Blog

Dieta na masę – zasady. Na czym polega budowanie masy mięśniowej? Posiłki na masę

Czy budowanie masy mięśniowej to twój cel dietetyczny i treningowy? Więcej mięśni to nie tylko dobrze wyglądająca sylwetka, ale także większa siła, która przydaje się nawet w codziennych obowiązkach. Jak powinna wyglądać dieta na masę mięśniową? Sprawdź!

Czy wiesz, że…?

 • Dieta na masę opiera się na spożywaniu większej ilości kalorii niż zwykle, aby wspierać wzrost masy mięśniowej.
 • Skuteczna dieta na masę wymaga połączenia z intensywnym treningiem siłowym, który stymuluje mięśnie do wzrostu i pomaga w efektywnym wykorzystaniu dodatkowych kalorii na budowę masy mięśniowej, a nie tłuszczowej.
 • Ważne jest zrównoważenie białek, węglowodanów i tłuszczów w diecie, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze dla zdrowego wzrostu mięśni.

Dieta na masę mięśniową – na czym polega?

Dieta na masę mięśniową to sposób żywienia, który pomaga w rozbudowie mięśni poprzez odpowiednią kaloryczność, zawartość białka i innych ważnych składników. Oczywiście, aby dieta na budowę mięśni była skuteczna, potrzebne jest również wprowadzenie odpowiedniego treningu. Kaloryczność w czasie budowania masy mięśniowej powinna być nieco wyższa od dziennego zapotrzebowania, a ilość białka dostosowana do masy ciała. Warto również, aby białko było stosunkowo równomiernie rozłożone na poszczególne posiłki w ciągu dnia.

Dieta na masę to plan żywieniowy stworzony z myślą o osobach, które chcą zwiększyć swoją masę ciała, przede wszystkim masę mięśniową. Jest to szczególnie ważne dla sportowców, kulturystów oraz osób, które z różnych przyczyn mają za niską masę ciała. Celem diety jest dostarczenie organizmowi większej niż zwykle ilości kalorii oraz odpowiedniej ilości białka, które jest kluczowe w procesie budowania masy mięśniowej.

W diecie na masę szczególną uwagę zwraca się na zapotrzebowanie kaloryczne, które musi być większe niż ilość kalorii spalanych w ciągu dnia. Zaleca się spożywanie posiłków co 2–3 godziny, aby zapewnić stałe dostarczanie składników odżywczych niezbędnych do budowania masy mięśniowej. 

Jakie produkty są kluczowe w diecie na zwiększenie masy mięśniowej?

Posiłki na masę mięśniową nie muszą się opierać wyłącznie na kurczaku z ryżem – śmiało możesz korzystać z przepisów kuchni świata, eksperymentować z nowymi smakami i wprowadzać różnorodne źródła białka. Przy budowaniu masy mięśniowej i regularnych treningach istotna jest nie tylko kaloryczność diety i rozkład makroskładników, ale także inne wartości odżywcze. Witaminy i składniki mineralne dostarczane na odpowiednim poziomie będą sprzyjały lepszemu samopoczuciu i większej energii do ćwiczeń.

Dbanie o prozdrowotne właściwości diety to bezcenna inwestycja w zdrowie. Zatem jedzenie na masę mięśniową nie powinno być oparte na monotonii i skupione wyłącznie na makroskładnikach. Ta dieta powinna być przede wszystkim odżywcza dla organizmu i atrakcyjna dla nas samych. Oto tabela przedstawiająca kluczowe produkty w diecie na zwiększenie masy mięśniowej wraz z ich charakterystyką:

ProduktyZawartość białkaZawartość tłuszczuInne korzyści
chude mięsowysokaniska do średniejbogate w żelazo i cynk
rybywysokaśrednia do wysokiejbogate w Omega-3
jajawysokaśredniabogate w witaminy B
twarógwysokaniskabogate w wapń
ser białyśredniaśredniabogate w wapń
serwatka (proszek białkowy)bardzo wysokaniskawysoka przyswajalność
warzywa strączkoweśrednianiskabogate w błonnik
orzechy i nasionaśredniawysokabogate w zdrowe tłuszcze
quinoaśrednianiskabogate w błonnik i minerały
kasza gryczanaśrednianiskabogate w błonnik i minerały

Jakie makroskładniki są najważniejsze w diecie na masę?

W diecie na masę kluczową rolę odgrywają wszystkie trzy główne makroskładniki: białko, węglowodany i tłuszcze. Białko jest niezbędne do wzrostu mięśni, węglowodany dostarczają energii, natomiast tłuszcze są ważne dla ogólnego zdrowia. Zaleca się spożywanie większej ilości białka (około 2 g na kilogram masy ciała) oraz węglowodanów, które zapewniają energię do treningów i przyczyniają się do rozbudowy masy mięśniowej.

Jak zbilansować dietę na masę, aby uniknąć nadmiaru tłuszczu?

Aby skutecznie zbilansować dietę na masę i uniknąć nadmiaru tkanki tłuszczowej, kluczowe jest kontrolowanie nadwyżki kalorycznej i składu makroskładników w diecie. Najważniejsze jest umiarkowane zwiększanie ilości kalorii, aby organizm mógł je efektywnie przetworzyć na masę mięśniową, a nie magazynować w postaci tłuszczu. Zaleca się monitorowanie proporcji białka, węglowodanów i tłuszczów w diecie, skupiając się na wysokiej jakości źródłach białka oraz zdrowych węglowodanach, które dostarczają energii i wspomagają wzrost mięśni. Włączenie regularnych ćwiczeń siłowych pozwala na efektywniejsze wykorzystanie kalorii do budowania tkanki mięśniowej.

Dla osób, które nie mają czasu lub możliwości samodzielnego przygotowywania zbilansowanych posiłków, dieta pudełkowa może być doskonałym rozwiązaniem. Cateringi dietetyczne oferują zróżnicowane menu dostosowane do potrzeb diety na masę, zapewniając odpowiednią kaloryczność i zbilansowanie składników odżywczych. Korzystając z diety pudełkowej, można mieć pewność, że każdy posiłek będzie nie tylko bogaty w wysokiej jakości białko i zdrowe węglowodany, ale również dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, co jest kluczowe w efektywnym budowaniu masy mięśniowej bez nadmiernego gromadzenia tłuszczu.

 Czy dieta na masę różni się od diety odchudzającej?

Dieta na masę znacznie różni się od diety odchudzającej, ponieważ ma na celu zwiększenie, a nie redukcję masy ciała. Główną różnicą jest kaloryczność – w diecie na masę dąży się do osiągnięcia nadwyżki kalorycznej, podczas gdy w diecie odchudzającej kluczowe jest stworzenie deficytu kalorycznego. Dieta na masę skupia się na zwiększeniu ilości białka i odpowiedniej ilości węglowodanów, w przeciwieństwie do diety odchudzającej, gdzie często ogranicza się te składniki.

Przykładowe posiłki na masę mięśniową

Sprawdź, jakie posiłki na masę mięśniową będą prostym, smacznym i skutecznym rozwiązaniem. Śniadanie i obiad na masę – sprawdź przykładowy jadłospis.

Śniadanie na masę mięśniową

Jeśli trenujesz na czczo i śniadanie jest pierwszym posiłkiem potreningowym, to zadbaj o jego skład szczególnie. Pamiętaj, że w posiłku potreningowym warto zawrzeć około 2 g leucyny, czyli aminokwasu sprzyjającego budowie masy mięśniowej.

Bez względu na to, kiedy odbył się trening, warto zawrzeć w śniadaniu na masę około 20–40 g białka (tak jak w przypadku każdego posiłku w diecie na masę). Z pewnością będzie to dużo łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się zastosować jajka, chude mięso, ryby, chude twarogi, tofu, albo odżywkę białkową. 

Jeśli wolisz śniadania na masę w wersji na słodko, to możesz zastosować takie propozycje:

 • Placuszki twarogowe z owocami
 • Serek wiejski z dżemem i wafle ryżowe lub bułeczka pełnoziarnista
 • Omlet z bananem 
 • Shake białkowy i owoce 

Z kolei, jeśli chętniej jadasz śniadania na masę mięśniową w wersji wytrawnej, to możesz skorzystać z poniższych pomysłów:

 • Jajecznica z kanapkami z pastą warzywną i pomidorem
 • Kanapki z twarożkiem ze szczypiorkiem i rzodkiewką
 • Pasta z wędzonej makreli i twarogu na pieczywie z warzywami
 • Sałatka z pieczonym kurczakiem, świeżymi warzywami i pestkami dyni

Szybkie posiłki na masę, takie jak koktajle białkowe, serki wiejskie, kanapki z jajkami – będą dobrym rozwiązaniem na drugie śniadanie na masę mięśniową. Drugie śniadanie na masę mięśniową również powinno zawierać 20–40 g białka, dlatego, komponując ten posiłek, warto zastanowić się nad tym, które źródło białka będzie najwygodniejsze do zjedzenia np. w czasie pracy. 

Czym grozi niedobór białka w diecie?

Obiad na masę mięśniową

W przypadku wymyślania obiadu na masę mięśniową mamy duże pole do popisu. W przypadku tego największego posiłku w ciągu dnia nie będzie już takiego problemu, aby zawrzeć w nim minimum 20 g białka. Jak skomponować taki obiad?

Na początku warto dobrać źródło białka – może być nim mięso, ryby, owoce morza, rośliny strączkowe i ich przetwory, chude produkty mleczne, jajka. Nie zapominajmy o źródłach węglowodanów – makarony, ryż, kasze, ziemniaki. Dodatek warzyw jest również jak najbardziej pożądany! Warto w każdym obiedzie pamiętać o surówce, gotowanych warzywach lub innej formie, która będzie atrakcyjna.