
Dna moczanowa: dieta, która naprawdę działa – kluczowe zasady żywienia
Dieta przy dnie moczanowej to podstawa skutecznego leczenia tej bolesnej choroby. Odpowiednio skomponowany jadłospis może znacząco zmniejszyć ryzyko ataków i złagodzić objawy. Sprawdź, jakie produkty wybierać, a których unikać, by cieszyć się lepszym samopoczuciem. Poznaj sprawdzone zasady żywienia!
Dna moczanowa to schorzenie metaboliczne, które objawia się bolesnymi atakami zapalenia stawów, najczęściej dotykającymi podstawy dużego palca stopy. Choroba ta powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się kwasu moczowego we krwi, co prowadzi do tworzenia się kryształków w stawach i okolicznych tkankach. Odpowiednio dobrana dieta przy dnie moczanowej może znacząco zmniejszyć ryzyko ataków i złagodzić objawy choroby. Właściwe odżywianie, wraz z farmakoterapią i zmianą stylu życia, stanowi podstawę skutecznego leczenia podagry.
Dna moczanowa a dieta – jak leczyć podagrę dietą
Niskopurynowa dieta przy dnie moczanowej jest istotnym elementem w leczeniu podagry. Zauważono, że ciała ketonowe w organizmie obniżają efektywność wydalania kwasu moczowego, co sprzyja jego gromadzeniu. W efekcie ataki dny moczanowej mogą być częstsze. Które diety z pewnością nie sprawdzą się przy tej chorobie i mogą nasilić ataki bólu? Przy dnie moczanowej bezwzględnie nie są zalecane dieta ketogeniczna i inne diety o bardzo niskiej ilości węglowodanów, głodówki, diety sokowe, detoksy owocowo-warzywne oraz diety o bardzo niskiej kaloryczności.
Gdy doskwiera dna moczanowa, dieta odchudzająca przy podagrze nie powinna być radykalna. Jeśli nie chcesz samodzielnie układać swojego jadłospisu, skorzystaj z przykładowego jadłospisu tygodniowego na naszym blogu lub zamów catering pudełkowy Dietly.

Dieta przy dnie moczanowej: tego nie jedz!
Przy dnie moczanowej dieta ogranicza źródła puryn, czyli substancji, które w organizmie metabolizowane są do kwasu moczowego. Okazuje się jednak, że nie wszystkie źródła puryn mają działanie zwiększające stężenie kwasu moczowego we krwi. W takim razie czego unikać w diecie przy dnie moczanowej według aktualnej wiedzy naukowej?
Mięso i owoce morza. Hiperurykemia – dieta
Ich wysokie spożycie wiąże się ze wzrostem ryzyka dny moczanowej (o 40-50%) w porównaniu do niewielkiego spożycia. Zaleca się, aby dieta przy podagrze obejmowała eliminację lub znaczne ograniczenie mięsa i produktów mięsnych (np. galaret mięsnych).
Źródła cukru i produkty słodzone fruktozą
Napoje i produkty słodzone cukrem, fruktozą, syropem glukozowo-fruktozowym lub wysokofruktozowym syropem kukurydzianym powinny być jak najbardziej ograniczane w diecie u osób cierpiących na podagrę. Ich wysokie spożycie prowadzi do wzrostu stężenia kwasu moczowego oraz sprzyja rozwojowi innych chorób, często współistniejących – np. cukrzycy, otyłości.
Owoce, pomimo zawartości fruktozy, są zalecane w diecie przy dnie moczanowej, ponieważ zawierają błonnik pokarmowy oraz szereg innych prozdrowotnych substancji. Jednak klarowne soki owocowe, pozbawione błonnika, zaleca się wykluczać lub ograniczać.
Umiarkowane spożycie ryb
Zaleca się, aby osoby chorujące na podagrę spośród ryb sięgały głównie po tłuste ryby morskie (np. łosoś, śledź, makrela, tuńczyk, szprot, sardynki), z uwagi na zawartość korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3. Jako że ryby są źródłem związków purynowych i również mogą sprzyjać wzrostowi kwasu moczowego, to należy je jadać z umiarem.
Produkty sojowe: tak czy nie?
Dieta przy dnie moczanowej może zawierać produkty sojowe, choć badania nie są w tej kwestii jednoznaczne. Większość ekspertów uznaje umiarkowane spożycie soi i tofu za bezpieczne. Zaleca się jednak zachowanie umiaru – dodawanie produktów sojowych do kilku posiłków w tygodniu nie powinno zaszkodzić, ale codzienne ich spożywanie może być ryzykowne dla osób z dną moczanową.
Aby wiedzieć dokładnie, co jeść, a co nie jest wskazane, warto przejrzeć tabelę przy dnie moczanowej.

Co jeść w diecie przy dnie moczanowej? Najnowsze zalecenia żywieniowe
Najnowsze badania naukowe pokazują, że odpowiednio skomponowana dieta może zmniejszyć ryzyko ataków dny moczanowej nawet o 32%. Kluczem do sukcesu jest stosowanie zasad zdrowego żywienia z naciskiem na określone grupy produktów.
Dieta przy dnie moczanowej powinna opierać się na 4-5 niewielkich posiłkach dziennie, spożywanych regularnie co 3-4 godziny. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem, ponieważ w nocy zwiększa się zatrzymywanie kwasu moczowego w organizmie.
Zalecane produkty w diecie przy dnie moczanowej
Najnowsze badania wskazują na szczególną rolę warzyw i owoców w diecie przy dnie moczanowej. Należy spożywać minimum 400 g warzyw dziennie, szczególnie polecane są rzodkiew, cebula, sałata, pomidory, marchew, papryka, kalafior, dynia, bakłażan oraz cykoria.

Produkty zbożowe i węglowodany
Dieta przy podagrze powinna być wysokowęglowodanowa, ponieważ zwiększa wydalanie moczanów z moczem. Zaleca się spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, kasz gruboziarnistych oraz makaronów pełnoziarnistych.
Nowe spojrzenie na nabiał
Badania potwierdzają, że produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu mogą obniżać poziom kwasu moczowego we krwi. Szczególnie polecane są jogurt naturalny, ser twarogowy i mleko odtłuszczone.
Najnowsze odkrycia w dietetyce
Przełomowe badania wykazały kilka ciekawych faktów, z którymi warto się zapoznać:
- Po pierwsze, udowodniono, że wiśnie i sok wiśniowy mogą znacząco obniżać poziom kwasu moczowego we krwi. Warto włączyć je do codziennej diety.
- Połączenie elementów diety DASH i śródziemnomorskiej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataków dny nawet o 68% przy jednoczesnym utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
- Wbrew wcześniejszym przekonaniom, najnowsze badania nie potwierdzają konieczności eliminacji roślin strączkowych z diety osób z dną moczanową. Mogą one stanowić wartościowe źródło białka roślinnego.

Co można pić dnie moczanowej?
Kwas moczowy wydalany jest z moczem, dlatego wysokie spożycie płynów sprzyja obniżeniu jego poziomu. Mężczyźni powinni wypijać min. 2,5 l płynów dziennie, a kobiety 2 l zatem należy starannie zadbać o odpowiednie nawodnienie.
Warto uważać na sytuacje sprzyjające odwodnieniu – przebywanie w upale, wzmożona aktywność fizyczna, czy przebywanie w saunie. Są to momenty, w których należy szczególnie dbać o intensywne nawadnianie organizmu przy dnie moczanowej.
Alkohol przy dnie moczanowej
Gdy pojawia się dna moczanowa, dieta musi być odpowiednia. Najlepiej jest całkowicie wyeliminować lub radykalnie zmniejszyć spożycie alkoholu przy dnie moczanowej, ponieważ ma on szczególnie negatywny wpływ na postęp choroby. Regularne wypijanie alkoholu wiąże się ze wzrostem poziomu kwasu moczowego we krwi i wszystkimi konsekwencjami tego efektu – większym ryzykiem napadu ostrego zapalenia, odkładania się kryształów.
Ćwiczenia przy podagrze
Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności są bardzo pożądane przy leczeniu dny moczanowej. Utrzymywanie regularnych spacerów, wyjść na rower, ćwiczeń i innych rodzajów aktywności będzie sprzyjało obniżaniu kwasu moczowego. Jednak lepiej unikać bardzo męczącego wysiłku fizycznego, ponieważ może on mieć odwrotny skutek.
