Blog

Najlepsze ćwiczenia na odchudzanie – jakie treningi odchudzające działają?

Na drodze dążenia do redukcji masy ciała nierzadko zastanawiamy się nad tym jakie ćwiczenia na odchudzanie będą efektywne i pomogą nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Część osób twierdzi, że bieganie, skakanie na skakance, jazda na rowerku stacjonarnym, to najlepsze ćwiczenia odchudzające. Jednak nietrudno jest znaleźć informacje o tym, że ważniejszymi ćwiczeniami na odchudzanie są te, które bardziej mobilizują nasze mięśnie do pracy i składają się na trening siłowy. Która opinia jest prawdziwa?

Spis treści:

Ćwiczenia na odchudzanie – aerobowe czy siłowe?

Na początku drogi z redukcją masy ciała warto zdać sobie sprawę z tego, że zwykle dążymy do redukcji głównie tkanki tłuszczowej – czy w takim razie są jakieś ćwiczenia na odchudzanie, które pomogłyby nam to osiągnąć bez negatywnego wpływu na masę mięśniową?

Aerobowe ćwiczenia na schudniecie

Zauważa się, że dieta redukcyjna oraz decydowanie się wyłącznie na aerobowe ćwiczenia odchudzające (np. tylko bieganie) może sprzyjać rozpadowi komórek mięśniowych do celów energetycznych. W efekcie zauważymy spadek masy ciała, ale będzie on spowodowany również utratą mięśni, co może skutkować nie tylko gorszym obrazem wizualnym sylwetki, ale także mniejszym zapotrzebowaniem kalorycznym.

Siłowe ćwiczenia na odchudzanie

W takim razie jakie ćwiczenia na na schudnięcie wybrać, aby nie spowodować znacznej starty masy mięśniowej? Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć? Przede wszystkim warto zdecydować się na takie ćwiczenia na odchudzanie, które sprzyjają rozwojowi mięśni – mowa o treningu siłowym, który najlepiej jeśli jest wykonywany z dodatkowymi obciążeniami (np. gumy, sztangi, hantle, kettleballe). Jeśli stosujemy tego rodzaju oporowe ćwiczenia odchudzające, to dobrze jest zadbać o to, aby w naszej diecie znalazło się odpowiednio dużo białka, czyli co najmniej 0,9 g na każdy kilogram masy ciała.

produkty wysokobiałkowe lista

Ćwiczenia odchudzające – kiedy są skuteczne?

Skoro już wiemy, że trening wzmacniający mięśnie warto uwzględnić podczas redukcji tkanki tłuszczowej, aby zapobiec niechcianej utracie masy mięśniowej, to czy w takim razie to najlepsze ćwiczenia na odchudzanie? Pamiętajmy o tym, że aby zrzucić kilogramy, niezbędne jest utrzymywanie deficytu kalorycznego, czyli stosowanie diety o niższej energetyczności niż potrzebujemy do zachowania aktualnej masy ciała.

kalkulator kalorii

O tym jak policzyć te wartości pisaliśmy tutaj: Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne – wzory na PPM i CPM.

Właśnie dlatego każdą aktywność fizyczna możemy nazwać ćwiczeniami odchudzającymi – bowiem każdy wysiłek przyczynia się do zwiększenia naszego zapotrzebowania na kilokalorie, dlatego łatwiej nam będzie uzyskać ten energetyczny deficyt. Ćwiczenia na schudnięcie pomogą nam w redukcji masy ciała wtedy, gdy równolegle z ich stosowaniem będziemy trzymali się diety o ujemnym bilansie energetycznym – czyli takiej, która ma mniej kilokalorii niż nasza Całkowita Przemiana Materii.

Czy ćwiczenia na odchudzanie są konieczne?

Pojawia się pytanie, czy zawsze, gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów, to powinniśmy stosować ćwiczenia na odchudzanie? Odpowiedź jest prosta – możemy zredukować masę ciała bez ćwiczeń na odchudzanie, ale zdrowiej i łatwiej będzie je wprowadzić w życie. Dlaczego? Okazuje się, że bez względu na to, czy ćwiczenia na odchudzanie spełnią swoje zadanie i pomogą nam zrzucić kilka kilogramów, czy nie, to będą miały korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Zauważa się, że niekiedy osoby z nadwagą, które są aktywne fizycznie, są zdrowsze od nieaktywnych fizycznie osób szczupłych. Właśnie dlatego warto podjąć się ćwiczeń na odchudzanie – w taki sposób zadbamy o swoje zdrowie oraz prawidłową sylwetkę. Wybierzmy takie ćwiczenia na odchudzanie, jakie lubimy najbardziej, ale jednocześnie nie zapominajmy o tym, jak ważnym dla zachowania masy mięśniowej jest trening siłowy i odpowiednia podaż białka.

Ćwiczenia odchudzające w domu

Treningi odchudzające w domowym zaciszu to dobry pomysł, szczególnie jeśli dysponujemy sprzętem do ćwiczeń – np. matą, hantelkami, gumami. Początkowo możemy założyć krótsze treningi i stopniowo je wydłużać jednocześnie zwiększając intensywność. Ćwiczenia odchudzające w domu, które można wykonać bez żadnego sprzętu to m.in. pajacyki, przysiady, bieg w miejscu, brzuszki, burpeesy.

Popularne wpisy na blogu:

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?
Dieta wegańska – na co zwrócić uwagę zamawiając dietę wegańską w cateringu dietetycznym?
Nasiona i pestki w diecie – które warto uwzględnić w swoim jadłospisie?
Czy wskaźnik BMI zależy od wieku? – Blog Dietly
4 diety, dzięki którym zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne
Jak zmniejszyć apetyt? Wpływ hormonów, snu i kompozycji diety na uczucie głodu.
Błonnik pokarmowy w diecie – 6 powodów, dla których warto zwiększyć jego spożycie
Te 3 narzędzia ułatwią realizację postanowień w 2022 roku
Najlepsze źródła magnezu – 30 najbogatszych produktów i przepis na koktajl magnezowy
Jaką dietę pudełkową wybraliby “Przyjaciele”?
Te cateringi warto zamówić w 2022 roku. Sprawdź dlaczego!
Jak zaoszczędzić 10 godzin w ciągu tygodnia? Wystarczy jedna rzecz…
Dieta przy dnie moczanowej – co jeść i czego unikać?
Kwasy omega-3, omega-6 – źródła, różnice, rola w organizmie, zapotrzebowanie, suplementacja
Fosfor – właściwości, działanie i występowanie fosforu