Blog

Dieta na trądzik – co jeść a czego unikać przy trądziku?

Dieta na trądzik zalecana jest osobom, które zmagają się z tą chorobą i pragną zmniejszyć jej objawy. Przeczytaj, na czym polega ten rodzaj żywienia i komu jest polecany. Poznaj przykładowy jadłospis na cały tydzień!

Dieta a trądzik – czy odżywianie wpływa na stan cery?

Istnieje wiele teorii na temat diety na trądzik. Pierwsze badania w tej dziedzinie, przeprowadzone i udokumentowane ponad sto lat temu, dowiodły zależności czekolady, cukru i tłuszczu z trądzikiem. Wraz z rozwojem nauki i technik laboratoryjnych uznano, że ówczesne prace badawcze zawierały błędy metodologiczne. Dopiero później, bo w latach 70. ubiegłego wieku, pojawiły się pierwsze wiarygodne dowody naukowe.

Najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że odpowiednio zbilansowana dieta może efektywnie wspomagać terapię trądziku. Niemniej jednak wciąż trwa dyskusja, czy wpływ na nasilenie trądziku ma dieta jako całość spożywanych posiłków, czy poszczególne jej elementy lub składniki.

Dieta na trądzik – najważniejsze zasady

Zrozumienie relacji zachodzących pomiędzy dietą a trądzikiem nadal wymaga wielu badań. Jednym z zalecanych przez lekarzy i dietetyków sposobów na poznanie osobniczych odpowiedzi organizmu na pokarm jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Dzięki analizie dzienniczka żywieniowego w łatwy sposób można wywnioskować, które produkty źle wpływają na stan naszej skóry.

Dieta przy trądziku powinna być przeciwzapalna, dlatego osoby zmagające się z trądzikiem powinny zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych oraz tłustych ryb morskich. Ważnym elementem diety są również pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nasiona, orzechy, pestki i oleje roślinne. Stosując dietę na trądzik, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Do każdego posiłku dodawaj warzywa lub owoce, które są źródłem błonnika pokarmowego hamującego nadmierne skoki poziomu glukozy po posiłku. Dieta na trądzik powinna się opierać na 3–4 porcjach warzyw dziennie i 1–2 porcjach owoców dziennie.
  2. Decyduj się na pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo żytnie, gruboziarniste kasze, płatki owsiane), tak aby produkty zbożowe z mąk oczyszczonych stanowiły wyłącznie okazjonalny dodatek do diety na trądzik – mowa w szczególności o jasnym pieczywie i słodkich wyrobach cukierniczych.
  3. Nie zapominaj o źródłach białka i tłuszczu w diecie na trądzik, ponieważ połączenie węglowodanów z tymi składnikami sprawi, że cały posiłek będzie miał niższy indeks glikemiczny. Na przykład, jeśli spożywasz źródło węglowodanów takie jak ryż z jabłkami, to dodaj do niego orzechy i twaróg, dzięki czemu cała potrawa spowoduje wolniejszy wzrost glukozy.
  4. W diecie na trądzik nie rozgotowuj warzyw, makaronów i ryżu – rozgotowane produkty mają wyższy indeks glikemiczny niż te, które są ugotowane al dente,
  5. Wybieraj mniej rozdrobnione formy posiłków – sok owocowy będzie miał wyższy indeks glikemiczny niż cały owoc, a ziemniaki całe mają niższy indeks glikemiczny niż te w formie purée ziemniaczanego.
Sprawdź indeks glikemiczny owoców i warzyw - artykul

Niski indeks glikemiczny – podstawa diety na trądzik

Dieta na trądzik powinna opierać się na posiłkach o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, po których spożyciu poziom glukozy we krwi będzie wzrastał stopniowo i powoli. W odpowiedzi na wysokie skoki stężenia glukozy we krwi, które pojawiłyby się przy produktach o wysokim indeksie glikemicznym, nasza trzustka zacznie wydzielać większą ilość insuliny w celu regulacji glikemii. 

Dieta na trądzik powinna temu zapobiegać, ponieważ zauważono, że wysoki poziom insuliny pobudza produkcję sebum przez skórę oraz syntezę hormonów zwanych androgenami, które mają kluczowe znaczenie w rozwoju tych zmian. Właśnie z tego względu dieta na trądzik powinna być skomponowana tak, aby posiłki miały niski indeks glikemiczny.

Dieta na trądzik – czego unikać przy trądziku?

Według aktualnego stanu wiedzy dieta na trądzik powinna uwzględniać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia oraz ograniczać pokarmy o wysokim IG, oraz kwasy tłuszczowe nasycone i w konfiguracji trans. Dużą wagę przywiązuje się do ograniczania spożycia mleka, zwłaszcza odtłuszczonego. Niemniej jednak wapń powinien być uzupełniany z innych źródeł. Dlatego w diecie przy trądziku warto ograniczyć:

  • słodycze;
  • dania typu fast-food;
  • słone przekąski;
  • gotowe dania garmażeryjne;
  • produkty typu instant;
  • mięso i przetwory mięsne;
  • mleko;
  • słodkie napoje.

Jednak warto pamiętać, że najlepszym podejściem wydaje się zindywidualizowanie zaleceń żywieniowych oraz samoobserwacja reakcji organizmu przez osoby zmagające się z trądzikiem. Dla osób chcących ograniczyć pewne produkty w swoim jadłospisie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, który oferuje odpowiednią dietę eliminacyjną na przykład dietę wegetariańską lub bez nabiału.

Dlaczego dieta na trądzik powinna obfitować w kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 powinny znaleźć się w diecie na trądzik, ponieważ ich spożycie sprzyja większej elastyczności błon komórkowych naskórka. W efekcie dieta na trądzik, która zawiera źródła tych substancji, będzie prowadziła do mniejszego ryzyka zatykania się ujść gruczołów łojowych i spowoduje obniżenie stanu zapalnego, który jest nierzadko podłożem zmian trądzikowych.

W jednym z badań naukowych podawano uczestnikom przez 10 dni codziennie 2 gramy kwasów omega-3 (EPA i DHA), co spowodowało osłabienie zmian trądzikowych o około 50%. Aby dieta na trądzik obfitowała w te kwasy, powinniśmy jadać regularnie tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, halibut), orzechy włoskie, olej rzepakowy, siemię lniane i nasiona chia.

Dieta na trądzik – witaminy i składniki mineralne

Istotnym elementem diety na trądzik są witaminy i składniki mineralne. W przypadku trądziku niezwykle ważną rolę spełniają antyoksydanty, a szczególnie witamina C i E oraz witamina D i witamina PP (niacyna). Antyoksydanty znajdziemy głównie w świeżych warzywach i owocach. Głównym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie. W naszym kraju naturalna synteza witaminy D odbywa się tylko wiosną i latem, gdy możemy wystawiać większe partie ciała na działanie promieni słonecznych. W pozostałych miesiącach jedynym źródłem witaminy D pozostaje odpowiednia dieta i suplementy. Niacyna występuje w wielu produktach np.:

  • drożdżach;
  • otrębach pszennych;
  • drobiu;
  • orzechach ziemnych;
  • rybach;
  • cielęcinie;
  • wieprzowinie;
  • wołowinie.
Żelazo – jego właściwości, działanie i źródła pokarmowe

Składniki mineralne, które w istotny sposób ułatwiają leczenie trądziku to cynk, selen i krzem. Głównym źródłem cynku są owoce morza, nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe. Najbogatszym źródłem pokarmowym selenu są orzechy brazylijskie, ale spore jego ilości znajdziesz także w łososiu oraz tuńczyku. Do źródeł krzemu w pożywieniu zaliczają się między innymi zboża (szczególnie owies i jęczmień) oraz ryż. Z owoców wysoka zawartość krzemu charakteryzuje ananasy, mango, banany. Małe ilości znajdziemy natomiast w mięsie i nabiale.

Dieta na trądzik – przykładowy jadłospis na 7 dni

DzieńŚniadanieII ŚniadanieObiadKolacja
Iżytnie kanapki z pastą z makreli, ogórki kiszonesałatka z rukolą, czerwoną fasolą, cebulą, ogórkami kiszonymi i tuńczykiem skropiona olejem lnianymmakaron pełnoziarnisty z pesto i szpinakiem, łosoś na parzeowsianka na mleku sojowym z jabłkiem, orzechami włoskimi i cynamonem
IIomlet z tuńczykiem, czerwoną cebulą i pomidorkami koktajlowyminocna owsianka na mleku sojowymsałatka na bazie kaszy gryczanej z grillowanym kurczakiem i świeżymi warzywami skropiona olejem lnianympasta z wędzonego tofu i białej fasoli na pieczywie, ogórki kiszone
IIIomlet z płatkami owsianymi, jabłkiem i cynamonemjogurt kokosowy z owocami i orzechami włoskimizupa z czerwonej soczewicy z grzankąbrownie z czerwonej fasoli
żytnie kanapki z wędzonym łososiem i jajkiem na twardo, świeże warzywasałatka z brokułem, pomidorkami i jajkiem skropiona olejem lnianym wegetariańska fasolka po bretońsku pełnoziarniste placuszki bananowe, jogurt kokosowy 
jajko zapiekane w bułce z warzywami owsiane babeczki jabłkowe, jogurt kokosowymakaron z sosem z awokado, pomidorkami i grillowanym kurczakiem śledź z ogórkiem kiszonym i żytnim pieczywem 
bezjajeczna pasta z ciecierzycy z dodatkiem czarnuszki, pieczywo żytnie, świeże warzywapudding chia na mleku sojowymspaghetti tofu bolognesezupa krem z białej fasoli z żytnią grzanką
żytnie kanapki z hummusem i kiełkami, łosoś wędzony na gorącotortilla z hummusem, grillowanym kurczakiem i warzywamiburger z kurczakiem, świeże warzywabudyń gryczany na mleku sojowym

Dieta na trądzik to nie tylko sposób na złagodzenie objawów, ale również inwestycja w ogólną kondycję zdrowotną. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co służy jednej osobie, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów u innej. 

Czy dietą można zahamować procesy starzenia - dieta a starzenie się skóry?

Dlatego istotne jest indywidualne dostosowanie diety do potrzeb i reakcji własnego ciała, co często wymaga czasu i cierpliwości. Współpraca z dietetykiem lub dermatologiem może okazać się nieoceniona w procesie ustalania optymalnego planu żywieniowego. Pamiętajmy, że zdrowa skóra zaczyna się od środka, a odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych elementów w drodze do jej uzyskania. 

Autorka artykułu: dietetyczka Joanna Marciszewska

Dieta na trądzik zalecana jest osobom, które zmagają się z tą chorobą i pragną zmniejszyć jej objawy. Poza zastosowaniem diety na trądzik należy również pamiętać o innych ważnych aspektach wpływających na stan cery, takich jak unikanie palenia tytoniu, zachowanie regularnej aktywności fizycznej i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej. Jak wygląda dieta na trądzik i jakie są naturalne sposoby na trądzik, które pomogą nam w walce z tą chorobą?

Spis treści:

Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?

Trądzik pospolity jest powszechnie występującą, przewlekłą chorobą zapalną skóry. Na jego rozwój wpływ mają czynniki genetyczne, aktywność androgenna, rozwój bakterii Propionibacterium acnes, nadmierne wydzielanie łoju, rogowacenie skóry oraz niektóre substancje lecznicze i  kosmetyki. Trądzik to najczęściej spotykany problem w gabinecie dermatologicznym. Przez lata uważany był za chorobę wieku młodzieńczego, jednak coraz częściej dotyka również dorosłych – nawet tych, którzy w okresie dojrzewania nie mieli problemów skórnych.

Dieta a trądzik – czy odżywianie wpływa na stan cery?

Istnieje wiele teorii na temat diety na trądzik. Pierwsze badania w tej dziedzinie, przeprowadzone i udokumentowane ponad sto lat temu, dowiodły zależności czekolady, cukru i tłuszczu z trądzikiem. Wraz z rozwojem nauki i technik laboratoryjnych uznano, że ówczesne prace badawcze zawierały błędy metodologiczne. Dopiero później, bo w latach 70. ubiegłego wieku, pojawiły się pierwsze wiarygodne dowody naukowe..

Najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że odpowiednio zbilansowana dieta może efektywnie wspomagać terapię trądziku. Niemniej jednak wciąż trwa dyskusja, czy wpływ na nasilenie trądziku ma dieta jako całość spożywanych posiłków czy poszczególne jej elementy lub składniki.

Dieta na trądzik – najważniejsze zasady

Zrozumienie relacji zachodzących pomiędzy dietą a trądzikiem nadal wymaga wielu badań. Jednym z zalecanych przez lekarzy i dietetyków sposobów na poznanie osobniczych odpowiedzi organizmu na pokarm jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Dzięki analizie dzienniczka żywieniowego w łatwy sposób można wywnioskować które produkty źle wpływają na stan naszej skóry.

Dieta przy trądziku powinna być przeciwzapalna, dlatego osoby zmagające się z trądzikiem powinny zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych oraz tłustych ryb morskich. Ważnym elementem diety są również pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nasiona, orzechy, pestki i oleje roślinne.

Niski indeks glikemiczny – podstawa diety na trądzik

Dieta na trądzik powinna opierać się na posiłkach o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, po których spożyciu poziom glukozy we krwi będzie wzrastał stopniowo i powoli. W odpowiedzi na wysokie skoki stężenia glukozy we krwi, które pojawiłyby się przy produktach o wysokim indeksie glikemicznym, nasza trzustka zacznie wydzielać większą ilość insuliny w celu regulacji glikemii. Dieta na trądzik powinna temu zapobiegać, ponieważ zauważono, że wysoki poziom insuliny pobudza produkcję sebum przez skórę oraz syntezę hormonów zwanych androgenami, które mają kluczowe znaczenie w rozwoju tych zmian. Właśnie z tego względu dieta na trądzik powinna być komponowana tak, aby posiłki miały niski indeks glikemiczny.

Bilansując dietę na trądzik warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Do każdego posiłku dodawaj warzywa lub owoce, które są źródłem błonnika pokarmowego hamującego nadmierne skoki poziomu glukozy po posiłku. Dieta na trądzik powinna się opierać na 3-4 porcjach warzyw dziennie i 1-2 porcjach owoców dziennie,
  • Decyduj się na pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo żytnie, gruboziarniste kasze, płatki owsiane), tak aby produkty zbożowe z mąk oczyszczonych stanowiły wyłącznie okazjonalny dodatek do diety na trądzik – mowa w szczególności o jasnym pieczywie i słodkich wyrobach cukierniczych,
  • Nie zapominaj o źródłach białka i tłuszczu w diecie na trądzik, ponieważ połączenie węglowodanów z tymi składnikami sprawi, że cały posiłek będzie miał niższy indeks glikemiczny. Przykładowo, jeśli spożywasz źródło węglowodanów takie jak ryż z jabłkami, to dodaj do niego orzechy i twaróg, dzięki czemu cała potrawa spowoduje wolniejszy wzrost glukozy.
  • W diecie na trądzik nie rozgotowuj warzyw, makaronów i ryżu – rozgotowane produkty mają wyższy indeks glikemiczny niż te, które są ugotowane al dente,
  • Wybieraj mniej rozdrobnione formy posiłków – sok owocowy będzie miał wyższy indeks glikemiczny niż cały owoc, a ziemniaki całe mają niższy indeks glikemiczny niż te w formie puree ziemniaczanego.

Czy dieta na trądzik może zawierać mleko?

Popularnym przekonaniem jest hipoteza o tym, że nabiał nie powinien się znaleźć w diecie na trądzik ze względu na rzekomy negatywny wpływ na cerę. Czy to prawda?

Wyniki badań naukowych w tym zakresie nie są w pełni jednoznaczne – nie mamy pewnej odpowiedzi na pytanie, czy mleko może pojawić się w diecie na trądzik. Rzeczywiście istnieją przesłanki, które mogłyby wskazywać na sensowność takiego rozwiązania, ponieważ spożywanie mleka i jego przetworów może sprzyjać pobudzaniu wydzielania insuliny oraz IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu), czyli substancji stymulujących powstawanie nowych komórek łojowych oraz produkcji sebum i utrzymywaniu się zmian trądzikowych.

Autorzy niektórych badań naukowych sugerują, że dieta na trądzik powinna ograniczać w szczególności produkty wysokobiałkowe mleczne, takie jak odżywki na bazie białek mleka, czy chude twarogi – zauważono bowiem, że odtłuszczone przetwory mleczne wywierają najsilniejszy wpływ w tym zakresie.

Z drugiej strony istnieją badania, w których zauważa się zalety wprowadzania jogurtów w diecie na trądzik. Nasilenie tej choroby skóry jest bowiem często spowodowane przerostem bakterii Propionibacterium acnes, które wykazują zdolność do indukowania zmian w obrębie naskórka. Z kolei spożywanie fermentowanych produktów mlecznych takich jak kefiry, jogurty, czy maślanki mogą odnaleźć swoje miejsce w diecie na trądzik, ponieważ zawierają probiotyczne bakterie zdolne do zasiedlenia się w naszym organizmie.

Dla osób chcących ograniczyć lub wykluczyć nabiał najlepszym wyborem będzie catering dietetyczny oferujący dietę bez nabiału. Aby ją zamówić wystarczy wejść na stronę porównywarki Dietly.pl, wpisać swoje miasto, a następnie w filtrach wybrać Rodzaj diety – „Dieta bez nabiału”.

Dieta na trądzik – czego unikać przy trądziku?

Według aktualnego stanu wiedzy dieta na trądzik powinna uwzględniać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia oraz ograniczać pokarmy o wysokim IG oraz kwasy tłuszczowe nasycone i w konfiguracji trans. Dużą wagę przywiązuje się do ograniczania spożycia mleka, zwłaszcza odtłuszczonego. Niemniej jednak wapń powinien być uzupełniany z innych źródeł. Dlatego w diecie przy trądziku warto ograniczyć:

  • słodycze
  • dania typu fast-food
  • słone przekąski
  • gotowe dania garmażeryjne
  • produkty typu instant
  • mięso i przetwory mięsne
  • mleko
  • słodkie napoje

Jednak warto pamiętać, że najlepszym podejściem wydaje się zindywidualizowanie zaleceń żywieniowych oraz samoobserwacja reakcji organizmu przez osoby zmagające się z trądzikiem.

Dlaczego dieta na trądzik powinna obfitować w kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 powinny znaleźć się w diecie na trądzik, ponieważ ich spożycie sprzyja większej elastyczności błon komórkowych naskórka. W efekcie, dieta na trądzik, która zawiera źródła tych substancji, będzie prowadziła do mniejszego ryzyka zatykania się ujść gruczołów łojowych i spowoduje obniżenie stanu zapalnego, który jest nierzadko podłożem zmian trądzikowych.

W jednym z badań naukowych podawano uczestnikom przez 10 dni codziennie 2 gramy kwasów omega-3 (EPA i DHA), co spowodowało osłabienie zmian trądzikowych o około 50%. Aby dieta na trądzik obfitowała w te kwasy powinniśmy jadać regularnie tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, halibut), orzechy włoskie, olej rzepakowy, siemię lniane i nasiona chia.

Dieta na trądzik – witaminy i składniki mineralne

Kluczowym elementem diety na trądzik są witaminy i składniki mineralne. W przypadku trądziku niezwykle ważną rolę spełniają antyoksydanty, a szczególnie witamina C i E oraz witamina D i witamina PP (niacyna). Antyoksydanty znajdziemy głównie w świeżych warzywach i owocach.

Głównym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie. W naszym kraju naturalna synteza witaminy D odbywa się tylko wiosną i latem, gdy możemy wystawiać większe partie ciała na działanie promieni słonecznych. W pozostałych miesiącach jedynym źródłem witaminy D pozostaje odpowiednia dieta i suplementy. Niacyna występuje w wielu produktach np.: drożdże, otręby pszenne, drób, orzechy ziemne, ryby, cielęcina, wieprzowina, wołowina.  

suplementacja witaminy D

Składniki mineralne, które w istotny sposób ułatwiają leczenie trądziku to cynk, selen i krzem. Głównym źródłem cynku są owoce morza, nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe. Najbogatszym źródłem pokarmowym selenu są orzechy brazylijskie, ale spore jego ilości znajdziesz także w łososiu oraz tuńczyku. Do źródeł krzemu w pożywieniu zaliczają się między innymi zboża (szczególnie owies i jęczmień) oraz ryż. Z owoców wysoka zawartość krzemu charakteryzuje ananasy, mango, banany. Małe ilości znajdziemy natomiast w mięsie i nabiale.

Dieta na trądzik – przykładowy jadłospis

Dieta na trądzik – DZIEŃ I

Śniadanie- żytnie kanapki z pastą z makreli, ogórki kiszone

II Śniadanie- sałatka z rukolą, czerwoną fasolą, cebulą, ogórkami kiszonymi i tuńczykiem skropiona olejem lnianym

Obiad- makaron pełnoziarnisty z pesto i szpinakiem, łosoś na parze

Kolacja- owsianka na mleku sojowym z jabłkiem, orzechami włoskimi i cynamonem 

Dieta na trądzik – DZIEŃ II

Śniadanie- omlet z tuńczykiem, czerwoną cebulą i pomidorkami koktajlowymi

II Śniadanie- nocna owsianka na mleku sojowym 

Obiad- sałatka na bazie kaszy gryczanej z grillowanym kurczakiem i świeżymi warzywami skropiona olejem lnianym 

Kolacja- pasta z wędzonego tofu i białej fasoli na pieczywie, ogórki kiszone 

Dieta na trądzik – DZIEŃ III

Śniadanie- omlet z płatkami owsianymi, jabłkiem i cynamonem 

II śniadanie- jogurt kokosowy z owocami i orzechami włoskimi 

Obiad- zupa z czerwonej soczewicy z grzanką

Kolacja- brownie z czerwonej fasoli 

brownie z fasoli

Dieta na trądzik – DZIEŃ IV

Śniadanie- żytnie kanapki z wędzonym łososiem i jajkiem na twardo, świeże warzywa

II śniadanie- sałatka z brokułem, pomidorkami i jajkiem skropiona olejem lnianym 

Obiad- wegetariańska fasolka po bretońsku 

Kolacja- pełnoziarniste placuszki bananowe, jogurt kokosowy 

Dieta na trądzik – DZIEŃ V

Śniadanie- jajko zapiekane w bułce z warzywami 

II śniadanie- owsiane babeczki jabłkowe, jogurt kokosowy

Obiad- makaron z sosem z awokado, pomidorkami i grillowanym kurczakiem 

Kolacja- śledź z ogórkiem kiszonym i żytnim pieczywem 

Dieta na trądzik – DZIEŃ VI

Śniadanie- bezjajeczna pasta z ciecierzycy z dodatkiem czarnuszki, pieczywo żytnie, świeże warzywa

II Śniadanie- pudding chia na mleku sojowym

Obiad- spaghetti tofu bolognese

Kolacja – zupa krem z białej fasoli z żytnią grzanką

Dieta na trądzik – DZIEŃ VII

Śniadanie – żytnie kanapki z hummusem i kiełkami, łosoś wędzony na gorąco

II Śniadanie – tortilla z hummusem, grillowanym kurczakiem i warzywami

Obiad- burger z kurczakiem, świeże warzywa

Kolacja- budyń gryczany na mleku sojowym

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu
Czy kawa jest niezdrowa? Obalamy mity!
Spalanie alkoholu – ile trwa i od czego zależy? Metabolizm alkoholu od A do Z
Efekt JO-JO – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czy podgrzewanie w mikrofali jest szkodliwe?
Dieta dla mózgu – wpływ diety na pamięć i koncentrację
Czy domowe sposoby na przeziębienie naprawdę działają?
Koktajle w diecie– dla kogo są dobrym rozwiązaniem?
Co zabrać ze sobą na plażę? – propozycje przekąsek na plażę
Co jeść po treningu, a co przed? Zasady żywienia okołotreningowego
Czy suplementacja witaminy D jest potrzebna w lecie?
Jaka dieta na upały? Co jeść i jak ćwiczyć w gorące dni?
Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i co najlepiej nawadnia?
Jak jeść podczas wyjazdów służbowych?
Wpływ diety wegańskiej na zdrowie