Blog

Dieta tłuszczowa – co można jeść, czy taka dieta jest zdrowa?

Dieta tłuszczowa w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Ten tekst pomoże ci zrozumieć, jak może ona wpłynąć na zdrowie i samopoczucie, a także jakie korzyści niesie. Czy jedzenie tłuszczu może być naprawdę zdrowe?

Jak dieta tłuszczowa wpływa na organizm?

Dieta tłuszczowa odróżnia się od tradycyjnych jadłospisów, które kładą nacisk na węglowodany – ten rodzaj diety stawia na tłuszcze jako kluczowy element odżywiania. Jakie zmiany niesie to dla organizmu przyzwyczajonego do (zazwyczaj) pobierania energii przede wszystkim z białek i węglowodanów?

Przestawienie metabolizmu

Dieta tłuszczowa, poprzez ograniczenie węglowodanów i zwiększenie spożycia tłuszczów, może skutkować poprawą kontroli poziomu glukozy we krwi. Tłuszcze, które są wolniej przetwarzanymi źródłami energii, zapewniają dłuższe uczucie sytości oraz stabilniejsze poziomy cukru we krwi, co jest kluczowe dla osób z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. 

Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?

Taka dieta może również zwiększyć wrażliwość na insulinę, co sprzyja lepszemu zarządzaniu poziomem glukozy.

Wybieraj zdrowe tłuszcze

Istotnym aspektem diety tłuszczowej jest skoncentrowanie się na zdrowych tłuszczach. Tłuszcze nienasycone, takie jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach, awokado oraz tłustych rybach, powinny stanowić większość spożycia tłuszczów. Są one źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które przyczyniają się do poprawy zdrowia serca i mózgu.

Jak zmniejszyć apetyt? Wpływ hormonów, snu i kompozycji diety na uczucie głodu.
Photo by Robina Weermeijer on Unsplash

Zastępowanie tłuszczów nasyconych, obecnych w produktach wysoko przetworzonych, czerwonym mięsie i produktach pełnotłustych, zdrowymi tłuszczami może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL i podniesieniu dobrego cholesterolu HDL, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Dieta tłuszczowa, ale zrównoważona!

Podczas adaptacji do diety tłuszczowej nie można zaniedbać pozostałych aspektów zrównoważonej diety, w tym odpowiedniego spożycia białka, witamin, minerałów oraz błonnika. 

Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów o warzywach i owocach.
Photo by Megan Thomas on Unsplash

Wprowadzenie szerokiego zakresu warzyw niskowęglowodanowych, bogatych w błonnik, pomoże w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego i zapewni długotrwałe uczucie sytości (warto zapoznać się z zasadami np. witarianizmu, które ułatwią odpowiednie skomponowanie roślinnej części diety). 

Nie zapominaj o białku

Regularne spożywanie białka jest niezbędne do utrzymania masy mięśniowej i ogólnego stanu zdrowia, podczas gdy odpowiednie nawodnienie i elektrolity są kluczowe dla utrzymania równowagi płynów i funkcji organizmu na optymalnym poziomie.

Węglowodany są ważne

Nie należy jednak całkowicie eliminować węglowodanów ze swojej diety. Wybierając te o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy owoce, możesz zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie korzystając z zalet diety tłuszczowej.

Jaki wpływ ma sen, stres i aktywność fizyczna w cukrzycy?

Co można jeść w diecie tłuszczowej?

 • Awokado – bogate w zdrowe tłuszcze i składniki odżywcze.
 • Orzechy i nasiona – świetne źródła tłuszczów nienasyconych i białka.
 • Oliwa z oliwek – doskonałe źródło zdrowych tłuszczów jedno- i wielonienasyconych.
 • Tłuste ryby – takie jak łosoś, makrela czy sardynki, zawierające kwasy omega-3.
 • Produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu – ser, śmietana, jogurt naturalny, spożywane w umiarkowanych ilościach.
 • Warzywa niskowęglowodanowe – szpinak, brokuły, kalafior, oferujące błonnik i witaminy przy niskiej zawartości węglowodanów.
Orzechy pod lupą – właściwości orzechów włoskich, makadamia, laskowych i nerkowca
Photo by Mgg Vitchakorn on Unsplash

Czego unikać w diecie tłuszczowej?

 • Produkty wysoko przetworzone – są bogate w cukry i tłuszcze trans.
 • Fast food – zawierają niezdrowe tłuszcze i dużą ilość węglowodanów.
 • Słodycze i wypieki – to wysoka zawartość cukru i tłuszczów trans.
 • Większość produktów zbożowych – są bogate w węglowodany, które mogą przebieg diety tłuszczowej.
 • Napoje zawierające cukier – wysoki poziom cukrów prostych negatywnie wpływają na ogólne zdrowie.

Dieta tłuszczowa – o tym pamiętaj

Jeśli wybierzesz tłuszcze nienasycone z oliwy z oliwek, awokado, orzechów, nasion oraz tłustych ryb, możesz znacząco wpłynąć na poprawę profilu lipidowego i obniżenie ryzyka chorób serca. Jednocześnie, pamiętaj o ograniczeniu spożycia produktów wysoko przetworzonych, bogatych w niezdrowe tłuszcze i cukry. Dieta tłuszczowa nie oznacza całkowitej rezygnacji z węglowodanów – te o niskim indeksie glikemicznym są twoimi sprzymierzeńcami.