Kiedy brać probiotyk? Przy antybiotykoterapii i nie tylko
Stosowanie probiotyków stało się w ostatnich latach bardzo popularne, głównie ze względu na coraz więcej badań przeprowadzanych nad konkretnymi szczepami, a także coraz większą dostępność preparatów probiotycznych na rynku. Warto więc zastanowić się kiedy rzeczywiście warto rozważyć stosowanie probiotyków, jak to prawidłowo zrobić i jak najlepiej wprowadzić probiotyk przy antybiotykoterapii, tak aby zniwelować jej negatywne konsekwencje. Podpowiadamy również jak wybrać dobrej jakości probiotyk, tak aby uzyskać najlepsze efekty terapii.
Spis treści:
- Probiotyki – co to jest?
- Jak wybrać idealny probiotyk?
- Jak przechowywać probiotyki?
- Kiedy brać probiotyk?
- Probiotyk przy antybiotyku – dlaczego warto go stosować?
- Jak brać? Kiedy najlepiej przyjmować?
- Probiotyk przy antybiotyku. Jak stosować probiotyk jako osłonę przy antybiotyku?
- Po jakim czasie probiotyk przy antybiotyku?
- Czy probiotyk należy przyjmować codziennie?
- Probiotyk na jelita
- Probiotyk na zaparcia
- Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
- Co to są naturalne probiotyki?
Probiotyki – co to jest?
Probiotyki to tzw. żywe drobnoustroje, które jeśli są podawane w odpowiednich ilościach, wykazują korzystne działanie w organizmie gospodarza (np. człowieka). Najpopularniejszymi bakteriami, które nazywamy probiotykami są bakterie kwasu mlekowego, Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii, które mogą zasiedlać różne środowiska, w tym też organizm człowieka. Probiotyki znajdziemy zarówno w formie leków, suplementów diety jak i naturalnej żywności.
Jakie kryteria powinny spełniać bakterie, które zawiera probiotyk?
- muszą pochodzić/zostać wyselekcjonowany z naturalnej mikroflory jelita grubego człowieka,
- powinny być odporne na działanie kwasu solnego w żołądku i soków trawiennych,
- probiotyk powinien zawierać określone gatunki i szczepy bakterii,
- nie powinny wykazywać właściwości szkodliwych dla człowieka: patogennych i toksycznych,
- muszą posiadać zdolność do kolonizowania jelita człowieka,
- są naturalnie odporne na antybiotyki,
- wykazywać działanie korzystne dla organizmu człowieka.
Jak wybrać idealny probiotyk?
W celu wybrania probiotyku, który będzie dla nas najkorzystniejszy, należy się zastanowić, na jakim działaniu nam zależy, profilaktycznym? A może chcemy wspomóc terapię jakiejś choroby lub zastosować probiotyk w trakcie i po przyjmowaniu antybiotyku? Od tego będzie zależał wybór odpowiedniego preparatu, ponieważ każdy szczep wykazuje inne działanie w organizmie.
Probiotyk to lek czy suplement diety?
Probiotyki mogą występować w sprzedaży zarówno jako leki, jak i suplementy diety. Wybór preparatu w postaci leku, który jest lepszy od suplementu diety, ponieważ w przypadku leku, jego producent deklaruje, że do końca terminu ważności, w preparacie znajdziemy żywe bakterie oraz to, że wszystkie szczepy są dokładnie określone. Oznaczenie powinno zawierać trzy wyrazy: rodzaj + gatunek + oznaczenie cyfrowo-literowe, np. Lactobacillus helveticus R0052. Leki są również przebadane pod kątem skuteczności działania. Niestety jeśli chodzi o suplementy, to nie mamy pewności czy zawiera on żywe drobnoustroje, często też są to preparaty wieloszczepowe, bez oznaczeń gatunkowych, które prawdopodobnie nie będą wykazywać korzystnego działania.
Ciekawostka: W 2017 r. NIK (Najwyższa Izba Kontroli) przeprowadziła kontrolę 26 suplementów diety z probiotykami. Niestety, okazało się, że 89% z nich zawierało o wiele mniej bakterii niż deklarowane to było przez producentów na opakowaniu.
Jak przechowywać probiotyki?
Zazwyczaj probiotyki powinny być przechowywane w lodówce, aby były zdatne do spożycia do końca ich terminu ważności. Wyjątkiem są drożdże Saccharomyces boulardii, które mogą być przechowywane w temp. pokojowej.
Kiedy brać probiotyk?
Probiotyki warto brać wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba w naszym organizmie. Co bardzo ważne, na podstawie naszych objawów/diagnozy powinniśmy dobrać odpowiedni preparat, a nie wybierać pierwszy lepszy probiotyk z apteki. Probiotyk dopasowujemy zawsze indywidualnie, w zależności od sytuacji i potrzeb.
- w celu przywrócenia naturalnej mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii,
- jako pomoc w terapii niektórych zakażeń bakteryjnych (po konsultacji z lekarzem),
- jako wspomaganie procesów trawiennych,
- w kandydozie i próchnicy zębów,
- jako działania immunomodulujące (wspierające układ odpornościowy) w alergiach pokarmowych,
- w biegunce i zaparciach,
- osteoporozie,
- profilaktyce zakażeń w układzie moczowo-płciowym,
- podczas terapii raka okrężnicy i jelita grubego (w porozumieniu z lekarzem),
- w dyslipidemii (podwyższony poziom cholesterolu/trójglicerydów).
Probiotyk przy antybiotyku – dlaczego warto go stosować?
Głównym powodem, dla którego stosuje się probiotyk przy antybiotyku jest to, że antybiotykoterapia to częsta przyczyna wystąpienia biegunek. Nawet 40% osób stosujących antybiotyki zmaga się z tym problemem. Biegunka podczas antybiotykoterapii może dodatkowo osłabiać organizm, dlatego warto wzmocnić mikroflorę jelitową probiotykami.
Jakie probiotyki przy antybiotyku?
Na pewno te, które mają udokumentowane działania zwalczające biegunkę. Najlepiej przebadane pod tym kątem są drożdżaki Saccharomyces boulardii i ich stosowanie może zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki o nawet 50%. Warto również rozważyć stosowanie Lactobacillus GG., Lactobacillus acidophilus NCFO 1748.
Jak brać? Kiedy najlepiej przyjmować?
Probiotyk stosowany doustnie musi przebyć bardzo długą drogę, aby skolonizować jelito człowieka. Właśnie dlatego tak istotne jest stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od zastosowanej technologii, probiotyk bierze się o konkretnej porze dnia i przed/w trakcie/po posiłku. Najczęściej stosowanym schematem jest przyjmowanie probiotyku wraz z posiłkiem, najlepiej takim który zawiera nabiał, np. jogurt czy inne fermentowane produkty mleczne.
Probiotyk przy antybiotyku. Jak stosować probiotyk jako osłonę przy antybiotyku?
Podczas stosowania antybiotykoterapii najlepszą ochroną przed negatywnymi objawami tego leczenia jest przyjmowanie Saccharomyces boulardii, ponieważ jest on odporny na antybiotyki i wspiera rozwój korzystnej mikroflory jelitowej.
Po jakim czasie probiotyk przy antybiotyku?
Probiotyk, który zawiera bakterie należy stosować w innym momencie dnia niż antybiotyk (chyba, że jesteśmy pewni, że bakterie probiotyczne, które zażywamy są odporne na działanie naszego antybiotyku).
Tak naprawdę najważniejsze jest przyjmowanie probiotyku po zakończonej antybiotykoterapii w celu odbudowania naturalnej mikroflory jelitowej.
Jak długo stosować probiotyk po wybraniu całego antybiotyku? Nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi, to zależy od naszych objawów, długości trwania leczenia oraz stanu organizmu przed antybiotykoterapią. Jednakże minimalnym czas, który powinniśmy poświęcić na probiotykoterapię to kilka tygodni.
Czy probiotyk należy przyjmować codziennie?
Zdecydowanie tak, aczkolwiek zawsze należy zapoznać się zaleceniami producenta na opakowaniu.
Probiotyk na jelita
O stosowaniu probiotyków myślimy zazwyczaj wtedy, kiedy cierpimy na dolegliwości jelitowe. Rzeczywiście w takiej sytuacji warto rozważyć probiotykoterapię, ale tylko w konsultacji z lekarzem, ponieważ przyczyn takich dolegliwości jest bardzo dużo i warto najpierw poznać ich przyczynę. Niewykluczone, że stosowanie probiotyków będzie ważnym elementem terapii.
Probiotyk na zaparcia
Zaparcia to bardzo częsty problem występujący zarówno u dorosłych jak u dzieci. Jeśli dotknął nas problem zaparć, w pierwszej kolejności należałoby się przyjrzeć swojej diecie, która może być przyczyną występowania zaparć. W regularnych wypróżnieniach pomaga przede wszystkim błonnik pokarmowy, który jest obecny w pełnoziarnistych produktach zbożowych, a także warzywach i owocach. Jednak, żeby mógł prawidłowo zadziałać w jelitach, potrzebuje odpowiedniej ilości płynów, ok. 2 litry dziennie.
Stosowanie probiotyków przy zaparciach może dać bardzo pozytywny efekt. Udowodniono, że bakterie z grupy Bifidobacterium i Lactobacillus pozytywnie wpływają na częstotliwość wypróżnień. Warto rozważyć zastosowanie w szczególności szczepów: Bifidobacterium: longum, bifidum i lactis, a także Lactobacillus: casei, acidophilus, plantarum, reuteri, rhamnosus.
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Reklamy kuszą nas kolorowymi opakowaniami probiotyków, które mają działać dosłownie na wszystko. Niestety, nie jest to prawda. Dbanie o mikroflorę jelitową jest oczywiście bardzo ważnym elementem profilaktyki różnych chorób, ale stosowanie przypadkowych preparatów, zwłaszcza w postaci suplementów, nie jest zalecane. Zamiast stosowania gotowych preparatów, należy przyjrzeć się swojej diecie i uwzględnić produkty, które są źródłem naturalnych probiotyków.
Co to są naturalne probiotyki?
Są pewne produkty, które zawierają korzystne bakterie probiotyczne, najczęściej bakterie kwasu mlekowego, które znajdziemy w kiszonkach i fermentowanych produktach mlecznych. Spożywanie takich produktów na co dzień to ważny element wspierania rozwoju korzystnej mikroflory jelit.
Warto też spożywać prebiotyki, czyli takie produkty, które stanowią pożywkę dla bakterii w jelitach, stymulując ich wzrost. Prebiotykiem są produkty bogate w błonnik, np. pełnoziarniste produkty zbożowe, ale także cebula, czosnek, topinabmur, ugotowane a następnie schłodzone w lodówce ziemniaki, nasiona roślin strączkowych, niedojrzałe banany, cykoria, karczochy, szparagi.
Popularne wpisy na blogu:
Dieta na jesień – jak zmniejszyć jesienną senność, zmęczenie i brak energii?
Żelazo – jego właściwości, działanie i źródła pokarmowe
Czysta micha – czym jest i jakie korzyści zdrowotne przynosi to żywieniowe rozwiązanie?
Czym są nowotwory? Sposoby na to jak zmniejszyć ryzyko raka
Pasta z tuńczyka z chili i kaparami – dieta sirtfood – Kuchnia Dietly
Pomysły na przepisy z kaszą – zdrowe dania 400 kcal
Czy istnieje jedna idealna technika ćwiczeń dla każdego?
Witaminy na odporność – które z nich pomogą nam utrzymać zdrowie?
Flora jelitowa – jakie jest jej znaczenie dla naszego organizmu?
Lunchboxy do pracy – 500 kcal – przepisy
Najlepsze produkty superfood na zimę
Wpływ diety na skórę – sucha skóra, czyli problem zimową porą
Pomysł na kurczaka – przepisy – Kuchnia Dietly
Ile kalorii jeść na diecie pudełkowej?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nadwadze i otyłości?