Blog

Od czego zależy spalanie tłuszczu?

Autorka artykułu: dietetyk Joanna Marciszewska

Zapewne każda osoba, która chciałaby schudnąć zastanawia się od czego zależy spalanie tłuszczu. W tym artykule przedstawię kilka faktów na temat spalania tłuszczu, dzięki którym inaczej spojrzysz na odchudzane.

Spis treści:

Trochę podstaw

Aby lepiej przyjrzeć się spalaniu tłuszczu, warto wyjaśnić jak na początku przebiega jego magazynowanie. W przypadku, gdy liczba spożywanych kilokalorii przewyższa nasze dzienne wydatki energetyczne, to nie zajdzie spalanie tłuszczu, ale zostanie on przechowany pod postacią tkanki tłuszczowej. Ten proces magazynowania energii powoduje powiększenie komórek tłuszczowych lub zwiększenie ich liczby. Z kolei spalanie tłuszczu przyczynia się wyłącznie do zmniejszenia wielkości komórek tłuszczowych – nie jesteśmy w stanie zmniejszyć ich liczby poprzez dietę, czy aktywność fizyczną.

od czego się tyje

Od czego zależy szybkość spalania tłuszczu?

Pierwszym etapem spalania tłuszczu jest mobilizacja, a następnie uwalnianie kwasów tłuszczowych z wnętrza tkanki tłuszczowej – ten proces nazywany jest lipolizą. Szybkość tego procesu spalania tłuszczu zależy od kilku ważnych czynników:

  • Kaloryczność diety – spalanie tłuszczu zajdzie wtedy, gdy spożyjemy mniejszą liczbę kilokalorii niż nasza Całkowita Przemiana Materii (CPM). Niezbędne jest osiągnięcie tzw. deficytu energetycznego. Spalanie tłuszczu będzie łatwiejsze, jeśli utrzymamy aktywność fizyczną – dzięki niej CPM będzie większa, a zatem łatwiej będzie osiągnąć deficyt kaloryczny przy jednoczesnym pokryciu zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
kalkulator kalorii
  • Rozmiar komórki tłuszczowej – okazuje się, że spalanie tłuszczu, a dokładniej uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, przebiega łatwiej wtedy, gdy komórki tłuszczowe są duże. Im mniejsza jest komórka tłuszczowa, tym trudniej przebiega spalanie tłuszczu. Oznacza to, że osoby z dużą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie mogą zauważyć szybciej efekty spalania tłuszczu, niż osoby, których masa ciała jest bliska prawidłowej i pragną zredukować tylko niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Osoby otyłe mają bowiem większe komórki tłuszczowe, z których łatwiej uwalniają się kwasy tłuszczowe – a zatem szybciej przebiegnie spalanie tłuszczu.
  • Rodzaj tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej – zauważono, że spalanie tłuszczu przebiega tym łatwiej, im większa jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w danej komórce tłuszczowej. Niższe partie sylwetki – uda, pośladki, zwykle chętniej budują tkankę tłuszczową z wysokim udziałem nasyconych kwasów tłuszczowych i prawdopodobnie ta zależność skutkuje tym, że spalanie tłuszczu z tych partii ciała jest nieco trudniejsze.
  • Poziom stresu – stresowanie się powoduje zwiększoną produkcję tzw. hormonu stresu, czyli kortyzolu. W przypadku, gdy doświadczamy długotrwałego stresu, to stężenie tego hormonu we krwi będzie się stale utrzymywało na podwyższonym poziomie, co nie sprzyja spalaniu tłuszczu i może ten proces w znaczącym stopniu hamować.
  • Wrażliwość na insulinę – hormon, jakim jest insulina, jest niezbędny do życia, ale jego utrzymujący się wysoki poziom we krwi może być dużą przeszkodą dla spalania tłuszczu. Okazuje się, że nawet niewielki wzrost stężenia insuliny ma działanie hamujące o nawet 90% jeden z etapów spalania tłuszczu, czyli lipolizę (uwalnianie kwasów tłuszczowych z wnętrza tkanki tłuszczowej). W przypadku takich schorzeń jak hiperinsulinemia i insulinooporność, wysokie poziomy insuliny mogą powodować, że spalanie tłuszczu u osób cierpiących na te zaburzenia może być znacznie zahamowane.

Co powstaje przy spalaniu tłuszczu?

Gdy kwasy tłuszczowe są już uwolnione z tkanki tłuszczowej do krwioobiegu, to zachodzi kolejny etap spalania tłuszczu – czyli utlenianie. Ten proces, będący częścią spalania tłuszczu, przebiega przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, ale może zajść również w innych tkankach – takich jak np. serce lub wątroba.  Podczas reakcji z tlenem kwas tłuszczowy ulega rozłożeniu do energii, którą spożytkuje nasz organizm, oraz wody i dwutlenku węgla, a one następnie zostaną wydalone przez nasz organizm. Zatem produktami spalania tłuszczu jest nic innego jak woda, CO2 oraz energia.

Kiedy spala się tkanka tłuszczowa?

Podsumowując – tkanka tłuszczowa spala się tylko w przypadku, gdy spożywamy mniejszą ilość kalorii niż nasza CPM. Warto pamiętać, że spalanie tłuszczu przyczyni się wyłącznie do zmniejszenia wielkości komórek tłuszczowych, a nie ich liczby. Spalanie tłuszczu zależy również od rozmiaru komórki tłuszczowej – spalanie tłuszczu przebiega sprawniej, gdy komórki tłuszczowe są duże. Na spalanie tłuszczu ma wpływ to jaki styl życia prowadzimy – życie w biegu i ciągłym stresie nie sprzyja odchudzaniu. Warto pamiętać, że spalanie tłuszczu może być utrudnione przez wahania hormonów np. insuliny.

www.dietly.pl

Popularne wpisy na blogu:

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?
Dieta wegańska – na co zwrócić uwagę zamawiając dietę wegańską w cateringu dietetycznym?
Nasiona i pestki w diecie – które warto uwzględnić w swoim jadłospisie?
Czy wskaźnik BMI zależy od wieku? – Blog Dietly
4 diety, dzięki którym zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne
Jak zmniejszyć apetyt? Wpływ hormonów, snu i kompozycji diety na uczucie głodu.
Błonnik pokarmowy w diecie – 6 powodów, dla których warto zwiększyć jego spożycie
Te 3 narzędzia ułatwią realizację postanowień w 2022 roku
Najlepsze źródła magnezu – 30 najbogatszych produktów i przepis na koktajl magnezowy
Jaką dietę pudełkową wybraliby “Przyjaciele”?
Te cateringi warto zamówić w 2022 roku. Sprawdź dlaczego!
Jak zaoszczędzić 10 godzin w ciągu tygodnia? Wystarczy jedna rzecz…
Dieta przy dnie moczanowej – co jeść i czego unikać?
Kwasy omega-3, omega-6 – źródła, różnice, rola w organizmie, zapotrzebowanie, suplementacja
Fosfor – właściwości, działanie i występowanie fosforu