Kalkulator BMI – normy i wzór na wskaźnik masy ciała
Sprawdź, czy masz prawidłową masę ciała – kalkulator BMI pomoże Ci w określeniu, czy aktualna waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Miernik BMI przydaje się nie tylko w czasie odchudzania, ale również na co dzień, aby mieć świadomość tego, czy nasze ciało jest w dobrej formie.
Co znajdziesz w tym artykule?
- BMI co to znaczy?
- Czym jest kalkulator BMI? Kalkulator wagi
- Jak powstał kalkulator BMI?
- Co to BMI? O czym świadczy?
- Jak obliczyć BMI? Prosty wzór na BMI
- Kalkulator BMI zakresy – normy BMI
- U kogo kalkulator BMI się nie sprawdzi?
- Prawidłowe BMI wzór – oblicz prawidłową wagę
- Jak obliczyć wagę do wzrostu?
BMI co to znaczy?
BMI to skrót od ang. body mass index, czyli wskaźnik masy ciała lub inaczej indeks masy ciała. Pomaga w określeniu, czy aktualna masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. BMI wskaźnik stosuje się, aby sprawdzić, czy utrzymujemy prawidłową wagę.
Czym jest kalkulator BMI? Kalkulator wagi
Kalkulator BMI to narzędzie, dzięki któremu w szybki sposób możemy obliczyć ile wynosi nasz wskaźnik masy ciała. Na podstawie wyniku łatwo ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy mamy nadwagę, otyłość, albo niedowagę. Skorzystanie z kalkulatora BMI jest również dobrym początkiem w procesie redukcji masy ciała – dzięki temu łatwiej jest nam oceniać postępy. Jednym słowem, jest to kalkulator wagi wskazującej na to, czy jest ona prawidłowa.
Jak powstał kalkulator BMI?
Pierwowzór BMI kalkulatora stworzył w 1832 roku matematyk Adolphe Quételet – to właśnie on zauważył, że istnieje ważna zależność między wzrostem a masą ciała człowieka. Następnie w 1972 roku Ancel Keys sformułował na podstawie wyników Quételeta wzór matematyczny do obliczania, czy masa ciała jest prawidłowa – tak powstał aktualnie stosowany wskaźnik masy ciała, czyli przelicznik BMI.

Co to BMI? O czym świadczy?
Warto podkreślić, że informacja o samej wadze niewiele będzie znaczyłanp. dla lekarza, czy dietetyka. Wszystko z tego powodu, że dla jednej osoby 80 kg może być prawidłową masą ciała, a dla innej będzie to oznaczało otyłość. Z kolei wynik z kalkulatora BMI mówi nam o tym, jak kształtuje się proporcja miedzy naszą wagą a wzrostem, dzięki czemu uzyskany wynik można już odnieść do uniwersalnych norm. Właśnie dlatego w medycynie, badaniach kontrolnych, czy w badaniach naukowych stosuje się zwykle kalkulator BMI – z większą łatwością można dzięki niemu stwierdzić czy badana osoba ma prawidłową masę ciała.
Zatem wynik, który uzyskamy z wykorzystaniem kalkulatora BMI powie nam o tym, czy nasza masa ciała jest prawidłowa w stosunku do naszego wzrostu.
Jak obliczyć BMI? Prosty wzór na BMI
Chcesz wiedzieć, jak obliczamy BMI? Do obliczenia BMI potrzebujemy tylko dwóch informacji – wzrostu oraz masy ciała. Następnie możemy w prosty sposób policzyć ten wskaźnik samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora BMI.
Wzór na BMI – prosty BMI wzór:

Przykładowo, jeśli nasz wzrost to 170 cm, a masa ciała 70 kg, to na początku powinniśmy policzyć ile wyniesie nasz wzrost podniesiony do kwadratu jeśli podamy go w metrach. Czyli: 1,70m*1,70m = 2,89m2
Ten wynik to liczba, przez którą następnie dzielimy naszą masę ciała. Czyli: 70 kg / 2,89m2 = 24,2 kg/m²
Pomiary BMI
Aby zrobić pomiary BMI wystarczy sprawdzić swoją masę ciała na wadze oraz zmierzyć wzrost. Na podstawie tych danych da się wyliczyć indeks masy ciała.
Kalkulator BMI zakresy – BMI normy
Gdy już obliczymy ile wynosi nasz wskaźnik masy ciała (BMI), to możemy sprawdzić, co on oznacza. Niezbędne jest do tego skorzystanie z wartości BMI. Poniżej znajdziesz BMI zakresy według których sprawdzisz co oznacza Twój wskaźnik masy ciała. Zakresy BMI dla kobiety i BMI mężczyzny są takie same. Jedynie niektóre osoby dorosłe nie powinny się w inny sposób odnosić do indeksu masy ciała, co wyjaśniamy poniżej.
BMI normy | Znaczenie |
18,5 kg/m² | niedowaga |
18,5 – 24,9 kg/m² | waga prawidłowa – idealny BMI |
25 – 29,9 kg/m² | nadwaga |
30 – 34,9 kg/m² | otyłość I stopnia |
35 – 39,9 kg/m² | otyłość II stopnia |
40 kg/m² | otyłość III stopnia |
BMI kobieta i BMI mężczyznaa – indeks masy ciał
Powyższe normy BMI odnoszą się zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Wyjątkami są osoby wysportowane, których nadwyżka masy ciała jest związana z duża zawartością masy mięśniowej. Inne ma BMI kobieta w ciąży, dlatego w przypadku ciężarnych w inny sposób wylicza się prawidłowe przybieranie na masie ciała.
Co oznaczają BMI normy?
W przypadku, gdy nasze BMI przekracza 25 kg/m², to warto rozważyć podjęcie się diety odchudzającej w celu osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Okazuje się bowiem, że kwestia utrzymania BMI prawidłowego w zalecanym zakresie (18,5 – 24,9 kg/m²) to zdecydowanie nie tylko kwestia wizualna. Waga prawidłowa przynosi wiele korzyści zdrowotnych.Ryzyko wielu poważnych chorób jest dużo wyższe przy nadmiernym BMI, szczególnie jeśli wynosi ono ponad 30 kg/m², czyli występuje otyłość.
U kogo kalkulator BMI się nie sprawdzi?
Z uwagi na to, że kalkulator BMI mówi nam tylko o tym jak wygląda stosunek masy ciała do wzrostu, są pewne przypadki, w których wynik uzyskany na podstawie obliczania BMI nie będzie miarodajny w zakresie sprawdzania czy nasza waga jest w normie. Kiedy nie powinniśmy sugerować się wynikiem z kalkulatora BMI?
Dzieci
Wśród dzieci nie stosuje się współczynnika BMI do oceny stanu odżywienia i postępów rozwoju organizmu. Służą do tego siatki centylowe, dzięki którym możemy w prosty sposób sprawdzić, czy masa ciała oraz wzrost dziecka jest prawidłowy w danym przedziale wiekowym.

Osoby wysportowane
Jednym z minusów, jaki ma współczynnik BMI jest to, że u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową wynik nie odzwierciedla faktycznego stanu. Przykładowo, jedna osoba może mieć BMI prawidłowe – 24 kg/m² przy zawartości tkanki tłuszczowej 23%, a druga osoba może mieć teoretycznie za wysokie BMI (np. 28 kg/m²) mimo, że zawartość tkanki tłuszczowej będzie wynosiła 10%, zatem nie będzie to oznaczało nadwagi.
Z uwagi na ten aspekt zaleca się, aby osoby z dużą zawartością tkanki mięśniowej stosowały dodatkowe pomiary poza ważeniem się – np. pomiar składu ciała, mierzenie obwodów, stosowanie fałdomierza. Zatem w przypadku wysokiej zawartości tkanki mięśniowej miernik BMI nie odpowie na pytanie, czy mamy prawidłową masę ciała.
Kobiety w ciąży
U kobiet w ciąży kalkulator BMI również może wskazywać wynik niezgodny z faktycznym stanem masy ciała. W przypadku oceny wagi kobiet ciężarnych istotne jest BMI przed zajściem w ciążę, a następnie stosuje się kontrolę przyrostu masy ciała na przestrzeni kolejnych trymestrów, bez dodatkowego wyliczania BMI.
Prawidłowe BMI wzór – oblicz prawidłową wagę
Aby sprawdzić, jaka jest Twoja waga prawidłowa, należy obliczyć masę ciała przy idealnym BMI z wykorzystaniem we wzorze Twojego wzrostu. Idealne BMI mieści się między 18,5 a 24,9.
Jaka jest prawidłowa waga dla Ciebie? Podstaw do poniższych wzorów Twój wzrost, aby obliczyć wagę prawidłową.
- Krok pierwszy – obliczenie wagi prawidłowej przy najniższym idealnym BMI.
- Krok drugi – obliczenie wagi prawidłowej przy najwyższym idealnym BMI.
- Krok trzeci – obliczenie wagi prawidłowej, która mieści się w idealnym BMI – przelicznik BMI należnego.



Jak obliczyć wagę do wzrostu?
Stosunek wagi do wzrostu to nic innego jak BMI. Jeśli chcemy wiedzieć jaka jest nasza waga odpowiednia do wzrostu, to wystarczy skorzystać z powyższego wzoru na prawidłowe BMI.
Podsumowując, licznik BMI jest bardzo uniwersalnym narzędziem umożliwiającym ocenę, czy nasza masa ciała jest proporcjonalna w stosunku do wzrostu – możemy w kilka sekund sprawdzić czy mamy prawidłową wagę, niedowagę, nadwagę, czy otyłość. Są jednak pewne wady kalkulatora BMI – nie u każdego będzie to dobra metoda do oceny masy ciała. U dzieci, u kobiet w ciąży, a także u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową stosuje się inne metody, które są w ich przypadku bardziej miarodajne.