Blog

Dieta South Beach – na czym polega dieta plaż południowych? Jadłospis, fazy

South Beach to dieta odchudzająca opracowana przez amerykańskiego kardiologa. Polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i nasyconych tłuszczów – opiera się na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Składa się z trzech faz i obiecuje szybką utratę wagi bez uczucia głodu.

Na czym polega dieta South Beach?

Dieta South Beach (inaczej dieta plaż południowych) cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Została opracowana w latach 90. XX wieku przez kardiologa Arthura Agatstona z Miami na Florydzie. Jego książka, która opisuje założenia tego modelu żywienia, sprzedała się w milionach egzemplarzy. Zdobyła popularność na całym świecie, również w Polsce. 

Głównym celem diety jest redukcja masy ciała oraz poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. South Beach zaliczana jest do diet niskowęglowodanowych, jednak w przeciwieństwie do innych tego typu diet, nie eliminuje całkowicie węglowodanów z jadłospisu. Najważniejsze, by spożywane pokarmy miały możliwie niski indeks glikemiczny. Ich IG nie może przekraczać 50.

Podstawowym założeniem diety South Beach jest ograniczenie spożycia węglowodanów, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym, oraz nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie zaleca się zwiększenie spożycia chudego mięsa, ryb, warzyw oraz zdrowych tłuszczów roślinnych. Dieta ma na celu nie tylko redukcję masy ciała, ale także zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze.

Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?

Fazy diety plaż południowych – najważniejsze założenia

Dieta plaż południowych składa się z trzech faz, z których każda ma inne założenia i czas trwania. Przejście przez wszystkie fazy ma zapewnić skuteczną utratę wagi oraz wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe. Na początku z jadłospisu wykluczane są pewne produkty, by później stopniowo go wzbogacać

Faza pierwsza – detoks węglowodanowy

Pierwsza faza diety South Beach trwa dwa tygodnie. W tym okresie należy jeść sześć posiłków dziennie. Drastycznie ogranicza się jednak spożycie węglowodanów, co ma na celu szybką utratę wagi oraz zmniejszenie wahań poziomu cukru we krwi. Z jadłospisu eliminuje się wszystkie produkty zawierające węglowodany, takie jak pieczywo, makarony, ryż, ziemniaki, owoce, a także alkohol.

Od czego zależy spalanie tłuszczu?

W pierwszej fazie dieta opiera się głównie na chudym mięsie, rybach, jajkach, warzywach niskoskrobiowych oraz zdrowych tłuszczach. Dozwolone są także niewielkie ilości nabiału o niskiej zawartości tłuszczu. Według twórcy diety, w tej fazie można schudnąć od 4 do 6 kilogramów.

Faza druga – stopniowe wprowadzanie węglowodanów

Druga faza diety South Beach trwa do momentu osiągnięcia docelowej wagi. W tym okresie stopniowo wprowadza się do jadłospisu węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Dozwolone stają się pełnoziarniste produkty zbożowe, niektóre owoce oraz warzywa. Można już wrócić do ziemniaków, fasoli oraz zielonego groszku, które były wcześniej na liście produktów zakazanych. Dopuszczalne jest także picie niezbyt dużych ilości czerwonego wina. 

W tej fazie nadal ogranicza się spożycie produktów bogatych w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak biały chleb czy słodycze. Utrata wagi w tej fazie jest wolniejsza, ale bardziej stabilna – zazwyczaj wynosi od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo.

Efekt JO-JO - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Faza trzecia – stabilizacja

Trzecia faza diety plaż południowych nie ma już restrykcyjnych ograniczeń. Można jeść to, co smakuje. Potrawy muszą mieć jednak niski indeks glikemiczny. Jeśli nie wiesz, jak komponować takie posiłki, zdecyduj się na dietę pudełkową. Oferty firm cateringowych znajdziesz i porównasz na Dietly.

Zasady diety South Beach

Dieta South Beach opiera się na kilku istotnych zasadach, które mają zapewnić skuteczną utratę wagi oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia. Jak wspomniano wcześniej, jednym z najważniejszych zaleceń jest wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik określający, jak szybko dany produkt podnosi poziom cukru we krwi.

Dieta z niskim indeksem glikemicznym - jak stosować ją w praktyce?

W diecie South Beach zaleca się spożywanie produktów o niskim IG, takich jak warzywa, owoce o niskiej zawartości cukru, pełnoziarniste produkty zbożowe. Produkty te powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co pomaga uniknąć nagłych skoków insuliny i związanego z tym uczucia głodu. Kolejną ważną zasadą jest ograniczenie spożycia nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na rzecz zdrowych tłuszczów roślinnych. Zaleca się jedzenie oliwy z oliwek, orzechów, awokado oraz tłustych ryb morskich bogatych w kwasy omega-3. Tłuszcze te mają korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.

Regularne spożywanie posiłków

W diecie South Beach zaleca się spożywanie 3 głównych posiłków oraz 2-3 przekąsek dziennie. Regularne jedzenie ma zapobiegać napadom głodu i związanemu z tym przejadaniu się. Ważne jest, aby nie pomijać śniadania, które powinno być spożyte w ciągu godziny od przebudzenia. To jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Musi być tak skomponowane, by zapewniało uczucie sytości aż do obiadu.

Przekąski w diecie South Beach powinny być niewielkie i składać się z produktów bogatych w białko i zdrowe tłuszcze. Mogą to być na przykład orzechy, warzywa z hummusem czy kawałek chudego sera. Ostatni posiłek dnia powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed snem.

Jadłospis w diecie South Beach

Jadłospis w diecie South Beach różni się w zależności od fazy. Warto zatem sprawdzić, jak komponować posiłki, by odnieść sukces.

3 dniowy jadłospis lekkostrawny

Przykładowy jadłospis dla pierwszej fazy diety South Beach

W pierwszej najbardziej restrykcyjnej fazie menu opiera się głównie na chudym mięsie, rybach, jajkach oraz warzywach niskoskrobiowych. Oto przykładowy jadłospis dla pierwszej fazy diety South Beach:

 • śniadanie: omlet z białek jaj z warzywami (np. szpinak, pomidory), bezkofeinowa kawa bez cukru lub herbata ziołowa;
 • przekąska: plasterki ogórka z serkiem wiejskim;
 • obiad: grillowana pierś z kurczaka, sałatka z mieszanych warzyw z oliwą z oliwek;
 • przekąska: garść orzechów włoskich;
 • kolacja: pieczony łosoś, gotowane brokuły z odrobiną masła.

Przykładowy jadłospis dla drugiej fazy diety South Beach

W drugiej fazie diety South Beach jadłospis zostaje rozszerzony o produkty zawierające węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Można wtedy włączyć do menu pełnoziarniste produkty zbożowe, niektóre owoce oraz warzywa skrobiowe. Przykładowy jadłospis dla drugiej fazy może wyglądać następująco:

 • śniadanie: owsianka z płatków owsianych z dodatkiem orzechów i jagód, bezkofeinowa kawa bez cukru lub herbata ziołowa;
 • przekąska: jabłko z łyżką masła orzechowego;
 • obiad: sałatka z grillowanym kurczakiem, awokado i warzywami, kromka pełnoziarnistego chleba;
 • przekąska: jogurt naturalny z garścią migdałów;
 • kolacja: pieczona ryba z warzywami, mała porcja brązowego ryżu.

Efekty stosowania diety South Beach

Dieta South Beach obiecuje szybkie i skuteczne efekty odchudzające, szczególnie w pierwszej fazie. Według twórcy diety, w ciągu pierwszych dwóch tygodni można schudnąć od 4 do 6 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że tak szybka utrata wagi w początkowym okresie wynika głównie z utraty wody i glikogenu, a nie tkanki tłuszczowej. W drugiej fazie diety tempo utraty wagi zwalnia, ale staje się bardziej stabilne. Zazwyczaj wynosi od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo, co jest uważane za zdrowe i trwałe tempo odchudzania. 

Oprócz redukcji masy ciała, dieta South Beach może przynieść także inne korzyści zdrowotne:

 • ograniczenie spożycia węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 lub insulinoopornością;
 • ponadto, zwiększenie spożycia zdrowych tłuszczów i ograniczenie nasyconych tłuszczów może przyczynić się do poprawy profilu lipidowego krwi.

Potencjalne wady diety South Beach

Mimo wielu potencjalnych korzyści dieta South Beach ma także pewne wady i ograniczenia. Pierwsza faza diety jest bardzo restrykcyjna i może być trudna do przestrzegania dla niektórych osób. Drastyczne ograniczenie węglowodanów może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, bóle głowy czy zaparcia.

Ponadto dieta South Beach może być nieodpowiednia dla osób z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroby nerek czy wątroby. Osoby stosujące leki na cukrzycę lub nadciśnienie powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety, gdyż może ona wpływać na działanie tych leków. Ten rodzaj modelu żywienia nie będzie odpowiedni również dla osób młodych.

Co warto wiedzieć o diecie South Beach?

Dieta South Beach to popularna metoda odchudzania, która opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów i nasyconych tłuszczów. Składa się z trzech faz, z których pierwsza jest najbardziej restrykcyjna, a kolejne stopniowo wprowadzają więcej produktów do jadłospisu. Dieta ta może przynieść szybkie efekty odchudzające, szczególnie w początkowym okresie. Kluczowe zasady diety South Beach to wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym, ograniczenie nasyconych tłuszczów na rzecz zdrowych tłuszczów roślinnych oraz regularne spożywanie posiłków. 

Dieta plaż południowych może przynieść korzyści zdrowotne, jednak South Beach ma także swoje ograniczenia i potencjalne wady. Przed rozpoczęciem tej lub jakiejkolwiek innej diety, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

dietly catering dietetyczny