Blog

Dieta kopenhaska – jadłospis. Co można jeść podczas 13 dni jej trwania?

Zastanawiasz się, jak wygląda jadłospis diety kopenhaskiej? Ten 13-dniowy program obiecuje szybką utratę wagi dzięki ściśle określonym posiłkom. Poznaj dozwolone produkty i dowiedz się, czy ta radykalna metoda jest warta uwagi.

Dieta kopenhaska – jadłospis

Dieta kopenhaska opiera się na rygorystycznym jadłospisie złożonym z trzech starannie zaplanowanych, niskokalorycznych posiłków dziennie. Plan żywieniowy zakłada ścisłe ramy czasowe – śniadanie należy spożyć między 8:00 a 9:00, obiad pomiędzy 12:00 a 14:00, a kolację przed 18:00. Przez 13 dni trwania diety absolutnie zabrania się podjadania i modyfikowania kolejności dni w jadłospisie diety kopenhaskiej. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są jedynie 30-minutowe odstępstwa od wyznaczonych pór śniadania i obiadu. Jakiekolwiek inne zmiany w zasadach czy menu mogą zniweczyć efekty całej kuracji.

Stosując jadłospis diety kopenhaskiej, należy codziennie wypijać wodę (około 2 litrów) lub zieloną herbatę, co ma wspomóc detoksykację organizmu oraz przyspieszyć metabolizm. 

Jadłospis na 13 dni dla diety kopenhaskiej

Dzień 1 i 8Śniadanie – czarna kawa + 1 kostka cukruObiad – 100 g szpinaku ugotowanego, 2 jajka na twardo, pomidorKolacja – 200 g befsztyka wołowego, sałata z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek
Dzień 2 i 9Śniadanie – czarna kawa + 1 kostka cukruObiad – 200 g befsztyka wołowego, sałata z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, jabłkoKolacja – plaster drobiowej wędliny, 2 szklanki jogurtu naturalnego
Dzień 3 i 10Śniadanie – czarna kawa + 1 kostka cukru + grzanka z 1 kromki razowego pieczywaObiad – szpinak gotowany + pomidor + grejpfrutKolacja – 2 jajka ugotowane na twardo + plaster szynki drobiowej + 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Dzień 4 i 11Śniadanie – czarna kawa + 1 kostka cukruObiad – 1 jajko ugotowane na twardo + 100 g chudego twarożku + 1 duża starta marchewkaKolacja – pół szklanki kompotu z owoców (kompot bez dodatku cukru, owoce można zjeść) + 2 szklanki jogurtu naturalnego
Dzień 5 i 12Śniadanie – starta marchewka (1 duża sztuka) skropiona sokiem z cytrynyObiad – 300 g chudej ryby gotowanej lub smażonej bez dodatku tłuszczuKolacja – 200 g befsztyku wołowego + kilka różyczek brokuła + sałata
Dzień 6 i 13Śniadanie – czarna kawa + 1 kostka cukru + grzanka z 1 kromki razowego pieczywaObiad – 150 g piersi z kurczaka + sałata skropiona sokiem z cytryny i oliwąKolacja – 2 jajka ugotowane na twardo + 1 duża starta marchewka
Dzień 7Śniadanie – zielona herbata bez cukruObiad – 150 g grillowanego mięsa z piersi kurczaka + jabłkoKolacja – brak
zielona kawa

Przygotowanie potraw na diecie kopenhaskiej

Jak widać, przepisy w diecie kopenhaskiej charakteryzują się prostotą i monotonią, co wynika z rygorystycznego jadłospisu opartego na kilku podstawowych produktach. Mimo ograniczeń posiłki można urozmaicać ziołowymi przyprawami. Warto poznać kilka propozycji dań pasujących do jadłospisu diety kopenhaskiej: 

  • świetnym dodatkiem jest szpinak przygotowany z kilku garści świeżych liści, podsmażonych przez kilka minut z odrobiną wody, a następnie doprawionych sokiem z połowy cytryny, ząbkiem czosnku i szczyptą tymianku. Taka porcja dostarcza zaledwie 35,5 kcal, 3 g białka, 0,6 g tłuszczu, 6,6 g węglowodanów i 3,5 g błonnika;
  • miłośnicy mięsa docenią befsztyk wołowy przyrządzony z 200 g mięsa zamarynowanego w soku cytrynowym z dodatkiem pieprzu, tymianku i ziół prowansalskich, a następnie usmażonego na niewielkiej ilości oliwy. Porcja befsztyku to 284,7 kcal, 40,7 g białka, 12,3 g tłuszczu, 3,2 g węglowodanów i 1,6 g błonnika;
  • jadłospis diety kopenhaskiej zawiera także chude mięso kurczaka. Grillowana pierś przygotowana z 200 g fileta marynowanego w oliwie, soku z cytryny i przyprawach (pieprz, bazylia, kolendra) stanowi sycący posiłek o wartości 255,7 kcal, zawierający 44 g białka, 7,8 g tłuszczu, 3,5 g węglowodanów i 1 g błonnika.
Przekąski na Sylwestra - 5 zdrowych przepisów

Efekty diety kopenhaskiej

Jadłospis diety kopenhaskiej ma przynieść spektakularne efekty – utratę nawet 7-20 kg w zaledwie 13 dni stosowania. Choć trudno osiągnąć takie rezultaty w tak krótkim czasie, twórcy diety zapewniają o ich trwałości. Po zakończeniu kuracji zaleca się stopniowy powrót do normalnego odżywiania poprzez powolne zwiększanie kaloryczności posiłków. Mimo zapewnień autorów, ryzyko efektu jo-jo pozostaje wysokie, jak przy każdej restrykcyjnej diecie. Niepotwierdzony naukowo jest również efekt zaniku ochoty na słodycze, który rzekomo utrzymuje się przez 2 lata. Dopiero po tym czasie można bezpiecznie powtórzyć dietę.

Chcesz osiągnąć trwałe efekty? Musisz zmienić nawyki żywieniowe – we wprowadzeniu zdrowej diety pomoże ci catering dietetyczny. Oferty firm dostarczających diety pudełkowe znajdziesz i porównasz na Dietly.

kobieta mysli kawa

Dieta kopenhaska – wady i zalety

Dieta kopenhaska przez wielu specjalistów uznawana jest za niezdrową i niebezpieczną dla organizmu. Ze względu na bardzo niską kaloryczność i ograniczenie spożywania wielu produktów, a tym samym brak dostarczania wielu cennych składników odżywczych, nie jest polecana. Dieta kopenhaska nie została opisana w żadnych artykułach naukowych, dlatego nie ma wiarygodnych potwierdzeń jej skuteczności.

Wady diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska to dieta niskowęglowodanowa. Spożywanie codziennie mniej o 50-100 g węglowodanów, jak w przypadku omawianej diety, może prowadzić do przyspieszonego rozkładu białek. Warto pamiętać, że węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. W przypadku niedostatecznej ich ilości w pożywieniu (poniżej 100 g/dobę) dochodzi do niecałkowitego spalania kwasów tłuszczowych i powstawania ciał ketonowych zakwaszających organizm. Ponadto węglowodany, a dokładniej glukoza, jest wyłącznym źródłem energii układu nerwowego (mózgu) oraz krwinek czerwonych.

Dieta kopenhaska dostarcza zaledwie 5 g błonnika/dzień. Jak dowodzą badania, frakcja rozpuszczalna błonnika obniża wchłanianie cholesterolu, spowalnia opróżnianie żołądka i wpływa na wydłużenie czasu odczuwania sytości, co w konsekwencji może obniżać ilość spożywanego pożywienia w ciągu dnia. Natomiast frakcja nierozpuszczalna błonnika wpływa na poprawę perystaltyki jelitowej oraz zwiększa objętość treści pokarmowej. Poza tym spożywanie zbyt małej ilości błonnika może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, między innymi sprzyja rozwojowi nowotworów jelita grubego, zaparć i żylaków odbytu. 

Dieta kopenhaska charakteryzuje się zbyt małą ilością wapnia, żelaza, miedzi, magnezu i cynku. Jest również niedoborowa pod względem witamin, szczególnie witamin z grupy B oraz witaminy C.

Zalety diety kopenhaskiej

Wiele osób chce szybko schudnąć bez potrzeby przechodzenia na dietę na czas kilku miesięcy. Przewagą diety kopenhaskiej jest z pewnością szybkość zauważalnych efektów. Należy się jednak liczyć z możliwymi skutkami ubocznymi stosowania takiej diety (różnymi zaburzeniami zdrowotnymi). 

Opinie o diecie są więc podzielone – dla jednych to szybki sposób na utratę nadmiernych kilogramów, dla drugich sposób na wyczerpanie i rozregulowanie organizmu. Zdecydowanie zdrowszym i skuteczniejszym podejściem będzie zastosowanie zdrowej, zbilansowanej diety odchudzającej z deficytem kalorycznym zamiast restrykcyjnego jadłospisu diety kopenhaskiej.

Jak zmniejszyć apetyt - artykuł

Czy warto stosować dietę kopenhaską?

Dieta kopenhaska cechuje się bardzo restrykcyjnymi zasadami. Z pewnością większość osób przechodzących na nią odczuwa zmęczenie, ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Nie można pominąć też skutków zdrowotnych, jakie za sobą niesie. Wątpliwa jest również utrata 20 kg w tak krótkim czasie. Zdrowa redukcja masy ciała, która zapobiega efektowi jojo to utrata od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Zgodnie z zasadami dietetyki w zdrowej diecie posiłki powinny być zbilansowane, więc z pewnością dużo zdrowiej byłoby zjadać na śniadanie kromkę razowego pieczywa z szynką i pomidorem aniżeli wypijać samą kawę z dodatkiem cukru… 

Warto zastanowić się, czy zależy nam bardziej na zdrowej redukcji i utrzymaniu prawidłowej masy ciała, czy szybkiej utracie nadmiernych kilogramów z negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

dietly catering dietetyczny