Blog

Dieta pomidorowa – czym jest? Zasady i efekty

Dieta pomidorowa zyskuje coraz większą popularność wśród osób chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy. Ten 10-dniowy program żywieniowy pozwala stracić nawet 2 kg, dostarczając organizmowi cennych składników odżywczych zawartych w pomidorach. Sprawdź, jak ją stosować.

Czym charakteryzuje się dieta pomidorowa?

Dieta pomidorowa to niskokaloryczny program żywieniowy dostarczający około 1000 kcal dziennie, który można stosować maksymalnie przez 10 dni. Jej podstawą są pomidory w różnych postaciach – świeże warzywa, soki, sosy czy zupy. Program ten opiera się na 5 niewielkich posiłkach dziennie, zawierających nie tylko pomidory, ale także chude mięso, ryby oraz produkty pełnoziarniste.

Efekty i czas trwania kuracji

W ciągu 10-dniowej kuracji można stracić od 1,5 do 2 kilogramów. Dietę pomidorową można powtarzać raz w miesiącu, jednak nie należy stosować jej dłużej niż zalecane 10 dni. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu – należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie.

Szczegółowy jadłospis na diecie pomidorowej

To prostsze niż Ci się wydaje! Przyjrzyjmy się, jak można skomponować odpowiedni jadłospis w diecie pomidorowej:

Śniadania

  • Twarożek z pomidorami i bazylią na pełnoziarnistym pieczywie;
  • frittata z pomidorami i mozzarellą;
  • jajecznica z dwóch białek i żółtka z dodatkiem świeżych pomidorów

Drugie śniadania

Obiady

  • Indyk duszony z pomidorami i kaszą gryczaną;
  • dorsz zapiekany w sosie pomidorowym z brązowym ryżem;
  • grillowane warzywa (pomidory, cukinia, bakłażan) z chudym mięsem.

Podwieczorki

  • Świeże owoce (kiwi, granat lub mango);
  • pomidorki koktajlowe z bazylią;
  • szklanka kefiru z warzywami.

Kolacje

  • Sałatka z pomidorów, mozzarelli i bazylii;
  • zupa krem pomidorowo-paprykowa;
  • leczo warzywne z dominującym udziałem pomidorów.
Jarmuż, cebula, natka pietruszki, ciecierzyca, kiełki, pomidor, winogrona – zwykłe produkty czy superżywność?

Przeciwwskazania do stosowania diety pomidorowej

Dieta pomidorowa nie jest wskazana dla dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Nie powinny jej stosować oczywiście kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak również osoby z chorobami nerek czy też te z nadwrażliwością na pomidory.

Zalecenia dla osób aktywnych fizycznie

Mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia powinni zwiększyć podane w jadłospisie porcje o około 30%. Warto również dostosować godziny posiłków do własnego harmonogramu treningowego, pamiętając o zachowaniu minimum 2-godzinnej przerwy między większym posiłkiem a aktywnością fizyczną. Osoby aktywne fizycznie mogą wzbogacić dietę o dodatkową porcję białka w postaci:

Jak przygotowywać posiłki z pomidorami?

Pomidory można przyrządzać na wiele sposobów. Można je gotować w formie zup kremowych, piec w piekarniku z dodatkiem ziół, jak również grillować z innymi warzywami. Ponadto można przygotowywać świeże soki i smoothie pomidorowe, podawać je do sałatek i past kanapkowych.

Dodatkowe korzyści zdrowotne diety pomidorowej

Pomidory są bogate w potas, który wspiera pracę układu krążenia. Ponadto pomidory posiadają likopen o właściwościach przeciwutleniających, błonnik pokarmowy usprawniający trawienie oraz witaminę C wzmacniającą odporność.