Blog

Od czego zależy spalanie tłuszczu?

Gdy dążymy do redukcji masy ciała, to zastanawiamy się nad tym jak przebiega spalanie tłuszczu i od czego zależy. Aby lepiej przyjrzeć się spalaniu tłuszczu, warto wyjaśnić jak na początku przebiega jego magazynowanie. W przypadku, gdy liczba spożywanych kilokalorii przewyższa nasze dzienne wydatki energetyczne, to nie zajdzie spalanie tłuszczu, ale zostanie on przechowany pod postacią tkanki tłuszczowej. Ten proces magazynowania energii powoduje powiększenie komórek tłuszczowych lub zwiększenie ich liczby. Z kolei spalanie tłuszczu przyczynia się wyłącznie do zmniejszenia wielkości komórek tłuszczowych – nie jesteśmy w stanie zmniejszyć ich liczby poprzez dietę, czy aktywność fizyczną.

O tym na jakie produkty warto uważać podczas odchudzania napisaliśmy tutaj: Od czego się tyje? Czego unikać na diecie odchudzającej?

Od czego zależy szybkość spalania tłuszczu?

Pierwszym etapem spalania tłuszczu jest mobilizacja, a następnie uwalnianie kwasów tłuszczowych z wnętrza tkanki tłuszczowej – ten proces nazywany jest lipolizą. Szybkość tego procesu spalania tłuszczu zależy od kilku ważnych czynników:

  • Kaloryczność diety – spalanie tłuszczu zajdzie wtedy, gdy spożyjemy mniejszą liczbę kilokalorii niż nasza Całkowita Przemiana Materii. Niezbędne jest osiągnięcie tzw. Deficytu energetycznego. Spalanie tłuszczu będzie łatwiejsze, jeśli utrzymamy aktywność fizyczną – dzięki niej Całkowita Przemiana Materii będzie większa, a zatem łatwiej będzie osiągnąć deficyt kaloryczny przy jednoczesnym pokryciu zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

O tym jak policzyć Całkowitą Przemianę Materii napisaliśmy tutaj: Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne – wzory na PPM i CPM.

  • Rozmiar komórki tłuszczowej – okazuje się, że spalanie tłuszczu, a dokładniej uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, przebiega łatwiej wtedy, gdy komórki tłuszczowe są duże. Im mniejsza jest komórka tłuszczowa, tym trudniej przebiega spalanie tłuszczu. Oznacza to, że osoby z dużą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie mogą zauważyć szybciej efekty spalania tłuszczu, niż osoby, których masa ciała jest bliska prawidłowej i pragną zredukować tylko niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Osoby otyłe mają bowiem większe komórki tłuszczowe, z których łatwiej uwalniają się kwasy tłuszczowe – a zatem szybciej przebiegnie spalanie tłuszczu.
  • Rodzaj tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej – zauważono, że spalanie tłuszczu przebiega tym łatwiej, im większa jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w danej komórce tłuszczowej. Niższe partie sylwetki – uda, pośladki, zwykle chętniej budują tkankę tłuszczową z wysokim udziałem nasyconych kwasów tłuszczowych i prawdopodobnie ta zależność skutkuje tym, że spalanie tłuszczu z tych partii ciała jest nieco trudniejsze.

O tym, czy na diecie najważniejsze są kilokalorie napisaliśmy tutaj: Czy na diecie liczą się tylko kalorie? Czym jest IIFYM?

Photo by David Clode on Unsplash
  • Poziom stresu – stresowanie się powoduje zwiększoną produkcję tzw. Hormonu stresu, czyli kortyzolu. W przypadku, gdy doświadczamy długotrwałego stresu, to stężenie tego hormonu we krwi będzie się stale utrzymywało na podwyższonym poziomie, co nie sprzyja spalaniu tłuszczu i może ten proces w znaczącym stopniu hamować.
  • Wrażliwość na insulinę – hormon, jakim jest insulina, jest niezbędny do życia, ale jego utrzymujący się wysoki poziom we krwi może być dużą przeszkodą dla spalania tłuszczu. Okazuje się, że nawet niewielki wzrost stężenia insuliny ma działanie hamujące o nawet 90% jeden z etapów spalania tłuszczu, czyli lipolizę (uwalnianie kwasów tłuszczowych z wnętrza tkanki tłuszczowej). W przypadku takich schorzeń jak hiperinsulinemia i insulinooporność, wysokie poziomy insuliny mogą powodować, że spalanie tłuszczu u osób cierpiących na te zaburzenia może być znacznie zahamowane.

Co powstaje przy spalaniu tłuszczu?

Gdy kwasy tłuszczowe są już uwolnione z tkanki tłuszczowej do krwioobiegu, to zachodzi kolejny etap spalania tłuszczu – czyli utlenianie. Ten proces, będący częścią spalania tłuszczu, przebiega przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, ale może zajść również w innych tkankach – takich jak np. serce lub wątroba.  Podczas reakcji z tlenem kwas tłuszczowy ulega rozłożeniu do energii, którą spożytkuje nasz organizm, oraz wody i dwutlenku węgla, a one następnie zostaną wydalone przez nasz organizm. Zatem produktami spalania tłuszczu jest nic innego jak woda, CO2 oraz energia.

www.dietly.pl

Podobne artykuły