Blog

Kwasy omega 3 i omega 6 – znaczenie dla organizmu i źródła

W jaki sposób kwasy omega 3 i omega 6 wpływają na ludzki organizm? Są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto wiedzieć, gdzie ich szukać. Najważniejsze informacje znajdują się w naszym artykule.

Znaczenie kwasów omega 3 i omega 6 organizmu

Wielonienasycone kwasy omega 3 i omega 6 są składnikami olejów i wykazują szczególne właściwości dietetyczne i funkcjonalne. Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 mają szerokie spektrum działania. Zapobiegają schorzeniom oraz wspomagają leczenie wielu chorób. Dlatego tak istotna jest zbilansowana dieta.

Aby mieć pewność, że zawiera wszystkie niezbędne substancje odżywcze, warto wejść na Dietly. Można tam znaleźć i porównać oferty firm, które dostarczają catering pudełkowy. Gotowe posiłki pozwalają skupić się na tym co najważniejsze – hobby, spędzaniu czasu z rodziną czy ulubionych aktywnościach sportowych. To duża oszczędność energii. Nie trzeba chodzić do sklepu, gdzie czyhają pokusy, ani gotować.

Właściwości kwasów tłuszczowych omega 3

Okazuje się, że kwasy omega 3 działają na organizm bardzo wszechstronnie. Dzięki nim może działać prawidłowo, zachowując homeostazę. Dlaczego warto dostarczać tego związku?

Działanie przeciwzapalne

Przewlekły może on być przyczyną wielu chorób przewlekłych, takich jak:

  • choroby układu krążenia;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • toczeń rumieniowaty;
  • łuszczyca;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • migrenowe bóle głowy.

Osoby, które mają zbyt niski poziom kwasów omega 3 we krwi, narażone są w dużym stopniu na powstawanie w ich organizmie procesów zapalnych. 

Zapobieganie nowotworom

Stany zapalne w organizmie mogą przyczyniać się również do powstawania chorób nowotworowych. Kwasy omega 3 mają zdolność do hamowania procesów zapalnych, więc tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Ponadto suplementacja kwasami omega 3 może zwiększać skuteczność chemioterapii i ograniczać jej powikłania, takie jak zmęczenie i ból.

Zapobieganie chorobom serca

Kwasy omega 3 wpływają dobroczynnie na pracę układu krwionośnego oraz na prawidłowe funkcjonowanie komórek serca poprzez:

  • normalizację ciśnienia krwi;
  • działanie przeciwzakrzepowe (ograniczają nadmierną krzepliwość krwi);
  • działanie przeciwmiażdżycowe;
  • działanie przeciwarytmiczne;
  • poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych;
  • obniżenie we krwi stężenia cholesterolu, trójglicerydów oraz lipoproteiny LDL;
  • zwiększenie stężenia lipoproteiny HDL we krwi.
atak serca

Działanie przeciwdepresyjne

Kwasy omega 3 biorą udział w wytwarzaniu tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny i dopaminy. Badania pokazują, że osoby cierpiące na długotrwałą depresję powinny przyjmować suplementy zawierające omega 3, ponieważ wpływają one na:

Zapobieganie chorobie Alzheimera

Kwasy omega 3 biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, więc ich prawidłowe stężenie jest ważne, aby umysł działał sprawnie w każdym wieku. Badania wykazały, że regularne spożywanie ryb lub zażywanie suplementów zawierających kwasy omega 3 poprawia funkcje poznawcze u pacjentów z bardzo łagodną chorobą Alzheimera. Ponadto kwasy tłuszczowe omega 3 mogą zapobiegać tej chorobie, opóźnić jej wystąpienie lub spowolnić postęp choroby.

Dieta dla mózgu - wpływ diety na pamięć i koncentrację

Przebieg procesu odchudzania

Kwasy omega 3 wpływają na zmniejszenie apetytu. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu nadwagi i otyłości, ponieważ pomaga to w ograniczeniu spożycia żywności. Ponadto kwasy omega 3 ograniczają odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie i przyspieszają metabolizm, co wpływa na masę ciała.

Działanie przeciwalergiczne

Kwasy omega 3 hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu, dzięki czemu mogą zmniejszać objawy alergii. Bardzo ważne jest stosowanie suplementów przez mamy w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ ograniczają one ryzyko powstania alergii u dziecka. Ponadto podawanie kwasów omega 3 niemowlętom w pierwszym roku życia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób alergicznych w wieku późniejszym.

Kwasy tłuszczowe omega 3 w ciąży

Przyjmowanie suplementów omega 3 w ciąży jest również istotne ze względu na to, że są one niezbędne dla optymalnego rozwoju płodu. Poziom kwasów tłuszczowych w mleku kobiecym zależy od tego, ile jest go w diecie mamy. Dlatego przyjmowanie omega 3 jest kluczowe zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie laktacji.

Co jeść w ciąży - porady dietetyka

Właściwości kwasów tłuszczowych omega 6

Wpływ kwasów omega 6 na zdrowie człowieka analizowany jest już od wielu lat. Wciąż jednak brakuje mocnych danych, aby odpowiedzieć z całą stanowczością, jakie jest ich oddziaływanie na powstawanie chorób. Obecnie uważa się, że:

  • kwas arachidonowy (AA) – może mieć działanie zwiększające stan zapalny w organizmie, a tym samym przyczyniać się do powstawania chorób, którym zapobiegają kwasy omega 3. Należy więc ograniczać spożywanie produktów, które są bogatym źródłem tego składnika;
  • kwas linolowy (LA) – obniża stężenie trójglicerydów i lipoprotein LDL we krwi, a zwiększa poziom HDL, dzięki czemu wpływa korzystnie na zapobieganie chorobom serca. Wiele badań naukowych na przestrzeni lat sugerowało, że LA może być szkodliwy, ponieważ przyczynia się do powstawania kwasu arachidonowego. Obecnie jednak nie ma pewności czy taka reakcja zachodzi w organizmie człowieka, a jeżeli nawet to prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Źródła kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6

Zamiast stosować suplementy diety zawierających kwasy omega 3 i omega 6, najlepiej postawić na zdrowy i zróżnicowany jadłospis.

Źródła kwasów omega 3Źródła kwasów omega 6
siemię lniane, nasiona chia, nasiona konopi, orzechy włoskie, olej lniany, olej rzepakowy, olej sojowy, tłuste ryby (np. tuńczyk, łosoś, pstrąg tęczowy, makrela, halibut), owoce morza (np. kałamarnica), olej z alg.mięso, jaja, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej sojowy, olej z pestek winogron, olej szafranowy.

Rodzaje kwasów tłuszczowych

Właściwości tłuszczów zależą od kwasów tłuszczowych, które wchodzą w ich skład. Kwasy tłuszczowe natomiast można podzielić ze względu na ilość wiązań podwójnych:

  • kwasy tłuszczowe nasycone;
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone;
  • kwasy tłuszczowe wielonienasycone.

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do kwasów tłuszczowych omega 3 należą: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA). Natomiast do kwasów tłuszczowych omega 6 należą wspomniane wcześniej kwas arachidonowy (AA) oraz kwas linolowy (LA).

produkty light - artykuł

Zapotrzebowanie na kwasy omega 3 i omega 6

Zapotrzebowanie zgodnie z najnowszymi normami żywienia człowieka przedstawia się następująco:

Zapotrzebowanie na kwasy omega 3Zapotrzebowanie na kwasy omega 6
ALA: 0,5% energii z diety (jeżeli spożywamy 2000 kcal, to kwasu ALA powinno być ok. 1,1 g);EPA i DHA:dzieci od 7. do 24. miesiąca życia – 100 mg/dobę (DHA);dzieci od 2. do 18. roku życia – 250 mg/dobę (EPA+DHA);Dorośli 250 mg/dobę (EPA+DHA);kobiety w ciąży i karmiące piersią 250 mg/dobę (EPA+DHA) + 100-200 mg/dobę (DHA).LA: 4% energii z diety (jeżeli spożywamy 2000 kcal, to kwasu LA powinno być ok. 9 g);AA: nie wyznaczono zapotrzebowania, ponieważ jest on wytwarzany w organizmie na wystarczającym poziomie.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 są zbawienne, a nawet niezbędne dla zdrowia człowieka, ponieważ chronią przed wieloma schorzeniami i wspomagają leczenie. Obecnie nasz styl odżywiania nie sprzyja temu, aby dostarczać ich w odpowiednich ilościach. Dieta zawierająca produkty przetworzone, dużą ilość mięsa i żywność typu fast food jest zupełnie pozbawiona omega 3, a co więcej zwiększa stan zapalny. Dlatego tak ważne jest to, aby skoncentrować się na dostarczaniu sobie odpowiednich ilości omega 3.

dietly catering dietetyczny