Blog

Jak schudnąć efektywnie? 3 rzeczy, o których warto pamiętać podczas odchudzania

Gdy chcemy schudnąć, to zależy nam, aby uzyskane na drodze procesu redukcji efekty były utrzymane jak najdłużej. Często boimy się tego, że przez efekt jo-jo trudno będzie nam schudnąć na stałe. Właśnie dlatego temat tego jak schudnąć, aby utrzymać rezultaty, jest niezwykle ważny dla każdego, kto redukuje masę ciała. Niekiedy żeby schudnąć podejmujemy się wielu wyrzeczeń, co wymaga od nas dużej dyscypliny i silnej woli. Możemy napotkać wiele trudności i pokus, którym musimy się opierać nie tylko w czasie, gdy chcemy schudnąć, ale także po zakończeniu procesu odchudzania, aby zapobiec efektowi jo-jo. O czym należy pamiętać podczas redukcji masy ciała? Jak schudnąć na stałe?

Czy szybka dieta odchudzająca jest zdrowa?

Bardzo popularne wśród osób, które chcą schudnąć, są diety bardzo restrykcyjne, zawierające niewielką liczbę kilokalorii. Przy stosowaniu diet o kaloryczności 500 – 1000 kcal dziennie rzeczywiście możemy schudnąć, ale nie jest to dobra droga do tego efektu. Dlaczego? Przede wszystkim taka energetyczność jadłospisu, choć pomaga schudnąć na pierwszym etapie, jest bardzo dużym wysiłkiem dla naszego organizmu – jest niedoborowa i powoduje spowolnienie pracy niektórych organów. Jednym z przykładów jest tarczyca, która może zahamować produkcję hormonów, gdy stosujemy restrykcyjną dietę, a konsekwencją niekiedy jest to, że nie możemy schudnąć. Hormony tarczycy bowiem odpowiadają za przyspieszanie tempa metabolizmu i pomagają utrzymać większe zapotrzebowanie kaloryczne, co jest potrzebne każdemu, kto chce schudnąć. Ponadto przy stosowaniu tak niskokalorycznej diety ucierpi nasza odporność, samopoczucie, zdolność do koncentracji, a nawet zdolność do poczęcia – jeśli chcemy schudnąć, to wcale nie musimy płacić tak wysokiej ceny swoim zdrowiem!

Diety restrykcyjne pomagają schudnąć… na chwilę

Diety bardzo ubogokaloryczne (w niezdrowy sposób) pomogą nam schudnąć, ale dużą trudnością będzie utrzymanie tego efektu! Dlaczego? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że aby schudnąć efektywnie powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe na stałe. Jeśli aktualnie występuje u nas nadwaga lub otyłość i z tego powodu chcemy schudnąć, to powinniśmy znaleźć przyczynę nadmiernej masy ciała. Póki nie będziemy świadomi tego, co doprowadziło nas do zwiększonej wagi, to trudno będzie nam zmienić tę przyczynę na stałe i w konsekwencji trudniej będzie schudnąć efektywnie.

Przepisem na to jak schudnąć i utrzymać prawidłową wagę nie są ubogokaloryczne diety, czy głodówki, ale racjonalne zmniejszenie ilości spożywanych kilokalorii, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych.

Jakie codzienne nawyki pomogą nam schudnąć?

Skoro aby efektywnie schudnąć niezbędne jest wprowadzenie do życia stałych nawyków, to o jakie nawyki dokładnie chodzi?

  1. Regularne posiłki – nie tylko pomogą nam schudnąć poprzez regulację apetytu, ale także dzięki temu, że łatwiej będzie nam planować nasze dania. Gdy wiemy, że jadamy np. 4 posiłki, to mamy już podstawę do tego, aby myśleć co zjemy i możemy wybrać takie dania, które nas nasycą, a jednocześnie pomogą nam schudnąć. O tym ile posiłków powinniśmy jadać napisaliśmy tutaj: Czy zdrowa dieta to zawsze 5 posiłków dziennie?
  2. Warzywo lub owoc w każdym posiłku – taka zasada pomaga nam schudnąć, ponieważ warzywa oraz owoce zawierają dużo błonnika pokarmowego, który sprawia, że posiłki są bardziej sycące.
  3. Jedzenie w skupieniu – spożywanie posiłków podczas oglądania serialu, czy korzystania ze smartfona może sprawić, że będziemy mniej najedzeni, co nie jest korzystne jeśli chcemy schudnąć. Aby lepiej zapanować nad apetytem i efektywnie schudnąć, warto jest odciąć się od wszystkich rozpraszających bodźców na czas spożywania posiłku.
  4. Regularna aktywność fizyczna – każdy wysiłek fizyczny będzie nam pomagał schudnąć, ponieważ jego wykonywanie zwiększa nasze zapotrzebowanie kaloryczne, a zatem łatwiej jest osiągnąć deficyt energetyczny.

O elementach, które mają wpływ na nasz apetyt pisaliśmy w tym artykule: Jak zmniejszyć apetyt? Wpływ hormonów, snu i kompozycji diety na uczucie głodu.

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?
Dieta wegańska – na co zwrócić uwagę zamawiając dietę wegańską w cateringu dietetycznym?
Nasiona i pestki w diecie – które warto uwzględnić w swoim jadłospisie?
Czy wskaźnik BMI zależy od wieku? – Blog Dietly
4 diety, dzięki którym zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne
Jak zmniejszyć apetyt? Wpływ hormonów, snu i kompozycji diety na uczucie głodu.
Błonnik pokarmowy w diecie – 6 powodów, dla których warto zwiększyć jego spożycie
Te 3 narzędzia ułatwią realizację postanowień w 2022 roku
Najlepsze źródła magnezu – 30 najbogatszych produktów i przepis na koktajl magnezowy
Jaką dietę pudełkową wybraliby “Przyjaciele”?
Te cateringi warto zamówić w 2022 roku. Sprawdź dlaczego!
Jak zaoszczędzić 10 godzin w ciągu tygodnia? Wystarczy jedna rzecz…
Dieta przy dnie moczanowej – co jeść i czego unikać?
Kwasy omega-3, omega-6 – źródła, różnice, rola w organizmie, zapotrzebowanie, suplementacja
Fosfor – właściwości, działanie i występowanie fosforu