Blog

    Magnez i jego znaczenie: właściwości, skutki nadmiaru i niedoboru

    Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Pełni kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych i wpływa na funkcjonowanie różnych układów. Niedobór magnezu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

    Znaczenie magnezu dla ludzkiego organizmu

    Magnez (obok potasu) jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym, aktywującym ponad 300 enzymów. Bierze udział w biosyntezie białka, przewodnictwie nerwowym, kurczliwość mięśni, procesach termoregulacji, odgrywa istotną rolę w homeostazie mineralnej organizmu i kości. Magnez ma również znaczenie w regulacji ciśnienia krwi. Magnez jest także ważnym składnikiem kości i zębów. Ważne funkcje pierwiastka to:

    • regulacja ciśnienia krwi;
    • wspomaganie pracy serca;
    • udział w syntezie DNA;
    • wpływ na gospodarkę węglowodanową;
    • ochrona przed stresem oksydacyjnym.
    czekolada gorzka

    Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na magnez?

    Od 1. do 20. roku życia średni dzienny przyrost magnezu w ciele człowieka wynosi 3,2 mg. Wraz ze wzrostem organizmu zwiększa się zapotrzebowanie na magnez. Uważa się, że na przyrost każdego kilograma ciała potrzeba 300 mg magnezu, a każdego kilograma mięśni – 200 mg. W przypadku zdrowych dorosłych ludzi dodatni bilans magnezu obserwowano przy spożyciu tego składnika w ilości 3-4,5 mg/kg m.c./dobę, przy zapewnieniu w diecie odpowiedniej ilości białka, tłuszczu i błonnika. W czasie ciąży zapotrzebowanie na magnez wzrasta. 

    Grupa / wiekMagnez (mg/dobę)
    EARRDA
    Niemowlęta:
    0-6 miesięcy
    7-11 miesięcy

    30 (AI)
    70 (AI)
    Dzieci:
    1-3 lata
    4-6 lat
    7-9 lat

    65
    110
    110

    80
    130
    130
    Chłopcy:
    10-12 lat
    13-15 lat
    16-18 lat

    200
    340
    340

    240
    410
    410
    Dziewczęta:
    10-12 lat
    13-15 lat
    16-18 lat

    200
    300
    300

    240
    360
    360
    Mężczyźni:
    19–30 lat
    31–50 lat
    51–65 lat
    66–75 lat
    > 75 lat

    330
    350
    350
    350
    350

    400
    420
    420
    420
    420
    Kobiety:
    19–30 lat
    31–50 lat
    51–65 lat
    66–75 lat
    > 75 lat

    255
    265
    265
    265
    265

    310
    320
    320
    320
    320
    Kobiety w ciąży:
    < 19 lat
    ≥ 19 lat

    335
    300

    400
    360
    Kobiety karmiące piersią:
    < 19 lat
    ≥ 19 lat


    300
    265


    360
    320
    Źródło: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, red. M. Jarosz, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewska, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020

    Naturalne źródła magnezu – w tych produktach jest go najwięcej

    Magnez występuje w wielu produktach spożywczych. Najlepszymi źródłami tego pierwiastka są:

    Warto włączyć te produkty do codziennej diety, by zapewnić organizmowi odpowiednią podaż magnezu. W przypadku niedoborów można rozważyć suplementację, ale zawsze pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Dieta pudełkowa może być dobrym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości magnezu. Dobrze zbilansowane posiłki, bogate w warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, dostarczają dużo tego cennego pierwiastka. Ważne, by wybierać sprawdzone diety pudełkowe – jest to możliwe dzięki Dietly. Tutaj  nie tylko sprawdzisz i porównasz oferty, ale poznasz opinie innych użytkowników.

    Więcej o skuteczności suplementów diety - artykul

    Niedoboru magnezu – objawy i skutki

    Niedobory magnezu są przyczyną zaburzeń ze strony układu nerwowo-mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Mogą być czynnikiem ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, jak również powodować oporność na insulinę i upośledzenie wydzielania tego hormonu. Niskie stężenie magnezu w surowicy może zaburzać wydzielanie parathormonu i równocześnie być przyczyną hipokalcemii. 

    Łagodny niedobór magnezu często przebiega bezobjawowo. W przypadku bardziej nasilonego niedoboru najczęstsze objawy to: 

    • ogólne osłabienie organizmu;
    • apatia;
    • depresja;
    • brak apetytu;
    • nudności;
    • wymioty;
    • senność.

    Jak rozpoznać niedobór magnezu?

    Zarówno niedobór magnezu (hipomagnezemia) jak i nadmiar magnezu (hipermagnezemia) prowadzą do zaburzeń układu nerwowego i mięśniowego, a szczególnie mięśnia sercowego (zaburzenia rytmu i przewodzenia). Objawy kliniczne niedoboru magnezu obserwuje się, jeżeli jego stężenie jest niższe niż 0,5 mmol/l. Kliniczne objawy hipermagnezemii występują powyżej 2,5 mmol/l, zaś przy stężeniu powyżej 5 mmol/l dochodzi do porażenia mięśni oddechowych.

    Skutki nadmiaru magnezu

    Nadmiar magnezu z diety jest bardzo rzadki u osób zdrowych, ponieważ nerki efektywnie usuwają jego nadmiar. Problem może pojawić się przy stosowaniu wysokich dawek suplementów bez kontroli lekarza, szczególnie u osób z chorobami nerek. Objawy przedawkowania magnezu to:

    • biegunka;
    • nudności i wymioty;
    • obniżenie ciśnienia krwi;
    • zaburzenia rytmu serca;
    • osłabienie i splątanie.

    W skrajnych przypadkach nadmiar magnezu może prowadzić do zaburzeń oddychania, śpiączki, a nawet zatrzymania krążenia.

    Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?

    W jakiej postaci magnez jest najlepiej przyswajalny? Magnez B6

    Na rynku farmaceutycznym magnez występuje w postaci suplementów diety, leków dostępnych bez recepty oraz na receptę. Bardzo często preparaty te zawierają również witaminę B6 (pirydoksynę), która poprawia przyswajalność magnezu poprzez nasilenie transportu dokomórkowego. Preparaty te znajdziemy pod nazwą magnez B6. 

    Decyzję o wielkości suplementacji należy podejmować po konsultacji z lekarzem. W związku z nerkową regulacją wydalania magnezu optymalnym sposobem jest przyjmowanie preparatów w dawkach podzielonych 3-4 razy dziennie. W przypadku znacznych niedoborów istnieje konieczność kilkumiesięcznej suplementacji.  

    Witamina C - źródła – objawy niedoboru, rola w organizmie i dzienne zapotrzebowanie

    W momencie wyboru preparatu powinno się uwzględnić szybkość i stopień wchłaniania substancji czynnej z preparatu. Preparaty magnezu najlepiej przyjmować w czasie posiłku. U osób leczonych niektórymi antybiotykami należy zachować przynajmniej 3-godzinny odstęp w przyjmowaniu tych leków i preparatów magnezu, ze względu na ryzyko zmniejszenia wchłaniania w trakcie suplementacji magnezu. Doustne przyjmowanie magnezu może także wpływać na wchłanianie bisfosfonianów, antagonistów wapnia oraz niektórych leków zwiotczających mięśnie.

    Należy pamiętać, że magnez to niezwykle ważny pierwiastek, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jego niedobór może prowadzić do wielu dolegliwości i zwiększać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią podaż magnezu z dietą lub w razie potrzeby sięgnąć po suplementy. Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w naturalne źródła magnezu, to klucz do utrzymania optymalnego poziomu tego cennego składnika w organizmie.