Blog

Czy wskaźnik BMI zależy od wieku? – Blog Dietly

Wskaźnik BMI jest jedną z prostych metod oceny stanu odżywienia. Jego wynik służy do określenia, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała, waży zbyt mało lub za dużo. Dowiedz się, jak interpretować wskaźnik BMI w zależności od wieku. 

Wskaźnik BMI pomaga określić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, a na jego interpretację może wpływać wiek. Sprawdź normę BMI dla swojego wieku.

Spis treści:

Czy istnieje kalkulator BMI z uwzględnieniem wieku? 

Do obliczenia BMI nie jest konieczne podanie wieku danej osoby. Mimo że wyliczenie omawianego wskaźnika nie uwzględnia tego parametru, jego interpretacja może różnić się w zależności od wieku. Dotyczy to dzieci i młodzieży oraz osób starszych. 

Jak obliczyć BMI?

Chcesz wiedzieć, jak obliczamy BMI? Do obliczenia BMI potrzebujemy tylko dwóch informacji – wzrostu oraz masy ciała. Następnie możemy w prosty sposób policzyć ten wskaźnik samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora BMI.

oblicz BMI

Wzór BMI

Przykładowo, jeśli nasz wzrost to 170 cm, a masa ciała 70 kg, to na początku powinniśmy policzyć ile wyniesie nasz wzrost podniesiony do kwadratu jeśli podamy go w metrach. Czyli: 1,70m*1,70m = 2,89m2

Ten wynik to liczba, przez którą następnie dzielimy naszą masę ciała. Czyli: 70 kg / 2,89m2 = 24,2 kg/m²

Aby zrobić pomiary BMI wystarczy sprawdzić swoją masę ciała na wadze oraz zmierzyć wzrost. Na podstawie tych danych da się wyliczyć indeks masy ciała.

Tabela do interpretacji BMI dla osób dorosłych w różnym wieku

Poniższa tabela służy do interpretacji wskaźnika BMI osób dorosłych. 

BMI Stan odżywienia
<18,5niedowaga
18,5 – 24,9masa ciała prawidłowa
25,0 – 29,9 nadwaga
30 – 34,9I stopień otyłości
35 – 39,9 II stopień otyłości
powyżej 40III stopień otyłości

W przypadku osób starszych oraz dzieci i młodzieży interpretacja BMI jest nieco inna. Według niektórych źródeł dla osób w wieku 55-65 lat za prawidłową masę ciała uznaje się BMI między 23 a 28, o nadwadze świadczy BMI powyżej 28. Z kolei po 65. roku życia klasyfikacja przedstawia się następująco: BMI <24 oznacza zbyt niską masę ciała, wartość wskaźnika między 25 a 29 prawidłową masę ciała, a na nadwagę wskazuje BMI wyższe niż 29. 

Każdy powinien znać swoje BMI, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Obliczenie BMI jest naprawdę łatwe.

Czy BMI zależy od wieku? 

Chociaż wskaźnik BMI nie uwzględnia wieku, jego interpretacja jest różna, w zależności od tego, ile lat ma dany człowiek. Tabela przedstawiona powyżej służy do określenia stanu odżywienia osób dorosłych, jednak od 55. roku życia BMI może być interpretowane w inny sposób. W przypadku dzieci i młodzieży oceny stanu odżywienia dokonuje się z pomocą siatek centylowych, które uwzględniają płeć i wiek dziecka. 

Przelicznik BMI z wiekiem – jak obliczyć BMI z uwzględnieniem wieku dziecka? 

Wskaźnik BMI u dzieci i młodzieży oblicza się z tego samego wzoru co dla osób dorosłych. Otrzymany wynik odczytuje się jednak z pomocą siatek centylowych, które pozwalają stwierdzić, czy konkretne BMI w danym wieku jest prawidłowe. Odczytane wartości interpretuje się następująco:

  • poniżej 3. centyla — niedowaga; 
  • powyżej 90. centyla — nadwaga; 
  • powyżej 97. centyla — otyłość.

Ułatwieniem może być skorzystanie z gotowych kalkulatorów, które po uwzględnieniu wieku, masy ciała, wzrostu obliczają BMI i wskazują centyl. Taki kalkulator dostępny jest na przykład na stronie internetowej Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena dynamiki rozwoju dziecka za pomocą siatek centylowych, jest czułym wskaźnikiem jego stanu zdrowia. Dają one możliwość sprawdzania i wykrywania odchyleń od normy, co jest bardzo istotne w zapobieganiu i leczeniu różnych stanów chorobowych u dzieci.

Oblicz swoje BMI na podstawie wieku, wzrostu i wagi 

Obliczając swoje BMI, otrzymaną wartość warto odnieść do norm dla danej grupy wiekowej. Ma to znaczenie w przypadku osób starszych oraz dzieci i młodzieży. Kalkulatory dostępne w internecie z reguły podają zakres norm tylko dla osób po 18 roku życia.

BMI możesz obliczyć z pomocą kalkulatora. Pamiętaj o normach dla osób w różnym wieku.

Dlaczego wiek wpływa na interpretację wskaźnika BMI? 

Wskaźnik BMI służy do oceny, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa. Jak wiadomo, niedowagą, nadwaga czy otyłość mogą negatywnie wpływać na zdrowie w każdym wieku. Dlaczego zatem u osób starszych BMI równe 25 nie świadczy jeszcze o nadwadze? Osoby starsze, a zwłaszcza w wieku podeszłym, są częściej zagrożone niedożywieniem. Z kolei dzieci charakteryzują się niższym wzrostem i masą ciała w porównaniu do dorosłych. W wielu przypadkach wartość BMI u dziecka może odbiegać od wartości prawidłowej dla osoby dorosłej, a mimo to nie będzie wskazywała na niedobór masy ciała w tej grupie wiekowej.

BMI nie zależy bezpośrednio od wieku, ale jego interpretacja już tak

Poznaj normy BMI w zależności od wieku 

  • Dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia za wartości prawidłowe uznaje się BMI mieszczące się między 3 a 90 centylem. 
  • W przypadku osób w wieku 18-65 lat o prawidłowej masie ciała świadczy BMI 18,5-24,9.
  • Po 65 roku życia na prawidłową masę ciała wskazuje BMI między 23 a 28.
  • U osób w wieku podeszłym BMI nie powinno być niższe niż 22.

BMI – profilaktyka

W przypadku, gdy nasze BMI przekracza 25kg/m² (przed 65 rokiem życia) lub 28 kg/m² (po 65 roku życia), to warto rozważyć podjęcie się diety odchudzającej w celu osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Kwestia utrzymania BMI prawidłowego w zalecanym zakresie to nie tylko kwestia wizualna. Prawidłowa waga przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Ryzyko wielu poważnych chorób jest dużo wyższe przy nadmiernym BMI, szczególnie jeśli wynosi ono ponad 30 kg/m², czyli występuje otyłość.

Popularne wpisy na blogu:

Zamienniki cukru okiem dietetyka
Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków
5 rzeczy, które warto wiedzieć rozpoczynając treningi
Jak ułożyć prosty program treningowy? 9 kroków do stworzenia indywidualnego planu
12 ćwiczeń, których trzeba się nauczyć i dlaczego warto
Rozgrzewające śniadanie na ciepło – przepisy 450 kcal
Catering dietetyczny – jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza?
Postanowienia noworoczne – jak je robić, by utrzymać motywację?
Mity treningu siłowego – Czy kolana mogą wychodzić poza palce w przysiadzie?
Mity treningu siłowego. Czy martwy ciąg to niebezpieczne ćwiczenie?
Przepis na brownie z fasoli i bananów – dieta sirtfood – Kuchnia Dietly
Przekąski na Sylwestra – 5 zdrowych przepisów
Rozgrzewająca zupa na jesień przepisy – 5 zdrowych propozycji
Jak urozmaicić trening siłowy? 5 sposobów od trenera
Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów węglowodanach złożonych i obiadowych dodatkach skrobiowych.