Blog

Od czego się tyje? To nie tylko kwestia diety – wyjaśniamy!

Od czego się tyje? To pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ przyczyn przybierania na wadze jest wiele. Ten tekst rzuca światło na aspekty, które mogą wpływać na twoją masę ciała.

Od czego się tyje? Główna przyczyna

Odpowiedź na pytanie, od czego się tyje, może stanowić prawdziwy przełom w odchudzaniu. Pierwszym krokiem jest jednak zrozumienie, że jeśli organizm otrzymuje więcej kalorii, niż jest w stanie spalić, nadmiar ten jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. To prosty, ale bardzo istotny mechanizm, od którego zależy masa ciała.

pobierz diete odchudzajaca

Pokarmy różnią się gęstością energetyczną – określenie to odnosi się do liczby kalorii zawartych w określonej objętości lub wadze jedzenia. Właśnie to wpływa na łatwość przybierania na wadze. Produkty o wysokiej gęstości energetycznej, takie jak fast foody, przyczyniają się do szybszego przyrostu masy ciała w porównaniu z żywnością o niskiej gęstości energetycznej, np. warzywami i owocami.

Wpływ diety na wskazania wagi

Trudno zaprzeczyć, że sposób odżywiania jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na to, od czego się tyje. Składniki odżywcze takie jak tłuszcze, węglowodany i białka mają wpływ na nasz organizm, a ich niewłaściwe proporcje mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała.

Przybieramy na wadze wtedy, gdy spożywamy więcej kilokalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Natomiast aby doprowadzić do redukcji wagi, niezbędne jest utrzymywanie deficytu kalorycznego, czyli stosowanie jadłospisu obejmującego niższą liczbę kilokalorii od naszej Całkowitej Przemiany Materii. Warto jednak zaznaczyć, że ta wartość nie powinna być niższa niż Podstawowa Przemiana Materii Jest to zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do zachowania pracy naszych organów wewnętrznych (bez uwzględniania aktywności fizycznej).

kalkulator kalorii

Liczba spożywanych kalorii a jakość pokarmu

Czy zatem jeśli utrzymujemy deficyt kaloryczny, możemy jeść fast foody? W takiej sytuacji schudnięcie byłoby dużo bardziej problematycznym przedsięwzięciem niż zastosowanie takiej samej kaloryczności pochodzącej z chudych źródeł białka, pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców. Oto główne powody:

  • dania typu fast food nie nasyciłyby nas tak jak zdrowe posiłki, dlatego zmagalibyśmy się z uczuciem głodu przez większość dnia;
  • po kilku dniach niskowartościowej diety jest to, że prowadziłaby ona do wielu niedoborów pokarmowych – taka sama liczba kilokalorii, ale pochodząca z warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb, nabiału i pełnych ziaren z dużo większym powodzeniem pomogłaby nam w pokryciu naszego dziennego zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik.

Jeśli chcesz jeść zdrowo i smacznie, możesz wypróbować catering dietetyczny. Na Dietly znajdziesz wiele rodzajów diet, które bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb.

Dieta przy siedzącym trybie pracy artykul

Od czego się tyje? Znaczenie aktywności fizycznej

Mimo że od ilości i jakości jedzenia w dużej mierze zależy, od czego się tyje, nie można zapominać o kolejnym ważnym aspekcie tego procesu. Aktywność fizyczna odgrywa bardzo dużą rolę w regulacji masy ciała. Brak ruchu jest częstą przyczyną przybierania na wadze, ponieważ organizm spala mniej kalorii, co prowadzi do ich nadmiernego gromadzenia.

Regularne wykonywanie prostych ćwiczeń, takich jak szybki spacer, jazda na rowerze czy pływanie, może znacząco wpływać na bilans energetyczny i pomagać w utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Jaki wpływ na wagę ma sen i stres?

Rozważając kwestię, od czego się tyje, nie sposób pominąć kwestii wypoczynku. Nieodpowiednia długość lub jakość snu, podobnie jak chroniczny stres, mogą prowadzić do przybierania na wadze.

Związek między jakością snu a wskazaniami wagi

Niedostateczna ilość snu zakłóca produkcję hormonów regulujących apetyt – greliny i leptyny. Grelina pobudza apetyt, a leptyna sygnalizuje sytość. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości odpoczynku, poziom greliny wzrasta, a leptyny spada, co prowadzi do zwiększonego apetytu i skłonności do sięgania po pokarmy bogate w kalorie.

mężczyzna sen spać spanie

Ponadto zmęczenie związane z brakiem snu może obniżać motywację do ćwiczeń i aktywności fizycznej, co również przyczynia się do przybierania na wadze.

Jak chroniczny stres wpływa na masę ciała?

Chroniczny stres powoduje wydzielanie kortyzolu, znanego jako hormon stresu, który może zwiększać apetyt i zachęcać do wybierania żywności bogatej w cukry i tłuszcze. Dodatkowo wysoki poziom kortyzolu sprzyja gromadzeniu tłuszczu, szczególnie w okolicach brzucha. 

Psychodietetyka, zaburzenia odżywiania i ciałopozytywność - wywiad z Katarzyną Koćwin

Z tego powodu znalezienie skutecznych metod radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, joga, regularna aktywność fizyczna, czy po prostu wyznaczenie czasu na relaks, może być kluczowe dla utrzymania zdrowej masy ciała i ogólnego dobrego samopoczucia.

Psychologiczne aspekty jedzenia

Jedzenie jest nie tylko procesem fizjologicznym, ale również działaniem mocno zakorzenionym w psychice. Emocje, stres, a nawet utrwalone nawyki mogą znacząco wpływać na to, jak i ile jemy, często prowadząc do objadania i przybierania na wadze.

Strategie radzenia sobie z emocjonalnym jedzeniem i podjadaniem

Skuteczne strategie radzenia sobie z emocjonalnym jedzeniem i podjadaniem zaczynają się od zwiększenia świadomości własnych nawyków i emocji:

  • prowadzenie dziennika spożywanych posiłków i emocji towarzyszących jedzeniu może pomóc zidentyfikować wzorce i sytuacje wyzwalające objadanie; 
  • uczenie się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem i emocjami, np. techniki relaksacyjne, medytacja, regularne uprawianie sportu czy rozmowy z psychoterapeutą, może zmniejszyć potrzebę sięgania po jedzenie jako formę pocieszenia;
  • wyznaczenie regularnych pór posiłków i unikanie rozpraszaczy podczas jedzenia pomaga zwiększyć świadomość spożywanego pokarmu i sygnałów sytości wysyłanych przez organizm.
Czy można jeść po 18 - artykuł

Od czego się tyje? To musisz wiedzieć!

Zrozumienie, od czego się tyje i podejście do odchudzania z należytą uwagą i szacunkiem dla własnego organizmu to fundament zdrowego stylu życia. Przybieranie na wadze może mieć wiele przyczyn, od nieodpowiedniej diety, przez brak aktywności fizycznej po czynniki psychologiczne. Zdrowe odchudzanie nie opiera się na restrykcjach i szybkich rozwiązaniach, lecz na stopniowej zmianie nawyków i wypracowaniu równowagi, która będzie satysfakcjonująca na dłuższą metę.