Dieta ketogeniczna – produkty zakazane. Czego nie jeść na diecie keto?
Jedną z diet cieszącą się sporym zainteresowaniem jest dieta ketogeniczna. Produkty zakazane to słodycze, pieczywo, kasze, makarony. Zasadą jest tu bowiem eliminacja węglowodanów i zwiększenie podaży tłuszczów. Czego należy unikać na keto diecie?
Będący na diecie ketogenicznej musi przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest zmiana źródła energii – glukoza pochodząca z węglowodanów zostanie zastąpiona kwasami tłuszczowymi rozkładanymi na ciała ketonowe. Wprowadzenie modyfikacji sposobu odżywiania się oznacza wejście w stan ketozy. Aby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest poznanie produktów zakazanych w diecie i dozwolonych oraz umiejętne komponowanie z nich codziennych posiłków. Dieta keto jest dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Keto menu to przede wszystkim zdrowe tłuszcze pochodzące z mięsa, ryb, olejów roślinnych, oliwy z oliwek. Lista produktów zakazanych obejmuje słodycze, przekąski, produkty zbożowe.
Dieta ketogeniczna – czego nie jeść na diecie keto?
Jak większość diet, również dieta ketogeniczna opiera się na rezygnacji z pewnych produktów. Co należy wyeliminować z jadłospisu? W spisie produktów zakazanych znalazły się m.in.:
- słodycze;
- słodkie napoje gazowane;
- soki owocowe; płatki owsiane;
- płatki śniadaniowe;
- kasze i ryże;
- pieczywo;
- makarony;
- warzywa będące bogatym źródłem skrobi, np. ziemniaki, buraki, marchew, bataty, dynia.
Czego jeszcze nie spożywać na diecie keto?
Zakazana jest także większość owoców. W ograniczonych ilościach można jeść jagody, borówki, maliny, truskawki, porzeczki i jeżyny. Należy również unikać wysoko przetworzonej żywności.
Ponieważ głównym założeniem diety keto jest zmniejszenie podaży węglowodanów, nie należy stosować cukru do słodzenia kawy czy herbaty. Można go jednak z powodzeniem zastąpić słodzikiem – sprawdzi się stewia i ksylitol.
Dieta keto – produkty dozwolone na diecie ketogenicznej
Osoby będące na diecie keto muszą wiedzieć, czego nie można jeść – z których produktów należy bezwzględnie zrezygnować. Warto przygotować listę zakupów opartą na produktach wskazanych w diecie ketogennej i ułożyć przykładowy jadłospis uwzględniający artykuły spożywcze o niskiej zawartości węglowodanów. Głównym założeniem modelu żywienia jest zwiększenie podaży tłuszczów (powinny stanowić około 70-80% dostarczanych z menu składników odżywczych) oraz ograniczenie spożywania węglowodanów i dostarczanie umiarkowanej ilości wysokiej jakości białka. Co zatem jeść na diecie ketogenicznej?
- mięso, ryby i owoce morza – wołowinę, wieprzowinę, drób, jagnięcinę, cielęcinę, łososia, pstrąga, makrelę;
- warzywa – kalafiory, bakłażany brokuły, cukinie, szparagi, kapustę, brukselki, jarmuż, ogórki, pomidory, awokado;
- grzyby, jaja;
- oleje i tłuszcze – oliwę z oliwek, smalec, masło, oleje pochodzenia roślinnego (olej kokosowy, z awokado, z nasion sezamu);
- nabiał – sery, mleko, jogurty, kefiry pełnotłuste;
- owoce jagodowe w niewielkich ilościach.
Dieta ketogeniczna – produkty zakazane. Zasady komponowania posiłków
Jeśli już wiesz, które produkty są dozwolone na diecie keto, a czego unikać, możesz skomponować swoje menu na cały tydzień. Podczas stosowania diety należy spożywać 3 główne posiłki oraz, jeśli masz ochotę, dwa mniejsze (II śniadanie i podwieczorek). Jeśli nie masz czasu na samodzielne gotowanie, rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa ketogeniczna – otrzymasz zestaw posiłków stworzonych zgodnie z zasadami diety keto. Zapoznaj się z szeroką ofertą Dietly i sprawdź:
- catering dietetyczny Warszawa;
- catering dietetyczny Gdańsk;
- catering dietetyczny Kraków.
Jak może wyglądać przykładowe menu osoby wybierającej dietę ketogeniczną?
Jadłospis przygotuj, eliminując z listy produkty zakazanie na diecie, a wprowadzając to, co dozwolone:
- śniadanie – jajecznica na boczku; sałatka z tuńczyka z jajkiem gotowanym na twardo;
- II śniadanie – jogurt z owocami;
- obiad – łosoś pieczony z ziołami; udko z kurczaka z surówką z kiszonej kapusty;
- podwieczorek – serek wiejski z pomidorami;
- kolacja – sałatka śledziowa; ryba z awokado; jajka sadzone z warzywami.
Czego należy unikać na diecie keto?
Co oznacza dieta ketogeniczna? Produkty zakazane, eliminację, restrykcje – to wszystko jest potrzebne, aby wejść w stan ketozy i osiągnąć zamierzony sukces. Wiesz już, co możesz jeść w diecie ketogenicznej, a czego musisz się wystrzegać. Początek może być trudny, a jednym z najczęstszych błędów jest szybka rezygnacja z diety, brak cierpliwości. Unikaj pośpiechu, zdenerwowania i zbyt dużych oczekiwań. Dieta keto wymaga czasu. Jeśli chcesz osiągnąć zamierzone efekty, ogranicz alkohol, zrezygnuj z produktów light, gotowych sosów i dressingów. Pamiętaj o suplementacji, spożywaniu większej ilości płynów i odpowiednim zbilansowaniu posiłków.
Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania polegający na wyeliminowaniu węglowodanów i zwiększeniu podaży tłuszczów. Zanim zdecydujesz się przejść na keto, porozmawiaj z dietetykiem, wyklucz przeciwwskazania i przygotuj swój własny jadłospis.