Dieta pudełkowa
Dla mam
Taki rodzaj diety jest skierowany dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią lub po zakończeniu okresu laktacji. Dietetycy układający jadłospisy do tego wariantu dbają o to, aby zapotrzebowanie na wszystkie najważniejsze składniki było w pełni pokryte. Pamiętajmy o tym, że zarówno w czasie ciąży jak i podczas karmienia piersią, niezbędne jest spożywanie większej ilości białka, niektórych witamin i minerałów.
Czym jest dieta Dla mam
Czy warto zdecydować się na catering dietetyczny?
Kobiety w ciąży i matki karmiące są nierzadko przemęczone ze względu na swój stan fizjologiczny oraz z powodu narastającej liczby obowiązków. Z uwagi na to, że dziecko staje się najważniejszym priorytetem, łatwo zapomnieć o dbaniu o swój organizm poprzez utrzymywanie zbilansowanej diety. Przy niewystarczającej ilości czasu, niełatwo jest pamiętać o wszystkich rekomendacjach żywieniowych i w prosty sposób doprowadzić do wielu niedoborów pokarmowych, które mogą odbić się na naszym zdrowiu na przestrzeni wielu lat. Z tego względu warto sięgnąć w tym okresie po pomoc. Będzie nią z pewnością catering dietetyczny, który codziennie dostarczy zbilansowane posiłki – każda mama zyska więcej czasu dla siebie i swojego dziecka!
Żywienie podczas laktacji
W tym czasie nie jest zalecane dążenie do szybkiej redukcji masy ciała z wykorzystaniem restrykcyjnych, ponieważ takie postępowanie mogłoby przyczynić się do powstania wielu niedoborów żywieniowych. Dieta kobiety karmiącej musi zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych, aby pokarm charakteryzował się odpowiednimi właściwościami. Sposób żywienia kobiety w trakcie laktacji nie różni się znacząco od standardowej diety. Głównymi założeniami jest odpowiednia kaloryczność, wysoka odżywczość posiłków i regularne pory ich spożywania. Z uwagi na to, że ten okres jest nierzadko dla obojga rodziców czasem, w którym zmagają się z nowymi obowiązkami i niedoborami snu, to niekiedy trudno jest im znaleźć chwilę na skupienie się na swoim żywieniu. W związku z tym, coraz więcej matek karmiących decyduje się na catering dietetyczny dla mam, ponieważ takie rozwiązanie pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie istotne składniki nawet w dni, w które trudno jest o znalezienie wolnej chwili.
Czy warto wprowadzać eliminacje?
Każda eliminacja wiąże się z możliwością wystąpienia niedoboru pokarmowego, dlatego wykluczenia powinny być wprowadzane tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Dla kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam szczególnie ryzykowne są eliminacje produktów mlecznych, które są najbogatszym źródłem wapnia. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta w okresie ciąży i laktacji, a niewystarczające spożycie będzie znacząco zwiększało ryzyko osteoporozy i złamań kości u matki. Z kolei rezygnacja z ryb, szczególnie tych tłustych morskich (śledź, makrela, łosoś) może wiązać się ze zbyt niską podażą niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Te kwasy pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego oraz w kształceniu zdolności intelektualnych dziecka. W przypadku każdej eliminacji warto skonsultować się z dietetykiem i lekarzem, aby mieć pewność, że nie będzie ona niebezpieczna dla przebiegu ciąży i zdrowia matki karmiącej.
Czy w czasie ciąży i laktacji należy unikać niektórych produktów?
W zakresie diety w tych ważnych dla kobiety okresach życia powstało wiele mitów, które są nieustannie powielane. Należą do nich twierdzenia, że należy wykluczyć na czas karmienia ostrych przypraw i produktów wzdymających (np. roślin strączkowych, kapusty, grzybów). Jeśli matka czuje się dobrze po posiłkach z ich udziałem, to może spożywać je bez obaw, ponieważ składniki odpowiedzialne za ostry smak lub efekt wzdymający nie przenikają do pokarmu. W czasie ciąży należy szczególnie wystrzegać się dań, których spożycie niesie ze sobą ryzyko zakażenia mikrobiologicznego. Przykładowo – zaleca się unikanie jadania surowego mięsa (tatar), surowych ryb (sushi), czy niepewnych produktów, które mogą być skażone (np. surowego mleka nie poddanego procesowi pasteryzacji).
Ile kilokalorii jest potrzebne czasie ciąży i laktacji?
Jadłospis dla kobiet w ciąży i karmiących piersią nie może być zbyt niskokaloryczny. Dokładne zapotrzebowanie zależy jednak od indywidualnych potrzeb organizmu, poziomu aktywności fizycznej oraz tego który to trymestr ciąży lub ile miesięcy ma dziecko karmione piersią (czy mleko to jedyny pokarm). W pierwszych 3 miesiącach ciąży należy spożywać tyle kilokalorii ile wynosi nasze zapotrzebowanie w normalnych warunkach – obliczone w zależności od masy ciała i aktywności fizycznej. W drugim trymestrze zaleca się zwiększenie energetyczności o 360 kcal dziennie, z kolei w trzecim trymestrze liczba kilokalorii powinna być zwiększona o 475 kcal w stosunku do energetyczności diety przed zajściem w ciążę. W czasie laktacji zaleca się dodatkowe spożywanie 505 kcal dziennie i kaloryczność jadłospisu nie powinna być niższa niż 1800 kcal, aby zapobiec utracie właściwości immunologicznych pokarmu.