Blog

Dieta sokowa – efekty detoksu. Korzyści i skutki uboczne

Wiele osób pyta dietetyków o dietę sokową. Efekt jej stosowania nigdy nie jest jednoznaczny. Detoks sokami z owoców i warzyw powinien trwać 1-3 dni, maksymalnie tydzień. Sprawdź, jak reaguje organizm!

Podstawowym zadaniem diety, która polega na ograniczeniu jedzenia do soków, jest oczyszczenie ciała z toksyn. To wymaga pobudzenia nerek i wątroby do intensywnej pracy. Jednocześnie powoduje szereg niedoborów żywieniowych. Nie każdy odczuje zalety, jakimi często reklamowana jest dieta sokowa – efekty jej stosowania stopniowo najczęściej traci się wraz z powrotem do dawnych nawyków. Długotrwała poprawa wymaga poważniejszych, stałych zmian w trybie życia. Również w zakresie odchudzania i utraty zbędnych kilogramów. I nie chodzi tu wyłącznie o odżywianie.

Dieta sokowa – efekty pozytywne. Korzyści z detoksykacji organizmu

Dietę sokową zaleca się stosować raz na kilka miesięcy, u większości osób nie częściej niż 3-4 razy w roku. Usuwanie toksyn z organizmu to zadanie głównie dla wątroby, a nie niskokalorycznego sposobu żywienia. Obecność dobrych efektów detoksu sokowego wynika głównie z przyspieszenia usuwania substancji trujących przez odpowiednie organy oraz wysokiej podaży korzystnych składników odżywczych. W tej diecie ciało otrzymuje dużo:

 • różnego typu witamin (zwykle kwasu foliowego, B6, C i K);
 • substancji mineralnych;
 • antyoksydantów.

Wiele badań i tematycznych artykułów wskazuje, że najlepsze rezultaty przynosi pozostawanie przez 3 dni na diecie sokowej. Efekt odczuwalny praktycznie od razu to uregulowanie pracy przewodu pokarmowego i przemiany materii. Polepsza się też odporność. Pozostałe dobre strony odpowiednio przygotowanego oraz przeprowadzonego detoksu to przede wszystkim:

 • intensywne odżywienie skóry, włosów i paznokci (ładniejszy wygląd);
 • lepsza koncentracja, zdolność utrzymywania uwagi;
 • poprawa funkcjonowania pamięci;
 • mniejsze zmęczenie (dopóki organizmowi nie brakuje energii).
Dieta odkwaszająca – mit dietetyczny czy sposób na zdrowie?

Na diecie sokowej trzeba zwracać uwagę na skład i przygotowywanie koktajli

Nie wszystkie owoce i warzywa zawierają takie same substancje odżywcze, a każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie. Soki powinny być świeżo wyciśnięte – z czasem, pod wpływem m.in. światła i powietrza, tracą część swoich pozytywnych właściwości. A to osłabi efekt. Wiesz, czego dokładnie potrzebujesz? Porównaj oferty cateringów na Dietly! Mamy szeroki wybór propozycji dostawców z całej Polski, w tym:

Skutki uboczne diety sokowej. Efekty negatywne, zagrożenia dla zdrowia

Specjaliści często podkreślają rolę właściwego przygotowania organizmu do diety sokowej. Niedobory mikro- i markoelementów (cukrów, tłuszczów i białek) niektórych mogą być szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią, młodzieży, osób starszych czy przewlekle chorych pacjentów. Niska liczba dostarczanych organizmowi kalorii wiąże się z osłabieniem. Dlatego odradza się jakikolwiek intensywniejszy wysiłek. Osoby pracujące fizycznie nie powinny w taki sposób oczyszczać organizmu.

Niektórzy szukają skutecznego sposobu na odchudzenie i sądzą, że dobrym rozwiązaniem będzie dieta sokowa. Efekty redukcji masy ciała polegają głównie na utracie wody. Zbyt duży niedobór energii skutkuje odkładaniem tkanki tłuszczowej i spalaniem białka mięśniowego zamiast tłuszczu. W zależności od składu i ilości wypijanych soków mogą występować również:

Najlepsze źródła magnezu - 30 najbogatszych produktów i przepis na koktajl magnezowy
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • bóle i zawroty głowy;
 • zaburzenia świadomości, drażliwość;
 • wahania poziomu glukozy i ciśnienia krwi;
 • zaparcia;
 • wzmożony, silny głód.

Czy dieta sokowa jest zdrowa? Efekt u każdego może być inny

Rozsądnie stosowana dieta sokowa jest zdrowa dla tych, którzy nie chorują, cieszą się dobrą kondycją ogólną organizmu i nic im nie dolega. W przypadku pozostałych osób skutki negatywne i powikłania mogą okazać się zbyt duże w porównaniu do osiąganych korzyści. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem przed detoksem na koktajlach z warzyw i owoców podczas diety sokowej.

Jesteś zdecydowany na dietę sokową? Niech fachowcy zajmą się przygotowywaniem odpowiednio zbilansowanych posiłków! Wyszukaj „dieta sokowa catering” na Dietly i wybierz najlepszą z dostępnych opcji!

dietly catering dietetyczny