z kolei posiłki z diety pudełkowej będą nie tylko spełniały te zasady, ale także będą doskonałą inspiracją do samodzielnych potraw.
Wariant dla aktywnych fizycznie
Opcja diety samuraja powstała z myślą o osobach, które regularnie trenują. Dzięki większej niż w diecie paleo zawartości węglowodanów, efektywniejsza jest odbudowa zapasu glikogenu w mięśniach i zauważa się nieco lepsze samopoczucie podczas ćwiczeń. Założeniem tego sposobu odżywiania jest jednak wykonywanie aktywności fizycznej na czczo. Dzięki temu, że kolacja jest odpowiednio zbilansowana, będziemy mieć więcej siły na sport z samego rana. Tuż po zakończeniu treningu zaleca się spożycie śniadania z cateringu dietetycznego, które będzie w tym wariancie obfitowało w białko (niezbędne do nasilenia budowy tkanki mięśniowej) oraz tłuszczu. Jeśli mamy problem z rozpoczynaniem aktywności na czczo – np. przez brak czasu przed pracą lub złym samopoczuciem, to warto rozważyć, czy zdecydowanie się na dietę samuraja będzie na pewno dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że ta opcja została stworzona z myślą o osobach, które regularnie podejmują się intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli sport nie jest częścią naszego życia, to lepszym rozwiązaniem będzie wdrożenie niezmodyfikowanej wersji, czyli standardowej diety paleo.