Kalkulator BMI

  Sprawdź, czy masz prawidłową masę ciała – kalkulator BMI pomoże Ci wokreśleniu, czy aktualna waga jest odpowiednia w stosunku dowzrostu.

  Kalkulator BMI

  Oblicz wskaźnik masy ciała

  Masz pytania?

  Porozmawiaj z nami na chacie

  Podaj swoją wagę oraz wzrost

  Potrzebujemy tych informacji, aby obliczyć Twój wskaźnik BMI.

  Wiek (lat)

  Waga (kg)

  Wzrost (cm)

  Kalkulator BMI – wzór na wskaźnik masy ciała. Jak obliczać body mass index?

  Sprawdź, czy masz prawidłową masę ciała – kalkulator BMI pomoże Ci w określeniu, czy aktualna waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Miernik BMI przydaje się nie tylko w czasie odchudzania, ale również na co dzień, aby mieć świadomość tego, czy nasze ciało jest w dobrej formie.

  BMI to skrót od ang. body mass index, czyli wskaźnik masy ciała lub inaczej indeks masy ciała. Pomaga w określeniu, czy aktualna masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Wskaźnik BMI stosuje się, aby sprawdzić, czy utrzymujemy prawidłową wagę. Skorzystaj z kalkulatora BMI online na Dietly i zweryfikuj, czy twoja waga jest prawidłowa!

  Czym jest kalkulator BMI? Kalkulator wagi

  Kalkulator BMI to narzędzie, dzięki któremu w szybki sposób możesz obliczyć, ile wynosi twój wskaźnik masy ciała. Na podstawie wyniku łatwo ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy też mamy nadwagę, otyłość albo niedowagę. Skorzystanie z kalkulatora BMI jest również dobrym początkiem w procesie redukcji nadmiarowych kilogramów – dzięki temu łatwiej jest nam oceniać nasze postępy. Jednym słowem: jest to kalkulator wagi wskazujący na to, czy jest ona prawidłowa.

  Jak powstał kalkulator BMI?

  Pierwowzór kalkulatora BMI stworzył w 1832 roku matematyk Adolphe Quételet – to właśnie on zauważył, że istnieje ważna zależność między wzrostem a wagą człowieka. Następnie w 1972 roku Ancel Keys sformułował na podstawie wyników Quételeta wzór matematyczny do wyliczania, czy masa ciała jest prawidłowa – tak powstał aktualnie stosowany wskaźnik BMI.

  waga

  Co to BMI? O czym świadczy?

  Warto podkreślić, że informacja o samej wadze niewiele będzie znaczyła np. dla lekarza czy dietetyka. Wszystko z tego powodu, że dla jednej osoby 80 kg może być wagą prawidłową, a dla innej będzie to oznaczało otyłość. Z kolei wynik z kalkulatora BMI mówi nam o tym, jak kształtuje się proporcja między naszą wagą a wzrostem, dzięki czemu uzyskaną wartość można już odnieść do uniwersalnych norm.Właśnie dlatego w medycynie, badaniach kontrolnych czy w badaniach naukowych stosuje się zwykle kalkulator BMI – z większą łatwością można dzięki niemu stwierdzić, czy badana osoba ma prawidłową masę ciała. Zatem wynik, który uzyskamy z wykorzystaniem kalkulatora BMI, powie nam o tym, czy nasza waga jest prawidłowa w stosunku do naszego wzrostu.

  Zatem wynik, który uzyskamy z wykorzystaniem kalkulatora BMI powie nam o tym, czy nasza masa ciała jest prawidłowa w stosunku do naszego wzrostu.

  Jak obliczać BMI? Prosty wzór na BMI

  Chcesz wiedzieć, jak obliczamy BMI? Potrzebujemy do tego tylko dwóch informacji – wzrostu oraz wagi. Następnie możemy w prosty sposób policzyć ten wskaźnik samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora BMI.

  Pomiary BMI. Jak obliczyć BMI?

  Aby zrobić pomiary BMI, wystarczy się zważyć oraz zmierzyć. Na podstawie tych danych da się wyliczyć indeks BMI, dzieląc masę ciała przez wzrost.

  Prosty wzór na BMI

  wzór BMI

  Przykładowo, jeśli nasz wzrost to 170 cm, a waga 70 kg, na początku powinniśmy policzyć, ile wyniesie nasz wzrost podniesiony do kwadratu, jeśli podamy go w metrach. Czyli: 1,70 m*1,70 m = 2,89 m2

  Ten wynik to liczba, przez którą następnie dzielimy naszą masę ciała. Czyli: 70 kg / 2,89 m2 = 24,2 kg/m².

  Oblicz wskaźnik BMI, korzystając z naszego kalkulatora online

  Kalkulator BMI, normy BMI. Kiedy grozi ci otyłość?

  Gdy już dowiemy się, ile wynosi nasze BMI, możemy sprawdzić, co oznacza. Niezbędne jest do tego skorzystanie z wartości BMI. Poniżej znajdziesz zakresy, według których sprawdzisz, co oznacza twój wskaźnik BMI. Zakresy BMI dla kobiety i mężczyzny są takie same.Jedynie niektóre osoby dorosłe nie powinny się w inny sposób odnosić do indeksu masy ciała, co wyjaśniamy poniżej.

  BMI normyZnaczenie
  18,5 kg/m²niedowaga
  18,5 – 24,9 kg/m²waga prawidłowa – idealny BMI
  25 – 29,9 kg/m²nadwaga
  30 – 34,9 kg/m²otyłość I stopnia
  35 – 39,9 kg/m²otyłość II stopnia
  40 kg/m²otyłość III stopnia

  Powyższe normy BMI odnoszą się zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Wyjątkami są osoby wysportowane, których nadwyżka masy ciała jest związana z dużą zawartością masy mięśniowej. Inne ma też BMI kobieta w ciąży, dlatego w przypadku ciężarnych w inny sposób wylicza się prawidłowe przybieranie na masie ciała.

  Co oznaczają normy BMI?

  W przypadku, gdy nasze BMI przekracza 25 kg/m², warto wprowadzić postępowanie dietetyczne w celu osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Okazuje się bowiem, że utrzymanie prawidłowego BMI w zalecanym zakresie (18,5 – 24,9 kg/m²) to zdecydowanie nie tylko kwestia wizualna. Waga prawidłowa przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Ryzyko wielu poważnych chorób jest dużo wyższe przy nadmiernym BMI, szczególnie jeśli wynosi ono ponad 30 kg/m², czyli występuje otyłość.Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, gdyż oznacza duże ryzyko wystąpienia chorób związanych z metabolizmem, jednak jej wyliczenia BMI nie uwzględnia. Częściej występującą u mężczyzn otyłość brzuszną można jednak zmierzyć, stosując tzw. wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder.

  U kogo kalkulator BMI się nie sprawdzi? BMI u dzieci

  Z uwagi na to, że kalkulator BMI mówi nam tylko o tym, jak wygląda stosunek masy ciała do wzrostu, są pewne przypadki, w których wynik uzyskany na podstawie obliczania BMI nie będzie miarodajny w zakresie sprawdzania, czy nasza waga jest w normie. Kiedy nie powinniśmy sugerować się wynikiem z kalkulatora BMI?

  BMI u dzieci

  Wśród dzieci nie stosuje się współczynnika BMI do oceny stanu odżywienia i postępów rozwoju organizmu. Służą do tego siatki centylowe, dzięki którym możemy w prosty sposób sprawdzić, czy masa ciała oraz wzrost dziecka jest prawidłowy w danym przedziale wiekowym.

  gym

  BMI u osób wysportowanych

  Jednym z minusów, jaki ma współczynnik BMI, jest to, że u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową wynik nie odzwierciedla faktycznego stanu. Przykładowo, jedna osoba może mieć BMI prawidłowe – 24 kg/m² przy zawartości tkanki tłuszczowej 23%, a druga osoba może mieć teoretycznie za wysokie BMI (np. 28 kg/m²), mimo że zawartość tkanki tłuszczowej będzie wynosiła 10%, zatem nie będzie to oznaczało nadwagi.

  Z uwagi na ten aspekt zaleca się, aby osoby z dużą zawartością tkanki mięśniowej stosowały dodatkowe pomiary poza ważeniem się – np. pomiar składu ciała, mierzenie obwodów, stosowanie fałdomierza. Zatem w przypadku wysokiej zawartości tkanki mięśniowej miernik BMI nie odpowie na pytanie, czy mamy prawidłową masę ciała.

  Body mass index u kobiet w ciąży

  U kobiet w ciąży kalkulator BMI również może wskazywać wynik niezgodny z faktycznym stanem masy ciała. W przypadku oceny wagi kobiet ciężarnych istotne jest BMI przed zajściem w ciążę, a następnie stosuje się kontrolę przyrostu masy ciała na przestrzeni kolejnych trymestrów, bez dodatkowego wyliczania BMI.

  Prawidłowe BMI: wzór – poznaj swoją prawidłową wagę

  Aby sprawdzić, jaka waga jest dla ciebie odpowiednia, należy obliczyć masę ciała przy idealnym BMI z wykorzystaniem we wzorze twojego wzrostu. Idealne BMI mieści się między 18,5 a 24,9. Jeżeli BMI wynosi 25.0 - 29.9, mamy do czynienia z nadwagą. Z kolei wskaźnik BMI powyżej 30 to już otyłość.

  Jaka jest prawidłowa waga dla ciebie? Podstaw do poniższych wzorów twój wzrost, aby poznać swą wagę docelową:

  • krok pierwszy – obliczenie wagi prawidłowej przy najniższym idealnym BMI,
  • krok drugi – wyliczenie wagi prawidłowej przy najwyższym idealnym BMI,
  • krok trzeci – wyliczenie wagi prawidłowej, która mieści się w idealnym BMI – przelicznik BMI należnego.

  Indeks masy ciała. Kalkulator BMI online

  Stosunek wagi do wzrostu to nic innego jak BMI. Jeśli chcemy wiedzieć, jaka jest nasza odpowiednia waga do wzrostu, wystarczy skorzystać z powyższego wzoru na prawidłowe BMI lub naszego kalkulatora BMI online.

  Podsumowując, licznik BMI jest bardzo uniwersalnym narzędziem umożliwiającym ocenę, czy nasza waga jest proporcjonalna w stosunku do wzrostu – możemy w kilka sekund sprawdzić, czy mamy prawidłową wagę, niedowagę, nadwagę czy otyłość. Są jednak pewne wady kalkulatora BMI – nie u każdego będzie to dobra metoda do oceny masy ciała. Wskaźnik BMI nie pokaże nam też, jaki jest np. stosunek białka do tłuszczu w organizmie. U dzieci, u kobiet w ciąży, a także u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową stosuje się inne metody, które są w ich przypadku bardziej miarodajne.