Blog

Jak oszczędzić na diecie? Czy warto dopłacać za produkty ekologiczne?

Autorka artykułu: dietetyk Joanna Marciszewska

Różnica 2, 3, 10, czy nawet 50 zł w cenie za teoretycznie ten sam produkt w sklepie spożywczym może zdziwić. Z pewnością już zdążyłeś zauważyć, że w marketach pojawia się coraz więcej znacznie droższej żywności – szczególnie, jeśli jest oznaczona jako „ekologiczna”, „light”, „fit” albo „bezglutenowa”. W innych dziedzinach znaczna różnica w cenie zwykle nas nie szokuje – koszt komputera, telefonu, czy samochodu może być diametralnie inny, ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie zawsze droższe produkty są lepsze, choć jednak często bywa tak, że warto rozważyć dopłacenie, żeby otrzymać wyższą jakość. 

Zdjęcie autorstwa PhotoMIX Company z Pexels

Jak jest w przypadku żywności? Czy pieczywo, banany, kasze, mleko mogą być warte znacznie wyższej ceny? Kiedy lepiej jest zapłacić za produkt spożywczy nieco więcej, a kiedy można pomyśleć o oszczędności? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule, dodatkowo wyjaśniając jak w prosty sposób można mieć pełnowartościowe i bardzo zróżnicowane, ale bardziej ekonomiczne menu.

Czym się różnią produkty ekologiczne od zwykłych?

Produkty ekologiczne zawierają co najmniej 95% składników z rolnictwa lub hodowli ekologicznej. Oznacza to, że nie są traktowane:

 • syntetycznymi nawozami,
 • modyfikacją genetyczną,
 • antybiotykami i hormonami – w przypadku zwierząt hodowlanych.

Dodatkowo w rolnictwie ekologicznym obowiązuje utrzymanie zasady płodozmianu i dbałość o zachowanie naturalnych cyklów przyrody oraz różnorodności biologicznej.

Z kolei w przypadku zwierząt hodowlanych, na hodowcy spoczywa obowiązek zapewnienia im stałego dostępu do terenów na wolnym powietrzu, ekologicznej paszy oraz ograniczenia cierpienia do minimum – w tym także w czasie uboju. 

Produkt ekologiczny odróżnisz w sklepie dzięki specjalnemu unijnemu symbolowi listka na zielonym tle. Co ważne, żywność opisana jako “eko”, “bio” i “ekologiczna” musi spełniać normy wspomniane powyżej. 

Ile kosztują produkty ekologiczne?

Różnice w cenie za żywność ekologiczną potrafią być ogromne. W przypadku herbat dochodzą do 10-krotności ceny zwykłego produktu. Mąki kupimy 5-krotnie drożej, nabiał 2-3-krotnie, podobnie jak owoce i warzywa. Przy kupowaniu wyłącznie produktów ekologicznych nasz koszyk zakupowy może okazać się wielokrotnie droższy od zwykłego. Czy warto w takim razie kupować produkty ekologiczne? 

Zalety produktów ekologicznych

Zazwyczaj żywność ekologiczna jest wybierana z uwagi na takie zalety jak:

 • mniejsza ekspozycja na zanieczyszczenia,
 • brak sztucznych substancji dodatkowych (np. pestycydów, antybiotyków),
 • nieco wyższa wartość odżywcza,
 • aspekty moralne.

Kwestia moralna staje się prawdopodobnie coraz bardziej popularna. Mamy z roku na rok lepszą świadomość odnośnie pogarszającego się stanu naszego środowiska. Według raportu RoślinnieJemy około 12% dorosłych Polaków unika spożywania mięsa zwierząt lądowych, przy czym 8,4% jest na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Widać też ogólny trend ograniczania spożycia mięsa – aż 45% mieszkańców dużych miast stwierdziło, że je mniej mięsa niż w poprzednich latach. Wizja produktów pochodzących od zwierząt, które miały okazję swobodnie chodzić po pastwisku, jadać odpowiednią dla nich żywność i być traktowane tak, aby uniknąć ich cierpienia może być dla wielu osób dobrym powodem do zakupu nieco droższej, ekologicznej żywności. 

dieta planetarna

Większa zawartość witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i kwasów omega-3 to kolejny aspekt, którym mogą się pochwalić producenci żywności ekologicznej. Wykazano te różnice w wielu badaniach naukowych, co również może zachęcić do zakupu ekologicznych warzyw, owoców i produktów zbożowych.

W cateringach dietetycznych znajdziemy różnorodne potrawy, w których są wykorzystywane produkty ekologiczne. Wiele firm oferujących diety pudełkowe dzięki bezpośredniej współpracy z dostawcami może sobie pozwolić na ich zakup i wprowadzenie do diety swoich klientów. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo na co dzień i mieć zbilansowany jadłospis bez zbędnego tracenia czasu, to możesz w kilka sekund znaleźć catering dietetyczny w Twoim mieście na Dietly

Ciekawym aspektem jest odbiór smaku produktów ekologicznych – okazuje się, że postrzegamy jako smaczniejszą tę żywność, która jest tak opisana, nawet gdy w badaniach podawano standardowe produkty. W innym badaniu zauważono, że uczestnicy postrzegali jako “smaczniejsze, mniej tłuste i mniej słone” mięso, które było oznaczone jako ekologiczne – bez względu na to, jakie mięso faktycznie spożywali. 

Czy warto kupować produkty ekologiczne?

Cena produktów ekologicznych jest ich największą wadą – nie każdy może sobie pozwolić na tak duże wydatki w sklepach. Przy założeniu, że spożycie 400 g warzyw i owoców dziennie zmniejsza śmiertelność ze wszystkich przyczyn chorobowych o 25%, to cena tygodniowego zakupu 3 kg w ekologicznym warzywniaku może przerosnąć finansowe możliwości wielu osób. Najlepszym według nas rozwiązaniem jest decydowanie się na tyle żywności ekologicznej w naszej diecie, na ile możemy sobie pozwolić i kierowanie się indywidualnymi preferencjami. 

Zdjęcie autorstwa Kampus Production z Pexels

Produkty “fit”, “light”, “gluten free” – co oznaczają i które warto kupić? 

Kolejną interesującą kwestią są hasła na produktach spożywczych, które nie zawsze mają… jakiekolwiek znaczenie. 

Hasła, które nie mają regulacji prawnych i mogą pojawić się na dowolnym produkcie:

 • slim,
 • fit,
 • fitness,
 • superfood. 

Z kolei hasła “o obniżonej zawartości”, “light” i “lekkie” można używać wyłącznie na produktach, które rzeczywiście zostały w jakiś sposób “odchudzone” – czyli obniżono o min. 30% zawartość jednego ze składników (np. kilokalorii, tłuszczu, cukru).

O produktach light pisaliśmy więcej w tym artykule: Produkty light – żywieniowe pułapki, czy zdrowe rozwiązania?

W sklepach pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych, opisywanych także jako “gluten free”. Nierzadko są one nieco droższe od zwykłych i charakteryzują się tym, że nie zawierają glutenu – białka występującego w niektórych zbożach, m.in. w pszenicy. Na te oznaczenia powinny zwracać uwagę osoby cierpiące na celiakię i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. W przypadku osób zdrowych nie ma wskazań do eliminacji glutenu, zatem nie ma potrzeby dopłacania za bezglutenowe produkty. 

Więcej o tym przeczytasz w tym artykule: Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

Photo by NordWood Themes on Unsplash

Czy Ty też wyrzucasz pieniądze?

Przeciętny Europejczyk wyrzuca w ciągu roku więcej żywności niż sam waży – średnio 90 kg jedzenia na osobę. Zdecydowanie nie jest to ekonomiczne podejście do wydatków spożywczych, zatem jak można uniknąć wyrzucania produktów?

Zauważono, że najczęstszymi przyczynami marnowania żywności są:

 • za duże zakupy – 20%, 
 • przegapienie terminu przydatności do spożycia – 29%,
 • za duże porcje posiłków – wyrzucanie niedojedzonych resztek – 15%.

W takim razie jak sobie z tym poradzić? Zwróć uwagę na to, co jest dla Ciebie najczęstszą przyczyną. Unikaj kupowania na zapas i zakupu dużych opakowań, których nie jesteś w stanie zjeść. Sprawdzaj regularnie zawartość swojej lodówki i kontroluj terminy przydatności do spożycia. 

A co możesz zrobić, gdy już wiesz, że nie zjesz tego, co masz w kuchni? Zaproś swoich znajomych, albo zdecyduj się na zamrożenie posiłków na przyszłość lub wekowanie. 

Jeśli zamawiasz catering dietetyczny, to pamiętaj, że nie potrzebujesz robić wcześniej dużych zakupów spożywczych. Dietę pudełkową możesz przywitać nawet z zupełnie pustą lodówką. Przed zamówieniem skorzystaj z naszego konfiguratora diety, aby zamówić odpowiednią dla siebie kaloryczność, czyli dokładnie tyle jedzenia, ile osoba o Twoim wzroście, wadze i stylu życia powinna zjadać w ciągu dnia – ani mniej, ani więcej. Gdy wiesz, że w jakiś dzień idziesz do restauracji lub do znajomych na kolację – zmniejsz w swoim panelu klienta na Dietly kaloryczność zestawu, aby nie wyrzucać jedzenia. 

Więcej o marnowaniu żywności przeczytasz w tym artykule: Marnowanie żywności. Jak ograniczyć ilości jedzenia, które ląduje w Twoim koszu! – 7 skutecznych tricków

Tani catering dietetyczny – jak oszczędzić na diecie pudełkowej? 

Zdecydowanie się na dietę pudełkową ogranicza wiele kwestii związanych z marnowaniem żywności – możesz zamówić taką dietę i taki catering, który Ci najbardziej odpowiada. Co więcej, nie zmarnujesz kolejnych produktów w lodówce przez to, że brak Ci czasu na gotowanie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby jeść zdrowo i kupujesz dużo warzyw, ale potem łapiesz się na tym, że nie masz czasu gotować, to catering może okazać się naprawdę świetna opcją dla Ciebie i Twojej rodziny. 

Jak kupić tańszy catering dietetyczny? Korzystaj z dostępnych rabatów – różne firmy dzielą się okresowymi rabatami, które my udostępniamy w naszych social mediach Dietly. Co więcej, przy polecaniu znajomym danego cateringu możesz uzyskać zniżkę, a decydując się na długie zamówienia – zazwyczaj cena za dzień się obniża. 
Do tanich wariantów cateringów dietetycznych można zaliczyć dietę domową (od 35 zł), lunch do biura, a także dietę standardową. Na Dietly możesz z powodzeniem sortować diety pudełkowe w Twoim mieście w zależności od ceny.

Popularne wpisy na blogu:

Zamienniki cukru okiem dietetyka
Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków
5 rzeczy, które warto wiedzieć rozpoczynając treningi
Jak ułożyć prosty program treningowy? 9 kroków do stworzenia indywidualnego planu
12 ćwiczeń, których trzeba się nauczyć i dlaczego warto
Rozgrzewające śniadanie na ciepło – przepisy 450 kcal
Catering dietetyczny – jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza?
Postanowienia noworoczne – jak je robić, by utrzymać motywację?
Mity treningu siłowego – Czy kolana mogą wychodzić poza palce w przysiadzie?
Mity treningu siłowego. Czy martwy ciąg to niebezpieczne ćwiczenie?
Przepis na brownie z fasoli i bananów – dieta sirtfood – Kuchnia Dietly
Przekąski na Sylwestra – 5 zdrowych przepisów
Rozgrzewająca zupa na jesień przepisy – 5 zdrowych propozycji
Jak urozmaicić trening siłowy? 5 sposobów od trenera
Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów węglowodanach złożonych i obiadowych dodatkach skrobiowych.