Blog

Błędy podczas odchudzania – TOP 10. Jak ich uniknąć?

Podejmowanie się procesu redukcji masy ciała często w praktyce okazuje się nieco trudniejsze niż w teorii. Napotykamy wiele przeszkód i trudności, które nie ułatwiają nam efektywnego odchudzania. Błędy podczas odchudzania mogą niekiedy doprowadzić do braku rezultatów, co prawdopodobnie obniży naszą motywację i może sprawić, że stracimy siły do dalszej walki z nadwagą, czy otyłością. W takim razie jak uniknąć błędów podczas odchudzania i czego one dotyczą najczęściej?

Zanim przejdziemy do 10 największych błędów podczas odchudzania, to podkreślimy jedną rzecz, o której należy jest pamiętać przed zapoznaniem się z nimi. Niekiedy szukamy przyczyn braku redukcji masy ciała i błędów podczas odchudzania zbyt szybko. Warto zaznaczyć, że efekty diety odchudzającej nie nastąpią po 3 dniach – na skuteczny rezultat musimy zwykle poczekać co najmniej 2-3 tygodnie. Właśnie dlatego powinniśmy zachować cierpliwość, jeśli zależy nam na redukcji masy ciała.

Zachęcamy również do zdecydowania się na catering dietetyczny na czas odchudzania. Dlaczego warto? Dieta pudełkowa pomaga w zapobieżeniu kilku największych błędów podczas odchudzania – jej kaloryczność jest stała, posiłki są urozmaicone, a my możemy się nauczyć jak powinny wyglądać nasze potrawy na co dzień. 

Oto 10 największych błędów podczas odchudzania:

1. Nieprawidłowa kaloryczność diety

Proces odchudzania to zazwyczaj czysta matematyka – musimy jadać mniejszą liczbę kilokalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Brzmi prosto, ale właśnie na etapie tych obliczeń możemy popełnić najczęstszy błąd podczas odchudzania. Niekiedy zawyżamy nasz poziom aktywności fizycznej i w praktyce okazuje się, że nie uprawiamy sportu 4 razy w tygodniu, a 1 raz na tydzień. Zdarza się także, że korzystamy z nieprawidłowych wzorów – dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora zapotrzebowania energetycznego, który znajduje się na stronie głównej Dietly.pl (pod wyszukiwarką cateringów).

2. Częste podjadanie

Niekiedy podjadanie może wydawać się zupełnie niewinne – jedna mała czekoladka, kilka plastrów szynki, pomidory suszone, orzechy. Niestety dodatkowe podjadanie ponad wyliczoną dietę jest jednym z największych błędów podczas odchudzania. Warto być świadomym tego jaka jest kaloryczność produktów, po które sięgamy dodatkowo. Jeśli podjadamy tylko okazjonalnie, to prawdopodobnie nie wpłynie to znacząco na skuteczność diety odchudzającej. Problem zaczyna się wtedy, gdy podjadanie pojawia się kilka razy w tygodniu lub kilka razy dziennie.

3. Jedzenie produktów light bez ograniczeń

Stosowanie diety odchudzającej często skłania nas do podejmowania nowych wyborów żywieniowych, wprowadzania dotąd niestosowanych przez nas produktów. Często przy redukowaniu masy ciała decydujemy się na zakup produktów w wersji light – takich o obniżonej energetyczności, zawartości tłuszczu lub cukru. Warto jednak pamiętać, że pomimo takiej zmiany w składzie, te produkty nadal są źródłem kilokalorii i nie możemy ich jadać do woli – z tego powodu zachęcamy Was do czytania etykiet.

4. Stosowanie głodówek

Decydowanie się na głodówkę lub dietę o bardzo niskiej kaloryczności to nie jest dobry pomysł nawet przy odchudzaniu. Przede wszystkim nie nauczymy się tego, jak powinna wyglądać zdrowa i pełnowartościowa dieta. Przy takich restrykcjach bardzo łatwo będzie o doczekanie się efektu jo-jo po zakończeniu głodówki, co zniechęci nas do podejmowania kolejnych prób odchudzania.

Więcej o efekcie jo-jo napisaliśmy tutaj: Efekt JO-JO – wszystko, co powinieneś wiedzieć

5. Brak regularności posiłków

Chaos w planie dnia sprzyja brakowi rutyny w zakresie pór spożywania posiłków. Niekiedy ze względu na brak czasu w pracy nie jemy nic przez wiele godzin, co skutkuje uczuciem wilczego głodu pod koniec dnia. Aby pomóc sobie w wykształceniu nawyku regularności spożywania posiłków warto ustawiać budzik na zaplanowane godziny. Z kolei jeśli przekładamy godziny jedzenia, ponieważ nie mamy czasu na gotowanie – zdrowym wyborem będzie zamówienie cateringu dietetycznego. Z dietą pudełkową wystarczy sięgnąć po gotowy posiłek o wybranej godzinie.

Photo by Oliver Sjöström on Unsplash

6. Wysokokaloryczna dieta w weekendy

Od poniedziałku do piątku rutyna związana z pracą i innymi obowiązkami może nam pomagać stosować się do naszej diety. Szczególnie jeśli jadamy już regularnie, to łatwiej będzie nam sięgać po posiłek np. w czasie przerwy w pracy, po powrocie do domu. Z kolei weekendy i inne dni wolne, podczas których nasz plan jest zupełnie inny, łatwiej o utratę regularności. Z uwagi na poczucie pewnego rozluźnienia, chętniej także zdecydujemy się na dodatkowe przekąski. Z tego powodu warto obserwować swoje wybory żywieniowe w weekendy, a jeśli znacząco odbiegają od naszych założeń dietetycznych – postarać się utrzymać podobną rutynę w dni wolne do tej w dni robocze.

7. Dieta uboga w warzywa i owoce

Niewielkie spożycie warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych nie tylko negatywnie wpłynie na nasze zdrowie, ale również może przyczynić się do wzmożonego apetytu. Te grupy produktów są bowiem bogate w błonnik pokarmowy i wykazano, że spożycie tej substancji w ilości min. 30 gramów dziennie pomaga w uregulowaniu nadmiernego apetytu. Właśnie dlatego warto włączać do diety odchudzającej warzywa, owoce i przetwory z pełnych ziaren – zapobiegniemy napadom głodu i łatwiej będzie stosować się do zasad diety.

8. Traktowanie każdego odstępstwa jako porażkę

Wiele osób rozpoczynających dietę odchudzającą zamierza dążyć do perfekcji – trudno jest wyznaczyć granicę tego, w jakim momencie odstępstwo od diety jest akceptowalne, a kiedy nie. Z tego powodu nierzadko z góry traktujemy każde odstępstwo jako porażkę – co negatywnie wpływa na naszą motywację. Okazuje się, że osoby, które cechują się bardzo restrykcyjnym podejściem do diety mają niższe szanse na skuteczną redukcję masy ciała, dlatego warto nie traktować każdego odstępstwa jako porażkę. Jeśli zdarzy nam się odpuszczenie diety na kilka dni, to zastanówmy się co było tego przyczyną, aby wynieść z tego lekcję.

9. Częste sięganie po napoje alkoholowe

Okazjonalne sięganie po alkohol zazwyczaj nie wpłynie w istotny sposób na efekty redukcji masy ciała. Jednak gdy w naszym menu wielokrotnie pojawia się piwo, wino lub inne napoje alkoholowe, to nietrudno będzie o uzyskanie nadmiernej podaży kilokalorii, co będzie skutkowała brakiem postępów. Należy pamiętać o tym, że alkohol nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ale jest również wysokokaloryczny (1 gram to 7 kcal).

10. Poleganie tylko na suplementach diety

Kupowanie suplementów na odchudzanie jest dużo prostsze niż codzienne trzymanie się diety, ale zdecydowanie mniej skuteczne (a niekiedy w ogóle nieskuteczne). Znaczna część substancji pojawiająca się w tabletkach na redukcję masy ciała, nie ma udowodnionego działania.  Z kolei środki, które działają przeczyszczająco, będą sprzyjały niedoborom pokarmowym. Pamiętajmy, że kluczem do długotrwałego sukcesu w zakresie redukcji masy ciała jest przede wszystkim odpowiednia dieta i zachowanie aktywności fizycznej.

Więcej o suplementach na odchudzanie napisaliśmy tutaj: Suplementy na odchudzanie i ich skuteczność. Beta-glukany, gorzka pomarańcza, l-karnityna, chrom, glukomannan | część 3

www.dietly.pl

Podobne artykuły