Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu – co najlepiej nawadnia?
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stanowi ona około 60% masy ciała dorosłego człowieka i bierze udział w wielu kluczowych procesach. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jak dbać o nawodnienie organizmu?
Aby dowiedzieć się, jak dobrze nawodnić organizm, trzeba zaznajomić się z zaleceniami. Dorośli mężczyźni powinni wypijać 2,5 litra płynów, a kobiety 2 litry. Jednak to, jak najlepiej nawodnić organizm nie jest jednoznaczne w przypadku niektórych stanów, przy upałach i podczas aktywności fizycznej. O tym, aby nawodnić organizm od środka, powinny pamiętać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące.
Zapotrzebowanie na płyny wzrasta w ciąży do 2,3 l na dzień, a podczas laktacji do 2,7 l. Z kolei w zakresie nawodnienia w trakcie aktywności fizycznej, zalecenia zmieniały się znacząco w ciągu ostatnich lat.
Co najlepiej nawadnia organizm?
Co dobrze nawadnia organizm? Najlepsze efekty zauważono w przypadku:
- soku pomarańczowego;
- doustnego płynu nawadniającego (mieszanina wody, elektrolitów i glukozy);
- odtłuszczonego mleka.
Uzyskane wyniki są najprawdopodobniej związane z wysoką zawartością składników mineralnych w tych płynach, w tym między innymi sodu i potasu, które pełnią kluczową rolę w zakresie nawodnienia. Warto jednak uważać z sokami owocowymi.
Soki owocowe dostarczają nam nie tylko płynów, ale także witamin i węglowodanów. Natomiast ze względu na niewielką lub zerową zawartość błonnika pokarmowego, stosunkowo szybko powodują wzrost glukozy we krwi, dlatego są korzystnym rozwiązaniem do wykorzystania w trakcie lub po aktywności fizycznej, ale nie powinny być nadużywane przez dzieci i osoby na diecie redukcyjnej.
Inne napoje nawadniające
Poza napojami wymienionymi wyżej, dobrze nawadniają także:
- wody mineralne średnio- i wysokozmineralizowane – polecane osobom aktywnym fizycznie;
- herbaty ziołowe i kompoty – ale ze względu na zawartość cukru należy pić je z umiarem;
- woda kokosowa – bogata w elektrolity;
- świeże soki warzywne – niskokaloryczne źródło witamin i minerałów.
Warto pamiętać, że nawadniać organizm można nie tylko przez picie, ale też jedząc produkty o wysokiej zawartości wody, takie jak owoce, warzywa, jogurty czy zupy. Dobrze zdecydować się na dietę pudełkową, ponieważ użytkownik ma pewność, że dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Oferty firm cateringowych znajdziesz i porównasz na Dietly.
Ciepłe czy zimne – co najlepiej nawadnia organizm?
Co najbardziej nawadnia organizm – płyny ciepłe czy zimne? Bardzo ważną kwestią jest także temperatura wypijanego płynu, ponieważ dowiedziono, że spożycie zimnych napojów (ok. 0,5°C), ze względu na działanie schładzające organizm, pomaga zwiększyć wydolność fizyczną, szczególnie przy treningu w upale. Dla sportowców ważną kwestią jest wybieranie płynów, których smak jest akceptowalny i pozytywnie odbierany, ponieważ prowadzi to do chętniejszego sięgania po nie i zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia odpowiedniego nawodnienia.
Gazowane napoje dają silniejsze uczucie zaspokojenie pragnienia, dlatego są wypijane w mniejszej ilości niż niegazowane, ale ta różnica nie jest znacząca. Osoby cierpiące na chorobę refluksową lub odczuwające zgagę po spożyciu gazowanego płynu, powinny unikać ich i stosować wyłącznie napoje bez gazu, aby zmniejszyć nasilenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz zadbać o dobre samopoczucie podczas treningu.
Jak dobrze nawodnić organizm? Zbuduj nawyk picia wody!
Pomimo świadomości tego, ile płynów dziennie powinniśmy wypijać i jak ważne jest nawadnianie organizmu, wiele osób ma problem z uzyskaniem takiej ilości. Przyczyną jest często brak odczuwania pragnienia i niewykształcony nawyk regularnego sięgania po wodę:
- bardzo pomocne okazują się aplikacje na telefon, które przypominają o tym, ile jeszcze powinniśmy wypić i pomagają w osiąganiu zaplanowanych wartości, które są potrzebne, aby prawidłowo nawodnić organizm;
- osoby, które nie przepadają za smakiem wody, mogą dodawać do niej sok z limonki, liście mięty, albo mrożone owoce (np. maliny, borówki), które poprawią atrakcyjność tego napoju;
- ciekawym rozwiązaniem jest opisywanie na butelce wody godzin dnia, do których chcemy wypić daną ilość.
Wykształcenie nawyku wypijania wody pomoże nam w uniknięciu negatywnych skutków odwodnienia i zachowaniu wysokiej wydolności fizycznej. Dzieje się tak nawet pomimo wysokiej temperatury otoczenia, dlatego warto pracować nad codziennym osiąganiem zaplanowanej podaży płynów.
Znaczenie wody dla organizmu
Woda pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji:
- utrzymuje równowagę elektrolitową;
- reguluje temperaturę ciała;
- ułatwia trawienie;
- transportuje substancje odżywcze i tlen do komórek;
- usuwa zbędne produkty przemiany materii;
- nawilża stawy i działa jako amortyzator.
Niedobór wody może prowadzić do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów.
Objawy odwodnienia organizmu
Odwodnienie występuje, gdy organizm traci więcej wody, niż przyjmuje. Do najczęstszych przyczyn należą niedostateczne spożycie płynów, nadmierne pocenie, biegunka, wymioty czy gorączka. Objawy odwodnienia to:
- pragnienie;
- zmęczenie i senność;
- rzadsze oddawanie moczu o ciemniejszej barwie;
- suchość w ustach i śluzówek;
- bóle i zawroty głowy;
- rozdrażnienie.
U niemowląt i małych dzieci odwodnienie postępuje szybciej i objawia się dodatkowo zapadnięciem ciemiączka, brakiem łez podczas płaczu oraz sennością. W takiej sytuacji konieczna jest szybka interwencja.
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne
Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Choć podstawą jest picie odpowiedniej ilości płynów, głównie wody, to badania pokazują, że niektóre napoje, takie jak mleko, soki czy napoje izotoniczne, mogą nawadniać jeszcze skuteczniej. Warto włączyć je do diety, pamiętając jednocześnie o zbilansowanym odżywianiu i ograniczeniu spożycia cukru. Pijąc regularnie i reagując na objawy pragnienia, można skutecznie zapobiegać odwodnieniu i jego negatywnym konsekwencjom dla organizmu.