Blog

Brak motywacji do diety? Motywacja do odchudzania w 3 krokach!

Autorka artykułu: dietetyk Joanna Marciszewska

Dieta odchudzająca nierzadko jest trudnym wyzwaniem i właśnie dlatego jej największym wrogiem jest brak motywacji. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z odchudzaniem, to warto podjąć najważniejsze kroki, które sprawią, że brak motywacji nas nie dopadnie. Zazwyczaj początki redukcji masy ciała są najłatwiejszym etapem – mamy jeszcze dużo energii i zapału. Brak motywacji pojawia się często dopiero po jakimś czasie od stosowania diety odchudzającej, czyli wtedy, gdy naszą silną wolą wykorzystywaliśmy przez ostatnie dni, czy tygodnie, ale wiemy, że przed nami jeszcze dużo pracy do osiągnięcia ostatecznego celu. Aby poskromić brak motywacji na tym etapie, dobrze jest się przygotować już od samego początku. Jak zbudować stabilną motywację do odchudzania?

O tym jak się zmotywować do regularnych ćwiczeń napisaliśmy tutaj: Trening w domu – jak ćwiczyć regularnie? Sposoby na domową dyscyplinę i motywację.

Krok pierwszy: realne postanowienia poskromią nasz brak motywacji

Brak motywacji nierzadko pojawia się wśród osób, które założyły sobie bardzo restrykcyjne i trudne do wykonania cele. Przykładowo, jeśli zakładamy, że nie zjemy przez następne kilka miesięcy ani grama słodyczy, nie spóźnimy się z porą posiłku nawet o 15 min i będziemy stosować bardzo niskokaloryczną dietę, na której łatwo o wzmożony głód oraz osłabienie, to… brak motywacji przyjdzie do nas w błyskawicznym tempie! Zanim założymy sobie cel, zastanówmy się nad tym, jakie jest prawdopodobieństwo, że go zrealizujemy – jeśli niewielkie, to musimy się liczyć z tym, że szybko pojawi się brak motywacji.

Aby uniknąć przeszkody jaką jest brak motywacji do odchudzania, powinniśmy przemyśleć co realnie możemy wprowadzić w życie, aby nie myśleć w każdej chwili o diecie, mieć energię do życia i czas na odpoczynek. Im szybciej zaakceptujemy to, że będą takie chwile, w których skusimy się na kawałek ciasta, tym później przyjdzie brak motywacji. Pamiętajmy po prostu o zdrowym rozsądku – dodatkowa przekąska spożyta od czasu do czasu może uchronić nas przed brakiem motywacji, ale jeśli takie odstępstwo będzie się pojawiało bardzo często, to może być ono przyczyną niezadowalających efektów odchudzania.

O tym jak poradzić sobie z nadmiernym sięganiem po słodycze napisaliśmy tutaj: Jak ograniczyć słodycze i jak się do tego zmotywować? – cz. I

Krok drugi: lekiem na brak motywacji są ułatwienia

Skoro brak motywacji skutecznie powstrzymuje nad przed podejmowaniem działania, to zróbmy wszystko, aby dieta odchudzająca wymagała od nas jak najmniejszej pracy. Sprawmy, aby redukcja masy ciała była dla nas prosta i nie zajmowała dużej ilości czasu, ponieważ czasochłonne diety nierzadko prowadzą do pojawienia się problemu, jakim jest brak motywacji. Jeśli zazwyczaj rzadko gotowaliśmy, to są niewielkie szanse na to, że z dnia na dzień znajdziemy czas na przygotowanie 5 posiłków każdego dnia.

Jeśli chcemy sprawić, aby brak motywacji nie przeszkodził nam w odchudzaniu, to spróbujmy ułatwić sobie dążenie do utraty kilogramów. Przykładowo, jeśli zamówimy catering dietetyczny, to łatwiej nam będzie uchronić się przed brakiem motywacji, ponieważ nie będziemy musieli poświęcać wielu godzin na liczenie kalorii, przygotowywanie zakupów oraz na gotowanie. Z kolei jeśli brak motywacji jest u nas spowodowany tym, że ciągle nie umiemy się powstrzymać przed podjadaniem słodyczy, to nie kupujmy ich do domu i nie trzymajmy ich nigdy na widoku, aby ich spożycie było trudniejsze i np. wymagało wyjścia do sklepu.

Krok trzeci: brak motywacji najlepiej zwalczać z przyjaciółmi

Jeśli na drodze do redukcji masy ciała natrafiliśmy na przeszkodę, jaką jest brak motywacji, to warto pamiętać, że walka z tym problemem będzie dużo łatwiejsza z przyjaciółmi niż w pojedynkę. Podzielmy się z bliskimi osobami naszym celem, opowiedzmy o tym, co chcemy zmienić w swoim stylu życia i na pewno otrzymamy wsparcie, które jest dużym wrogiem braku motywacji. Jeśli mamy taką możliwość, to możemy podjąć się procesu odchudzania wraz z drugą osobą – wtedy łatwiej będzie o pilnowanie siebie nawzajem i zapobieganie pojawienia się braku motywacji. Możemy wspólnie wykonywać treningi, razem zdecydować się na catering dietetyczny i omawiać na bieżąco wszystkie wątpliwości, które mogłyby być sygnałem tego, że zmagamy się z brakiem motywacji.

Popularne wpisy na blogu:

Dlaczego ciemny chleb jest lepszy od jasnego?
Anemia – objawy, badania diagnostyczne i najlepsze źródła żelaza
Jaką funkcję w organizmie pełni białko?
Białko w warzywach – które mają go najwięcej?
Właściwości i rodzaje białek – jak stosować białko?
Czym grozi niedobór białka w diecie?
Imprezowe kompendium wiedzy – co ma wpływ na kaca?
TOP 5 Dieta dla Mam – catering dietetyczny w ciąży
Co jeść w ciąży – porady dietetyka
Dieta na odchudzanie – jak stosować, co jeść, żeby schudnąć?
Przepisy na 4 zimowe desery w wersji fit
Czy naturalne afrodyzjaki działają? Jak zwiększyć libido?
Kiedy brać probiotyk? Przy antybiotykoterapii i nie tylko
Czym jest nietolerancja laktozy? Objawy, diagnostyka i dieta.
Ciałopozytywność – co to właściwie znaczy?