Blog

Kalkulator BMI – normy i wzór na wskaźnik masy ciała

Kalkulator BMI (ang. body mass index) to narzędzie, dzięki któremu w szybki sposób możemy obliczyć ile wynosi nasz wskaźnik masy ciała. Na podstawie wyniku łatwo ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy mamy nadwagę, otyłość, albo niedowagę. Skorzystanie z kalkulatora BMI jest również dobrym początkiem w procesie redukcji masy ciała – dzięki temu łatwiej jest nam oceniać postępy.

Jak powstał kalkulator BMI?

Pierwowzór kalkulatora BMI stworzył w 1832 roku matematyk Adolphe Quételet – to właśnie on zauważył, że istnieje ważna zależność między wzrostem a masą ciała człowieka. Następnie w 1972 roku Ancel Keys sformułował na podstawie wyników Quételeta wzór matematyczny do obliczania, czy masa ciała jest prawidłowa – tak powstał aktualnie stosowany wskaźnik masy ciała, czyli BMI.

Photo by Theme Inn on Unsplash

Co nam powie kalkulator BMI?

Warto podkreślić, że informacja o samej wadze niewiele będzie znaczyła np. dla lekarza, czy dietetyka. Wszystko z tego powodu, że dla jednej osoby 80 kg może być prawidłową masą ciała, a dla innej będzie to oznaczało otyłość. Z kolei wynik z kalkulatora BMI mówi nam o tym, jak kształtuje się proporcja miedzy naszą wagą a wzrostem, dzięki czemu uzyskany wynik można już odnieść do uniwersalnych norm. Właśnie dlatego w medycynie, badaniach kontrolnych, czy w badaniach naukowych stosuje się zwykle kalkulator BMI – z większą łatwością można dzięki niemu stwierdzić czy badana osoba ma prawidłową masę ciała.

Zatem wynik, który uzyskamy z wykorzystaniem kalkulatora BMI powie nam o tym, czy nasza masa ciała jest prawidłowa w stosunku do naszego wzrostu.

Jak działa kalkulator BMI – wzór

Do obliczenia naszego wyniku BMI potrzebujemy tylko dwóch informacji – wzrostu oraz masy ciała. Następnie możemy w prosty sposób policzyć ten wskaźnik samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora BMI:

Przykładowo, jeśli nasz wzrost to 170 cm, a masa ciała 70 kg, to na początku powinniśmy policzyć ile wyniesie nasz wzrost podniesiony do kwadratu jeśli podamy go w metrach. Czyli: 1,70m*1,70m = 2,89m2

Ten wynik to liczba, przez którą następnie dzielimy naszą masę ciała. Czyli: 70 kg / 2,89m2 = 24,2 kg/m²


>>> Tutaj skorzystasz z kalkulatora BMI <<<

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Kliknij tutaj >>>


Kalkulator BMI – normy

Gdy już obliczymy ile wynosi nasz wskaźnik masy ciała (BMI), to możemy sprawdzić, co on oznacza.

Wartość BMI Znaczenie
<18,5 kg/m² niedowaga
18,5 – 24,9 kg/m² prawidłowa masa ciała
25 – 29,9 kg/m² nadwaga
30 – 34,9 kg/m² otyłość I stopnia
35 – 39,9 kg/m² otyłość II stopnia
> 40 kg/m² otyłość III stopnia

W przypadku, gdy nasze BMI przekracza 25 kg/m², to warto rozważyć podjęcie się diety odchudzającej w celu osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Okazuje się bowiem, że kwestia utrzymania BMI w zalecanym zakresie (18,5 – 24,9 kg/m²) to zdecydowanie nie tylko kwestia wizualna. Ryzyko wielu poważnych chorób jest dużo wyższe przy nadmiernym BMI, szczególnie jeśli wynosi ono ponad 30 kg/m², czyli występuje otyłość.

U kogo kalkulator BMI się nie sprawdzi?

Z uwagi na to, że kalkulator BMI mówi nam tylko o tym jak wygląda stosunek masy ciała do wzrostu, są pewne przypadki, w których wynik uzyskany na podstawie obliczania BMI nie będzie miarodajny w zakresie sprawdzania czy nasza waga jest w normie. Kiedy nie powinniśmy sugerować się wynikiem z kalkulatora BMI?

Dzieci

Wśród dzieci nie stosuje się wskaźnika BMI do oceny stanu odżywienia i postępów rozwoju organizmu. Służą do tego siatki centylowe, dzięki którym możemy w prosty sposób sprawdzić, czy masa ciała oraz wzrost dziecka jest prawidłowy w danym przedziale wiekowym.

Osoby wysportowane

Jednym z minusów kalkulatora BMI jest to, że u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową wynik nie odzwierciedla faktycznego stanu. Przykładowo, jedna osoba może mieć BMI prawidłowe – 24 kg/m² przy zawartości tkanki tłuszczowej 23%, a druga osoba może mieć teoretycznie za wysokie BMI (np. 28 kg/m²) mimo, że zawartość tkanki tłuszczowej będzie wynosiła 10%, zatem nie będzie to oznaczało nadwagi.

Z uwagi na ten aspekt zaleca się, aby osoby z dużą zawartością tkanki mięśniowej stosowały dodatkowe pomiary poza ważeniem się – np. pomiar składu ciała, mierzenie obwodów, stosowanie fałdomierza.

Kobiety w ciąży

U kobiet w ciąży kalkulator BMI również może wskazywać wynik niezgodny z faktycznym stanem masy ciała. W przypadku oceny wagi kobiet ciężarnych istotne jest BMI przed zajściem w ciążę, a następnie stosuje się kontrolę przyrostu masy ciała na przestrzeni kolejnych trymestrów, bez dodatkowego wyliczania BMI.

Podsumowując, kalkulator BMI jest bardzo uniwersalnym narzędziem umożliwiającym ocenę, czy nasza masa ciała jest proporcjonalna w stosunku do wzrostu – możemy w kilka sekund sprawdzić czy mamy prawidłową wagę, niedowagę, nadwagę, czy otyłość. Są jednak pewne wady kalkulatora BMI – nie u każdego będzie to dobra metoda do oceny masy ciała. U dzieci, u kobiet w ciąży, a także u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową stosuje się inne metody, które są w ich przypadku bardziej miarodajne.

www.dietly.pl

Podobne artykuły