Blog

Awokado – właściwości, czy jest zdrowe, dlaczego warto jeść?

Jadasz awokado? Właściwości zdrowotne i odżywcze zyskują coraz większą popularność. Ten egzotyczny owoc zawiera cenne składniki, które korzystnie wpływają na organizm. Regularne spożywanie awokado może przynieść wiele korzyści.

Awokado – właściwości. To owoc pełen zdrowia

Zanim kupisz, poznaj właściwości awokado i sprawdź, czy warto po nie sięgać. Awokado to owoc tropikalny, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jego miąższ charakteryzuje się kremową konsystencją i delikatnym, orzechowym smakiem. Awokado – nazywane również smaczliwką – wyróżnia się niezwykłym składem odżywczym, który czyni go prawdziwą skarbnicą prozdrowotnych właściwości.

Wartości odżywcze awokado

awokado

Około 100 g awokado dostarcza 160 kcal, jest bogate w zdrowe tłuszcze, węglowodany i białko. Owoc ten jest źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na profil lipidowy krwi. Mimo że zawiera sporo kalorii, można je polecać osobom planującym odchudzanie. Dobrze zbilansowana dieta odpowiednio to zrównoważy.

Awokado zawiera również liczne witaminy i minerały, takie jak witaminy C, E, K oraz z grupy B, kwas foliowy, potas, magnez i miedź. Szczególnie cenne są zawarte w nim witaminy E i K, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i wspierają zdrowie układu krwionośnego. 

Owoc jest wykorzystywany przez dietetyków i twórców diet pudełkowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przekroczysz zalecanej liczby kalorii, wejdź na Dietly. Znajdziesz tam oferty różnorodnych planów żywnościowych. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Prozdrowotne właściwości awokado

Regularne spożywanie awokado może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Owoc ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe, co czyni go cennym składnikiem diety profilaktycznej.

Wpływ na układ krążenia

Anemia – objawy, badania diagnostyczne i najlepsze źródła żelaza

Dzięki zawartości zdrowych tłuszczów jednonienasyconych awokado może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi (LDL, tzw. złego cholesterolu) i podwyższeniu poziomu cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Ponadto, obecne w awokado związki roślinne, takie jak luteina i zeaksantyna, wykazują właściwości antyoksydacyjne, które chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Regulują ciśnienie krwi, co zapobiega chorobom serca.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Badania sugerują, że regularne spożywanie awokado może korzystnie wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Zawarte w owocu błonnik i tłuszcze jednonienasycone pomagają spowolnić wchłanianie węglowodanów, co zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru.

Cukrzyca – objawy i powikłania. Czego nie jeść przy cukrzycy?

Pozostałe właściwości zdrowotne awokado

  • wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe;
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
  • sprzyja odchudzaniu, ponieważ zwiększa uczucie sytości po posiłku;
  • wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

Zastosowanie awokado w kuchni

Właściwości awokado są niezwykle wszechstronne. Owoc można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Jego kremowa konsystencja i delikatny smak doskonale komponują się z różnymi potrawami.

Awokado na śniadanie

Awokado stanowi doskonały dodatek do śniadaniowych tostów, jajek czy sałatek. Miąższ owocu można również zmiksować z mlekiem roślinnym, tworząc pożywne i odżywcze smoothie.

Dania obiadowe z awokado

Awokado nadaje się również do przygotowywania dań obiadowych. Można go dodawać do sałatek, past, zup czy dań meksykańskich, takich jak guacamole. Miąższ awokado doskonale komponuje się z warzywami, rybami i mięsem.

Masło i olej z awokado

Z awokado można również przygotować masło lub olej, które stanowią zdrową alternatywę dla tradycyjnych tłuszczów. Masło lub pasta z awokado doskonale nadaje się do smarowania pieczywa, a olej awokado można wykorzystać do smażenia lub jako składnik sosów i dressingów.

Przepisy na dania z awokado

Jak wspomniano, awokado jest niezwykle wszechstronne, więc możesz je dodawać do sałatek, past, zup, dań meksykańskich czy smoothie. Jego kremowa konsystencja i delikatny smak doskonale komponują się z wieloma składnikami.

Danie:Sposób wykonania:
Tosty z awokado i jajkiem sadzonymRozgnieć miąższ awokado, dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Posmaruj nim grzanki lub tosty. Na patelni usmaż jajka sadzone i ułóż je na awokado. Możesz dodatkowo posypać szczypiorkiem lub rukolą.
Sałatka z awokado, pomidorami i mozzarelląPokrój awokado, pomidorki koktajlowe i kulkę mozzarelli. Wymieszaj z posiekaną czerwoną cebulą, oliwą z oliwek, sokiem z cytryny oraz świeżymi ziołami jak bazylia czy natka pietruszki. Dopraw solą i pieprzem. 
GuacamoleRozgnieć miąższ awokado widelcem na pastę. Dodaj posiekaną cebulę, czosnek, chili, sok z limonki, sól i świeżą kolendrę. Możesz dodatkowo dodać pokrojone w kostkę pomidory. Podawaj z chipsami tortilla (opcjonalnie). 
Makaron z awokado i pomidorkamiUgotuj makaron, zmiksuj miąższ awokado z oliwą, sokiem z cytryny, czosnkiem i pomidorkami koktajlowymi. Wymieszaj z makaronem i posyp świeżą natką pietruszki. 
Sałatka z awokado, ogórkiem i jajkiemPokrój awokado, ogórki i jajka na ćwiartki. Ułóż na liściach sałaty z bazylią i oliwkami. Przygotuj sos z majonezu, oliwy, musztardy i syropu klonowego. Polej sałatkę sosem.

Wybór i przechowywanie awokado

Aby w pełni cieszyć się smakiem, wartościami odżywczymi i właściwościami awokado, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z jego wyborem i przechowywaniem.

Jak wybrać dobre awokado?

Dojrzałe awokado powinno być miękkie, ale nie papkowate. Lekkie naciśnięcie miąższu nie powinno pozostawiać wgłębienia. Skórka dojrzałego owocu powinna być chropowata, ciemna, niemal czarna, a owoc powinien być ciężki w stosunku do swojej wielkości.

awokado jajko pomidory

Przechowywanie awokado

Niedojrzałe awokado należy przechowywać w temperaturze pokojowej, aż zmięknie. Dojrzałe owoce można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Aby spowolnić proces dojrzewania, można umieścić awokado w lodówce wraz z innymi owocami lub warzywami, które wydzielają etylen, np. jabłkami czy pomidorami.

Awokado – przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści zdrowotnych awokado może wywoływać niepożądane reakcje u niektórych osób. Osoby z alergią na lateks powinny zachować ostrożność, ponieważ awokado może powodować reakcje krzyżowe. Ponadto, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, osoby z zaburzeniami ich trawienia powinny ograniczyć spożycie tego owocu.

Do czego można wykorzystać pestkę z awokado?

Pestka awokado, często pomijana i wyrzucana, skrywa w sobie wiele cennych właściwości i zastosowań. Zamiast traktować ją jako odpad, warto wykorzystać ją na różne sposoby:

  • jednym z najpopularniejszych zastosowań pestki awokado jest przygotowanie z niej naparu. Napar ten ma działanie kojące, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, a także może obniżać wysokie ciśnienie krwi i działać relaksująco – trzeba ją wcześniej sproszkować (pozostawić na słońcu przez kilka dni, następnie rozbić na mniejsze kawałki i zblendować).
  • Pestka awokado jest również bogatym źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i procesami starzenia. Zawiera aż 70% więcej antyoksydantów niż miąższ owocu. Ponadto, w pestce znajdują się cenne składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, luteina i potas, które wzmacniają układ odpornościowy i wspierają zdrowie;
  • oprócz naparu pestkę awokado można wykorzystać na wiele innych sposobów. Można ją zmielić i dodać do koktajli, musli lub wypieków, wzbogacając je w błonnik i antyoksydanty;
  • sproszkowana pestka może również służyć jako naturalny środek ściągający i oczyszczający do twarzy;
  • niektórzy stosują ją również w leczeniu bólu mięśni, stawów i stanów zapalnych;
  • pestka awokado może być także wykorzystywana do produkcji kosmetyków (również domowych) – świetnie sprawdza się na przykład w nawilżających płukankach do włosów.

Awokado to niezwykły owoc, który dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Regularne spożywanie awokado może przynieść liczne korzyści dla zdrowia, takie jak obniżenie poziomu cholesterolu, regulacja poziomu cukru we krwi oraz działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki swojej wszechstronności awokado można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni, dodając smaku i wartości odżywczych różnym potrawom. Warto włączyć ten owoc do swojej diety i cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami.