Blog

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu. Ile można schudnąć?

Dość dużym zainteresowaniem cieszy się dieta ketogeniczna. Efekty po miesiącu jej stosowania to nie tylko utrata pierwszych kilogramów, ale także obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru. Co można zyskać dzięki diecie ketogenicznej? Sprawdź i poznaj zasady diety keto!

Stosowanie diety ketogenicznej ma na celu redukcję masy ciała, ale także poprawę samopoczucia i stanu zdrowia. Głównym założeniem diety keto jest rezygnacja z węglowodanów na rzecz tłuszczów, dzięki czemu to one stają się podstawowym źródłem energii zaspokajają około 80% dziennego zapotrzebowania na nią. Pozyskiwanie energii z tłuszczów, a nie z glukozy to tzw. stan ketozy. Efekty diety ketogenicznej to przede wszystkim obniżenie ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu, a także spadek masy ciała, polepszenie koncentracji i kondycji. Keto to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, którą warto wprowadzać pod okiem lekarza i dietetyka.

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu stosowania

Jakie są efekty na diecie ketogenicznej i kiedy można je zauważyć? Trzeba pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego w każdym przypadku pierwsze efekty będą zauważalne w innym czasie. Inny będzie również spadek wagi. Ważne, aby uzbroić się w cierpliwość, nie zniechęcać i spokojnie stosować do najważniejszych zasad diety ketogennej. Jednym z pierwszych widocznych efektów jest na pewno utrata masy ciała. Na samym początku organizm traci wodę, następnie zaczyna się właściwe spalanie tkanki tłuszczowej. Jak wygląda odchudzanie? To zazwyczaj 0,5-1 kg tygodniowo. Nie należy starać się zrzucić zbyt wiele kilogramów w krótkim czasie, ponieważ wiąże się to z efektem jo-jo i powrotem do wagi wyjściowej. Co więcej, gwałtowna utrata wagi jest niebezpieczna dla zdrowia. 

Zdrowie po męsku – dieta i badania kontrolne dla każdego mężczyzny

W przypadku diety ketogenicznej efekty po miesiącu odchudzania będą różne zależą od indywidualnych predyspozycji, metabolizmu, ale także od tego, ile tak naprawdę chcemy schudnąć. Czy ma to być niewielka redukcja wagi, czy może problemem jest już otyłość? Keto efekty będą więc odmienne w każdym przypadku. To jednak nie koniec zalet diety keto. 

Zdrowotne efekty diety ketogenicznej

Efekty diety keto to nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także wiele innych korzyści zdrowotnych. Pierwszym zauważalnym jest obniżenie ciśnienia krwi. Dieta ketogeniczna cieszy się uznaniem, ponieważ pomaga również wyregulować poziom cukru oraz cholesterolu. jednocześnie poprawia zdolności koncentracji, usprawnia funkcjonowanie mózgu, sprawia, że czujesz przypływ energii i chęci do działania. Osoba decydująca się na tego rodzaju sposób odżywiania może spodziewać się wielu pozytywnych zmian, na znaczną poprawę kondycji czy samopoczucia musi jednak poczekać. Na samym początku, podczas wprowadzania modyfikacji, pojawiają się także efekty uboczne diety ketogenicznej.

top 10 cateringi z niskim indeksem glikemicznym ranking

Dieta keto – efekty uboczne

Rezygnacja z węglowodanów, odstawienie cukru mogą nieść ze sobą negatywne skutki w postaci gorszego samopoczucia, to tzw. keto grypa. Wiele osób doświadcza nieprzyjemnych objawów procesu adaptacji do nowych zasad odżywiania. Przypominają one zwykłe przeziębienie i obejmują:

 • znaczne osłabienie;
 • bóle głowy;
 • bóle mięśni;
 • problemy z koncentracją;
 • podwyższoną temperaturę ciała;
 • rozdrażnienie i wahania nastroju;
 • biegunki lub zaparcia. 

Nieprzyjemne efekty mogą pojawić się już drugiego dnia wprowadzania zmian w sposobie żywienia. Jest to bowiem rewolucyjna modyfikacja jadłospisu na diecie musisz spożywać więcej mięsa, ryb i tłuszczów, nabiału, natomiast powinieneś zmniejszyć podaż węglowodanów, czyli pieczywa, makaronów, ryżu i kasz, słodyczy. W taki sposób osiągniesz deficyt energetyczny. Jeśli chcesz chudnąć, musisz przetrwać również te gorsze dni. Dolegliwości utrzymują się zazwyczaj przez tydzień, niekiedy trochę dłużej. 

woda napoj picie sok herbata

Nieprzyjemne efekty diety keto – jak sobie radzić?

Dieta keto pozwoli ci poprawić stan zdrowia i schudnąć. Już po pierwszym miesiącu zauważysz zadowalające efekty. Jednak, gdy organizm zaczyna się przestawiać na pozyskiwanie energii w drodze spalania tłuszczów, nie węglowodanów, możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Spróbuj sobie z nimi poradzić:

 • zadbaj o nawodnienie organizmu odchudzanie na diecie keto związane jest z dużą utratą wody, cennych minerałów i witamin;
 • sięgnij po suplementy, elektrolity, ale równocześnie zwiększ spożycie soli;
 • ilość węglowodanów zmniejszaj stopniowo, pamiętając o pierwszej fazie diety, jaką jest keto adaptacja;
 • stopniowo wprowadzaj większe ilości tłuszczów;
 • pamiętaj o aktywności fizycznej, niech będzie jednak umiarkowana;
 • jeśli zmagasz się z jakimiś problemami zdrowotnymi, skonsultuj się z lekarzem.

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu od rozpoczęcia diety

Pierwsza faza diety keto to najbardziej widoczne efekty – utrata wody, pierwszych kilogramów, zmiana samopoczucia, ale także skutki uboczne. W drugim i trzecim tygodniu organizm zaczyna przyzwyczajać się do zmian, a ty uczysz komponowania posiłków. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, alternatywą będzie dieta pudełkowa ketogeniczna. Jeśli chcesz schudnąć na keto, ale nie masz czasu zapoznawać się z dokładnymi zasadami układania menu, sprawdź ofertę Dietly:

Dieta ketogeniczna – zasady, wpływ na zdrowie i odchudzanie keto diety

Choć na niektóre efekty diety ketogenicznej trzeba poczekać, nie należy się zniechęcać. Najważniejsza jest cierpliwość, samozaparcie i trzymanie się zasad. Przed przejściem na keto warto zebrać jak najwięcej informacji na temat diety ketonowej, zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza, wykonać podstawowe badania i wykluczyć przeciwwskazania.

Choć jednym z częściej wybieranych modeli żywienia jest dieta ketogeniczna, efekty po miesiącu nie są jeszcze tymi upragnionymi. Potrzeba znacznie więcej czasu, by zrzucić nadprogramowe kilogramy i poprawić kondycję. Pamiętaj jednak, że nie ma dobrych metod, by szybko schudnąć i nie powrócić zaraz do poprzedniej wagi. Upragnione rezultaty przyjdą, jeśli zmienisz nawyki i postarasz się, by zmiany były trwałe.

dietly catering dietetyczny