Blog

Niedoczynność tarczycy – dieta. Jaka będzie odpowiednia?

W przypadku chorób takich jak niedoczynność tarczycy dieta jest niezwykle ważną kwestią. Wspomaga wspierać prawidłowy przebieg procesów metabolicznych i łagodzi wahania wagi. Jeśli zastanawiasz się, co spożywać przy problemach z tarczycą, zapraszamy do lektury. 

Niedoczynność tarczycy wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, takimi jak na przykład zaparcia, obrzęki, nadwaga, ospałość, brak energii, wahania wagi, zaburzenia w cyklu miesiączkowym. Podstawą leczenia jest farmakoterapia, jednak niedoczynność tarczycy często wspierana jest odpowiednią dietą. Biorąc pod uwagę, że choroby tarczycy to jedne z najpowszechniej występujących schorzeń XXI (nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu rozpoznaje się nawet u 22% populacji), które wiążą się z zaburzeniami metabolizmu, Jeśli masz niedoczynność tarczycy, dieta musi być dostosowana. Jak wygląda?

Niedoczynność tarczycy – na czym polega to schorzenie? 

Niedoczynność tarczycy to niedobór hormonów tarczycy: T3 trijodotyroniny i T4 tyroksyny. Innymi słowy, tarczyca produkuje za mało hormonów. Efektem tych nieprawidłowości jest spowolnienie procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Niedoczynność tarczycy częściej spotyka kobiet niż mężczyzn, a ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. U osób po 60. roku życia to schorzenie rozpoznaje się u 1 do 6% pacjentów.

Objawy i przyczyny

Charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy obejmują zwiększenie masy ciała lub wahania wagi, zmniejszenie tolerancji wysiłku, ogólne osłabienie organizmu, duża senność, trudności w utrzymaniu skupienia i uwagi, zaburzenia pamięci, wzmożone odczuwanie chłodu, nietolerancja zimna, uporczywe zaparcia, zaburzenia miesiączkowania u kobiet i spadek libido u mężczyzn. Niedoczynność tarczycy daje wiele objawów z układu pokarmowego, ale przede wszystkim objawia się spadkiem energii i wahaniami nastroju oraz wagi. 

owsianka składniki

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w Polsce zaliczyć można: 

 • chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy, 
 • operacyjne usunięcie tarczycy, które może być przeprowadzone z różnych powodów, 
 • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym,
 • uszkodzenie gruczołu tarczowego. 

Niedoczynność tarczycy – dieta

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, dieta to jedna z najważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać poza kwestią farmakoterapii. Catering dietetyczny może być dobrym pomysłem, jeśli nie wiesz, jak samodzielnie komponować odpowiednie, zbilansowane posiłki. Sprawdź Dietly i znajdź oferty diety pudełkowej z różnych miast:

 • catering dietetyczny Warszawa;
 • catering dietetyczny Wrocław;
 • catering dietetyczny Łódź.

Jadłospis powinien być idealnie zbilansowany i obfitować w błonnik pokarmowy, produkty zbożowe pełnoziarniste, witaminy (jak na przykład witamina D), kwasy omega-3, a także cynk i wiele innych ważnych składników odżywczych, które wspierają funkcje metaboliczne organizmu. Warto pamiętać o tym, że dieta powinna nie tylko zapewniać podaż odpowiednich składników, ale być także smaczna, ponieważ w taki sposób należy żywić się przez cały czas leczenia. Jeśli u pacjentów występuje nadwaga, zaleca się jej rozsądną redukcję. Stopniowe zmniejszanie wagi, wynoszące od 2 do 4 kg na miesiąc, przynosi najbardziej trwałe efekty. 

Czy słodziki są dozwolone przy insulinooporności

Co należy jeść przy rozpoznanej niedoczynności tarczycy?

Dieta dla osoby z niedoczynnością tarczycy powinna być dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Trzeba jednak pamiętać, że postępowanie dietetyczne powinno zostać skonsultowane z lekarzem i dobrym dietetykiem. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

1. Spożywaj produkty bogate w białko, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona i nasiona roślin strączkowych. Białko jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

2. Spożywaj produkty bogate w selen, takie jak orzechy brazylijskie, ryby, mięso, jaja i nasiona.

3. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe i wprowadź do diety różnego rodzaju kasze. 

4. Dbaj o odpowiednią ilość świeżych warzyw w diecie, spożywaj m.in. surówki, sałatki, warzywa na parze, gotowane i wiele innych. 

5. Zwróć uwagę na spożywanie witamin z grupy B, takich jak witamina B12, B6 i kwas foliowy, które wpływają na pracę tarczycy. Znajdziesz je w mięsie, rybach, jajkach, warzywach liściastych, orzechach i nasionach.

6. Pij dużo wody, aby zapobiegać odwodnieniu.

chleb masło

Czego warto unikać przy niedoczynności tarczycy? 

Jeśli pojawia się niedoczynność tarczycy, dieta powinna nie obejmować niektórych produktów. Czego należy unikać przy tym schorzeniu? To między innymi: 

 • produkty, które nie zawierają zbyt wiele błonnika, na przykład pszenne pieczywo, jasne makarony, ryżowe wafle, mocno oczyszczone kasze i kaszki;
 • surowe warzywa kapustne rekomenduje się spożywać po obróbce termicznej, ponieważ posiadają wysoką zawartość substancji wolotwórczych, 
 • słone przekąski, które nie tylko zawierają dużo soli, której nadmierne spożycie może wpływać na powstawanie obrzęków, ale także są kaloryczne i mogą powodować łatwe przekraczanie dziennego limitu kalorii, 
 • dania wysokoprzetworzone i fast food, 
 • słodycze, zawierające wysoką zawartość tłuszczów trans, takie jak ciastka, cukierki, batony – zdecydowanie lepiej przygotować coś słodkiego w domu, 
 • tłuste mięso i przetworzone wędliny, 
 • twarde margaryny, 
 • boczek, smalec, 
 • gazowane, słodkie napoje, 
 • alkohol,
 • soja, ze względu na to, że zawiera substancje, które mogą wpływać na zahamowanie syntezy hormonów tarczycy, 
 • orzeszki ziemne i gorczyca, ponieważ znajdują się w nich substancje wolotwórcze. 

Poza konkretnymi produktami ważny jest także sposób przygotowania potraw. Zamiast smażenia lepiej wybrać pieczenie w folii aluminiowej, a warzywa najlepiej spożywać na surowo lub po obróbce termicznej na parze. 

Choroba Hashimoto a dieta 

Choroba Hashimoto nie jest tym samym, co niedoczynność tarczycy, jednak może powodować ten stan. W przypadku choroby Hashimoto dochodzi do przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy. Zachowanie odpowiedniej diety także jest bardzo ważne. Przy tych schorzeniu rekomendowana jest dieta antyzapalna. Jak wygląda dieta dla osób z Hashimoto i jakie są jej najważniejsze zasady? 

 1. Unikanie składników, które mogą powodować lub nasilać stan zapalny, takie jak cukier, tłuszcze trans i wysoko przetworzona żywność.
 2. Spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty, takich jak warzywa i owoce, aby pomóc w ochronie przed uszkodzeniem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki.
 3. Spożywanie pokarmów bogatych w białko, takich jak mięso, ryby, fasola i orzechy, aby pomóc w utrzymaniu zdrowych poziomów hormonów tarczycy.
 4. Unikanie glutenu, ponieważ niektórzy pacjenci z chorobą Hashimoto mają nietolerancję glutenu lub celiakię, które mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy.
 5. Spożywanie pokarmów bogatych w jod, takich jak owoce morza i wodorosty, ale tylko w umiarkowanych ilościach. W przypadku pacjentów z chorobą Hashimoto, spożycie nadmiernej ilości jodu może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
 6. Stosowanie suplementów diety, takich jak witaminy i minerały, tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
dieta hashimoto

Niedoczynność tarczycy – dieta redukcyjna 

Leczenie niedoczynności tarczycy poza farmakoterapią często wspomagane jest odpowiednim żywieniem. Ponieważ jedną z konsekwencji tego schorzenia są problemy metaboliczne, może dochodzić do wahań wagi lub jej wzrostu. Dlatego codzienna dieta powinna być urozmaicona. Często jednak okazuje się, że niezbędna jest odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna. Jej zasady opierają się na zaleceniach dietetycznych, polecanych przy niedoczynności tarczycy, ale jednocześnie obejmują także deficyt energetyczny. Kluczowe jest przygotowywanie zdrowych, ale sycących potraw, które pozwolą zgubić nadwagę i jednocześnie zachować satysfakcję z jedzenia. 

Jak zaplanować dietę w niedoczynności tarczycy?

Samodzielne zaplanowanie diety w niedoczynności tarczycy może być dużym wyzwaniem. Warto w takiej sytuacji bazować na rekomendacji lekarza lub skonsultować się z dietetykiem, którzy specjalizuje się we wspieraniu leczenia chorób tarczycy. Specjalista przygotuje przykładowy jadłospis, a także udzieli szczegółowych zaleceń dotyczących nie tylko diety, ale także aktywności fizycznej. Jeśli konieczna jest redukcja, dietetyk zaplanuje w jadłospisie deficyt energetyczny. 

Niedoczynność tarczycy – dieta jest ważna? 

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotną kwestią. Planowanie diety dla osób z niedoczynnością tarczycy może pomóc w łagodzeniu objawów choroby i poprawie samopoczucia. Odpowiedni sposób odżywiania pomaga także kontrolować wagę, która może wzrastać przy tym schorzeniu. Skuteczna redukcja możliwa jest do osiągnięcia dzięki regularnemu spożywaniu posiłków i kontrolowania ich kaloryczności. Zapotrzebowanie kaloryczne należy obliczyć na podstawie aktywności fizycznej, płci, wagi wyjściowej, a także codziennego trybu życia. Odchudzanie należy zaplanować na kilka miesięcy. Szybkie odchudzanie sprzyja efektowi jojo, czyli szybkiemu powrotowi utraconych kilogramów. Jednak dieta przy niedoczynności tarczycy wpływa nie tylko na masę ciała, ale przede wszystkim pomaga złagodzić nieprzyjemne konsekwencje tego schorzenia. 

Efekty odpowiedniej diety przy niedoczynności tarczycy

Odpowiednia dieta może mieć bardzo pozytywny wpływ na osoby z niedoczynnością tarczycy i pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Trzeba tylko pamiętać, że nie zastąpi leczenia farmakologicznego, a jedynie je uzupełni. Najważniejsze efekty, które może przynieść odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy, to:

 • wsparcie utrzymania prawidłowej masy ciała, redukcja wagi,
 • zwiększenie poziomu energii, zmniejszenie zmęczenia,
 • wzmocnienie poziomu koncentracji,
 • poprawa trawienia i wyregulowanie metabolizmu, 
 • poprawa stanu skóry, wzmocnienie włosów i paznokci, 
 • zniwelowanie wahań nastroju, jego ustabilizowanie i poprawa.

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, dieta jest kluczowa. Niedoczynność prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy, co wpływa na pracę całego organizmu, w tym na procesy metaboliczne. Odpowiednia dieta może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprawie poziomu energii, poprawie trawienia, poprawie stanu skóry, włosów i paznokci oraz w poprawie nastroju. Ważne jest również, aby dieta była zgodna z zaleceniami lekarza i dietetyka oraz uwzględniała indywidualne potrzeby pacjenta.

dietly catering dietetyczny