Dieta bez jajek – zasady i wskazówki
Jaja należą do najczęściej spożywanej grupy produktów. Wśród nich najpopularniejsze są te kurze. Z żywieniowego punktu widzenia stanowią wartościowe źródło białka i innych składników odżywczych, ale nie zawsze mogą być spożywane. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi dieta bez jajek.
Co znajdziesz w tym artykule?
- Dieta bez jajek
- Alergia na jaja
- Planowanie diety bez jajek
- Gotowanie bez jajek – wskazówki praktyczne
- Dieta bez jajek — podsumowanie
Dieta bez jajek
Istnieją przypadki kiedy jaja nie mogą być spożywane. Do takich zaliczana jest, np. alergia na białka jaj. Jest ona szczególnie popularna wśród dzieci, jednak występuje także u dorosłych. Niektórzy decydują się na wykluczenie jaj z innych powodów, np. w wyniku przejścia na weganizm, który polega na rezygnacji z mięsa, jaj i nabiału oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Wykluczenie, m.in. jaj z diety jest konieczne w fenyloketonurii. Jest to choroba genetyczna, związana z niedoborem enzymu, który przekształca fenyloalaninę do tyrozyny. Związki te są aminokwasami. Nadmiar tego pierwszego związku jest toksyczny i może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego.
Sprawdź nasz przepis na ciasto 3 bit bez jajek.
Alergia na jaja
Jaja należą do grupy najczęstszych alergenów. W przypadku alergii konieczna jest zatem całkowita rezygnacja z jaj, nie tylko kurzych, ale także innych ptaków. Niekiedy może dochodzić do reakcji krzyżowej z mięsem drobiowym, przez co także ono nie może być spożywane. Niekiedy alergia dotyczy też innych produktów, wśród dzieci często pojawia się ta na białka mleka. Wówczas stosowana musi być odpowiednio zbilansowana dieta bez jaj i nabiału.
Warto pamiętać, by w przypadku alergii na jaja wykluczyć wszystkie produkty spożywcze zawierające je w składzie. Warto weryfikować skład produktów na etykiecie, nawet w przypadku tych, które pozornie pozbawione są tego składnika.
Na diecie pudełkowej możesz zdecydować się na dietę indywidualną lub na dietę wegańską, która nie będzie zawierała ani jajek, ani nabiału.
Planowanie diety bez jajek
Jaja są nie tylko dobrym źródłem białka, ale także witaminy A, E, D, B2, B12, folianów, potasu, magnezu, żelaza i cynku. Przy bilansowaniu diety bez jajek, należy skupić się na odpowiedniej podaży wymienionych powyżej składników. Odpowiednia dieta to taka, która pomimo eliminacji dostarcza wszystkich potrzebnych makro i mikroelementów.
Produkty, które warto włączyć do diety bez jajek to:
- mleko i produkty mleczne,
- napoje roślinne, np. napój sojowy (szczególnie fortyfikowane),
- chude mięso,
- kasze,
- płatki owsiane,
- warzywa,
- nasiona roślin strączkowych,
- ryby,
- owoce,
- drożdże,
- orzechy i nasiona.
Wypróbuj nasz przepis na makowiec bez jajek.
Gotowanie bez jajek – wskazówki praktyczne
Jak już wspomniano, jaja mają cenne właściwości wykorzystywane w kuchni. Używa się ich w całości lub dzieli na żółtko i białko. Znajdują zastosowanie do panierowania, przygotowania dań mięsnych i jarskich oraz wypieku ciast. Często stanowią główny składnik dania, np. jajecznicy czy omletu. Zatem czym zastąpić jaja, by nadal cieszyć się zadowalającą konsystencją ulubionych dań?
Zamiast jajek można wykorzystać:
- banany, najlepiej dojrzałe,
- przecier z dyni,
- purée ziemniaczane,
- mus jabłkowy,
- awokado,
- masło orzechowe,
- tofu,
- mąka sojowa lub z ciecierzycy,
- siemię lniane,
- mąkę ziemniaczaną,
- soda z sokiem z cytryny (do spulchniania wypieków),
- aquafaba (woda po ciecierzycy, na przykład tej konserwowej),
- nasiona chia,
- zamienniki jaja w proszku.
Żółty „jajeczny” kolor można uzyskać poprzez dodatek do dań kurkumy.
Dieta bez jajek — podsumowanie
Stosowanie diety bez jajek może być trudne. Są one szeroko wykorzystywane do produkcji wielu produktów. Taka dieta wymaga eliminacji nie tylko samych jaj, ale także żywności zawierającej je w swoim składzie. Jaja mają specyficzne właściwości — zestalają, spulchniają i zagęszczają potrawy. Są przy tym cennym źródłem składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, foliany, żelazo i cynk.
Dieta bez jajek nie musi być pozbawiona ulubionych dań, które wcześniej powstawały przy ich udziale. Wiele produktów wykazuje podobne właściwości, przez co potrawy zyskują odpowiednią strukturę. W jadłospisie osób wykluczających jaja powinny pojawiać się warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona, chude mięso, ryby i nabiał.
Popularne wpisy na blogu:
Dieta na jesień – jak zmniejszyć jesienną senność, zmęczenie i brak energii?
Żelazo – jego właściwości, działanie i źródła pokarmowe
Czysta micha – czym jest i jakie korzyści zdrowotne przynosi to żywieniowe rozwiązanie?
Czym są nowotwory? Sposoby na to jak zmniejszyć ryzyko raka
Pasta z tuńczyka z chili i kaparami – dieta sirtfood – Kuchnia Dietly
Pomysły na przepisy z kaszą – zdrowe dania 400 kcal
Czy istnieje jedna idealna technika ćwiczeń dla każdego?
Witaminy na odporność – które z nich pomogą nam utrzymać zdrowie?
Flora jelitowa – jakie jest jej znaczenie dla naszego organizmu?
Lunchboxy do pracy – 500 kcal – przepisy
Najlepsze produkty superfood na zimę
Wpływ diety na skórę – sucha skóra, czyli problem zimową porą
Pomysł na kurczaka – przepisy – Kuchnia Dietly
Ile kalorii jeść na diecie pudełkowej?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nadwadze i otyłości?