Blog

Co przygotować na II śniadanie dla dziecka? Zdrowe wskazówki

Odżywianie dzieci i młodzieży to temat niezwykle ważny. Nie bez powodu jest tak często poruszany w różnych środkach masowego przekazu. Nawyki żywieniowe zaczynają się kształtować już w pierwszych latach życia. Łącznie z okresem prenatalnym, kiedy każdy organizm rozwija się w łonie matki. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych jest prosta i trudna zarazem. Po świecie grasuje błędne przekonanie o tym, że to co zdrowe jest na pewno niesmaczne.

Jakie produkty wybierać do posiłków dla dzieci?

Kolejnym mitem jest wysoka cena zdrowej żywności. Owszem w sklepach można kupić produkty BIO, czy EKO w wyższych cenach. Jednak zdrowe odżywianie nie polega tylko na kupowaniu najdroższych artykułów spożywczych. Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością żywności. Najlepiej by było mieć znajomego albo zaznajomionego gospodarza, który prowadzi gospodarstwo i sprzedaje swoje naturalnie ekologiczne wyroby. Natomiast w sytuacji, gdy niestety nie mamy takich znajomości pozostaje nam rozejrzeć się za dobrym warzywniakiem, sklepem mięsnym i rybnym. Bardzo ważna jest wysoka świadomość konsumenta i znajomość miejsca pochodzenia żywności, którą spożywamy. Trzeba pytać, czytać i szukać niezbędnych informacji o producentach.

Mówią, że kto szuka nie błądzi. Chociaż gdy zaczynamy szukać różnych informacji na opakowaniach produktów spożywczych można się mocno pogubić. Niestety rynek spożywczy w zaskakującym tempie jest zapełniany przez żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Im bardziej produkt jest przetworzony, tym więcej składowych elementów będzie zawierała etykieta.

Więcej o tym jak czytać etykiety napisaliśmy w tym artykule: Etykiety na produktach – jak je czytać, aby nie robić niezdrowych zakupów

Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Czego w takim razie trzeba unikać? Będąc na zakupach warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze składem produktów, które zamierzamy kupić. Jeśli przeczytanie składników wymienionych na etykiecie trwa zbyt długo, a nazwy poszczególnych elementów przyczyniają się do połamania języka lepiej odłożyć ten produkt z powrotem na półkę. Najbardziej bezpieczne są produkty z krótkim i zrozumiałym składem. Co ciekawe w tej dziedzinie technologia również spieszy nam z pomocą. Już są dostępne różne aplikacje na urządzenia mobilne, które pomagają podczas robienia zakupów dobrze wybierać. Jest to z pewnością pomocne i zabiera mniej czasu niż samodzielne czytanie wielu etykiet. My jednak zachęcamy do zapoznania się ze składem chociaż tych najczęściej wybieranych artykułów. Powinniśmy być świadomi tego co jemy.

Jak wybrać II śniadanie dla dziecka?

Sklepik na II śniadanie dla dziecka

Skąd się wziął taki przydługi wstęp do głównego tematu? Otóż II śniadanie dla dzieci i młodzieży bardzo często zawiera, albo wręcz opiera się na żywności wysoko przetworzonej. Niekiedy wypuszczamy dziecko rano do szkoły uzbrojone w drobne kieszonkowe, prawda? Takie „drobne kieszonkowe” najłatwiej natomiast wydać na coś smacznego i słodkiego. Może to być batonik, czekolada, ciasteczka, czasem słodki jogurt lub napój. Zdarzają się też chrupki, chipsy czy paluszki. Ewentualnie słodka bułka, pączek czy pizzerka.

Kanapki na II śniadanie dla dziecka

Przygotowywanie drugiego śniadania dla dziecka powinno być poprzedzone zaopatrzeniem się w niezbędne akcesoria. Pierwszym z nich jest uniwersalna śniadaniówka. Czy Wasze dziecko nigdy nie skarżyło się na zmiażdżone, zgniecione, rozwalone i w wyniku tych wszystkich niefortunnych zdarzeń po prostu niesmaczne kanapki? A może zdarzało się Wam zbierać składniki II śniadania z dna plecaka, a plasterki szynki i okruszki chleba wyciągać spomiędzy stron podręczników? Właśnie dlatego niezbędnym wyposażeniem dziecka jest lunchbox.

Lunchbox na II śniadanie dla dziecka

Powinien być praktyczny i solidnie wykonany. Lepiej kupić jeden i delikatnie się na niego wykosztować niż raz w miesiącu wymieniać z powodu mniejszych lub większych usterek. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonany. Materiał ten powinien być bezpieczny dla zdrowia. Kolejne kryterium to łatwość mycia i utrzymywania go w ogólnej czystości przez czas dłuższy niż jedno użycie. Powinien mieć także porządne zamknięcie, aby zawartość nie gubiła się przy pierwszej zmianie pozycji w plecaku. Wskazane są także dwie lub trzy przegródki w pojemniku, co umożliwia tworzenie różnych wariantów śniadaniowych. Śniadaniówka nie może być ani za mała ani za duża. Jako ostatni można wziąć pod uwagę także aspekt wizualny, co by się dziecku taki pojemniczek po prostu podobał.

Zapraszamy do sprawdzenia naszych przepisów na dania do lunchboxów: Lunchboxy do pracy – 500 kcal – przepisy

Jak skomponować idealne śniadanie dla dziecka?

Świetną wizualizacją zdrowej organizacji talerza jest „Talerz zdrowego odżywiania” opracowany przez specjalistów z Harvardu. Śmiało można z niego korzystać podczas przygotowywania każdego posiłku. Aż ¾ talerza to różne formy węglowodanów. Połowa talerza powinna być zapełniona przez warzywa i owoce. Zalecane są wszystkie formy warzyw i owoców.

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Jeśli dziecko zapiera się nogami i rękami przed świeżymi plasterkami ogórka, papryki czy pomidora, można zaproponować mu pastę z pieczonych warzyw. Jeśli nie lubi świeżych sałatek z lekkim dressingiem, trzeba eksperymentować z formą podania. Jednym ze sposobów jest upakowanie sałatki w gotowej tortilli. Jest szansa, że taka postać warzyw będzie smakować zupełnie inaczej.

Warzywa można przemycić też w wytrawnych babeczkach, omletach i placuszkach. Na przykład różne zielone warzywa liściaste świetnie sprawdzają się jako składnik ciasta naleśnikowego. Coraz częściej spotykana jest zielona wersja naleśników, ze szpinakiem zmiksowanym w ciasto. Popularne są także warzywne chipsy i frytki. Wszystkie powyższe propozycje mają dodatkowy atut – są wygodne i łatwe do zjedzenia przez dziecko na przerwie w szkole. Dobrze smakują bez podgrzewania więc nie trzeba szukać w szkole dostępu do mikrofalówki. Same plusy.

Z jakich produktów zbożowych powinno składać się śniadanie dla dziecka?

Pozostałe 25% talerza powinny zajmować węglowodany złożone ukryte w produktach zbożowych takich jak grube kasze czy pełnoziarniste pieczywo. Bardzo korzystne dla zdrowia dzieci i młodzieży jest urozmaicanie ich diety w różne źródła węglowodanów. Można zacząć od wprowadzania do jadłospisu różnych rodzajów pieczywa. Nie trzeba od razu piec chleba we własnym zakresie (chociaż nie jest to ani trudny ani bardzo pracochłonny zabieg). Wystarczy skorzystać z szerokiej oferty wielu piekarni i od czasu do czasu zamienić jasny chleb pszenny na pieczywo żytnie na drożdżach lub na zakwasie, pełnoziarniste, orkiszowe, z dodatkiem lub czarnuszki.

Podobnie jest z kaszami. Nie trzeba każdego dnia jeść kaszy jęczmiennej pęczak albo kaszy gryczanej. Wystarczy umiejętnie zaplanować tydzień, aby każdego dnia albo co drugi dzień spakować dziecku do śniadaniówki inny rodzaj pieczywa lub inne płatki w formie owsianki, ciasteczek lub omletu.

Źródła białka w II śniadaniu dla dziecka

Ostatnia ćwiartka talerza powinna być zapełniona przez wysokiej jakości białko. Źródłem białka w naszej diecie są jaja, mięso, nasiona roślin strączkowych i nabiał. Sporo białka zawierają także orzechy, pestki i różne nasiona. Białko jest bardzo ważnym elementem diety ze względu dzieci i młodzieży chociażby ze względu na to, że jest podstawowym budulcem mięśni. Ponadto białka w ludzkim organizmie pełnią wiele innych funkcji i odgrywają niezwykle ważną rolę w metabolizmie szczególnie tak młodych organizmów. Dlatego też w pełnowartościowej śniadaniówce zawsze znajduje się jakieś źródło białka. Może to być pasta jajeczna, tortilla z warzywami i kawałkami kurczaka, kanapki z twarożkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem, falafele lub bułka żytnia z pastą rybną.

Źródła tłuszczu na II śniadanie dla dziecka

Kolejnym elementem jest tłuszcz. Jak to jest? Można na II śniadanie dla dziecka przygotować kanapki z masłem czy nie? To w końcu można jeść smażone czy zdecydowanie unikać? Powyższe nurtujące pytania padają często i zdarza się, że zostają pozostawione bez odpowiedzi lub po prostu zignorowane. Smarowanie pieczywa masłem absolutnie nie jest zabronione. Dzieci powinny spożywać nasycone kwasy tłuszczowe, oczywiście w niewielkich ilościach.

Photo by Mike Fox on Unsplash

Według Norm Żywienia dla ludności Polski opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie dzieci i młodzieży powinna być możliwie niska przy jednoczesnym zachowaniu właściwej wartości energetycznej diety. Zatem znacznie bardziej korzystne będzie posmarowanie kanapki cienką warstwą masła i ograniczenie wszystkich słodyczy. Popularne słodkości zawierają nie tylko nasycone kwasy tłuszczowe, ale też bardzo szkodliwe dla zdrowia izomery trans kwasów tłuszczowych.

Młodzież w wieku szkolnym powinna włączać do codziennej diety tłuszcze, które będą odżywiać ich mózg i wspomagać jego pracę na najwyższych obrotach. Bardzo ważne jest regularne spożycie tłustych ryb morskich takich jak łosoś, makrela, tuńczyk i śledź. Najłatwiej zaproponować dziecku różne pasty z dodatkiem ryb. Bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, których mózg szczególnie potrzebuje, są także orzechy włoskie, siemię lniane i algi. Algi mogą być trudnym produktem do oswojenia przez dziecko, ale już orzechy i siemię lniane sprawdzają się jako dodatek do owsianki, domowych zdrowych alternatyw ciasteczek i różnych form musli.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Na samym końcu temat niezwykle ważny i niestety dość trudny w realizacji w codziennym życiu. Mianowicie, trzeba uczyć dzieci pić wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Idealnym płynem nawadniającym jest woda. Niestety woda często przegrywa z kolorowymi i słodkimi napojami, które pięknie wyglądają na sklepowych półkach w interesujących opakowaniach. Coraz mniej rodziców zwraca uwagę na to co piją ich dzieci. A wszystkie kolorowe napoje są źródłem niewyobrażalnych ilości cukru. I właśnie głównie z powodu tego cukru spożycie napojów powinno być stanowczo zabronione, a początkowo chociaż ograniczane. Świetnym pomysłem jest wyposażenie dziecka w butelkę z filtrem albo w poręczny bidon lub kubek termiczny i wysyłanie go do szkoły z wcześniej napełnionym naczyniem. Tym sposobem można monitorować co pije dziecko i kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe.          

Photo by Johnny McClung on Unsplash

Postaw na kreatywne śniadanie dla dziecka  

Przygotowanie drugiego śniadania dziecku wymaga czasu. Często tego czasu rano nie ma zbyt wiele. Więc najlepiej przygotowywać je poprzedniego dnia wieczorem. Podstawą jest dobra organizacja i kreatywność rodzica. Im ciekawszy pomysł na II śniadanie tym wyższe prawdopodobieństwo, że dziecko zje je ze smakiem.  Poza tym trzeba dzieci po prostu obserwować i stale sprawdzać, jak reaguje na nowe propozycje śniadaniowe. Można sobie zaplanować jeden dzień w tygodniu na ustalenie menu na cały przyszły tydzień. Ułatwi to robienie zakupów i walkę z próbującą się wkraść monotonią, która ciągnie w stronę codziennego pakowania dziecku kanapki z serem zawinięte w sreberko. Niezwykle ciekawym narzędziem do walki z monotonią jest dieta pudełkowa. Zatem drogi rodzicu, jeśli sam korzystasz z usług cateringu dietetycznego może warto zapytać o wariant z podwójnym drugim śniadaniem, którym mógłbyś obdarować swoje dziecko od czasu do czasu

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Dieta przy Hashimoto przepisy – posiłki 400 kcal
Jak jeść mniej soli? Sól w żywności – w czym jest najwięcej soli?
Ile wody dziennie powinniśmy wypijać? Sposoby na wypijanie odpowiedniej ilości płynów.
Dieta na rozstępy – przyczyny i sposoby zapobiegania
Suplementy na odchudzanie i ich skuteczność. Beta-glukany, gorzka pomarańcza, l-karnityna, chrom, glukomannan | część 3
Suplementy diety na odchudzanie – wady i zalety
Suplement diety a lek. Sprawdź, czym się różnią
Co jeść na kolację? Czy jedzenie wieczorem jest zdrowe?
Jak otworzyć catering dietetyczny? Rozpoczynanie sprzedaży diet pudełkowych krok po kroku
Dieta pudełkowa – na czym polega? Czy warto ją stosować?
Jak powstrzymać apetyt i lepiej kontrolować uczucie głodu?
Owsianka na mleku – przepisy, właściwości i proporcje
Posiłek rekreacyjny vs. cheat meal – jak zmniejszyć restrykcję diety dbając o swoją psychikę?
Co obniża cholesterol? 4 substancje o udowodnionym działaniu obniżającym cholesterol i trójglicerydy
Brak motywacji do diety? Motywacja do odchudzania w 3 krokach!