Blog

Dieta pudełkowa – na czym polega? Czy warto ją stosować?

Dieta pudełkowa polega na stosowaniu posiłków z cateringu dietetycznego dostosowanego do naszego zapotrzebowania energetycznego. Dieta pudełkowa stosowana jest nie tylko przez osoby dążące do redukcji masy ciała, ale również przez tych, którym zależy na zdrowym odżywianiu, pragną przybrać w wadze, nie mają czasu na gotowanie lub stosują dietę specjalistyczną (np. bezglutenową, wegańską). Wśród różnych rozwiązań dietetycznych, coraz większą popularność zdobywa właśnie dieta pudełkowa – na czym polega jej fenomen?

catering dietetyczny dietly

Przede wszystkim zamawiając posiłki z diety pudełkowej zaoszczędzamy swój czas, który spędzilibyśmy w sklepie lub w kuchni podczas gotowania. Z tego względu jest chętnie wybierana przez osoby, którym zależy na pozyskaniu większej ilości wolnego czasu i pragną zadbać o swoje odżywianie również w dni, w które mają wiele obowiązków i dużo pracy.  Ponadto stosowanie diety pudełkowej jest możliwe w wielu miejscowościach w Polsce, dzięki czemu większość osób może bez problemu zdecydować się na jej zamówienie pod same drzwi. Zamawiając dietę pudełkową podejmujemy się również planu żywieniowego o walorach prozdrowotnych – jadłospisy w cateringach dietetycznych zwykle obfitują w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i źródła korzystnych kwasów tłuszczowych (np. orzechy). Dieta pudełkowa jest zatem rozwiązaniem oferującym oszczędność czasu, wygodę oraz zdrowe odżywianie na co dzień.

O tym jak wybrać dostosowany do swoich potrzeb catering dietetyczny napisaliśmy tutaj: Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Dieta pudełkowa – na czym polega jej stosowanie? Jak zacząć?

  1. Obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego,
  2. Znalezienie odpowiadającej nam firmy oferującej catering dietetyczny (np. przez Dietly)
  3. Zamówienie diety pudełkowej w wybranym wariancie,
  4. Spożywanie zamówionych posiłków o zaplanowanych porach,
  5. Unikanie dodatkowego podjadania w celu utrzymania stałej kaloryczności diety.

Na początku naszej przygody z cateringiem dietetycznym powinniśmy policzyć swoje zapotrzebowanie energetyczne – wystarczy wejść na stronę główną Dietly i skorzystać z wygodnego kalkulatora, który znajduje się pod wyszukiwarką. Następnie możemy wyszukać, które cateringi dietetyczne oferują dostawę pod nasze drzwi poprzez wpisanie swojego miasta do okienka wyszukiwarki na głównej stronie Dietly. W panelu bocznym po lewej stronie znajdziemy filtry, które możemy zastosować, jeśli szukamy konkretnej diety lub zależy nam na znalezieniu oferty o konkretnej cenie. Cateringi dietetyczne w porównywarce Dietly mają wystawiane oceny przez klientów, dlatego możemy śmiało się nimi kierować przy zamówieniu. Warto się także przyjrzeć opiniom pojawiającym się na grupie na Facebooku Catering dietetyczny polecam/nie polecam.

Gdy zdecydujemy się na konkretną firmę oferującą dietę pudełkową, to możemy zamówić ją na wybrany okres i zaplanować pory spożywania posiłków. Warto unikać dodatkowego podjadania, ponieważ w ten sposób możemy znacznie zwiększyć ostateczną kaloryczność diety.

Standardowa dieta pudełkowa – na czym polega?

Jednym z najczęściej oferowanych wariantów diety pudełkowej jest opcja standardowa, którą dedykuje się do najszerszej grupy osób. Nie obejmuje ona żadnych wykluczeń, jest zwykle oparta na prozdrowotnych składnikach, liczba posiłków waha się najczęściej od 3 do 5 i istnieje możliwość wyboru dostosowanej do naszych potrzeb kaloryczności. Standardową dietę pudełkową możemy zamówić jeśli chcemy po prostu odżywiać się zdrowo, ale sprawdzi się również u osób dążących do redukcji masy ciała. Wybór tego rodzaju diety pudełkowej może być doskonałym pomysłem na poszerzenie wiedzy o zdrowym odżywianiu i zainspirowaniu się różnorodnymi potrawami.

Sportowa dieta pudełkowa – na czym polega?

Wariant sport w diecie pudełkowej charakteryzuje się zwykle nieco wyższą zawartością białka niż w pozostałych opcjach. Zazwyczaj sportowy jadłospis w cateringu dietetycznym ma szersze zakresy kaloryczności niż pozostałe warianty z uwagi na to, że jest stosowany przez osoby aktywne fizyczne, czyli takie, które mają większe zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto sportowa dieta pudełkowa nierzadko wyróżnia się liczbą posiłków – najczęściej jest to 5 posiłków dziennie, ale część cateringów dietetycznych proponuje 6 lub nawet 7. Dzięki większej liczbie posiłków łatwiejszym będzie spożycie dań o wysokie kaloryczności i właśnie dlatego cateringi dietetyczne decydują się na takie rozwiązanie.

Bezglutenowa dieta pudełkowa – na czym polega?

Gluten to grupa białek, która występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu. Właśnie te zboża wykluczone są w bezglutenowej diecie pudełkowej – zamiast nich pojawią się inne, np. gryka, ryż, amarantus, komosa ryżowa, teff, czy kukurydza. Na zamawianie bezglutenowej diety pudełkowej decydują się osoby, które chcą zmniejszyć spożycie glutenu lub całkowicie go wyeliminować. Dobrym rozwiązaniem jest zamawianie tego wariantu z cateringu dietetycznego przez osoby, które dzielą gospodarstwo z osobami nie podejmującym tego wykluczenia – dzięki temu nie będzie już konieczności osobnego gotowania większości dań, a zamawiający będzie miał pewność, że stosuje na co dzień dietę bezglutenową.

Więcej o diecie bezglutenowej napisaliśmy tutaj: Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

Dieta pudełkowa – czy warto ją stosować?

Pytanie pojawiające się przed zamówieniem diety pudełkowe to „czy warto ją stosować”? Czy rzeczywiście podjęcie się tej zdrowej inwestycji ma sens i przyniesie korzystne rezultaty? Przede wszystkim, dietę pudełkową warto stosować, gdy nie mamy czasu na codzienne gotowanie – dzięki niej będziemy codziennie jadać pełnowartościowe posiłki o kaloryczności dostosowanej do naszych potrzeb. Dietę pudełkową warto stosować również wtedy, gdy zależy nam na kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych – w łatwiejszy sposób nauczymy się jadać posiłki regularnie i dowiemy się jak powinny wyglądać potrawy w naszym jadłospisie – jakie są proporcje składników i jaka porcja jest dla nas odpowiednia. Catering dietetyczny może okazać się doskonałym rozwiązaniem jeśli zamierzamy zredukować nadmierną masę ciała – odpowiednio wyliczona kaloryczność diety, którą będziemy otrzymywać każdego dnia, to podstawa niezbędna do efektywnego procesu odchudzania.

O odchudzaniu na diecie pudełkowej napisaliśmy tutaj: Odchudzanie na diecie pudełkowej

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu
Czy kawa jest niezdrowa? Obalamy mity!
Spalanie alkoholu – ile trwa i od czego zależy? Metabolizm alkoholu od A do Z
Efekt JO-JO – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czy podgrzewanie w mikrofali jest szkodliwe?
Dieta dla mózgu – wpływ diety na pamięć i koncentrację
Czy domowe sposoby na przeziębienie naprawdę działają?
Koktajle w diecie– dla kogo są dobrym rozwiązaniem?
Co zabrać ze sobą na plażę? – propozycje przekąsek na plażę
Co jeść po treningu, a co przed? Zasady żywienia okołotreningowego
Czy suplementacja witaminy D jest potrzebna w lecie?
Jaka dieta na upały? Co jeść i jak ćwiczyć w gorące dni?
Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i co najlepiej nawadnia?
Jak jeść podczas wyjazdów służbowych?
Wpływ diety wegańskiej na zdrowie