Blog

Jak przestać jeść słodycze? Radzimy, jak się do tego zmotywować

Jak przestać jeść słodycze? To pytanie nurtuje wiele osób, które chcą zdrowiej żyć. Wyjaśniamy, jakie kroki podjąć, aby skutecznie zmniejszyć spożycie cukru i przedstawiamy strategie, które pomogą ci osiągnąć cel.

Jak przestać jeść słodycze? Najważniejsze zasady

Ograniczenie cukru to wyzwanie, z którym mierzą się osoby na diecie. Chyba każdy zadawał sobie pytanie, jak przestać jeść słodycze? Trzeba zrozumieć, że ta zmiana wymaga czasu i cierpliwości. Należy zacząć od małych kroków, jak eliminacja słodyczy z codziennego menu, co ułatwi stopniowe odzwyczajanie się od cukru.

Jak ograniczyć słodycze i jak się do tego zmotywować? – cz. I

Silna wola to narzędzie, na które nie zawsze możemy w pełni liczyć – szczególnie po ciężkim dniu pełnym obowiązków albo po nieprzespanej nocy. Jeśli czasem zdarzy nam się sięgnąć po coś słodkiego, bo nie mieliśmy wystarczająco silnej woli, aby się przed tym powstrzymać, to warto pamiętać, że to normalne. Można jednak nieco ją wspomóc – oto skuteczne sposoby:

 1. Przegląd kuchni – idealną sytuacją byłoby nie mieć w ogóle słodyczy w domu, ale jeśli nie mamy takiej możliwości (np. ze względu na innych domowników, albo mamy duże zapasy sprzed postanowienia), to najlepiej jest je przechowywać w miejscu, do którego mamy nieco trudniejszy dostęp.
 2. Przygotowanie listy zakupów – jeśli poświęcimy trochę czasu na sporządzenie dokładnej listy zakupów i będziemy trzymać się zasady, że nie kupujemy nic poza wypisanymi produktami, to będzie nam dużo łatwiej przejść przez sklep bez zakupu dodatkowych słodyczy.
 3. Korzystaj z internetu – jeżeli łatwo ulegamy pokusie, alternatywną metodą robienia zakupów będzie internet lub aplikacja. Składając swoje zamówienie przy komputerze, jesteśmy w stanie podjąć bardziej przemyślane wybory i lepiej się na nich skupić niż gdy mijamy półki sklepowe, które są pełne kuszących towarów.
 4. Wypróbuj catering dietetyczny – dzięki stosowaniu diety pudełkowej na co dzień nie musimy zmagać się z trudnościami z utrzymaniem silnej woli w sklepie spożywczym – nie musimy przygotowywać listy zakupów, ani planować składu posiłków. Co więcej, wiele firm bierze pod uwagę również fit desery, co zaspokoi apetyt na słodycze. Wejdź na Dietly i poznaj dostępne oferty.
Przepisy na 4 zimowe desery w wersji fit

Dlaczego nie możemy oprzeć się słodyczom?

W znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak przestać jeść słodycze, bardzo ważne jest uświadomienie sobie powodu, który sprawia, że po nie sięgamy. Nie zawsze to typowe łakomstwo, ale także:

 • zajadanie stresu i smutku;
 • sposób na  odprężenie się i nagrodzenie samych siebie za przebyty dzień;
 • głód fizjologiczny spowodowany nieregularnymi posiłkami lub restrykcyjną dietą.

Zrozumienie, że za pragnieniem słodyczy mogą stać konkretne potrzeby organizmu lub reakcje emocjonalne, pozwala na lepsze radzenie sobie z pokusami. Dlatego tak ważne jest znalezienie zdrowych sposobów na radzenie sobie ze stresem i emocjami.

Psychodietetyka, zaburzenia odżywiania i ciałopozytywność - wywiad z Katarzyną Koćwin

Znajdź zdrowe zamienniki dla słodyczy?

Jeśli nie wiesz, jak przestać jeść słodycze, bo nie wyobrażasz sobie życia bez smaku cukru, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Istnieją zdrowe zamienniki!

Zamiast sięgać po produkty bogate w przetworzony cukier, warto rozważyć opcje, które zaspokoją potrzebę słodkiego, nie powodując negatywnych skutków dla zdrowia:

 • owoce są naturalnie słodkie i dostarczają cennych witamin oraz minerałów. Ich różnorodność pozwala na eksperymentowanie z wieloma smakami;
 • naturalne słodziki, takie jak miód czy syrop klonowy, mogą być używane z umiarem jako zdrowsza alternatywa do białego cukru;
 • ciemna czekolada, zawierająca powyżej 70% kakao, jest kolejnym dobrym zamiennikiem, oferującym nie tylko zadowolenie z degustacji, ale i dostarczającym antyoksydantów (jedz z umiarem);
 • warto mieć na uwadze bakalie, takie jak daktyle, figi czy suszone śliwki, które są doskonałym źródłem błonnika i naturalnej słodyczy;
 • opcją mogą być również domowe batoniki energetyczne z owoców, orzechów i ziaren, które zaspokoją potrzebę czegoś słodkiego i dodadzą energii.

Odkrywanie zdrowych alternatyw dla słodyczy to nie tylko sposób na zmniejszenie ich spożycia, ale również okazja do wzbogacenia diety o produkty pełne składników odżywczych.

czekolada gorzka

Czy ćwiczenia fizyczne pomagają kontrolować zachcianki?

Regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia, ale również odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. To właśnie te wahania często odpowiadają za nagłe ataki głodu, skutkujące sięganiem po słodycze. Zaangażowanie w sport jest też doskonałym sposobem na radzenie sobie ze stresem, który jest jednym z głównych czynników prowokujących nadmierne sięganie po słodycze.

Jak przygotować się do zawodów sportowych i czy „ładowanie węglowodanami” czyli carboloading może Wam w tym pomóc?

Stworzenie planu ćwiczeń do codziennej realizacji pomaga w budowaniu rutyny, która wspiera zdrowe nawyki. Ważne jest, aby wybierać takie formy aktywności, które sprawiają przyjemność: czy to będzie szybki spacer, joga, taniec, czy trening siłowy. Znalezienie aktywności, która jest radosna, znacznie ułatwia jej regularne wykonywanie. 

Regularny wysiłek fizyczny nie tylko pomaga w zmniejszeniu chęci na słodycze poprzez regulację poziomu cukru w organizmie, ale także poprawia nastrój i ogólne samopoczucie dzięki uwalnianiu endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Dzięki temu ćwiczenia stają się naturalnym i zdrowym sposobem na walkę z chandrą, często kompensowaną przez sięganie po niezdrowe przekąski.

Przygotuj się na wyzwania. Jak radzić sobie z pokusami i wpadkami?

Jak przestać jeść słodycze natychmiast? To bardzo trudne i na pewno musisz liczyć się z pokusami, a nawet wpadkami. Pamiętaj, że nie oznacza to porażki – wstań, otrzep się, popraw koronę i… próbuj dalej. Przygotowanie planu na takie momenty pozwala na szybszy powrót do zdrowych nawyków bez długotrwałego wpływu na postępy. Kluczem jest akceptacja, że chwile słabości mogą się zdarzyć i nie oznaczają końca drogi do zdrowszego stylu życia.

kalendarz mikronawykow

Strategie radzenia sobie z pokusami

Co można zrobić w chwili słabości? Zanim sięgniesz po batonik lub czekoladę, wypróbuj następujące metody: 

 • głębokie oddychanie, medytacja czy poszukiwanie wsparcia, może pomóc w przetrwaniu trudnych momentów bez sięgania po słodycze;
 • planowanie posiłków i przekąsek na cały dzień jest kolejną skuteczną metodą, która pomaga unikać impulsywnego wybierania niezdrowych opcji;
 • przechowywanie zdrowych przekąsek w zasięgu ręki, takich jak świeże owoce, orzechy czy jogurty naturalne, zapewnia alternatywę, gdy pojawia się nagła ochota na coś słodkiego.

Ważne jest również, aby nie demonizować słabości i nie traktować każdej wpadki jako porażki. Zamiast tego, warto przyjąć takie sytuacje jako okazję do nauki i zrozumienia, co spowodowało pokusę, aby w przyszłości móc lepiej sobie z nią radzić. Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest budowanie systemu wsparcia – dzielenie się swoimi celami i wyzwaniami z rodziną, przyjaciółmi czy grupami wsparcia może znacząco zwiększyć motywację i siłę, by pokonywać trudności.

Jak przestać jeść słodycze? Zapamiętaj!

Zrezygnowanie ze słodyczy jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Kluczem do sukcesu jest znajdowanie zdrowych alternatyw, utrzymanie motywacji, wsparcie społeczne, realistyczne cele, a także zrozumienie i akceptacja, że drobne wpadki są częścią wyzwania. Regularna aktywność fizyczna i świadomość skutków zdrowotnych nadmiernego spożywania słodyczy również odgrywają ważną rolę. Przyjęcie tych strategii może prowadzić do trwałej zmiany i zdrowszego stylu życia.