Blog

Catering dietetyczny – jak zamówić i co wybrać?

Catering dietetyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości, aby codziennie przygotowywać zbilansowane posiłki ze względu na brak czasu związany z pracą, rodziną i wieloma innymi obowiązkami. Na polskim rynku znajdziemy wiele firm oferujących dowóz dań na cały dzień, co daje nam szeroki wybór i wysokie szanse na znalezienie oferty, która będzie idealna dla nas. Oferty firm cateringowych różnią się od siebie zakresem cen, rodzajem przygotowywanych diet (np. standardowa, bezglutenowa, wegetariańska) oraz wachlarzem kaloryczności i liczbą oferowanych posiłków na cały dzień.

Spis treści:

Czym się kierować przy wyborze cateringu dietetycznego?

Przy wybieraniu cateringu dietetycznego musimy przede wszystkim kierować się naszą lokalizacją, a dokładniej – miejscem, z którego chcemy odbierać naszą całodzienną dietę. Możemy zamówić posiłki do domu, a jeśli mieszkamy poza obszarem dostaw cateringów – warto sprawdzić, czy miejsce naszej pracy będzie lepszym rozwiązaniem, które da nam szerszy wybór firm. Osoby mieszkające w dużych miastach z pewnością nie powinny mieć problemu ze znalezieniem oferty dla siebie.

Aby znaleźć najlepszy catering dla siebie zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki cateringów dietetycznych Dietly.pl – Wybierz, porównaj i zamów online.

glowna strona dietly

Czy catering to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Korzystanie z usług cateringu dietetycznego pozwala nam na zaoszczędzenie czasu, który na co dzień poświęcamy na robienie zakupów żywnościowych i gotowanie. W związku z tym, będzie to idealny pomysł dla osób zapracowanych, z małą ilością czasu wolnego oraz dla tych, którzy nie lubią gotować i wolą unikać chodzenia po sklepach.

Grupą, która co raz chętniej zamawia catering dietetyczny, są młode mamy, które doceniają możliwość odpoczynku od kuchennych obowiązków w tym trudnym i zapracowanym okresie, jakim są pierwsze miesiące życia dziecka. Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe również cenią sobie dietę pudełkową, ponieważ mogą dzięki niej mieć bardziej urozmaicony jadłospis i unikają marnowania żywności, które często się zdarza gotującym w pojedynkę.

Catering dietetyczny dla wielu jest także sposobem na zdrową redukcję masy ciała, ponieważ dzięki uregulowaniu liczby spożywanych kalorii i stałym godzinom posiłków, łatwiej jest im kontrolować swój apetyt, unikać podjadania oraz zachować ujemny bilans kaloryczny, który jest niezbędny do rozpadu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Ponadto, diety pudełkowe dają możliwość nauczenia się jak powinny wyglądać nasze porcje i jak zdrowo komponować swój jadłospis. Jest to zdecydowanie zdrowszy krok w kierunku redukcji nadmiernej masy ciała niż restrykcyjne, bardzo niskokaloryczne i monotonne diety, które są często przyczyną efektu jo-jo. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego, stopniowo uzyskamy zamierzony efekt, unikając jednocześnie niedoborów żywieniowych.

Podobnie efektywne rezultaty mogą osiągnąć osoby, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej i na ogólnym zwiększeniu masy ciała. Wiele cateringów dietetycznych oferuje bowiem warianty wysokokaloryczne, oraz opcję diety sportowej o wysokiej zawartości białka. Dzięki skorzystaniu z tych możliwości, codzienne gotowanie posiłków nie będzie już naszym głównym problemem, ponieważ dieta pudełkowa zapewni nam odpowiednią liczbę kalorii, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego urozmaicenia.

Cateringi dietetyczne są również idealnym pomysłem dla osób, które z różnych względów eliminują niektóre produkty. Przykładowo, wiele firm cateringowych ma w swojej ofercie diety wegetariańskie, wegańskie, bezmleczne, czy bezglutenowe. Ponadto często istnieje możliwość dodatkowej, indywidualnej eliminacji, jeśli nie możemy jeść lub nie lubimy jakiegoś produktu. Takie wykluczenia są trudne do wprowadzenia w domowym menu, szczególnie jeśli mamy kilkuosobową rodzinę, ponieważ często zmuszają nas do gotowania dwóch różnych dań – dla osoby eliminującej niektóre produkty oraz dla pozostałych domowników. W takim przypadku dieta pudełkowa może okazać się bardziej ekonomiczna i pozwoli na oszczędzenie czasu spędzonego na gotowanie osobnego dania.

Ile posiłków zamówić z cateringu dietetycznego?

Kwestia ilości posiłków, którą powinniśmy spożywać każdego dnia, jest tematem bardzo indywidualnym. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się diety ograniczające tą liczbę nawet do 1 lub 2. Należy sobie jednak zadać pytanie czy taki trend będzie wiązał się z korzyściami dla naszego zdrowia. Przykładowo, osoba stosująca dietę 2000 kcal dziennie, przy podzieleniu jej na dwa posiłki, uzyska dania o średniej kaloryczności 1000 kcal. Wielkość takiego posiłku może być zbyt duża i ze względu na obciążenie dla przewodu pokarmowego, priorytetem naszego organizmu będzie dostarczenie utlenionej krwi do żołądka, jelit oraz innych narządów produkujących enzymy trawienne. W konsekwencji, mniej utlenionej krwi będzie docierało do naszego mózgu oraz mięśni szkieletowych, co może przyczynić się do wystąpienia zmęczenia, wzmożonej senności oraz niechęci do wykonywania aktywności fizycznej.

Ponadto, wysokokaloryczne posiłki są też często obfite w tłuszcz, dlatego są stosunkowo dużym obciążeniem dla wątroby, która w szybkim czasie musi wydzielić odpowiednią ilość żółci, niezbędnej do rozłożenia tłuszczu napojedyncze kwasy tłuszczowe. W związku z tym, warto zwiększyć liczbę posiłków spożywanych w ciągu dnia do 4 lub 5, co pozwoli nam także na utrzymanie optymalnego stężenia glukozy we krwi i zapobiegnie nasilonemu uczuciu zmęczenia oraz dekoncentracji z powodu głodu.

Warto, aby pierwszy posiłek, czyli śniadanie, było spożyte w ciągu około godziny od pobudki, a kolacja w odstępie 2-3 godzin od położenia się do snu. W zależności od trybu pracy i możliwości przerw, warto zaplanować godziny pozostałych 2-3 posiłków w regularnych odstępach, co około 3-5 godzin. Przykładowo, osoba jedząca 4 posiłki dziennie, która rozpoczyna dzień o godz. 6 i zasypia o godz. 23, powinna zjeść śniadanie do godz. 7, a następnie II śniadanie o 11, obiad o 16,  kolację około 20-21. Zaplanowanie swoich stałych pór posiłków pozwoli na bardziej efektywne uregulowanie uczucia głodu, oraz zmniejszy nasz apetyt na podjadanie pomiędzy nimi. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych godzin, warto przez pierwsze dwa tygodnie ustawiać sobie budzik, który będzie nam przypominał o zjedzeniu kolejnego posiłku. Po upływie 2-3 tygodni, nasz organizm będzie bardziej przyzwyczajony do tych pór i odczuwany apetyt pomiędzy nimi będzie znacznie obniżony.

Wiecej o ilości i kolejności posiłków możecie przeczytać w naszym wcześniejszym teksćie: Czy można jeść śniadanie na kolację? Czy kolejność posiłków ma znaczenie?

Jaką kaloryczność zamówić z cateringu dietetycznego?

Aby ustalić wariant kaloryczny, który zamówimy z cateringu dietetycznego warto przede wszystkim zastanowić się nad swoim celem żywieniowym. Osoby chcące zredukować nadmierną masę ciała powinny zadbać o ujemny bilans kilokalorii, a osoby, które są zadowolone ze swojej wagi i chciałyby ją utrzymać oraz zadbać o swoje zdrowie dzięki diecie pudełkowej, powinny zastosować normokaloryczny wariant. W celu określenia zapotrzebowania energetycznego, potrzebujemy znać naszą aktualną masę ciała oraz wzrost. Jednym z najczęściej wykorzystywanych wzorów do obliczania Podstawowej Przemiany Materii (PPM), czyli minimalnej liczby kilokalorii, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia jest wzór Harrisa i Benedicta, który przedstawiony jest poniżej:

  • Dla kobiet:PPM (kcal) = 655,1 + 9,563 x waga (kg) + 1,850 x wzrost (cm) – 4,676 x wiek
  • Dla mężczyzn:PPM (kcal) = 66,5 + 13,75 x waga (kg) + 5,033 x wzrost (cm) – 6,755 x wiek

Uzyskana liczba to minimalna kaloryczność diety, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym do efektywnej układu odpornościowego i do sprawnej pracy mózgu, która zapewni nam dobrą pamięć oraz koncentrację. U osób z otyłością (przy BMI >30) warto ustalić to zapotrzebowanie we współpracy z dietetykiem. Następnie, po określeniu PPM, należy pomnożyć uzyskany wynik przez współczynnik aktywności fizycznej, którego wartość jest zależna od częstości i intensywności wykonywanych aktywności:

  • 1,2*PPM: Bardzo niska aktywność fizyczna (praca biurowa i brak dodatkowego ruchu),
  • 1,4*PPM: Lekka aktywność fizyczna (1-3 razy w tygodniu treningi o umiarkowanej intensywności),
  • 1,6*PPM: Średnia aktywność fizyczna (3-5 razy w tygodniu treningi o umiarkowanej lub wysokiej intensywności),
  • 1,7*PPM: Wysoka aktywność fizyczna (6-7 razy w tygodniu treningi o umiarkowanej lub wysokiej intensywności).

Po pomnożeniu podstawowej przemiany materii przez współczynnik aktywności fizycznej otrzymamy całkowitą przemianę materii, czyli liczbę kalorii niezbędną do pokrycia zapotrzebowania energetycznego związanego z wysiłkiem fizycznym, która zapewni nam utrzymanie aktualnej masy ciała. Jeśli naszym celem jest redukcja wagi, to od tego wyniku należy odjąć ok. 300-500 kcal i dzięki temu otrzymamy kaloryczność diety redukcyjnej z ujemnym bilansem kalorycznym. Wśród osób regularnie trenujących, warto zastanowić się nad strategią niższej podaży kalorii w dni bez aktywności fizycznej, przy pokryciu całkowitej przemiany materii w dni treningowe. Natomiast osoby chcące przybrać na masie ciała, powinny dodać do całkowitej przemiany materii ok. 300-500 kcal, aby osiągnąć nadwyżkę kaloryczną, która będzie skutkowała zwiększaniem wagi.

Zapotrzebowanie możecie wyliczyć w kalkulatorze zapotrzebowania na dietly.pl. Został tam użyty własnie wzór Harrisa i Benedicta.

kalkulator kalorii

Catering dietetyczny w praktyce – jak wygląda życie na diecie pudełkowej?

Wiele osób stosujących dietę pudełkową decyduje się na wprowadzenie jej w swoje życie każdego dnia. Jest to duże ułatwienie, ponieważ umożliwia ono całkowitą rezygnację z poświęcania czasu na zakupy żywnościowe i gotowanie. Dzięki takiemu podejściu, osiągnięcie swojego celu dietetycznego, będzie dużo łatwiejsze i szybsze, a efekty będą trwalsze.

Wśród zainteresowanych tematem cateringu dietetycznego są także osoby, które z różnych przyczyn nie chcą bazować wyłącznie na diecie pudełkowej. Przykładowo – weekendy wolą poświęcić na przygotowywanie posiłków z rodziną, albo na wyjazdy poza miasto. Wtedy warto rozważyć stosowanie cateringu w dni robocze, z zachowaniem przerw w dostawie w soboty i niedziele.

Kolejną grupą, która indywidualizuje swój kalendarz dostaw są osoby często podróżujące. Dzięki możliwości zamówienia cateringu na wybrane przez siebie dni, mogą zapewnić sobie zdrową dietę w czasie przebywania w domu, z uwzględnieniem przerw w okresie wyjazdowym. Takie ułatwienie pomaga także w kwestii zakupów, ponieważ po powrocie z podróży nie musimy martwić się o zakupy na kolejny dzień w domu.

Możliwość wyboru liczby posiłków w ciągu dnia może być zachęcającym rozwiązaniem dla osób, które chętnie przygotowują sobie śniadania lub kolacje, ale nie mają czasu na ugotowanie pozostałych dań. Wiele cateringów dietetycznych oferuje zestawy 3 lub 4 posiłków. Mogą one być dla nas dodatkiem do 1 lub 2 dań, które jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie. Przy zastosowaniu takiego rozdzielenia, warto pamiętać o zamówieniu kaloryczności odpowiednio niższej – z uwzględnieniem kilokalorii, które spożyjemy z naszym domowym śniadaniem, czy kolacją. Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała, to utrzymanie konkretnej podaży kalorii jest szczególnie istotne. W związku z tym, aby zapobiec nadwyżce kalorycznej w takim przypadku, przydatnym narzędziem mogą okazać się kalkulatory dietetyczne, z pomocą których będziemy mogli określić kaloryczność samodzielnie przygotowywanego posiłku.

Popularne wpisy na blogu:

Czy nabiał i słodziki są dozwolone przy insulinooporności?
Dieta w PCOS – co jeść, a czego unikać?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym – jak stosować ją w praktyce?
Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?
Indeks glikemiczny tabela – produkty zbożowe, warzywa, owoce
Dieta Montignaca – efekty, jadłospis, zasady
Poliole – czy są zdrowe? Czy można je stosować w przypadku cukrzycy?
Jaki wpływ ma sen, stres i aktywność fizyczna w cukrzycy?
Cukrzyca – objawy i powikłania. Czego nie jeść przy cukrzycy?
Ile węglowodanów na redukcji? Makroskładniki na diecie redukcyjnej
Dlaczego nie chudnę? 5 najczęstszych przyczyn zastoju wagi
Od czego się tyje? Czego unikać na diecie odchudzającej?
Pomysły na posiłki potreningowe – przepisy
Dieta na masę – zasady. Na czym polega budowanie masy mięśniowej?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?