Blog

Czy koronawirus rozprzestrzenia się przez jedzenie? Bezpieczeństwo żywności z cateringów dietetycznych w czasie pandemii.

Informacje zaktualizowane: 6 kwietnia 2021 r.

Wiele osób ze względu na pandemię wywołaną koronawirusem będzie przez kolejne dni przebywało w domach. W trosce o bezpieczeństwo zdecydowanie się na pracę zdalną lub na dni wolne będzie dobrym rozwiązaniem – właśnie w ten sposób dbamy o zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Pojawia się jednak pytanie jak jeszcze bardziej zadbać o zdrowie swoje i członków naszej rodziny. Jeśli dążymy do ograniczania wyjść z domu, a zatem także zmniejszenia ilości wyjść do sklepu i do restauracji, to jak zadbać o swoje zapasy żywności? Wiele osób zaczyna się także zastanawiać czy koronawirus rozprzestrzenia się przez jedzenie? Czy zamawianie gotowych posiłków jest bezpieczne w świetle pandemii koronawirusem? W tym artykule odpowiadamy na te pytania w oparciu o opinie naukowych organizacji:

Czy koronawirus może przenosić się przez jedzenie?

Zakażenie koronawirusem rozprzestrzenia się głównie przez bezpośredni kontakt z człowiekiem, który jest jego nosicielem. W szczególności ryzykowne jest zachowywanie mniejszej odległości niż ok. 2 metry oraz sytuacja, w której chora osoba kaszle lub kicha w naszym otoczeniu – wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenione w powietrzu krople śliny lub plwociny przedostaną się do naszych ust albo nosa i następnie do płuc.

Drugą drogą przenoszenia się koronawirusa jest kontakt z powierzchniami lub obiektami, na których jest ten wirus – np. osoba zakażona kaszlała w ich pobliżu lub dotknęła ich ręką, którą wcześniej zasłaniała usta przy kichaniu, a następnie osoba zdrowa dotknie tego samego miejsca i po chwili dotnie okolic twarzy. Właśnie z uwagi na to zagrożenie zaleca się częste mycie rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund – pamiętajmy, aby unikać dotykania okolic twarzy przed dokładnym umyciem rąk!

Główne drogi zakażenia to bezpośredni kontakt z osobą chorą lub dotykanie skażonych powierzchni – czy w takim razie żywność również może być nośnikiem koronawirusa?

Światowe organizacje zapewniają nas, że aktualnie nie ma na to dowodów, aby jedzenie było zagrożeniem i nośnikiem koronawirusa.

  • EFSA, której zadaniem jest dokładne monitorowanie sytuacji związanej z trwającą pandemią (COVID-19) wydała opinię, że nie ma żadnych dowodów na to, że żywność jest źródłem lub drogą transmisji koronawirusa. Marta Hugas, czyli główny naukowiec tego urzędu, podkreśla, że „W poprzednich epidemiach pokrewnych koronawirusów, takich jak SARS-CoV i MERS-CoV wirus nie przenosił się poprzez spożywanie pokarmu. Aktualnie nie ma dowodów sugerujących, że koronawirus różni się pod tym względem.”
  • Ponadto EFSA zapewnia, że naukowcy i naukowe autorytety na całym świecie, którzy obserwują rozprzestrzenianie się pandemii nie zanotowali żadnego przypadku przenoszenia się koronawirusa przez żywność.
  • Podkreśla się również, że żywność różni się od powierzchni płaskich i przedmiotów. CDC zachęca osoby przebywające w miejscach wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusa do tego, aby decydowali się na dostawy jedzenia bezpośrednio do domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczany jest bezpośredni kontakt z innymi ludźmi do 1 osoby (dostawcy) lub do ZERA jeśli decydujemy się na to, aby kurier zostawił nam żywność pod drzwiami.
Photo by Ani Kolleshi on Unsplash

Dostawy jedzenia do domu a koronawirus

Opierając się na doświadczeniach krajów, w których odnotowano najwięcej przypadków zachorowań na koronawirusa, również możemy dojść do wniosku, że dostawy żywności do domu mogą być bardzo pomocnym rozwiązaniem. Jedna trzecia Włochów zdecydowała się na ograniczenie jedzenia poza domem – zaczęli oni jednak zamawiać więcej żywność od firm oferujących dostawę do domu, do czego przyczyniły się m.in. restrykcje prawne.

Z kolei w Chinach platforma do zamawiania jedzenia z dostawą Meituan odnotowała, że między końcem stycznia a początkiem lutego około 80% wszystkich zamówień jedzenia obejmowała dostawę do domu „bez kontaktu”. Kurierzy pozostawiali paczki z żywnością w wyznaczonym miejscu i dzięki temu klienci nie mieli bezpośredniego kontaktu z drugą osobą.

Właśnie brak kontaktu z innymi ludźmi jest przewagą dostaw do domu nad samodzielnym wychodzeniem do sklepu lub do restauracji. Możemy zamawiać zakupy żywnościowe on-line, decydować się na dostawę do domu posiłków z ulubionej restauracji lub zamówić catering dietetyczny. Warto wykorzystać możliwości, jakie daje nam technologia i dzięki niej ograniczyć ryzyko zakażeniem, które może być wysokie, gdy robimy zakupy wśród wielu innych osób. Pozostając w domu i jak najbardziej ograniczając wszystkie zbędne wyjścia poza dom nie tylko dbamy o zdrowie swoje oraz swojej rodziny, ale również zapobiegamy ogólnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Czy gotowanie zabija koronawirusa?

W przypadku SARS, czyli wirusa podobnego do aktualnego koronawirusa (COVID-19), obróbka termiczna w temp. 60ºC przez co najmniej 30 minut powodowała zabicie wirusa. Aktualnie WHO zaleca w celach prewencji zakażenia koronawirusem zachowanie pełnej higieny podczas przygotowywania mięsa – mycie rąk oraz przedmiotów kuchennych przed i po kontakcie z surowym mięsem oraz dbanie o to, aby po obróbce termicznej mięso było prawidłowo ugotowane/upieczone/wysmażone – czyli po prostu, aby nie było surowe. Pamiętajmy o tym, że jak dotąd nie odnotowano, aby jakikolwiek z przypadków zakażenia koronawirusem był spowodowany żywnością.

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

Czy zamawianie cateringu dietetycznego jest bezpieczne podczas pandemii koronawirusa?

Firmy zajmujące się przygotowywaniem diet pudełkowych wprowadzają zaostrzenia procedur związanych z higieną.

  • Dbają o to, aby do pracy przychodzili tylko pracownicy, którzy czują się dobrze i aby swoją pracę wykonywali w odzieży zabezpieczającej przez przedostawaniem się wirusa –przykładowo stosowane są rękawiczki jednorazowe, maseczki, specjalne fartuchy.
  • Ponadto stosowane są najważniejsze zasady higieny, takie jak dokładne czyszczenie powierzchni płaskich i mycie rąk.
  • Każdy posiłek z cateringu dietetycznego jest szczelnie pakowany, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.
  • Zamawiając możemy podać nasz kod do bramy i dzięki temu kurier będzie mógł zostawić paczkę z naszymi posiłkami pod drzwiami, a my nie będziemy mieli z nim bezpośredniego kontaktu. Takie rozwiązanie zapewnia stosowaną już w Chinach dostawę „bez kontaktu”. Kurierzy również dbają o higienę podczas roznoszenia posiłków – w ich przypadku rękawiczki jednorazowe są także bardzo pomocne.

Pustki w sklepach wywołują u niektórych osób obawę o to, że powstaną przerwy w dostawach cateringu dietetycznego. Ponad połowa firm oferujących diety pudełkowe zaopatrza się bezpośrednio u dostawców. Pustki na półkach sklepowych są aktualnie najczęściej spowodowane nie brakiem towaru, ale nieobecnością pracowników, którzy je wykładają. Z tego powodu aktualnie cateringi dietetyczne są w stanie zaopatrzać się w hurtowniach i bezpośrednio u producentów w produkty do przygotowywania posiłków.

Dopóki cateringi dietetyczne są w stanie zapewnić klientom regularną dostawę posiłków i pełne bezpieczeństwo, to zamówienie posiłków z diety pudełkowej będzie możliwe.

Źródła:

www.dietly.pl

Podobne artykuły