Blog

Dieta pescowegetariańska – korzyści i wady

Dla osób, które chcą ograniczyć mięso, ale nie całkowicie, rozwiązaniem może być pescowegetarianizm. Przepisy, które można wykorzystać w tej diecie, pozbawione są mięsa takiego jak np. kurczak czy wieprzowina, ale zawierają ryby oraz owoce morza, np. krewetki, małże czy ośmiornice.

Spis treści:

Jadłospis w diecie pescowegetariańskiej

Dietę pescowegetariańską bez problemu znajdziesz w cateringu dietetycznym. Wystarczy, że użyjesz filtra Wegetariańska z rybą na Dietly lub sprawdzisz jakie firmy ją przygotowują.

Jadłospis osób na diecie pescowegetariańskiej jest zbliżony do jadłospisu wegetarian, z tą różnicą, że źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych stanowią ryby i owoce morza. Przy założeniu, że ryby warto spożywać dwa razy w tygodniu, należy pamiętać o uwzględnianiu w diecie innych źródeł białka. Mogą to być jaja, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, tofu, orzechy i nasiona.

Przepisy, które można wykorzystać w diecie pescowegetariańskiej, mogą zawierać ryby, jak i owoce morza.

Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie: Owsianka na mleku z malinami, płatkami migdałów i nasionami chia.
  • II śniadanie: Twarożek z pomidorem, papryką, natka pietruszki i pieczywem pełnoziarnistym.
  • Obiad: Łosoś pieczony z pesto i z ziemniakami, podany z sałatką z rukoli i pomidorów koktajlowych. 
  • Kolacja: Zupa krem z pomidorów z soczewicą + pieczywo pełnoziarniste.

Co to jest dieta pescowegetariańska?

Dieta pescowegetariańska zaliczana jest do odmian diety wegetariańskiej. Cechą wspólną tego typu wegetarianizmu z innymi jest eliminacja mięsa zwierząt lądowych. Różnicą natomiast jest dopuszczenie spożywania ryb. W literaturze bywa przypisywana do semiwegetairanizmu lub diet pseudowegetariańskich. Inna nazwa tego sposobu żywienia to peskatarianizm lub  ichtiowegetarianizm.

Jak już wspomniano, pescowegetarianizm polega na eliminacji z produktów mięsnych, dopuszcza się natomiast spożywanie ryb i owoców morza. Pozostałe założenia zbliżone są do diety laktoowowegetariańskiej — osoby na tej diecie spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko i jego przetwory oraz jaja. Peskatarianizm należy do najpopularniejszych odmian semiwegetarianizmu, jest też mniej restrykcyjny niż dieta odrzucająca spożywanie mięsa i ryb, co może być ułatwieniem w bilansowaniu diety. Zachęcamy do skorzystania z naszych pomysłów na obiady bez mięsa, które znajdziesz tutaj.

Jakie korzyści przynosi stosowanie diety pescowegetariańskiej?

Wegetarianie i semiwegetarianie, do których zaliczyć można pescowegetarian, charakteryzują się niższym wskaźnikiem BMI, w porównaniu do osób nieeliminujących mięsa. Kolejną zaletą jest mniejsza podaż cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych i jednocześnie większa niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

dieta planetarna

Do korzyści płynących ze stosowania różnych odmian wegetarianizmu jest wyższe spożycie błonnika pokarmowego, witaminy C oraz potasu. Aspekty te przekładają się na mniejsze ryzyko występowania chorób układu krążenia, nowotworów, otyłości i cukrzycy typu 2.

Ryby dostarczają cennych wartości odżywczych. Zaleca się, by spożywać je dwa razy w tygodniu, jako element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Taka korzyść spowodowana jest zawartością kwasów omega 3. Do tej grupy zalicza się kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, sprzyjają utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi  i działają ochronnie na układ krążenia. Szczególnie bogate we wspomniane kwasy tłuszczowe są ryby tłuste. 

Warto dodać, że źródłem EPA i DHA są ryby oraz algi. Drugie z wymienionych stanowią źródło tych składników dla wegetarian i wegan, którzy nie spożywają ryb i owoców morza.

Czy dieta pescowegetariańska ma jakieś wady?

Wady stosowania diety wegetariańskiej zależą w dużym stopniu od jej zbilansowania. Dotyczy to każdej diety, nawet tej, w której nie wyklucza się żadnych grup produktów spożywczych. Do trudności w planowaniu diet wegetariańskich i semiwegetariańskich zalicza się  niższą dostępność biologiczna żelaza pochodzącego z produktów roślinnych. Należy także zwracać uwagę na odpowiednią podaż białka. W przypadku trudności w odpowiednim skomponowaniu diety warto zwrócić się o pomoc do dietetyka.

Pescowegetarianizm – czy jest dla Ciebie?

Dieta pescowegetariańska jest popularną odmianą semiwegetarianizmu. Jest odpowiednia dla osób, które nie chcą eliminować ze swojej diety ryb i owoców morza, a jednocześnie zrezygnować z mięsa. Taki sposób żywienia dopuszcza też spożywania mleka, produktów mlecznych oraz jaj, co jest ułatwieniem w zbilansowaniu tego sposobu żywienia. 

Korzyścią ze spożywania ryb jest dostarczanie cennych kwasów z grupy omega 3, mianowicie EPA i DHA. Ogólne korzyści płynące ze stosowania diet wegetariańskich oraz semiwegetariańskich, w tym także pescowegetarianizmu to niższa podaż nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu i wyższe spożycie błonnika pokarmowego, co może zmniejszać ryzyko występowania wielu chorób, a zwłaszcza cywilizacyjnych.

Popularne wpisy na blogu:

Zamienniki cukru okiem dietetyka
Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków
5 rzeczy, które warto wiedzieć rozpoczynając treningi
Jak ułożyć prosty program treningowy? 9 kroków do stworzenia indywidualnego planu
12 ćwiczeń, których trzeba się nauczyć i dlaczego warto
Rozgrzewające śniadanie na ciepło – przepisy 450 kcal
Catering dietetyczny – jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza?
Postanowienia noworoczne – jak je robić, by utrzymać motywację?
Mity treningu siłowego – Czy kolana mogą wychodzić poza palce w przysiadzie?
Mity treningu siłowego. Czy martwy ciąg to niebezpieczne ćwiczenie?
Przepis na brownie z fasoli i bananów – dieta sirtfood – Kuchnia Dietly
Przekąski na Sylwestra – 5 zdrowych przepisów
Rozgrzewająca zupa na jesień przepisy – 5 zdrowych propozycji
Jak urozmaicić trening siłowy? 5 sposobów od trenera
Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów węglowodanach złożonych i obiadowych dodatkach skrobiowych.