Blog

Jak schudnąć na lata? Kilka prostych zasad

Modne diety przynoszą efekty, ale nie na długo. Trzeba zatem zadać sobie kluczowe pytanie – odchudzanie na lato, czy na lata? 

Kilka prostych zasad dotyczących odchudzania zdradzi nam Klaudia Stawowska, dietetyczka, specjalistka psychodietetyki. 

Spis treści:

Dlaczego tak bardzo lubimy diety cud?

Diety cud są przede wszystkim kuszące, ekscytujące, dają nam natychmiastową gwarancję efektu. Nie musimy za wiele robić, żeby osiągnąć nasz cel. Trzeba pamiętać o tym, że twórcom tych diet nie zależy na naszym zdrowiu, tylko na wynikach sprzedażowych. Diet cud nie brakuje, a rynek magicznych herbatek dalej istnieje i prężnie prosperuje. Podsumowując – diety cud są na bardzo atrakcyjne, dlatego dajemy się na nie nabierać. 

Czy kawa jest niezdrowa - artykuł

Czy diety cud są zdrowe?

Zdecydowanie nie, przede wszystkim dlatego, że są ono monoskładnikowe to znaczy, że bazują na jakiejś określonej grupie produktów, co zawsze będzie się wiązało z niedoborami pokarmowymi. Dodatkowo na takich dietach tracimy głównie tkankę mięśniową, nie tłuszczową. To warto podkreślić – na takich dieta, które gwarantują minus 10 kg w miesiąc nie stracimy tkanki tłuszczowej, tylko mięśniową. Dodatkowo pogarsza się nasze zdrowie i samopoczucie. Bardzo często początki są ekscytujące, ale potem czujemy się coraz słabsi, boli nas głowa, jesteśmy odwodnieni, nie możemy się skoncentrować. Zamieniamy się w przysłowiowego grincha do którego lepiej bez kija nie podchodź. 

Jakie są najważniejsze zasady odchudzania?

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, bo utrata nadmiernych kilogramów to jest proces. Nasz organizm musi się do tego procesu zaadaptować. Jest takie fajne powiedzenie – „nie przytyliśmy wczoraj to nie schudniemy jutro” – to, że zjedliśmy snickersa nie spowodowało nadwagi, więc to, że będziemy 3 dni na diecie cud nie spowoduje, że schudniemy.

Drugi punkt to kaloryczność diety, to najważniejsza zasada jeśli chcemy schudnąć. Jeżeli będziemy jedli ponad nasze zapotrzebowanie kaloryczne to przytyjemy i odwrotnie, jeżeli będziemy jedli mniej to schudniemy. Dlatego kaloryczność obcięta o bezpieczną wartość jest kluczowa. 

Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest białko. Białko daje uczucie sytości. Białko znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w chudym mięsie. Oprócz tego różnego rodzaju nasiona roślin strączkowych, ale również nabiał. Warto pamiętać o tym, że te produkty mogą zawierać dużo tłuszczu, więc warto wybierać opcję chudą, która ma mało tłuszczu i dużo białka. 

pobierz tabele indeksu glikemicznego pdf

Którą dietę poleciłabyś dla osób, które chcą się odchudzić?

Dla wszystkich polecałabym dietę o niskim indeksie glikemicznym. Przede wszystkim dlatego, że w tych dietach jest sporo węglowodanów złożonych. Niski indeks glikemiczny dobrze wpływa na nasz cukier. Po takich posiłkach glukoza nie wybija bardzo szybko do góry i nie spada gwałtownie, czyli cukier jest na stałym poziomie. Dzięki temu nie mamy ochoty podjadać, ale również nie mamy „zjazdów energetycznych”. Indeks glikemiczny ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak działa nasz mózg. 

catering dietetyczny

O czym jeszcze warto pamiętać podczas odchudzania?

Warto wspomnieć o tłuszczu czy o węglowodanach. Ogólnie nie wykluczajmy żadnego z tych makroskładników, dlatego, że każdy z nich jest potrzebny. Tłuszcz jest demonizowany w odchudzaniu, jest kaloryczny, ale jest mega potrzebny! Tłuszcz wspiera nasz system nerwowy, układ krwionośny. Niektóre tłuszcze obniżają poziom cholesterolu, chronią nasze narządy wewnętrzne i odpowiadają za przyswajanie ważnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i są głównym ich źródłem. Podobnie węglowodany, które są pożywką dla naszych krwinek czerwonych i mózgu. Dużo ludzi ogranicza te produkty, bo uważa, że od węglowodanów się tyje. Niekoniecznie, to nie jest prawda. Warto pamiętać, że tyjemy od nadwyżki kalorycznej, a nie od konkretnego produktu. Okazuje się, że nie trzeba stosować diety niskowęglowodanowej, żeby uzyskać pożądane rezultaty. Są nawet badania, gdzie nie odnotowano istotnie statystycznej różnicy pomiędzy dietami nisko i wysokowęglowodanowymi. 

Czym tak naprawdę są zakwasy? Przyczyny, objawy, sposoby na zakwasy

Czy da się schudnąć bez ćwiczeń?

Aktywność jest super, nie powinniśmy z niej rezygnować. Aktywność nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Poprawia elastyczność ciała, rozwija mięśnie, dotlenia mózg. Ćwiczenia chronią nas przed wieloma chorobami, na przykład chorobą wieńcową i różnymi chorobami układu krążenia. Warto wspomnieć, że ruch wiąże się z wytwarzaniem endorfin, obniżeniem poziomu stresu i przeciwdziała wszelkim zaburzeniom nastroju. 

Częste zaburzenia odżywiania w świecie fit - czym jest ortoreksja i bigoreksja?

Dlaczego nie chudniemy pomimo stosowania diety?

Najczęstszym powodem dla którego tak się dzieje jest podjadanie. Kolejna ważna sprawa – zdrowe też tuczy. Generalnie wszystko krąży wokół kalorii, które wkradają się do naszej diety niezauważone. Nie chudniemy przez nadwyżkę kaloryczną. Druga sprawa to nuda, nuda również sprzyja podjadaniu. Dlatego fajnym rozwiązaniem jest catering, bo tam nie ma nudy. Każdego dnia dostajemy co innego. Na Dietly.pl możecie sobie podejrzeć menu i zobaczyć co proponuje dany catering. Można również skorzystać z opcji wybór menu, polega ona na tym, że jeżeli jakiś posiłek nam nie pasuje, to możemy wymienić go na inny. Catering jest rozwiązaniem przyszłości. 

Zapisz się na newsletter by być na bieżąco z kolejnymi odcinkami podcastu!