Blog

Witarianizm – naturalna, ale i wymagająca dieta

Witarianizm otwiera drzwi do świata pełnego naturalnych składników. Dowiedz się, jak ten styl życia może wpłynąć na twoje zdrowie i samopoczucie. Przedstawiamy najważniejsze informacje!

W skrócie…

  • Włączenie surowych owoców, warzyw, nasion i orzechów do diety może przynieść korzyści takie jak lepsze trawienie, większa energia i lepszy stan skóry.
  • Ważne jest, aby dieta witarianizmu była zrównoważona i zawierała różnorodne źródła białka, takie jak quinoa, soczewica czy nasiona.
  • Nie każdy może stosować taką dietę! Skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem, zanim podejmiesz tak drastyczną zmianę żywieniową.

Witarianizm – podstawy i założenia

Witarianizm opiera się na spożywaniu pokarmów, które są nie tylko roślinne, ale przede wszystkim surowe i nieprzetworzone. Ten sposób odżywiania kładzie nacisk na maksymalne zachowanie wartości odżywczych i enzymów, które są niszczone w procesie gotowania lub innej obróbki cieplnej. 

Kluczowe jest tu spożywanie pokarmów w ich najbardziej naturalnej, niezmienionej formie.

Korzyści zdrowotne witarianizmu

Dieta witarianizmu, bogata w surowe owoce, warzywa, orzechy i nasiona, dostarcza organizmowi nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również enzymów, błonnika i antyoksydantów. Taki sposób odżywiania może przyczynić się do poprawy trawienia, zwiększenia poziomu energii oraz poprawy stanu skóry i włosów. 

Ponadto witarianizm może wspierać naturalne procesy detoksykacyjne organizmu i przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych.

Zagrożenia związane z witarianizmem

Niestety, choć witarianizm może oferować wiele korzyści zdrowotnych, istnieje kilka potencjalnych zagrożeń, o których należy pamiętać przed przejściem na tę dietę. Oto niektóre z nich.

Ryzyko niedoborów żywieniowych

Dieta witarianizmu, ograniczająca się do surowych produktów roślinnych, może prowadzić do niedoborów niektórych kluczowych składników odżywczych. Szczególnie narażeni są na to weganie, którzy mogą doświadczyć braku witaminy B12, żelaza, wapnia, jodu oraz omega-3. Wprowadzenie zrównoważonej diety i suplementacja mogą być konieczne w celu zapobiegania tym niedoborom.

anemia artykuł

Trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych

Niektóre ważne składniki odżywcze są lepiej przyswajalne po obróbce termicznej. Na przykład gotowanie pomaga uwolnić antyoksydanty takie jak likopen w pomidorach oraz ułatwia przyswajanie niektórych minerałów.

Problemy z trawieniem

Chociaż dieta bogata w surowe owoce i warzywa dostarcza dużo błonnika, dla niektórych osób może to prowadzić do problemów trawiennych takich jak wzdęcia, nadmierna produkcja gazów lub dyskomfort.

Ryzyko zatrucia pokarmowego

Spożywanie surowych lub nieodpowiednio przetworzonych produktów roślinnych zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego. Ważne jest dokładne mycie owoców i warzyw.

owoce
Photo by HOTCHICKSING on Unsplash

Praktyka i odbiór społeczny

Dieta witarianizmu może być trudna do utrzymania ze względu na ograniczenia społeczne i logistyczne, szczególnie w restauracjach czy podczas podróży.

Jak zacząć przygodę z witarianizmem?

Przejście na witarianizm nie musi być gwałtowne. Zacznij od stopniowego wprowadzania surowych produktów do swojej diety – zastępuj nimi przetworzone pokarmy. Na początek spróbuj wprowadzić surowe śniadania, takie jak smoothie lub sałatki owocowe. 

Eksperymentuj z różnymi kombinacjami warzyw i owoców, aby znaleźć swoje ulubione smaki. Zwracaj uwagę na to, jak twoje ciało reaguje na te zmiany, i dostosowuj dietę do potrzeb.

Dla zapewnienia różnorodności i pełnowartościowej diety należy łączyć owoce i warzywa z innymi rodzajami surowych pokarmów. Warto włączyć do diety nasiona, orzechy, kiełki oraz surowe oleje roślinne. Te produkty dostarczą nie tylko niezbędnych tłuszczów i białek, ale również wielu innych składników odżywczych.

Roślinne źródła białka

Białko jest niezbędnym składnikiem każdej diety, a w witarianizmie warto czerpać je z roślinnych źródeł takich jak quinoa, soczewica, fasola, a także nasiona chia. Są one nie tylko bogate w białko, ale również w błonnik, co wspomaga trawienie i daje uczucie sytości.

Gdzie jest białko roślinne? Najlepsze źródła w diecie
Photo by Tijana Drndarski on Unsplash

Pamiętaj jednak, że białka roślinne (a także niektóre makro- i mikroelementy, w tym żelazo) są gorzej przyswajalne z roślin, dlatego prawdopodobnie nie obędzie się bez suplementacji.

Witarianizm bez tajemnic

Witarianizm wymaga świadomego podejścia i odpowiedniego planowania, by uniknąć potencjalnych niedoborów żywieniowych. Pamiętaj, że przejście na witarianizm to nie tylko zmiana w diecie, ale także w stylu życia. 

Eksperymentuj z różnymi surowymi pokarmami, staraj się utrzymać różnorodność w diecie i pamiętaj o suplementacji niezbędnych składników odżywczych. Przede wszystkim jednak skonsultuj z lekarzem tak drastyczną zmianę diety!

dietly catering dietetyczny