Dieta Bez laktozy/nabiału

  Dieta pudełkowa
  Bez laktozy/nabiału

  Laktoza to dwucukier, który znajduje się w mleku i jego przetworach. Po jej spożyciu w naszym organizmie fizjologicznie wydziela się enzym – laktaza, który ma za zadanie rozbić ją na dwa pojedyncze cząsteczki cukru. Niektóre osoby nie są jednak zdolne do wydzielania go w wystarczającej ilości (hipolaktazja), co skutkuje niepełnym strawieniem laktozy W przypadku występowania nietolerancji laktozy zaleca się wprowadzenie diety ze znacznym ograniczeniem lub wykluczeniem tego dwucukru.

  Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

  w mieście

  0

  Czym jest dieta Bez laktozy/nabiału

  Kiedy należy wykluczyć nabiał?

  W przypadku alergii na białka mleka krowiego, która jest najczęściej diagnozowaną alergią, narażenie organizmu na ich spożycie może być bardzo niebezpieczne. Osoby zmagające się z nietolerancją laktozy mogą w najgorszym wypadku cierpieć na biegunkę i bóle brzucha po spożyciu normalnego nabiału, natomiast w przypadku alergii konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Najłagodniejsze symptomy obejmują łzawienie oczu, kaszel, rumień, kichanie, pokrzywka, świąd oraz nudności. Niestety przy bardziej pogłębionej chorobie, do objawów należą trudności w oddychaniu, świszczący oddech, wymioty, biegunka. Największym zagrożeniem jest spożycie białek mlecznych przez osobę z bardzo zaawansowaną alergią, ponieważ skutkiem tej konsumpcji może być wystąpienie napadu anafilaktycznego, który zagraża naszemu życiu. Do grupy, która powinna eliminować produkty mleczne należą zarówno osoby ze zdiagnozowaną alergią, jak i matki karmiące, których dzieci cierpią na skazę białkową.

  Eliminacja nabiału

  Warto pamiętać o tym, że wykluczone powinny być w tym przypadku nie tylko wszystkie dania zawierające mleko krowie, ale również mleko kozie, bawole i owcze ponieważ występujące w nich białka są bardzo podobne i mogą również przyczynić się do pojawienia się objawów alergii. Podobnie jak w przypadku nietolerancji laktozy – wykluczanie nabiału nie jest dobrym pomysłem w ramach zapobiegania wystąpienia alergii na białka mleka krowiego. Jeśli po spożyciu produktów mlecznych czujemy się dobrze, a badania diagnostyczne nie wskazują na żadne zaburzenia z powodu których powinniśmy je eliminować, to wykluczanie nabiału nie będzie nam pomagało w zapobieganiu rozwoju ewentualnej alergii czy nietolerancji.

  Co jest wykluczane w tym wariancie?

  Laktoza to dwucukier znajdujący się w produktach mlecznych, który składa się z cząsteczki galaktozy i cząsteczki glukozy. Cateringi dietetyczne oferujące taki rodzaj diety zazwyczaj eliminują tylko laktozę lub wszystkie produkty mleczne. Z taką specyfikacją możemy zapoznać się dzięki opisom wariantów na profilach konkretnych firm w naszej porównywarce. W jadłospisie bez laktozy nie zauważymy żadnej różnicy w smaku, ponieważ kucharze zastosują produkty mleczne poddane procesowi rozkładu laktozy. Na polskim rynku jest coraz więcej bezlaktozowych alternatyw, które uzyskuje się poprzez dodatek enzymu – laktazy na drodze produkcji mleka, serów, czy jogurtów. Natomiast w przypadku diety bez nabiału wykluczane są wszystkie produkty mleczne – zarówno te bezlaktozowe, jak i te produkowane z innego mleka niż krowie. Dozwolone są jednak roślinne alternatywy mleka – np. mleko kokosowe, jogurty sojowe, sery wegańskie. Dzięki temu niektóre z ulubionych potraw nadal mogą znaleźć się na naszych talerzach, ale w nieco innym wydaniu. Z takimi zamiennikami łatwiej jest o przygotowanie koktajlu, smacznej owsianki, czy kanapek. Kucharze z cateringów dietetycznych mogą nas zaskakiwać takimi przysmakami jak śmietanka z orzechów nerkowca, czy „serek” z nasion słonecznika. Należy zaznaczyć, że eliminacja nabiału wiąże się z koniecznością bardziej świadomego bilansowania jadłospisu pod kątem podaży wapnia – jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z innymi źródłami tego cennego pierwiastka, to możemy mieć wyższe ryzyko wystąpienia jego niedoboru. Z tego względu dobrze jest stosować tę dietę eliminacyjną z cateringiem dietetycznym, który dba o pokrycie naszego zapotrzebowania na wszystkie ważne składniki diety.

  Czy odpowiada Ci dieta Bez laktozy/nabiału?

  Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

  Posiłek

  Popularne diety