Blog

Jak jeść podczas wyjazdów służbowych?

Autorka artykułu: dietetyk Joanna Marciszewska

Wiele osób ze względu na rodzaj wykonywanej pracy często podróżuje służbowo. Niektórzy postrzegają regularne wyjazdy jako ogromną przeszkodę w dążeniu do swoich dietetycznych celów.  Natomiast należy pamiętać, że bez względu na wykonywany rodzaj pracy, to my jesteśmy w pełni odpowiedzialni za swoje złe wybory żywieniowe. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy poprawić sposób swojego odżywiania także w trakcie podróży. Jeśli mamy na celu redukcję masy ciała, to należy zadać sobie pytanie, co dokładnie utrudnia nam utrzymanie odpowiedniej podaży kalorii, jak jesteśmy poza domem. Gdy staramy się walczyć z nadciśnieniem tętniczym lub zbyt wysokim poziomem cholesterolu, to niezbędne jest odnalezienie rozwiązania, które pomoże nam połączyć częste wyjazdy z zachowaniem zaleceń obejmujących dietoterapię tych zaburzeń.

Spis treści:

Czym różni się Twoje żywienie na wyjazdach służbowych?

Jeśli chcemy poprawić nasz sposób żywienia, a często podróżujemy służbowo, to ważne jest zwrócenie uwagi na różnicę między naszym jadłospisem w czasie pobytu w domu i w trakcie podróży. Często są one związane z udogodnieniami, które mamy w domu – swoją lodówkę, kuchenkę, piekarnik, blender, pojemniki na posiłki, naczynia i sztućce. W przypadku, gdy podczas swojego wyjazdu nie mamy możliwości skorzystania z żadnego z tych elementów, to najczęściej musimy zrezygnować z samodzielnego przygotowywania posiłków. Wiele osób polega na śniadaniach oferowanych przez hotele oraz restauracjach, które są w pobliżu. Z tego względu, że podróże dla wielu z nas kojarzą się z wakacjami i wypoczynkiem, to istnieje wysokie ryzyko tego, że podejmowane przez nas wybory żywieniowe będą zdecydowanie mniej przemyślane i bardziej rekreacyjne niż w czasie spędzanym w domu.

Takie postrzeganie odżywiania może wiązać się z dużą niekonsekwencją w działaniach podejmowanych w celu redukcji masy ciała, czy poprawy swojego zdrowia. W związku z tym, aby zapobiec tej przeszkodzie należy jak najbardziej starać się jadać podobnie na wyjazdach i w domu. Niestety, często ze względów praktycznych nie jesteśmy w stanie tego w pełni zrealizować, dlatego warto w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie z usług cateringu dietetycznego, odpowiednio wybierać produkty gotowe do spożycia w sklepach lub racjonalniej decydować o swoich posiłkach w restauracjach.

Catering dietetyczny a wyjazdy służbowe

Firmy oferujące dietę pudełkową są dostępne we wszystkich dużych miastach w Polsce, a ich zasięg rozszerza się także na mniejsze miejscowości. Jest to duże udogodnienie dla osób podróżujących po kraju, ponieważ dzięki korzystaniu z cateringu dietetycznego, bez względu na to gdzie jesteśmy,  będziemy mogli spożywać odpowiednią liczbę kalorii ze zdrowych posiłków, których nie musimy przygotowywać. Przykładowo, jeśli na co dzień mieszkamy w Warszawie i rano wyjeżdżamy na 3 dni do Wrocławia, to możemy zamówić do swojego domu 1-dniowy catering dietetyczny z Warszawy, który zjemy w trasie i po dojechaniu na miejsce. Na następne 3 dni, które spędzimy w innym mieście, możemy zamówić catering dietetyczny we Wrocławiu z dostawą do naszego noclegu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli martwić się przygotowywaniem posiłków, ani zakupami, a nasza dieta będzie w pełni zdrowa. W przypadku, gdy czeka nas kolacja służbowa w gronie współpracowników, możemy zakupić dostawę tylko 3 posiłków. Wiele cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie warianty 2, 3 i 4-posiłkowe, dzięki czemu możemy opierać się na nich przez cały dzień aż do planowanego spotkania. Dla osób, które wyjeżdżają za granicę, stosowanie diety pudełkowej również może okazać się bardzo praktyczne. W dniu wyjazdu możemy zamówić 1-dniowy catering, który umili nam trasę i pobyt w nowym miejscu. Aby nie martwić się robieniem zakupów i gotowaniem, gdy jesteśmy zmęczeni długą trasą po powrocie do domu, możemy na ten okres także złożyć zamówienie diety pudełkowej. Dzięki temu będziemy pewni, że smaczne posiłki już czekają na nas w naszym domu, gdy do niego wracamy, a my nie musimy spędzać dużej ilości czasu na przygotowywaniu ich.

Jakie posiłki wybierać w restauracjach na wyjazdach służbowych?

Jeśli decydujemy się na odżywianie w restauracjach podczas naszego wyjazdu, to powinniśmy być świadomi, że musimy zwracać uwagę na rodzaje podejmowanych przez nas wyborów. Najlepiej jest odwiedzać miejsca, które oferują głównie zdrowe posiłki (np. kuchnia wegańska), ponieważ zmniejszamy ryzyko tego, że skusimy się na wysokokaloryczne alternatywy. Decydowanie się na restauracje, które mają w menu dania typu fast-food, pizzę, tłuste naleśniki, czy bogaty wybór deserów, może nam bardzo utrudniać zamówienie zdrowych propozycji. Ciekawym rozwiązaniem są miejsca, w których sami nakładamy porcję jedzenia, ponieważ możemy zadecydować o tym jak dużo zjemy mięsa, kaszy, czy warzyw. Jednym z zagrożeń wiążących się z odżywianiem w restauracjach jest to, że nie jesteśmy w pełni świadomi z czego składa się potrawa.

Może okazać się, że zawiera zdecydowanie więcej tłuszczu niż myślimy, albo jest bogata w sztuczne dodatki, sól, czy cukier. W celu uniknięcia takich pomyłek, należy zdawać sobie sprawę które dania mogą najbardziej obfitować w kalorie, tłuszcz, cukier i sól. Przykładowo, lepiej jest zdecydować się na rybę lub mięso upieczone lub zgrillowane,  niż na te przygotowane w panierce. Sosy na bazie śmietany, zabielane zupy, zapiekanki makaronowe zapiekane z duża warstwą sera, czy tłuste mięsa będą obfitować w nasycone kwasy tłuszczowe, które w nadmiarze mają niekorzystne działanie na nasze zdrowia, ponieważ między innymi zwiększają ryzyko miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu.

Warto spróbować wybierać takie potrawy, które mają dodatek warzyw – np. są podawane z warzywnym sosem, surówką, sałatką, albo są oparte na bazie roślin strączkowych (wege burgery, kotlety, potrawki). Jeśli w menu znajdują się zupy, to warto je zamówić jako dodatek do swojego posiłku, aby zapewnić sobie dodatkową porcję warzyw. W zakresie deserów, lepiej ograniczać się do tych opartych na świeżych owocach, albo zakończyć swój obiad bez słodkiego dodatku.

Samodzielne przygotowywanie posiłków na wyjazdach służbowych

Zazwyczaj w hotelach, hostelach i pensjonatach są dostępne urządzenia, które pomogą nam w samodzielnych przygotowywaniach – np. czajnik, mikrofalówka, lodówka. Ponadto, dzięki temu, że  na rynku jest bardzo szeroki wybór produktów gotowych do spożycia o zdrowym składzie, możemy  zaplanować swoje menu nawet bez dostępu do kuchennych udogodnień. Aby uniknąć kupowania produktów, które są pakowane w dużych gramaturach, to warto je zabierać ze sobą w podróż (np. orzechy, płatki owsiane, owoce suszone, izolat białkowy). Jeśli nie jesteśmy pewni jakie przybory kuchenne zastaniemy w miejscu naszego noclegu, to dobrym rozwiązaniem jest spakowanie z domu sztućców. Przydatnymi mogą okazać się kubek i talerzyk (np. plastikowy), które umożliwią nam przygotowanie owsianki, albo kanapek. Dobrze jest starać się komponować wyjazdowe posiłki z dodatkiem świeżych owoców lub warzyw, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na wiele witamin oraz na błonnik pokarmowy. Przy wyborze pieczywa do kanapek należy zwracać uwagę na  skład i starać się kupować takie, które zawiera mąki z pełnego przemiału, czy dodatek pestek lub nasion. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z kuchenki, garnków i patelni, to zakres posiłków, który możemy przyrządzić jest ograniczony, ale możemy mimo tego skomponować swój jadłospis z prostych przepisów na śniadania i kolacje. Poniżej propozycje tych posiłków, które nie wymagają gotowania i są łatwe w przygotowaniu:

Przykładowe śniadania na wyjazdach służbowych:

 • Płatki owsiane ze świeżymi owocami (np. truskawki, jabłko) i jogurtem naturalnym,
 • Kefir z orzechami włoskimi i owocem (np. banan, gruszka),
 • Bułka razowa z hummusem i rzodkiewkami,
 • Gotowa sałatka ze świeżych warzyw i serem feta,
 • Bułka razowa z łososiem wędzonym na gorąco i pomidorami koktajlowymi,
 • Napój białkowy butelkowany z batonem owocowym bez cukru i migdałami.

Przykładowe kolacje na wyjazdach służbowych:

 • Gotowa zupa krem z warzyw z bułką pełnoziarnistą,
 • Gotowa sałatka ze świeżych warzyw z mozzarellą,
 • Bułka pełnoziarnista z puszką tuńczyka w sosie własnym z pomidorkami koktajlowymi,
 • Serek wiejski z pestkami dyni, pieczywo chrupkie i pomidor,
 • Gotowa kasza bulgur z hummusem i pomidorami suszonymi.

Zagrożenia dla diety na wyjazdach służbowych

Podczas podróży służbowych często zdarzają się niezdrowe pokusy takie jak słodycze podawane podczas szkoleń, czy spotkań firmowych, oraz alkohol serwowany przy okazji wieczornych rozmów i imprez. Aby zapobiec podjadaniu w trakcie spotkań warto starać się utrzymać stałe pory posiłków i unikać dodatkowych przekąsek pomiędzy nimi. Najlepiej, jeśli zadbamy o to, aby kuszące dania nie były w zakresie naszego wzroku – np. możemy usiąść dalej od szwedzkiego stołu. W kwestii alkoholu należy pamiętać, że jego nadmierne spożycie może nas skutecznie oddalić od osiągnięcia naszego celu. Przed wszystkim, dostarcza on wielu pustych kalorii, a stan nietrzeźwości powoduje, że łatwiej sięgniemy po dodatkowe wysokokaloryczne przekąski. W związku z tym warto wybierać lekkie alkohole, starać się wypijać w trakcie imprezy także wodę i unikać bogatych w cukier popitek – coca coli, napojów, czy soków owocowych.

Co wybrać dla siebie? Wyjazd służbowy a dieta

Konsekwentne dążenie do celu naszej diety wiąże się z utrzymywaniem dyscypliny zarówno w domu jak i podczas wyjazdów, w szczególności jeśli są one częste. Wymienione rozwiązania będą pomocne w planowaniu swojego jadłospisu w podróży. Dla osób, które ze względu na obowiązki służbowe nie mają zbyt wiele czasu na zakupy i przygotowywanie posiłków, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie cateringu dietetycznego. Wybranie takiej formy odżywiania zapewni odpowiednią podaż kalorii, pomoże w utrzymaniu regularności pór posiłków i dostarczy odpowiedniej ilości witamin oraz składników mineralnych. Aktualnie w Polsce jest bardzo szeroki wybór diet pudełkowych, a co najważniejsze – strefy dowozu obejmują już nie tylko duże miasta, ale także ich obrzeża oraz mniejsze miejscowości. W miejscach, w których istnieje możliwość wybrania się do restauracji ze zdrowymi opcjami w menu, możemy z nich skorzystać w porze obiadowej lub wieczorami. Coraz bardziej poszerza się rynek gastronomii z ofertą śniadaniową, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie swojego całodziennego menu w restauracjach. Samodzielne komponowanie i przyrządzanie swoich posiłków jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w miejscu noclegu mają możliwość na przygotowywanie posiłku, a także dysponują czasem na zrobienie zakupów.

dietly catering dietetyczny

Popularne wpisy na blogu:

Czy nabiał i słodziki są dozwolone przy insulinooporności?
Dieta w PCOS – co jeść, a czego unikać?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym – jak stosować ją w praktyce?
Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?
Indeks glikemiczny tabela – produkty zbożowe, warzywa, owoce
Dieta Montignaca – efekty, jadłospis, zasady
Poliole – czy są zdrowe? Czy można je stosować w przypadku cukrzycy?
Jaki wpływ ma sen, stres i aktywność fizyczna w cukrzycy?
Cukrzyca – objawy i powikłania. Czego nie jeść przy cukrzycy?
Ile węglowodanów na redukcji? Makroskładniki na diecie redukcyjnej
Dlaczego nie chudnę? 5 najczęstszych przyczyn zastoju wagi
Od czego się tyje? Czego unikać na diecie odchudzającej?
Pomysły na posiłki potreningowe – przepisy
Dieta na masę – zasady. Na czym polega budowanie masy mięśniowej?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?