Blog

Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30? Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Autorka artykułu: dietetyk Joanna Marciszewska

Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne polecane są dla mężczyzn w wieku 30 – 40 lat. Podstawowe badania profilaktyczne warto wykonywać raz w roku, z niektórymi wyjątkami. Badania dla mężczyzn pomagają we wczesnej diagnozie chorób i zaburzeń, które wymagają leczenie, zmiany trybu życia lub diety. Sprawdź naszą listę badań profilaktycznych dla mężczyzn po 30 i zadbaj o swoje zdrowie.

Spis treści:

Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie profilaktyczne?

Po 30 urodzinach przychodzi czas na zwrócenie uwagi na swoje zdrowie i zadbanie o utrzymanie dobrego samopoczucia. Jednym z elementów tej dbałości są właśnie badania profilaktyczne mężczyzn, obejmujące podstawowe badania krwi, moczu, ciśnienia krwi i USG. Mężczyzna po 30 może zwracać większą uwagę na swoje zdrowie, na to jakie badania krwi dla mężczyzn powinien robić regularnie. Dzięki nawykowi badań profilaktycznych jesteśmy w stanie utrzymać zdrowie przez długie lata i w porę zareagować, jeśli coś naruszałoby nasze zdrowie.

Nawyki, które pielęgnowaliśmy przez ostatnie lata przychodzą nam z większą łatwością, dlatego najlepiej, aby jednym z nich były regularne badania profilaktyczne, które pomogą nam w stałej obserwacji swojego zdrowia. Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne po 30? Przede wszystkim są one dla nas szansą na wczesne zauważenie niekorzystnych zmian zdrowotnych, a na początkowym etapie jesteśmy w stanie efektywnie zareagować i wygrać walką z występującymi zaburzeniami. Aby jednak się jej podjąć i mieć szansę na wygraną, musimy wiedzieć o tym, czy cokolwiek stoi nam na przeszkodzie do bycia w pełni zdrowym. Dbałość o nasz organizm owocuje nie tylko lepszym samopoczuciem dzisiaj, ale również jest pewną inwestycją w naszą przyszłość. Kompleksowe badania dla mężczyzn są refundowane przez NFZ, zatem nie oznaczają zwykle żadnego dodatkowego wydatku finansowego.

Samobadanie jąder – badania kontrolne po 30 r.ż. dla mężczyzn

W takim razie od czego zacząć? Jednym z najprostszych do wprowadzenia, a jednocześnie niezwykle ważnych badań profilaktycznych dla mężczyzn po 30 jest samobadanie jąder, które warto wykonywać raz w miesiącu. Ta forma kontroli zdrowia jest szczególnie ważna na tym etapie życia, bowiem pomaga we wczesnym wykryciu wszystkich niepokojących zmian, których rozwój mógłby prowadzić do zaburzenia płodności. Samobadanie jąder ma na celu przede wszystkim kontrolę budowy tego narządu i jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych w kierunku nowotworu jąder. Około 25% zachorowań na tę chorobę dotyczy mężczyzn w wieku 20-44 lat, dlatego warto zadbać o siebie i pilnować regularności takiej profilaktyki, bowiem wczesne zauważenie zmian znacząco zwiększa szansę wyleczenia.

Badanie profilaktyczne Opis
SAMOBADANIE JĄDER

1x w miesiącu
Jest to najprostsza metoda diagnostyczna, która jest bezbolesna, bezpłatna i możliwa do samodzielnego wykonania. Wprowadzenie nawyku comiesięcznego wykonywania takiego samobadania pomaga w stałym kontrolowaniu swojego zdrowia. Dzięki takiej samodzielnej obserwacji możliwe jest wczesne zauważenie ewentualnych zmian w budowie jąder, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie w przypadku pojawienia się zmian rakowych. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian lub wystąpienia dolegliwości bólowych, należy skontaktować się z lekarzem POZ lub urologiem w celu wykonania badania USG jąder lub innych dodatkowych badań diagnostycznych. Zaleca się również, aby raz na 3 lata udać się do lekarza, aby to on przeprowadził palpacyjne badanie jąder, nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych zmian.

Najważniejsze badania kontrolne po 30 roku życia dla mężczyzn

Kolejnym elementem kontroli zdrowia w tym wieku są badania krwi dla mężczyzn i badania moczu, które warto planować raz w roku. Aby nie zapomnieć o utrzymywaniu tej zalecanej częstotliwości, możemy połączyć udanie się na badanie profilaktyczne z okazją, która również występuje co roku. Przykładowo, możemy założyć, że zawsze wraz z udaniem się na przegląd samochodu idziemy do laboratorium i wykonujemy badania kontrolne zgodnie z zaleceniami. Drugą okazją łatwą do zapamiętania jest początek roku – w tym momencie mamy bowiem już pewne założenia i postanowienia. Warto wejść w kolejny rok ze świadomością tego jak kształtuje się nasze zdrowie i czy nasze plany pokrywają się z potrzebami naszego organizmu.

Jakie badanie profilaktyczne powinien zrobić mężczyzna 30 lat? Zachęcamy do wykonania badania krwi dla mężczyzn: morfologii krwi, glukozy na czczo, lipidogramu (cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów) oraz badania moczu. Raz na 3 lata dobrze jest rozszerzyć ten pakiet o kompleksowe badania krwi dla mężczyzn: jonogram i USG jamy brzusznej, z kolei co 5 lat – o RTG płuc i wizytę u okulisty. Nie zapominajmy o dodatkowej kontroli obejmującej wizytę u dentysty raz na pół roku, a co jakiś czas warto również wykonać pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, aby móc ocenić czy nie zaszły negatywne dla zdrowia zmiany.

Lista badań kontrolnych dla mężczyzn po 30

Badanie profilaktyczne Opis
MASA CIAŁA I OBWÓD PASA   Kilka razy w roku – w szczególności, gdy zauważamy zmiany wizualne Regularne ważenie się i sprawdzanie obwodu pasa pozwala na stałe kontrolowanie swojej masy ciała. Dzięki świadomości tego, czy jest ona prawidłowa, czy nie, jesteśmy w stanie szybko podjąć kroki, które pomogą nam uniknąć pogłębiania się nadwagi, czy otyłości. Co więcej, takie pomiary będą pomocne we wczesnym zauważaniu niezamierzonej utraty kilogramów, która niekiedy pojawia się w sytuacjach stresowych lub jest jednym z objawów choroby – taką zmianę warto zawsze skonsultować z lekarzem. W przypadku, gdy nasza masa ciała jest zbyt wysoka, to warto dążyć do jej obniżenia, aby nie tylko zadbać o zdrowie, ale również poprawić swoje codzienne samopoczucie. Jeśli nie mamy własnej wagi, to możemy skorzystać z tych, które są ogólnodostępne. Znajdziemy je m.in. w aptekach, w przychodniach medycznych oraz na siłowniach.
POMIAR CIŚNIENIA KRWI  
Wynik < 120/80 mm Hg – zaleca się pomiar co najmniej 1 x na każde 5 lat
Wynik 120–129/80–84 mm Hg – pomiar co najmniej 1 x na 3 lata
Wynik 130–139/85–89 mm Hg – pomiar co najmniej 1 x w roku
Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny wykonywać pomiary częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Zauważa się, że aż około 50% osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie jest świadomych jego występowania. Z uwagi na to, że pomiar ciśnienia jest badaniem ogólnodostępnym, łatwym do przeprowadzenia i nieinwazyjnym – warto pamiętać o jego regularnym wykonywaniu i zdawać sobie sprawę z jego wyników. W przypadku zauważenia niepokojącego wzrostu (skurczowe większe/równe 140 mm Hg, rozkurczowe większe/równe 90 mm Hg) – należy skonsultować go z lekarzem, który zaplanuje podjęcie kolejnych kroków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, z kolei wprowadzenie zmian stylu życia i farmakoterapii przez osoby cierpiące na tę chorobę daje możliwość zapobieżenia im.   Możesz wykonać to badanie u lekarza rodzinnego. W niektórych przychodniach i aptekach są ogólnodostępne ciśnieniomierze, z których możemy skorzystać przy okazji wizyty.   Ciśnieniomierz domowy: 40 – 200 zł
Badanie profilaktyczne Opis
USG jamy brzusznej    
1 x na 3-5 lat  
Dzięki temu bezbolesnemu badaniu profilaktycznemu dowiemy się, czy budowa ważnych narządów – wątroby, trzustki, nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, jest prawidłowa. USG jamy brzusznej pozwala na szybkie wykrycie zmian takich jak kamica nerkowa, kamica żółciowa, stłuszczenie wątroby, czy powiększenie śledziony. Jest także jedną z form diagnostyki nowotworowej i umożliwia zauważenie ewentualnych nieprawidłowości pod postacią guzów, torbieli, czy nowotworów. Do tego badania dla mężczyzn (i kobiet) należy się odpowiednio przygotować, o czym z pewnością poinformuje nas lekarz zlecający badanie. Największą przeszkodą w odczytaniu obrazu z wykonanego USG jamy brzusznej są gazy zgromadzone w jelitach, dlatego należy dążyć do zmniejszenia ich ilości poprzez zastosowanie leków stosowanych przy wzdęciach.  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 100 – 130 zł
RTG KLATKI PIERSIOWEJ  
1 x na 5 lat (szczególnie palacze)
To badanie profilaktyczne jest bardzo szybkie w wykonaniu i pozwala na wczesne zauważenie zmian w obrębie płuc, co może pomóc w szybszej diagnostyce i w efektywniejszym leczeniu chorób tego narządu. Na obrazie RTG klatki piersiowej widoczne jest także serce, dzięki czemu możliwa jest ocena jego budowy i wielkości. Przed wykonaniem tego badania należy mieć pewność, że nie obejmują nas przeciwwskazania (np. ciąża).  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 30 – 40 zł
BADANIE DENTYSTYCZNE   1 x na 6 miesięcy Poza codziennym dbaniem o higienę jamy ustnej polegającym na kilkukrotnym myciu zębów w ciągu dnia i regularnym czyszczeniu z użyciem nitki dentystycznej, niezbędne jest również odbywanie wizyt kontrolnych u specjalisty. Umawianie się do dentysty raz na pół roku pomoże we wczesnym wykryciu zmian w uzębieniu, co będzie sprzyjało zapobieganiu ich rozwinięciu, które gdy są przez długi czas niezauważone – nierzadko wiążą się z dużym bólem.  
Refundacja NFZ: Tak. Wizyta u dentysty może być przeprowadzona bez skierowania od lekarza rodzinnego. Dodatkowo raz w roku w gabinecie dentystycznym realizującym usługi w ramach umowy z NFZ mamy możliwość skorzystania z bezpłatnego zabiegu usuwania kamienia nazębnego
Cena (prywatnie): Konsultacja stomatologiczna: ok. 50-100 zł
BADANIE OKULISTYCZNE  
1 x na 5 lat
U osób pracujących przy monitorach: 1 x na 4 lata
Przy wadzie wzroku: 1 x na 2 lata
Osoby chorujące na cukrzycę: 1 x w roku
Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym wzroku możliwe będzie wczesne wykrycie takich wad jak m.in. krótkowzroczność, czy dalekowzroczność. Wiele osób spędza wiele godzin w ciągu dnia przed monitorem, a nierzadko także przed ekranem telefonu. Te elementy stylu życia mogą przyczynić się do zaburzeń widzenia, dlatego warto dbać o regularne badania profilaktyczne u okulisty. Nieleczone wady mogą sprzyjać ich pogłębieniu oraz pogorszyć nasze samopoczucie na co dzień – często bowiem skutkują bólem głowy, zmęczeniem i niechęci do czynności wymagających wytężenia wzroku.   Refundacja NFZ: Tak, ale niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego (POZ)
Cena (prywatnie): Badanie wzroku u okulisty: 100-170 zł
Badanie przesiewowe w kierunku wirusa HIV W Polsce wykonuje się najmniej badań przesiewowych w kierunku wirusa HIV (ok. 10% średniej pozostałych krajów UE). Konsekwencją jest fakt, że znaczna część zachorowań jest diagnozowana już po rozwinięciu AIDS, co znacznie zmniejsza efektywność leczenia. Wyniki standardowego testu przesiewowego mają wartość diagnostyczną, gdy są wykonane co najmniej po 12 tygodniach od ryzykownej ekspozycji (np. współżycie bez prezerwatywy, kontakt z krwią, wykonywanie tatuażu). W przypadku wystąpienia bardzo ryzykownej sytuacji należy od razu zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, w którym lekarz zdecyduje o dalszych krokach.
Refundacja NFZ: Tak – bez skierowania https://aids.gov.pl/pkd/ – lista miejsc, których test można zrobić bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo
Cena (prywatnie): Badanie przeciwciał anty-HIV: 30-40 zł

Badania krwi i moczu dla mężczyzn po 30

Badanie profilaktyczne Opis
MORFOLOGIA KRWI  
1x w roku
To badanie dla mężczyzn i kobiet jest łatwo dostępne dla każdego z nas – lekarz rodzinny może dać nam na nie skierowanie, a jeśli wolimy zrobić je na własną rękę, to jego cena nas pozytywnie zaskoczy. Morfologia krwi pomaga we wczesnym wykryciu niektórych chorób, w tym tych związanych z przebiegiem stanu zapalnego, białaczki, czy anemii. Z wyniku morfologii krwi obwodowej możemy dowiedzieć się m.in. tego, czy nasza krew zawiera odpowiednią liczbę białych i czerwonych krwinek, czy jest wystarczająco bogata w hemoglobinę oraz czy erytrocyty mają prawidłową budowę. Z uwagi na ogólnodostępność tego badania i bardzo niewielką cenę w przypadku wykonywania go w prywatnych przychodniach, warto zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić je do swojego corocznego pakietu badań.
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 10 zł
GLUKOZA NA CZCZO  
1x w roku
Pomiar glikemii na czczo jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych niezbędnych do wczesnego wykrywania zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Dzięki szybkiemu zauważeniu nieprawidłowego wyniku, możliwa jest szybka reakcja, która poprawi nasze szanse na zapobieżenie lub zahamowanie rozwoju cukrzycy. W dodatku skierowanie na to badanie bez problemu uzyskamy u lekarza rodzinnego, a przy wykonywaniu go w prywatnych laboratoriach zapłacimy za nie naprawdę niewielką kwotę. Osoby, u których występuje stan przedcukrzycowy (ich poziom glukozy na czczo mieści się w zakresie 100-125 mg/dl)  lub cierpią na cukrzycę powinny wykonywać kolejne badania w częstotliwości indywidualnie zaleconej przez lekarza.  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 7-10 zł
BADANIE OGÓLNE MOCZU  
1 x w roku
Badanie profilaktyczne moczu jest bezinwazyjne i wymaga jedynie prawidłowego zebrania próbki moczu oraz dostarczenia jej do laboratorium. Lekarz rodzinny może dać nam na nie skierowanie, a opłaty za jego wykonanie w prywatnych placówkach są bardzo niewielkie. Warto o nim pamiętać, ponieważ regularne wykonywanie tego badania pozwala na wczesne zauważenie wielu nieprawidłowości, takich jak cukrzyca, uszkodzenie nerek, zaburzenie funkcjonowanie wątroby, czy infekcje dróg moczowych.  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 10 zł
LIPIDOGRAM   (cholesterol całkowity, cholesterol LDL i HDL, trójglicerydy)
  1x na 3-5 lat
Regularne wykonywanie badań poziomu lipidów pomoże nam w kontrolowaniu stanu zdrowia i wczesnym wykrywaniu wszystkich alarmujących zmian. Świadomość występowania ewentualnych zaburzeń lipidowych jest dobrą motywacją do rozpoczęcia zdrowszego stylu życia, co może w znaczącym stopniu pomóc nam w osiągnięciu dłuższego życia i zapobieżeniu wielu poważnych chorób. Podwyższony cholesterol LDL, zbyt wysokie stężenie trójglicerydów we krwi, czy za niski poziom cholesterolu HDL powinny być zawsze konsultowane z lekarzem, ponieważ należą do czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 20 – 35 zł
JONOGRAM  poziom elektrolitów we krwi   (potas, sód, magnez, fosfor, wapń)  
1 x na 3 lata
Odpowiedni poziom elektrolitów we krwi jest niezbędny do prawidłowej pracy wielu narządów, w tym mięśnia sercowego. Kontrolowanie jonogramu pomaga w szybkim zauważeniu zmian i może dać także odpowiedź na drodze szukania przyczyn niektórych dolegliwości. W przypadku występowania nadciśnienia tętniczego, obrzęków, nieprawidłowej czynności nerek lub zaburzenia pracy serca lekarz może skierować nas na częstsze badanie poziomu elektrolitów. Warto je wykonywać także po przebyciu zatrucia pokarmowego objawiającego się wymiotami lub biegunką.  
Refundacja NFZ: Tak
Cena (prywatnie): 8 – 10 zł

Podsumowując, mężczyzna 30 lat ma możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych w ramach NFZ. Ceny prywatnego wykonania badań dla mężczyzn w wymienionym powyżej zakresie nie są też wygórowane. Badania profilaktyczne mężczyzn powinny obejmować badania krwi, moczu, samobadanie jąder, USG, badanie dentystyczne i okulistyczne oraz RTG. Kompleksowe badania dla mężczyzn po 30 to szansa na to, aby zdrowy mężczyzna cieszył się zdrowiem przez długie lata.

Popularne wpisy na blogu:

Co jeść na rowerze? Dieta rowerzysty
Szybki obiad wegetariański – przepisy z kuchni świata
Jak przebiega trawienie posiłku w praktyce? Czy picie wody rozwadnia enzymy?
Co to superfoods i czy warto je jeść?
Zdrowe kanapki – czy mogą być codziennym elementem diety?
Lista badań kontrolnych, które warto zrobić
Jak przygotować się do szczepienia na koronawirusa?
Jakie badania warto wykonać? Lista badań dla mężczyzn po 50 r.ż.
Jakie badania warto wykonać? Lista badań dla kobiet po 50 r.ż.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40 r.ż. – które warto zrobić?
Jakie badania profilaktyczne dla kobiet warto zrobić po 40 roku życia?
Jakie badania dla kobiet warto zrobić po 30 roku życia?
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30? Badania profilaktyczne dla mężczyzn
Badania dla mężczyzn 20-30 r.ż. – Jakie badania krwi wykonać przed 30-stką?
Jakie badania kontrolne wykonać przed 30-stką? Zalecenia dla kobiet 20-30 r.ż.