Blog

Dieta Dukana, detoksy, dieta Sirtfood – czy warto je stosować? Modne diety okiem dietetyka

Autorka: Joanna Marciszewska – dietetyk kliniczny

Co chwilę widzisz nowe nagłówki zachęcające do innowacyjnej diety. Jeszcze wczoraj kazali ograniczyć tłuszcze i jeść głównie białko, dziś każą wykluczyć węglowodany. A co będzie jutro? Soki z jarmużu! Pomimo, że mody żywieniowe pojawiają się i zwykle po pewnym czasie znikają, to i tak być może zdarzyło Ci się iść za taką nowością nawet kilka razy. 

Szczególnie, jeśli koleżanka z pracy opowiada, że tym razem naprawdę schudła, a kolega twierdzi, że czuje się znacznie lepiej. Gdy stajesz się otoczona takimi opiniami, to pewnie zaczynasz myśleć, że to może być dobre rozwiązanie także dla Ciebie. Czytasz o zasadach w sieci, podpytujesz o przepisy i… zaczynasz. Jaki będzie tego skutek? W tym artykule wyjaśniam od czego zależą rezultaty diety i które z modnych diet są naprawdę warte rozważenia. 

Spis treści:

Modne diety – czy naprawdę warto je stosować?

Za co kochamy modne diety?

Skoro nowości w dietetycznym świecie to niemalże codzienna norma, to pojawia się pytanie “Dlaczego?”. Jak to możliwe, że wolimy iść za nową dietą, zamiast trzymać się standardowych wytycznych zdrowego odżywiania? Mam co do tego kilka hipotez, które być może mogłaś już zaobserwować u siebie lub osób wokół Ciebie

Standardowa dieta wcale nie jest łatwa

Załóżmy, że stoi przed Tobą dylemat “Co zjeść na śniadanie?”.

Może zjesz na śniadanie owsiankę? Tylko czy dodawać do niej mleka? Czy mleko jest w ogóle zdrowe? A czy można jeść rano owoce? Czy dodawać orzechy, skoro są kaloryczne? A może zjeść coś innego, kanapki, jajecznicę, albo koktajl? 

Nagle okazuje się, że stoi przed Tobą ogromny wybór, ale też niezliczona ilość pytań, na które nie da się zwykle odpowiedzieć po prostu tak lub nie. W efekcie po całym dniu możesz być zmęczona samym podejmowaniem decyzji, a statystycznie podejmujemy ich w obrębie naszych wyborów żywieniowych około 200 dziennie. Zatem nowe diety są w tym zakresie ułatwieniem, umożliwiają nam konkrety, mniejszy wybór, odpoczynek od decyzji.

Będąc na diecie ketogenicznej nie zjesz owsianki, a lista produktów na śniadanie jest dość ograniczona, bo wykluczasz węglowodany. Wybór między jajecznicą i sałatką z awokado jest dużo prostszy niż wybór między wieloma śniadaniowymi opcjami na diecie standardowej.

Z kolei podczas stosowania detoksu również odpoczywamy od decyzyjności – możemy rano wypić koktajl, albo… zjeść surowe warzywa lub owoce. 

Full białka z rana to na diecie Dukana codzienność – możesz zjeść omlet z białek, twarożek, albo sałatkę z piersi kurczaka. Nadal wybór jest znacznie mniejszy niż na diecie standardowej.

Produkty dozwolone i niedozwolone

Jeśli spytałabyś mnie o to, czy są jakieś niedozwolone produkty na zwykłej, zdrowej diecie, to powiedziałabym, że nie. Wszystko zależy od ilości, częstotliwości, jakości Twojej diety na co dzień, stanu zdrowia. Wiem, że taka odpowiedź jest mało satysfakcjonująca i właśnie na tym bazują twórcy popularnych diet. Oni dają prostą odpowiedź – to jedz, a tego unikaj. Mamy konkretne wytyczne, nie słyszymy hasła “to zależy” i wszystko wydaje się prostsze. 

Jasne zasady

Na pytanie odnośnie zasad zdrowego odżywiania mogłabym odpowiadać godzinami – powiedziałabym Ci o bilansowaniu diety, o tym ile potrzebujesz białka, węglowodanów, tłuszczu, błonnika. O tym jaki tłuszcz jest spoko, a jaki niekoniecznie. Wspomniałabym o witaminach, minerałach, antyoksydantach. Tak, wiem, nie brzmi to przyjaźnie… chyba, że chcesz studiować dietetykę. Podobną odpowiedź uzyskasz od osoby, która stosuje po prostu zdrową dietę standardową i dzięki temu cieszy się świetną figurą oraz rewelacyjnym samopoczuciem. Zanim zdąży opowiedzieć Ci jak ona to robi, to już pewnie zabraknie Ci motywacji, żeby jej dalej słuchać.

Z kolei jeśli spytamy “Jak Ty to robisz?!” osoby na modnej diecie, to dostaniemy odpowiedź w jednym zdaniu. “A wiesz, jestem na detoksie owocowym, jem same owoce przez 3 tygodnie.” – hmmm… brzmi na tyle prosto, że możesz zacząć od jutra, prawda? 

Czy modne diety działają?

Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym dietom i zastanówmy się czy modne diety działają.

Detoks owocowo-warzywny – czy warto stosować?

Myślę, że ta dieta stała się totalnym hitem ostatnich lat. Są nawet wyjazdowe turnusy, na których się ją stosuje, a lista dolegliwości, na które hipotetycznie pomaga jest (nie)zachęcająco długa. 

Tutaj warto się zatrzymać – przeszukując Internet możesz natknąć się stwierdzenia, że taki detoks pomaga na niemalże wszystko. Otyłość, stres, zmęczenie, sucha skóra, ból głowy, zanieczyszczenie toksynami i wiele innych. Kto z nas nie odczuwa zmęczenia lub stresu? Kto nie ma zimą suchej skóry? Właśnie o to chodzi – lista symptomów, na które poleca się taki detoks jest na tyle długa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podkreślam, że tylko w teorii.

Na czym polega detoks?

Autorzy tego rodzaju detoksów polecają stosowanie takiej diety zwykle przez kilka tygodni. Zasady opierają się na spożywaniu niekiedy wyłącznie warzyw i owoców pod różną postacią, a dzienna kaloryczność takiego jadłospisu jest daleko poniżej zapotrzebowania osoby dorosłej – ok. 500 – 800 kcal. 

Czy detoks warzywno-owocowy odchudza?

Przy tak niskiej kaloryczności prawdopodobnie schudniesz, jednak jest spore ALE. Przede wszystkim ta dieta jest bardzo niedoborowa, a co za tym idzie, jej stosowanie może zamieszać trochę w pracy organizmu. Przykładowo tarczyca może spowolnić swoją pracę, co w efekcie doprowadzi do zmniejszenia tempa metabolizmu. 

Co więcej, ryzyko efektu jo-jo jest naprawdę spore. Wszystko za sprawą tego, że jest to na tyle restrykcyjna dieta, że nie można jej stosować przez kolejne lata. Z kolei bez wprowadzenia zdrowego jadłospisu na stałe, efekt odchudzający zniknie w mgnieniu oka. 

Czy detoks pomaga w oczyszczeniu z toksyn?

Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby zdolność tzw. diet detoks do oczyszczania organizmu z toksyn. Wszystko dlatego, że od eliminowania z organizmu toksycznych substancji odpowiedzialne są dwa organy – wątroba i nerki, które nosimy każdego dnia bez względu na to, czy jesteśmy na detoksie. Co więcej, do oczyszczania z toksyn niezbędne są enzymy, czyli substancje zbudowane z białka, którego na detoksie warzywno-owocowym mamy naprawdę niewiele. 

Zatem, aby dbać o prawidłową eliminację toksyn (takich jak alkohol, wdychane zanieczyszczenia z powietrza, z dymu papierosowego itd.) niezbędna jest dieta wspierająca pracę wątroby i nerek. Rzeczywiście wysokie spożycie warzyw i owoców będzie w tej kwestii istotne, ale niezbędne jest także spożywanie innych składników diety – m.in. tłuszczów nienasyconych, źródeł białka. 

Dla kogo detoks może być dobrym pomysłem?

To według mnie wyłącznie opcja dla osób zdrowych, bo przy wielu chorobach taka restrykcja dietetyczna może być po prostu niebezpieczna. Myślę, że detoks mógłby się sprawdzić u osób, które potrzebują nagłej zmiany i prostych zasad, żeby zacząć zmieniać cokolwiek – wtedy 1-2 tygodnie takiego detoksu warzywno-owocowego może być po prostu początkiem drogi do zdrowej diety. 

Drugą grupą, która mogłaby wynieść korzyści z detoksu są osoby, które jadają na co dzień za mało warzyw i owoców – być może kilka dni na warzywno-owocowej diecie byłoby inspiracją i początkiem do zbilansowanego jadłospisu.

Jeśli chcesz spróbować takiej diety przygotowanej przez profesjonalistów i nie martwić się o zakupy i brak pomysłów na poszczególne dania, zamów online z dostawą pod same drzwi detoks warzywno-owocowy w cateringu dietetycznym.

Dieta Dukana – czy warto?

Ta dieta stała się niezwykle popularna przez wydanie w 2000 roku książki Dukana o bardzo chwytliwym tytule “Nie potrafię schudnąć” – być może to właśnie temu tytułowi zawdzięcza swój sukces. Co ciekawe, dieta Dukana nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi, co tym bardziej pokazuje jak łatwo jesteśmy w stanie uwierzyć w modne diety bez dokładnego sprawdzenia ich działania. Z kolei w 2020 roku została okrzyknięta najgorszą dietą roku… jak to możliwe? 

Dieta Dukana – na czym polega?

Ten model żywieniowy zakłada bardzo wysokie spożycie białka przy ograniczeniu tłuszczu oraz węglowodanów. W pierwszym etapie wykluczone są nawet warzywa, które jednak w drugim etapie są w pewien sposób dozwolone. Nie ma określonej kaloryczności diety – to również brzmi zachęcająco. Zalecany czas trwania to od kilku tygodni do kilku miesięcy – aż do osiągnięcia zamierzonej redukcji masy ciała.

Czy dieta Dukana odchudza?

Z pewnością ta dieta będzie pomagała w ustabilizowaniu apetytu za sprawą wysokiej podaży białka – choć do osiągnięcia tego efektu nie musisz być na tak bardzo wysokobiałkowej diecie. Ma ona też bardzo jasne zasady – nie jada się na niej słodyczy, fast foodów i innych wysokokalorycznych dań, a większość słonych przekąsek również odpada z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu. Myślę, że na plus zasługuje zalecenie regularnej aktywności fizycznej, które może stać się stałym elementem życia nawet po zakończeniu tej diety. 

Wady diety Dukana

Ta dieta ma jednak całkiem sporo minusów – nie bez powodu dostaje się miano najgorszej diety roku. Mowa o tym, że:

  • eliminuje duże grupy produktów, a w początkowych etapach nie ma owoców i warzyw skrobiowych,
  • może prowadzić do wielu niedoborów z uwagi na eliminacje – m.in. błonnika, magnezu, witamin z grupy B, antyoksydantów i witamin A, D, E, K,
  • zawiera bardzo niewielką ilość tłuszczu, co może skutkować niedoborem tego składnika, a w skutku m.in. do osłabienia stanu skóry, mniejszej odporności i zaburzeń układu hormonalnego.

Co ważne, tak duża ilość białka, jaką jada się na diecie Dukana powinna być dobrze tolerowana przez osoby zdrowe, ale będzie bardzo niekorzystna m.in. przy przewlekłej chorobie nerek. Cierpi na nią aż 4,2 milionów Polaków, a tylko… 95% z nich jest tego świadomych. Właśnie dlatego przed podejmowaniem się jakiejkolwiek diety wysokobiałkowej warto wykonać badania kontrolne takie m.in. jak poziom kreatyniny we krwi, badanie moczu i USG brzucha. 

Dieta Sirtfood – kompromis idealny 

Ta dieta stała się niezwykle popularna po informacji, że właśnie na niej Adele schudła ponad 40 kilogramów. Jej duża przemiana stała się motywacja dla wielu osób, być może Ty też myślałaś już o tej diecie. 

Myślę, że jeśli lubisz eksperymenty i nowe diety, to dieta Sirtfood będzie dobrym pomysłem. To według mnie świetny kompromis – okres niskokaloryczny trwa 7 dni (3 dni 1000 kcal, 4 dni 1500 kcal), a później stosujesz dietę zgodną z własnym zapotrzebowaniem. Zatem czas trwania takiego niskokalorycznego postu jest bardzo ograniczony.

Drugim plusem jest fakt, że na diecie Sirtfood nie ma eliminacji – mamy tylko wyszczególnione produkty, po które warto częściej sięgać i są to produkty naprawdę zdrowe. 

Ponadto już po 7 dniach tej diety zaczynamy etap polegający na spożywaniu 3 posiłków i 1 koktajlu warzywno-owocowego, co może pomóc nam w uregulowaniu ilości i pór posiłków.

Czyli te pierwsze dni ograniczonej kaloryczności i dużej ilości koktajli mogą być takim “kopem” do dalszego działania, jeśli lubisz czuć zmianę, to będzie dobra opcja. Minusem diety Sirtfood jest to, że kwestię braku produktów niedozwolonych możemy rozumieć w różny sposób i ostatecznie jeść dużo produktów niezdrowych. 

Dużo cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie dietę Sirfood.

 Czy powinnaś zacząć stosowanie popularnej diety?

Jeśli lubisz dietetyczne eksperymenty i jesteś zdrową, dorosłą osobą, to możesz próbować. Pamiętaj o tym, co przeczytałaś w tym artykule, uważaj na różne pułapki i nie daj się efektowi jo-jo. 

Na pewno dobrym rozwiązaniem przy rozpoczynaniu zmiany diety będzie zamówienie cateringu dietetycznego – nie martwisz się wtedy o zakupy, ważenie składników, a nawet nie musisz być specjalistką od dietetycznych zasad. Nauczysz się ich w praktyce, zobaczysz jakie porcje i produkty otrzymujesz – trudno o smaczniejszą wersję nauki. Co więcej, zyskasz dużo czasu, który normalnie poświęciłabyś na zakupy i gotowanie. W dodatku, jeśli zamówisz dietę na kilka tygodni w przód, to pudełka z posiłkami dostarczane do Ciebie każdego dnia będą najlepszą motywacją do trzymania diety.

Popularne wpisy na blogu:

Dieta bez jajek – zasady i wskazówki
Placki z dyni z camembertem i pestkami dyni – przepis
Proteinowy 3 bit z owocami leśnymi – przepis na deser w wersji fit
Sałatka z brokuła, czerwonej fasoli i halloumi – przepis z kuchni Dietly
Makaron z krewetkami po azjatycku – przepis z kuchni Dietly
Kalkulator BMI – normy i wzór na wskaźnik masy ciała
Szybkie przekąski 200 kcal – bez gotowania – przepisy
Dieta śródziemnomorska
Zdrowe śniadania 400 kcal – proste przepisy
Zielone koktajle 200 kcal – przepisy na smoothie
7 właściwości zdrowotnych soku z buraka, które przekonają Cię do włączenia go do diety
Alkohol a dieta – czy można pić alkohol podczas odchudzania?
Produkty light – żywieniowe pułapki, czy zdrowe rozwiązania?
Idealna aplikacja do ćwiczeń – sprawdź ranking najpopularniejszych
Ranking promocji na Black Week w cateringach dietetycznych. Który rabat wybrać?