Blog

Dieta w ciąży – co jeść? Produkty bezpieczne dla matki i dziecka

Dieta w ciąży odgrywa istotną funkcję w prawidłowym rozwoju płodu i zapewnieniu zdrowia matce. Poznaj ważne składniki odżywcze i zasady zdrowego żywienia. Dowiedz się, jakie produkty są bezpieczne i korzystne w tym wyjątkowym czasie.

Dieta w ciąży – podstawa zdrowia matki i dziecka

Dieta w ciąży wymaga szczególnej uwagi, ponieważ sposób odżywiania matki ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. Ważne jest, aby była bogata w niezbędne składniki odżywcze, które są kluczowe dla prawidłowego kształtowania dziecka. Należy zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów oraz ich zróżnicowanie. Konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka, które jest fundamentalne dla budowy nowych tkanek, w tym rosnącego płodu. Białko można znaleźć w chudym mięsie, rybach, produktach mlecznych, jajach oraz roślinach strączkowych.

Pregnant woman showing fetus ultrasound photo

Ważne jest także spożywanie zdrowych tłuszczów, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3, które są kluczowe dla rozwoju mózgu dziecka. Ich źródłami są ryby morskie, oleje roślinne oraz niektóre orzechy i nasiona.

Najważniejsze składniki diety kobiety ciężarnej

W diecie kobiety w ciąży powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo, wapń, jod, kwas foliowy oraz witaminy, zwłaszcza z grupy B. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowej produkcji krwi, wapń wspiera rozwój kości dziecka, a kwas foliowy zmniejsza ryzyko wad rozwojowych. Ponadto w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, zwłaszcza witaminę D i B12. Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i układu odpornościowego, a B12 wspomaga rozwój układu nerwowego płodu. Włączenie do diety takich produktów jak mleko, jaja i ryby, może pomóc w zaspokojeniu tych potrzeb. Niekiedy potrzebne może być suplementacja.

Aby dobrze jeść w ciąży, dostarczając sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych i jednocześnie dbając o rozwój dziecka, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista pomoże przygotować odpowiedni jadłospis na podstawie głównych zasad żywienia. Innym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa – na Dietly dostępne są oferty z największych polskich miast, więc problemu każda przyszła mama znajdzie odpowiednią dla siebie.

catering dieta pudełkowa lunch
Photo by Ella Olsson on Unsplash

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży zwiększa się, jednak nie oznacza to konieczności jedzenia „za dwoje”. Ważniejsza jest jakość spożywanych posiłków niż ich ilość. Zrównoważony jadłospis zapewni wszystkie potrzebne składniki odżywcze, jednocześnie kontrolując wzrost masy ciała. Ważna jest regularność posiłków – mniejsze, ale częściej spożywane porcje mogą zapobiegać nudnościom oraz uczuciu ciężkości. Nie trzeba się przy tym obawiać tzw. zachcianek ciążowych i ich unikać. Należy jednak zachować umiar.

Co można jeść w okresie ciąży?

Na czym powinna opierać się dieta w ciąży? Powinna być lekkostrawna, aby nie obciążać dodatkowo układu pokarmowego, który i tak jest pod presją wzrostu dziecka.

Zaleca się spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, makaronu pełnoziarnistego, brązowego ryżu oraz produktów zbożowych, które dostarczają niezbędnych węglowodanów oraz błonnika. Owoce i warzywa, bogate w witaminy i minerały, powinny być stałym elementem codziennego jadłospisu. Warto także pamiętać o umiarkowanym spożywaniu roślin strączkowych. Choć są one cennym źródłem białka, mogą powodować wzdęcia, dlatego dobrze jest łączyć je z innymi składnikami, takimi jak warzywa liściaste.

kobieta ciąża

Mięso, ryby i jajka to źródło wysokiej jakości białka, a także żelaza i innych składników odżywczych. Orzechy, mleko i produkty mleczne, jak również zdrowe tłuszcze roślinne (na przykład oliwa z oliwek), są ważne dla utrzymania zrównoważonej diety.

Zupy stanowią świetny wybór dla kobiet w ciąży. Są lekkostrawne, a także mogą być doskonałym źródłem płynów oraz łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Dodatek natki pietruszki, która jest bogata w witaminę C, nie tylko wzbogaca smak, ale także wspomaga wchłanianie żelaza, szczególnie ważnego dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Odżywianie na poszczególnych etapach ciąży

Dieta w ciąży powinna być dostosowana do poszczególnych etapów. Powinna uwzględniać zapotrzebowanie na różne składniki, takie jak kwas foliowy, szczególnie w pierwszym trymestrze. Ważne jest, aby dieta była nie tylko zdrowa, ale również dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji, aby zapewnić optymalne warunki dla rozwoju dziecka i dobrego samopoczucia matki.

Co jeść w ciąży - porady dietetyka

Plan żywieniowy na początku ciąży

O zdrowie dziecka należy dbać już od pierwszych tygodni ciąży. Ten wczesny etap jest bardzo istotny, gdyż to właśnie wtedy ryzyko poronienia jest największe. Kobiety doświadczają też nudności i wymiotów, więc tracą w ten sposób ważne składniki mineralne. Ważne, by ich dostarczać dzięki prawidłowej diecie. Kobiety ciężarne powinny jeść między innymi:

 • zielone warzywa liściaste, które są bogatym źródłem kwasu foliowego, niezbędnego w tym okresie;
 • mięso wysokiej jakości, kakao, sezam czy pistacje jako źródło żelaza;
 • ryby morskie to dobre źródło białka i jodu, ważne w pierwszych tygodniach ciąży;
 • marchew, jako źródło bezpiecznej formy witaminy A – beta-karotenu, również powinna znaleźć się w diecie;
 • wzrasta również zapotrzebowanie na wapń, które można zaspokoić, spożywając nabiał.

Co jeść w II i III trymestrze ciąży?

Warto pamiętać, że wraz z rozwojem płodu powinna nieco zwiększać się kaloryczność posiłków. W II trymestrze ciąży dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o około 360 kcal, natomiast w III należy dodać 475 kcal. Dieta przyszłej mamy w tym czasie powinna opierać się na wymienionych wcześniej produktach, a także świeżych warzywach i owocach. Warto pamiętać, że rosnący płód obciąża organizm, dlatego praca układu pokarmowego może być wolniejsza.

Aby wspomagać trawienie, warto jeść lekko i stawiać na:

 • chude mięso;
 • chudy nabiał;
 • płatki owsiane;
 • drobny nabiał;
 • białe pieczywo.

Czego unikać w ciąży?

Istnieje też pewna grupa pokarmów, których spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Warto unikać produktów i dań takich jak:

 • surowe potrawy takie jak mięso, jajka, ryby i owoce morza, w tym sushi. Mogą być źródłem bakterii i pasożytów, co niesie ryzyko zatruć. Ze względu na podobne zagrożenie bakteryjne należy także unikać surowych wędlin, np. szynki parmeńskiej;
 • jajka na miękko, choć zdrowe dla ogółu populacji, mogą być ryzykowne w przypadku ciężarnych z uwagi na ryzyko salmonelli. Warto jednak pamiętać, że bakteria ginie w temperaturze około 60-65 stopni Celsjusza, więc teoretycznie dobrze przygotowane jajka na miękko powinny być bezpieczne (chociaż lepiej dmuchać na zimne i jeść je pod inną postacią);
 • sery pleśniowe mogą one zawierać bakterie typu listeria, które są niebezpieczne dla płodu. Warto zwrócić uwagę na to, czy ser jest wyprodukowany z mleka pasteryzowanego, jak w przypadku fety;
 • alkohol jest całkowicie zabroniony w ciąży, niezależnie od jego ilości i etapu ciąży. Nawet niewielkie dawki mogą być szkodliwe dla płodu. W tej kategorii mieszczą się także desery i potrawy przygotowywane z dodatkiem alkoholu;
 • warto też zwrócić uwagę na spożycie mleka – jeśli nie jest pasteryzowane, nie powinno być spożywane przez kobiety w ciąży;
 • wysokoprzetworzone produkty to zmora dietetyków – nie powinno się ich jeść niezależnie do swego stanu. Zawierają m.in. duże ilości soli, które zatrzymują wodę w organizmie, prowadząc do powstawania obrzęków.

Przyszłe mamy muszą wiedzieć, jak powinna wyglądać dieta w ciąży. Sposób odżywiania ma bowiem wpływ zarówno na ich samopoczucie, jak i zdrowy rozwój płodu.