Blog

Dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni. Jakie są zalecenia żywieniowe przy cukrzycy?

Jak wygląda dieta cukrzycowa? Jadłospis na 7 dni powinien obejmować produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wybór odpowiedniego modelu żywienia jest bowiem kluczowy dla zapobiegania powikłaniom związanym z tą chorobą.

Dieta jest ważna dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ pomaga utrzymać poziom glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. Wybór właściwych produktów i ich dozowanie może znacząco poprawić stan zdrowia. Jak więc powinna wyglądać zrównoważona dieta cukrzycowa? Jadłospis na 7 dni to dobre narzędzie do radzenia sobie z cukrzycą na co dzień.

Dieta na cukrzycę – założenia żywieniowe

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dieta cukrzycowa powinna stanowić specjalny plan żywieniowy, który ma na celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jest ona szczególnie ważna dla osób chorych na cukrzycę, gdyż jedzenie wpływa na stabilizację poziomu cukru i ma duży wpływ na ich zdrowie. Dieta cukrzycowa powinna być dostosowana do wieku, wagi i wskaźników masy ciała pacjenta. Prawidłowo skomponowana składa się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które powinny być spożywane w regularnych, małych porcjach. Dlatego warto wiedzieć, jak skomponować w diecie cukrzycowej jadłospis na 7 dni.

Jak zaoszczędzić 10 godzin w ciągu tygodnia? Wystarczy jedna rzecz…

Gotowy jadłospis w diecie cukrzycowej

Na początku dieta dla cukrzyka może wydawać się nieco skomplikowana. Jednak jej przestrzeganie oraz aktywność fizyczna stabilizuje poziom cukru we krwi. Poza tym ogranicza ryzyko rozwoju cukrzycy, otyłości czy innych zaburzeń metabolicznych. Dlatego osoby z cukrzycą mogą skorzystać z gotowego jadłospisu na tydzień, który zakłada również dostarczanie posiłków. Diabetycy, którzy chcą zmienić nawyki żywieniowe, mogą odwiedzić Dietly, gdzie znajdą ofertę, jaką jest dieta cukrzycowa catering.

Dieta w cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 1 wymaga innego planu żywienia niż cukrzyca typu 2. Żywienie ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, co pomaga w zapobieganiu powikłań cukrzycowych.

Jak planować posiłki przy cukrzycy typu I?

W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 przypadłość może być uwarunkowana genetycznie. Aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, pacjenci potrzebują regularnych dawek insuliny. Dieta ta powinna zawierać zbilansowane ilości białka, tłuszczu i węglowodanów. Osoby z cukrzycą typu 1 powinni unikać natomiast węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak słodycze, biały ryż, biała mąka i produkty mączne. Zamiast tego lepiej postawić na produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, chude mięso, orzechy i nasiona.

Komponowanie posiłków przy cukrzycy typu II

Przykładowy jadłospis dla diety w cukrzycy typu 2 powinien skupiać się na ograniczeniu węglowodanów i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Choroba wywołana jest m.in. nadmiernym spożyciem cukru i niewystarczającą aktywnością fizyczną, co prowadzi do nadwagi. Dieta powinna więc skupiać się na produktach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym, a także obejmować dużą ilość białka i tłuszczów nienasyconych. Pacjenci powinni również unikać słodyczy i produktów przetworzonych.

Dieta z niskim indeksem glikemicznym - jak stosować ją w praktyce?

Co mogą jeść cukrzycy, a czego nie?

Aby zapanować nad stężeniem glukozy we krwi oraz uniknąć powikłań cukrzycy, należy dobrze zaznajomić się z tym, co wolno jeść, a czego nie. Ważne jest zarówno monitorowanie glikemii, jak i prawidłowe ułożenie diety cukrzycowej – jadłospisu na 7 dni. Pomocne mogą okazać się w tym oferty cateringu dietetycznego, które są dostępne na Dietly. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, co ugotować danego dnia, a zamiast tego można otrzymać gotowe posiłki, przygotowane zachowaniem ogólnych zasad diety cukrzycowej. Sprawdź więc:

  • catering dietetyczny Toruń;
  • catering dietetyczny Białystok;
  • catering dietetyczny Szczecin.

Co jeść na diecie cukrzycowej?

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 i typu 2, należy spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, orzechy, nasiona i zdrowe tłuszcze:

  • produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem błonnika, który zapewnia uczucie sytości i ułatwia utrzymanie odpowiedniej masy ciała, także poprawia pracę jelit i obniża poziom cholesterolu (np. makarony, kasze, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy i płatki zbożowe);
  • warzywa i owoce zawierają witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, przeciwutleniacze i błonnik, które są niezbędne do utrzymania zdrowia. Ponadto stanowią źródło skrobi opornej, która nie ulega trawieniu w jelitach, a dzięki temu nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Powinny być spożywane w jak najmniej przetworzone, na przykład w postaci soków;
  • zalecane są chude mięso (np. kurczak, indyk, cielęcina, wołowina), ryby (np. makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk) oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak jogurty naturalne i kefiry;
  • tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy i olej lniany.
Zamienniki cukru okiem dietetyka

Czego unikać przy cukrzycy?

Cukrzycy powinni unikać produktów, które podnoszą poziom glukozy we krwi i wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Powinni wystrzegać się produktów zawierających duże ilości cukru i słodyczy, wysokoprzetworzonych, fast foodów, tłuszczów trans, słonych przekąsek oraz alkoholu. Należy również pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków, aby uniknąć gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. 

Dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni

Przy diecie cukrzycowej jadłospis na 7 dni pozwoli zapobiegać wahaniom cukru. Warto zwracać uwagę zarówno na indeks glikemiczny, jak i kalorie (kcal). Niżej przedstawiamy propozycję dań na cały tydzień.

ŚniadanieII śniadanieObiadKolacjaPrzekąska
Dzień 1Omlet z 2 jajek, ze szpinakiem, pieczarkami i pomidorem.Koktajl z truskawkami, jogurtem naturalnym i mlekiem migdałowym.Indyk duszony z warzywami i kaszą jaglaną.Grillowana pierś z kurczaka z sałatą rzymską, posiekanym koperkiem, skropiona sokiem z cytryny.Marchewka i seler naciowy z hummusem.
Dzień 2Jajecznica z cebulą i papryką.Jabłko z orzechami włoskimi.Duszony łosoś z kaszą bulgur i sałatką ze świeżego ogórka z jogurtem naturalnym.Zupa pomidorowa z brązowym ryżem i natką pietruszki.Koktajl z awokado, szpinakiem i mlekiem kokosowym.
Dzień 3Kanapki pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną, pomidorem i ogórkiem.Grejpfrut.Kurczak w sosie curry z brązowym ryżem i brokułami.Ser twarogowy z kromką razowego pieczywa oraz 2 pomidorami.Sałatka z buraczków, ciecierzycy i fety.
Dzień 4Jogurt naturalny z owocami jagodowymi i płatkami owsianymi.Kiwi.Krewetki w sosie pomidorowym z makaronem pełnoziarnistym.Dorsz pieczony,  sałatka z rukoli i pomidorków koktajlowych.Seler naciowy i papryka z hummusem.
Dzień 5Twarożek z pomidorem i szczypiorkiem na toście razowym.Smoothie z pomarańczą, borówkami i mlekiem sojowym.Szaszłyki z kawałków kurczaka, papryki i cebuli z kaszą gryczaną.Sałatka z grillowaną cukinią, pomidorem i fetą.Jabłko z orzechami nerkowca.
Dzień 6Owsianka z mlekiem migdałowym, jabłkiem i cynamonem.Sałatka z tuńczykiem, jajkiem, pomidorem i sałatą. Dorsz pieczony z warzywami (papryka, cukinia, cebula).Sałatka z rukolą, awokado, pomidorem i mozzarellą.Serek wiejski z odrobiną miodu i orzechów włoskich. 
Dzień 7Omlet z chudą szynką, pomidorem i papryką.Koktajl z mleka migdałowego, szpinaku i banana.Krewetki z brokułami i brązowym ryżem.Sałatka z pomidorów, ogórków i cebuli, 1 kromka chleba pełnoziarnistegoJabłko pokrojone w plasterki posypane cynamonem, podane z łyżeczką masła orzechowego.

Przy diecie cukrzycowej jadłospis na 7 dni nie musi być nudny. Ważne, by pamiętać, żeby sięgać po produkty, które mają odpowiedni indeks glikemiczny. Stałe pory posiłków zapobiegną wahaniom poziomu cukru, a odpowiednio skomponowane porcje będą stanowić odpowiednie zabezpieczenie przed powikłaniami. Cukrzyca może prowadzić do licznych chorób, więc dieta jest niezwykle istotna.

dietly catering dietetyczny