Blog

Jak nie przytyć na urlopie? – dieta podczas wakacji.

Jak nie przytyć na urlopie? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba. W tym artykule znajdziesz 11 pomocnych wskazówek, dzięki którym nie przytyjesz na urlopie. Wakacje bez wyrzeczeń i dodatkowych kilogramów? Da się!

Spis treści:

Forma na lato i przez lato – dieta na urlopie

Panowie nie bez powodu wylewali hektolitry potu na siłowni, walcząc z coraz większym obciążeniem. Panie z pewnością już od dawna dbają o sylwetkę, żeby móc pokazać wszystkie swoje atuty na plaży w nowiutkim bikini. Termin wakacyjnego wyjazdu coraz bliżej. Zostaje tylko pozamykać wszystkie niedokończone sprawy służbowe. Do walizek spakować jak największą ilość letnich ubrań i ruszać w drogę. Tylko pozostaje jedno pytanie. Co z naszą dietą na wakacjach, jeśli planujemy wywczas w pięknym hotelu z opcją all inclusive? Czy jesteśmy skazani na dietetyczną porażkę na urlopie? Czy po powrocie wróci także gubiony z trudem „nadbagaż”? Czy suto zastawione stoły i nieustanny dostęp do jedzenia muszą być jednoznaczne z obżarstwem? Odpowiedź jest prosta. Niekoniecznie! Jest kilka sposobów na to, żeby nie przywieźć do domu pocztówki z wakacji w postaci nadmiernych kilogramów.

Nie omijaj śniadań na urlopie

Jak nie przytyć na urlopie? Po pierwsze postaraj się po przebudzeniu kierować do restauracji i zjedz pełnowartościowe śniadanie. Spróbuj komponować śniadania na urlopie w taki sposób, żeby każdego dnia spróbować czegoś innego.

  • Niech one nie będą nudne. Raz na słodko, innego dnia na słono.
  • Postaraj się jednak zawsze dodawać do niego świeże warzywa lub owoce.
  • Unikaj na urlopie składników ociekających tłuszczem i lepkich od cukru.
  • Częściej wybieraj pieczywo pełnoziarniste lub po prostu ciemne, a raczej unikaj białych bułeczek i białego chleba.

Jeśli decydujesz się na śniadanie na słodko na urlopie, to poszukaj czegoś innego niż supersłodkie płatki śniadaniowe zalane mlekiem. Znacznie zdrowszą opcją będą owsianki z bakaliami i świeżymi owocami zalane jogurtem. Na urlopie możesz także spróbować babeczek lub placuszków z dodatkiem owoców.

Unikaj słodkich napojów na urlopie

Żeby nie przytyć na urlopie, warto omijać szerokim łukiem słodkie napoje, a zamiast nich wybierać wodę. Dla urozmaicenia możesz dodać do wody plasterek cytryny, listki mięty, kawałki truskawek, melona czy arbuza. Staraj się unikać soków, nektarów, lemoniad i innych kolorowych napojów dostępnych w barze. Najlepsze w trakcie upałów są delikatnie schłodzone wody średnio- i wysoko zmineralizowane. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą dobrego samopoczucia podczas wczasów w miejscach, gdzie temperatura w ciągu dnia przekracza 26 stopni C.

Dodatkowym czynnikiem, który naraża nasz organizm na odwodnienie na urlopie, jest duża ekspozycja na słońce zwłaszcza podczas opalania na plaży czy przy hotelowym basenie. Dlatego wyjątkowo ważne jest wypijanie co najmniej 2 l wody dziennie.

Dlaczego trzeba unikać słodkich napojów na urlopie? Dostarczają one naszemu organizmowi nie tylko płynów, ale przede wszystkim cukrów, które gwałtownie podnoszą stężenie glukozy we krwi. W trosce o naszą glikemię zostańmy przy wodzie i różnych wariacjach na jej temat. Mamy na myśli wcześniej wspomniane dodawanie do wody kawałków owoców, dla delikatnego urozmaicenia smaku wypijanego płynu.

Jedz na urlopie na małych talerzykach

Jedz na małych talerzykach, jeśli nie chcesz przytyć na urlopie. Może to brzmi zabawnie i niezbyt poważnie. Jednak małe talerzyki okazują się bardzo skutecznym narzędziem w walce z apetytem naszych oczu. Zasada jest prosta: „oczy jeszcze by zjadły, ale talerzyk niestety już nie pomieści”. Przy tej zasadzie warto jeszcze wspomnieć o tym, że wybór mniejszego talerzyka na urlopie i wypełnienie go po brzegi może odbyć się tylko jeden raz w obrębie jednego posiłku. Nie kursujemy między stolikiem a bufetem wielokrotnie. Bez względu na to, jak wiele kroków mogłoby to nabić na nasz krokomierz.

Na urlopie jedz regularnie

Żeby nie przytyć na urlopie, warto pamiętać o regularności! Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków pomaga uniknąć podjadania. Nie omijaj celowo posiłku z obawy przed tym, że zjesz za dużo. Nawet jeśli raz zdarzy ci się zjeść więcej – nic się nie stanie. Nie tyje się z dnia na dzień. Powiem więcej, nie tyje się także z powodu jednego zbyt obfitego posiłku. Oczywiście można podejść do tego też z drugiej strony – jeśli jeden posiłek ominę też nic się nie stanie. Pewnie, ale jeśli jeden posiłek ominiemy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kolejny będzie bardziej obfity ze względu na większe uczucie głodu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest jeść regularnie, umiarkowane porcje jedzenia. Tym bardziej na urlopie, kiedy wzdęty i przepełniony brzuch nie jest mile widziany. A towarzyszące mu uczucie ciężkości utrudnia funkcjonowanie w wysokich temperaturach.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej także na urlopie

Jeśli nie chcesz przytyć na urlopie to po prostu bądź aktywny! Zwiedzaj, wędruj, maszeruj, pływaj, może od czasu do czasu skorzystaj z hotelowej siłowni. Wypoczynek nie może ograniczać się tylko do leżenia plackiem i wygrzewania ciała na słońcu. Aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia. To informacja potwierdzona wynikami wielu badań naukowych. Nie może jej zabraknąć również na urlopie. Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomaga utrzymać piękną sylwetkę. Skutecznie ułatwia walkę z nadmierną masą ciała. Wspomaga pracę układu immunologicznego, oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, a w zasadzie wywiera dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Czy nie wydaje Ci się kusząca perspektywa porannego joggingu na plaży brzegiem morza z pięknym widokiem wschodzącego słońca? A może, skoro jesteś na urlopie, to bardziej atrakcyjnie brzmi długi spacer wraz z zachodzącym słońcem?

Nie jedz tuż przed snem

Na urlopie spróbuj pilnować tego, żeby ostatni posiłek zjadać około 2-3 godziny przed snem. Nie jest to proste w obliczu wieczornej imprezy zakrapianej alkoholem.

Dbaj o różnorodność na urlopie

Każdego dnia na urlopie zjedz coś innego. Eksperymentuj i nie bój się nowych smaków. Gwarantuję, oferta dań jest bardzo szeroka, jest z czego wybierać. Jeśli wśród serwowanych dań zobaczysz takie, którego nigdy do tej pory nie jadłeś, to jest świetny moment, żeby właśnie wtedy go spróbować. Chociaż jeśli na urlopie twój wzrok przykuwają tylko potrawy totalnie ciężkostrawne tłuściutkie, mączne i panierowane spróbuj zjeść mniejszą porcję. A na drugi dzień wybierz coś lżejszego.

Nie zapominaj o dodatku warzyw do obiadu na urlopie. Mogą to być warzywa w każdej formie surowe, gotowane, pieczone, duszone, grillowane. Ważne, żeby zawsze pojawiały się na talerzu nawet przed daniem głównym. Bez obaw, zawsze gdzieś na jednym ze stolików można znaleźć smakowite świeże warzywa bez żadnych dodatków. Warzywa skutecznie wypełniają żołądek i mają niską gęstość energetyczną, więc są świetnym ratunkiem przed totalną rozpustą, dla tych, co jedzą oczami, wszystko, co pojawia się w bufecie. Pisząc warzywa – mam na myśli tylko warzywa. Pamiętaj, że każdy dodatkowy tłuszcz, oliwki i kawałki serów dodane do sałatki podnoszą jej gęstość odżywczą.

Jeśli nie jesteś bardzo głodny na urlopie – nie jedz na siłę

Zastanów się, czy zawsze musisz zjeść dwa dania na urlopie w ramach obiadu? Czy za każdym razem do kolacji musisz zjeść pieczywo lub jakiś inny skrobiowy dodatek? Czy deser do poobiedniej kawy jest tak naprawdę koniecznym elementem każdego dnia? Czy każdą sałatkę musisz skropić dodatkową porcją oliwy z oliwek? Czy codziennie musisz jeść lody? Czy dzień bez schłodzonego piwa lub zimnego drinka jest dniem straconym? Dokonuj mądrych wyborów także na urlopie😊. We wszystkim potrzebny jest umiar.

Jedz ryby na urlopie

Co najmniej 2 razy w tygodniu (a w basenie Morza Śródziemnego jak najczęściej) jedz ryby. Różne, ale zwłaszcza tłuste ryby morskie. Są świetnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym, antyarytmicznym i przeciwnowotworowym. Ryby i inne owoce morza smakują najlepiej właśnie w miejscach, z których są naturalnie pozyskiwane. Jeśli w bufecie na urlopie zobaczysz porcję grillowanej lub duszonej ryby częstuj się śmiało.

Nie przesadzaj z alkoholem na urlopie

No ale jak to, dostęp do alkoholu za darmo i tutaj też trzeba się ograniczać? Otóż to. Organizm pod wpływem alkoholu wprowadza w tryb uśpienia większość mechanizmów własnej samokontroli. Często skutkuje to po prostu niezamierzonym jedzeniem większych porcji na urlopie. Nie zapominajmy o tym, że alkohol to puste kalorie. 1g czystego alkoholu dostarcza organizmowi 7kcal. Prawdą jest, że podczas wczasów nie wybieramy czystego alkoholu, a raczej słodkie drinki, których kaloryczność jest jeszcze wyższa. Z dietetycznego punktu widzenia zalecana jest lampka czerwonego wytrawnego wina do obiadu. Ze względu na zawarty w nim resweratrol, przedstawiciel polifenoli o udowodnionym działaniu kardioprotekcyjnym, przeciwnowotworowym oraz przeciwcukrzycowym.

A co z deserem na urlopie?

Ach czym byłby świat bez węglowodanów? Jak mądrze podejść do sprawy cudownych deserów podczas wakacji, na które jedziemy w formie lepszej niż kiedykolwiek? Przede wszystkim niech desery nie stanowią samodzielnego posiłku. Jeśli masz ochotę na ciasto na urlopie, zjedz je po posiłku, po śniadaniu lub po obiedzie. Jest szansa, że zjesz mniejszą porcję wypieku. Raczej spróbuj wybierać desery, do których dodawane są świeże owoce. Jeśli decydujesz się na słodką przyjemność, to przynajmniej już nie dosładzaj kawy. A jeśli nie możesz się oprzeć mocno czekoladowemu deserowi, po prostu samodzielnie dodaj do niego kawałki świeżych owoców, żeby wzbogacić ciasto w naturalny błonnik pokarmowy.

Przepis na urlop jest prosty. Spędź ten czas najlepiej, jak potrafisz. Maksymalnie wykorzystaj możliwość przebywania z najbliższymi. Korzystaj z urlopu, ciesz się słońcem, czytaj książki, opalaj się, pływaj, zwiedzaj i ładuj akumulatory, żeby móc z zapałem i radością wrócić do pracy. Nie skupiaj się na liczeniu kalorii, słuchaj, tego, co podpowiada ci zdrowy rozsądek. Staraj się nie jeść oczami, chociaż to trudne. Zachowuj odstępy między posiłkami. Pozwól sobie od czasu do czasu chociaż przez chwilę poczuć głód. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Mam tu na myśli oczywiście troskę o odpowiednią ilość wypijanych płynów bezalkoholowych i najlepiej również pozbawionych dodatku cukrów prostych.

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Czy nabiał i słodziki są dozwolone przy insulinooporności?
Dieta w PCOS – co jeść, a czego unikać?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym – jak stosować ją w praktyce?
Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?
Indeks glikemiczny tabela – produkty zbożowe, warzywa, owoce
Dieta Montignaca – efekty, jadłospis, zasady
Poliole – czy są zdrowe? Czy można je stosować w przypadku cukrzycy?
Jaki wpływ ma sen, stres i aktywność fizyczna w cukrzycy?
Cukrzyca – objawy i powikłania. Czego nie jeść przy cukrzycy?
Ile węglowodanów na redukcji? Makroskładniki na diecie redukcyjnej
Dlaczego nie chudnę? 5 najczęstszych przyczyn zastoju wagi
Od czego się tyje? Czego unikać na diecie odchudzającej?
Pomysły na posiłki potreningowe – przepisy
Dieta na masę – zasady. Na czym polega budowanie masy mięśniowej?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?