Blog

Dieta Sirtfood (dieta Adele) okiem dietetyka

Dieta Sirtfood zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność. Na przestrzeni ostatnich lat spotkaliśmy się z wieloma, różnego rodzaju dietami odchudzającymi. Nie są nam obce różnego rodzaju posty czy diety wysokobiałkowe. Czym na ich tle wyróżnia się dieta Sirtfood? Na czym polega dieta Adele

O diecie Sirtfood porozmawiam dziś z Joanną Marciszewską, dietetyczką kliniczną.

Spis treści:

aronia owoc

Czym są sirtuiny?

Sirtuiny to grupa białek, które występują w organizmie. Sirtuiny pełnią dużo istotnych funkcji. Sirtuiny regulują metabolizm organizmu, kontrolują stan zapalny i wpływają na przebieg procesów starzenia się. Zauważono, że wysokie stężenie sirtuin w organizmie spowalnia proces starzenia się organizmu oraz przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, zauważa się również zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Dodatkowo ich wysokie stężenie może chronić przed nadmierną utratą tkanki mięśniowej podczas redukcji masy ciała. 

Niektóre produkty są bogate w substancje aktywizujące produkcję sirtuin w organizmie. Co to są za substancje i gdzie je znajdziemy?

Pierwszą grupą są polifenole, które znajdziemy w warzywach i owocach. Drugą grupą są kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich. Dodatkowo leucyna, którą znajdziemy w wysokobiałkowych produktach, jak na przykład: chudy nabiał, jajka, ryby, rośliny strączkowe. Te trzy substancje wpływają na wzrost poziomu sirtuin w organizmie.

Na czym polega dieta Adele? 

Celem diety Adele jest to, żeby w naszym organizmie było więcej sirtuin i co za tym idzie, aby odchudzanie było skuteczniejsze przy zachowaniu tkanki mięśniowej. Taki jest cel, ale czy rzeczywiście ta dieta będzie lepiej działać niż standardowa? Tego w sumie nie wiemy. Nie ma również badań dotyczących tej diety. 

Autorzy diety Adele podzielili ją na kilka faz i etapów. Pierwszy krok jest dość restrykcyjny. Trwa trzy dni, podczas których spożywamy maksymalnie 1000 kcal dziennie pod postacią trzech koktajli sirtuinowych na bazie soku z selera naciowego, rukoli czy natki pietruszki. Taki koktajl możemy mieszać z różnymi produktami sirtuinowymi. Czyli trzy koktajle i jeden posiłek stały. 

Później zaczyna się drugi etap, który trwa od czwartego dnia do siódmego dnia. W tym czasie zwiększa się nieco kaloryczność. Proponowane są trzy koktajle i dwa posiłki stałe. 

Po tygodniu diety przechodzimy na 3 etap, od ósmego dnia do dwudziestego pierwszego dnia diety, ten etap trwa dwa tygodnie. Nie ma wytycznych co do kaloryczności, autorzy zalecają, aby indywidualnie wyliczyć sobie kaloryczność w stosunku do zapotrzebowania, aktywności fizycznej, celu. Dieta zaczyna robić się normalniejsza. Mamy jeden koktajl sirtuinowy i trzy posiłki stałe. Opcjonalnie można dodać jedną do dwóch przekąsek.

Po trzech tygodniach diety nadchodzi drugi etap drugiej fazy, czyli czwarty krok. Nie ma wytycznych co do kaloryczności i liczby posiłków. Zaleca się, aby dieta była bogata w produkty sirtuinowe.

Od razu powiem, że to jest dość skomplikowana dieta. Jeśli nie chcecie przez to przechodzić sami to zachęcam do skorzystania z cateringu dietetycznego. Możecie również pobrać darmowy jadłospis diety Sirtfood, który jest rozpisany według schematu.

Jakie produkty można jeść na diecie Sirtfood?

Zacznę od tego, że w tej diecie nie ma żadnych zakazanych produktów. Przechodząc do meritum, na diecie Adele zaleca się spożywanie produktów bogatych w polifenole, przede wszystkim: papryczka chili, gryka (czyli kasza gryczana, mąka gryczana, pieczywo gryczane), kapary, seler naciowy, kakao, kawa, oliwa z oliwek, zielona herbata, matcha, warzywa liściaste (jarmuż, rukola, natka pietruszki), cebula, czerwone wino, truskawki, orzechy włoskie, kurkuma. Tych produktów jest sporo. 

Dla kogo jest dieta Adele? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tej diety?

Ta dieta skierowana jest do osób, które mają nadwagę czy otyłość. Jest to dieta odchudzająca. Z uwagi na te pierwsze dwa etap nie jest zalecana dzieciom, kobietom w ciąży, w trakcie laktacji. Oczywiście można w tym przypadku wprowadzać produkty sirtuinowe do diety. To każdemu bym polecała. Przy niektórych chorobach przewlekłych krótkotrwała restrykcyjna dieta może negatywnie wpływać, np. przy dnie moczanowych krótkie posty mogą powodować nasilenie choroby, podobnie przy niedoczynności tarczycy. 

dieta w cateringu dietetycznym

Czy osoby, które są aktywne fizycznie mogą stosować dietę Sirtfood?

Autorzy nie zalecają intensywnej aktywności fizycznej przez pierwszy tydzień stosowania diety ze względu na bardzo niską kaloryczność. W kolejnych etapach, szczególnie jak dostosowujemy kaloryczność do stopnia aktywności fizycznej, to jak najbardziej można ją stosować. Co ważne, autorzy tej diety podkreślają, że dieta musi być połączona z ćwiczeniami żeby osiągnąć lepsze efekty i zalecają ćwiczenia pięć razy w tygodniu po 30 minut. 

Adele faktycznie podkreśla, że schudła na tej diecie, ale również systematycznie ćwiczyła, także nie schudła tylko przez sirtuiny. Nie zapominajmy o tym. 

Na czym polega dieta Adele? Jak działa dieta SIRT (sirtfood)?

Jakie są plusy i minusy diety Adele?

Zacznę od minusów, bo plusów jest więcej. Minusem jest to, że ta dieta nie ma badań naukowych. Faktycznie, jest mnóstwo badań o sirtuinach, ale nie o diecie Sirtfood. Minus to pierwszy tydzień diety, bo te pierwsze siedem dni jest bardzo restrykcyjne. Na plus zasługuje duża prozdrowotność składników. Dieta Sirtfood uczy jedzenia warzyw i owoców. Dodatek przeciwnowotworowych przypraw, picie zielonej herbaty – świetne nawyki! Na plus, po siedmiu dniach autorzy zalecają, żeby dostosować kaloryczność do swoich potrzeb, więc to jest rewelacyjne. Mam mieszane uczucia, więcej na tak, ale też są pewne minusy.

Zapisz się na newsletter by być na bieżąco z kolejnymi odcinkami podcastu!